Nový ThinkPad X1 Carbon: druhý pohled

Nový ThinkPad X1 Carbon: druhý pohled

V dnešním dlouho připravovaném článku se podíváme trochu do hloubky na novinku v oblasti profesionálních notebooků ThinkPad, a to na nový ThinkPad X1 Carbon. Primárně se toto zařízení tváří jako pomůcka manažera, může ale zaujmout i obyčejného člověka? Dozvíte se v našem článku, tedy do toho!

 

Parametry testované konfigurace
 • CPU: Intel Core i7-4550U Haswell (1,5 GHz / 2,1 GHz)
 • RAM: 8 GB DDR3
 • Úložiště: 240 GB SSD Samsung
 • Integr. grafika: Intel HD Graphics 5000
 • Displej: 14”, WQHD rozlišení (2560 × 1440 px), IPS, lesklý, dotykový
 • Wi-Fi, Bluetooth, 3G modem
 • Baterie: až 9 hodin výdrže, uživatelsky nevyměnitelná

 

Vzhled, konstrukce, zpracování

Nový ThinkPad X1 Carbon vám dojde již v tradiční grafitové barvě, po vzoru ostatních nových modelů z produktové řady ThinkPad. Celé tělo je tvořeno tak, že máte pocit, jakoby bylo z jednoho jediného kusu, nikde nic nevrže, vše je příjemné na dotek a hlavně… Zařízení je opravdu pevné! Celé tělo je tvořeno z uhlíkových vláken, což zařízení zajistí nejen extrémní tvrdost a odolnost, ale – světe div se – i lehkost. Pokud si notebook kupujete, tak opravdu máte pocit, že jste peníze investovali správně, to se mi vždy líbilo.

 

Jelikož je jak víko, tak celé tělo matné, nenajdete na něm vůbec žádné otisky prstů, zde je povrchová úprava řešena opravdu skvostně, za což jsem rád. Malou výtku bych měl akorát k prohýbání víka, které je trochu (ale nijak strašně) zapříčiněno tím, že víko je velmi tenké (na poměry ostatních notebooků). Zbytek je ovšem pevný jako skála. Na víku najdete akorát již tradiční značku Lenovo a značku ThinkPad, kde červená tečka nad “i” svítí v případě, že je zařízení zapnuto nebo uspáno (jemně pulzuje).

 

Kolem dotykového displeje se line lesklý černý rámeček, kde na jeho spodní levé straně opět najdeme nápis Lenovo, na spodní pravé straně označení modelu a nahoře uprostřed dvojici mikrofonů a webkameru. Co se týče pantů, tak ty jsou samozřejmě kovové a i když se zdají “malé”, tak drží displej opravdu pevně, nevržou a s jejich konstrukcí tedy nebudete mít nejmenší problém.

 

DSC1720_thumb

 

Na přední straně základny není zhola nic, na zadní straně akorát slot pro SIM kartu, na spodní straně pak osazené gumové nožičky a dvojice reproduktorů, které jsou po každé straně, a dále nasávací otvory ventilátoru.

 

Notebook je jako stvořen pro přenášení a práci venku, a to hlavně díky jeho váze, která je lehce pod hodnotou 1,5 kg, kde celková váha i s adaptérem může být okolo 1,8 kg. Navíc se notebook krásně otevírá jednou rukou, což jsem rád, protože u jiných modelů Lenovo už to tak lehké není a je někdy opravdu potřeba vyvinout značné úsilí.

 

Klávesnice, clickpad, trackpoint

Jak to bylo doteď, tak se to už nezmění, a tedy i zde najdeme klávesnici ostrůvkového typu (chiclet), která má 5 řad kláves (ano, k proměnlivé se dostanu později). Tlačítka na mě ovšem působila poněkud zvláštním dojmem. Přišlo mi, jako bych pro stisknutí musel “více zabrat”, nedokážu si tento jev vysvětlit. Naopak jsem velice rád za to, že tlačítka produkují prakticky nulový hluk, což oceníte hlavně při práci večer.

 

Klávesnice je samozřejmě podsvícená, kde nabízí 2 úrovně podsvícení. Díky tomu, že je lesklá, tak na ní jde okamžitě vidět nečistota a otisky. Pokud na klávesnici trochu více zatlačíte, tak se začne lehce prohýbat, to se ale u ultrabooků stává a nepovažuji to za nějaké výrazné mínus. Klávesy poskytují zdvih “tak akorát” a podložky pod ruce se nijak neprohýbají, vše drží pevně, což je na tenkost notebooku opravdu skvělé.

 

 

DSC1722_thumb

 

Pokud bych se zmínil o rozložení klávesnice, tak to zde nabralo úplně jiný směr… Co se nám tu tedy tak razantně změnilo? Předně… Zapomeňte na Esc v levém horním rohu, nyní se Esc přesunul mezi pravý Alt a pravé Ctrl, tudíž je to někdy trochu matoucí a člověk si na tuto “novinku” musí velmi dlouho zvykat (ani po skoro 3 týdnech mi to pořád nesedí – nutno však dodat, že se tato záležitost týká pouze českých verzí, zahraniční verze mají Esc na klasickém místě).

 

Další novinkou je vypuštění klávesy Caps Lock (což mi osobně ale vůbec nevadí), nyní je klávesa nahrazena dvojím rychlým poklepáním na klávesu Shiftu – ono to není až tak strašné, ba mi to dokonce přijde vhod, protože pokud se nad tím zamyslíte, tak stejný “postup Caps Locku” používáte i na svých telefonech či tabletech. Za toto chci tedy Lenovu poděkovat. Pokud je “Caps Lock” zapnutý, je to signalizováno zelenou diodkou přímo v klávese Shiftu.

 

Na místě, kde původně byl Caps Lock, je nyní tlačítko stejné velikosti, které je rovnoměrně rozděleno na dvě klávesy, a to Home a End. Pro tyto klávesy já nemám využití, nicméně jiní to možná ocení. Mně tam osobně trochu vadí. V horní řadě je v pravém rohu opět “větší” klávesa, která je rozdělena na dva kousky, a to Backspace a Delete. Toto se mi velice líbilo. Pochválit ale určitě nemohu poslední dvě klávesy, které jsou ještě před onou kombinací Backspace a Delete, protože na úkor jiného rozložení byly zmenšeny, což je někdy problém, protože se nemůžete trefit.

 

DSC1723_thumb-25255B1-25255D DSC1725_thumb

 

Lenovo v nové verzi notebooku X1 Carbon přišlo s revolučním použitím dotykového panelu (něco jako E-Ink?), který se nachází nad základní klávesnicí. Dotykový panel vám zajistí to, že podle aplikace, ve které se zrovna nacházíte, se bude samovolně měnit, aby vám usnadnil práci. Panel nabízí několik předdefinovaných módů, a to přesně 4, které už nejdou ani upravit, ale zároveň si nemůžete ani vytvořit svoje vlastní, což je trochu škoda, protože tlačítka jsou tam “dána napevno”, což můžete na panelu poznat, když je notebook zcela vypnutý.

 

Líbí se mi i myšlenka, že pokud vám aktuální panel ve vaší aplikaci nevyhovuje, můžete se i manuálně přepnout do jiného módu, a to pomocí tlačítka Fn, které se na panelu nachází zcela vlevo. Více o panelu najdete v Petřiném článku, kde se mu věnovala podrobněji, nebudu zde tedy psát vše.

 

Osazený clickpad je vyroben ze skla, což se jeví jako nejlepší možné řešení. Samozřejmostí je to, že je multidotykový. Bohužel je trošku hlučnější, čili o něm budete trochu vědět, ale dá se to přežít a není to něco, co by vám trhalo uši. Obsahuje 2 tlačítka dole a 2 nahoře pro trackpoint. Nabízí jistý stisk a je dostatečně velký, což zaručí bezproblémovou práci i pro lidi s většíma rukama.

 

Při testování mě zarazila jedna maličkost. Nevím, zda je to záměr nebo chyba, ale pokud jezdíte po clickpadu (a tedy nepoužíváte trackpoint), tak z horních tlačítek reaguje (je aktivní) pouze to levé (potvrzovací). Pravé tlačítko (nabídkové) přestane reagovat a zapne se znovu až poté, co potáhnete s trackpointem. Toto mi přijde buď jako nedořešené, nebo zkrátka obtěžující. Setkal jsem se s tímto problémem u více strojů ThinkPad, takže je to bohužel nejspíše záměr.

 

Jak Petra také zmínila v článku, tak i já zde za chybu považuji použití až moc zapuštěného trackpointu, kde je pohyb do stran a spodu v pohodě, nicméně pokud chcete táhnout dovrchu, tak musíte vyvinout velké úsilí a po delší chvíli vás spíše začne bolet ruka. Nabízí se použití větší čepičky, nicméně je to trochu provázeno obtížemi. (Možná v tomto ohledu na blogu ještě přineseme “kutilský koutek”.)

 

DSC1731_thumb

 

Displej

Jak se mi hodně věcí nelíbilo v předchozí části článku, tak v oblasti displeje nejde být jinak než 100% pozitivní.

 

Displej byl v mojí konfiguraci samozřejmě plně dotykový, kde podporuje až 10 dotyků současně. Displej nabízí skvělou svítivost a na dotyky reagoval opravdu skvěle. Při takovém rozlišení, jaké notebook nabízí, ani není možné, abyste viděli nějaký rastr, to prostě nejde, nemáte tedy pocit, že jste si koupili levné železo. Jelikož je lesklý, tak jej doprovází spousta otisků prstů a šmouh, to se dá ale omluvit, ten požitek z používání za to opravdu stojí (nehledě na to, že lze koupit konfiguraci bez dotykové vrstvy). Při práci na sluníčku mi hodně pomohlo, že displej je typu IPS, nicméně výhody IPS asi všichni známe. Pokud máte na notebooku IPS a ještě dobré rozlišení, tak není důvod, aby vás na něm práce nebavila.

 

DSC1726_thumb

 

Když se po testování vždy vracím na svůj notebook, který dotyky nepodporuje, tak mě to nutí na něj neustále ťukat, je to zkrátka zlozvyk. Říkal jsem si také, jestli ono nové rozlišení půjde či ne poznat oproti FHD a skutečně ano… Celkový požitek je opravdu o úplně něčem jiném, a to jsem si neprověřil jen při práci, ale i filmech. V tomto směru se Lenovo opravdu vytáhlo, palec nahoru!

 

Zvuk, webkamera

Reproduktory jsou zde stereo a nachází se, jak jsem už zmínil, naspodu základny za malou mřížkou. Musím je pochválit, protože bych od nich podobný výkon, jaký skutečně podávaly, u pracovního stroje neočekával. Hrají skutečně perfektně, a to i bez pomocných SW fičurek. Samozřejmě, pokud člověk chce ještě větší kvalitu, tak připojí nabušená sluchátka, nicméně na to, že Carbon není bůhví jak multimediální přístroj, tak kvalitou zvuku neurazí. Zvuk je dostatečně hlasitý.

 

Webkamera v tomto případě nabízí HD rozlišení, tedy 720p, což na potřeby základní VOIP komunikace bohatě postačuje. Obraz není nijak sekaný, vše je v rámci možností plynulé. Testováno to bylo hlavně na Skypu. Rozlišení webkamery je zde 1,3 MPx. Mikrofon je též velmi kvalitní, protistrana mě slyšela jasně a bez sebemenšího problému.

 

Konektivita

 • Konektory
  • Levý bok – OneLink konektor (napájení + dokování), plné HDMI, miniDisplayPort, USB 3.0 (napájené), combo sluchátka / mikrofon
  • Pravý bok – zámek Kensington, výdech ventilátorů, zmenšený Ethernet (nutná redukce, v balení), USB 3.0

DSC1727_thumb1 X1-DSC172

 

Chyběl mi akorát trochu větší počet USB portů (to případně jistí OneLink dokovací stanice), nicméně jsem často využíval HDMI, což mě potěšilo. V dnešní vyspělé době jsem se i zřekl klasického VGA, takže to neberu za mínus. Signál Wi-Fi byl vždy silný a nikdy jsem se nestřetl s výpadkem. Notebook také nabízí po vložení SIM karty 3G připojení, což osobně nevyužívám, ale mnoho lidí ano a je správně, že tady ta možnost je!

 

Výkon

Výkonu je v notebooku ukryto až dost. Za celou dobu testování jsem se nesetkal s žádným problémem. Reakce byly celkově skvělé, hlavně díky použitému SSD a celkem dostatečné RAM. Z režimu spánku se notebook probudil okamžitě, vypínání trvá přibližně 6 sekund, zapínání pak 10 sekund.

 

S notebookem jsem zkusil hrát i řadu her, kde při vysokých detailech byly tyto lehce sekavé, což samozřejmě lze odůvodnit tím, že to není ani herní notebook, ani nemá odpovídající grafickou kartu, čili to nepovažuji za nějaké významné mínus. Střední / nízké detaily běžely naprosto bez problému a s notebookem je tedy možné zahrát i kdejakou novější hru.

 

DSC1732_thumb

 

Přehrávání FHD filmů není pro notebook vůbec žádný problém, vše běží plynule, práci s videem zvládá bez problému.

 

Chlazení, hluk

Chlazení je na notebooku řešeno přímo skvěle! Jsem až překvapen. Celkově se notebook nijak nezahřívá, jen v oblasti výdechu ventilátorů je trochu teplo. Ventilátory tiše ševelí, i když není notebook v zátěži.

 

Při normální práci (web, kancelář, hudba, filmy,…) se teploty pohybují od 40°C do 50°C (procesor, základní deska). Notebook se při normálním používání tváří jako lednička, není vůbec teplý.

 

Při delší zátěži o sobě dá notebook trochu vědět, procesor má teplotu kolem 60°C – 65°C, základní deska +/- to samé.

 

Po několikahodinovém hraní her byl spodek notebooku trošku horký, základní deska měla +/- 70°C, CPU mělo podobné teploty.

 

Ventilátory celkově hodnotím jako velmi tiché.

 

Baterie

Musím říci, že baterie vydrží opravdu hodně. Při hrách dokázala držet notebook přibližně 4 hodiny s maximální kapacitou.

 

Při normální práci (škola,…) na maximální výkon a jas jsem dával notebook do nabíječky asi po 7 hodinách, při úsporném režimu jsem vydržel i 9 hodin, což hodnotím jako skvělé výsledky! Sám jsem tomu zpočátku nevěřil.

 

Notebook se proto hodí pro celodenní práci. Obzvláště se mi líbilo, že notebook nabízí velmi rychlé nabíjení, takže na 80 % baterie jste přibližně za 0,5 hodiny! Nijak neotravuje ani adaptér, který je malý, ale přesto výkonný a hodí se i do “kapsy”, kabely jsou tak akorát dlouhé, čili v tomto směru jsem byl velice spokojený.

 

DSC1736_thumb

 

DSC1721_thumb DSC1733_thumb

 • Bouda05

  Velice pěkná recenze a alespoň trochu objektivnější, než recenze v případě Petry :-) Jen by mě zajímalo, na co se dá používat efektivně dotykový monitor. Já jsem měl na zápůjčku na týden notes s dotykovým monitorem a pokud nepočítám prvních pár hodin, kdy jsem zkoušel, co to umí, tak jsem na něj ani nesáhnul, protože trackpointem jsem na místě rychleji a přesněji

  • python.p

   Objektivnější? Každý má snad svůj názor a pohled na věc ne ?

  • Lukáš

   Předně děkuji za pochvalu! Jde o to, že Petře se notebook velice líbil, je to tedy pouze její subjektivní pohled na notebook – člověk nemůže vytýkat něco, co mu nějak nevadí, jen proto, aby uspokojil ostatní čtenáře ;).

   Já naopak skoro vše řešil právě přes dotykovou obrazovku, hlavně tedy při pohybu v internetovém prohlížeči. Osobně Metro (ModernUI) prostředí nijak moc nevyužívám, takže v tomto směru jsem ani dotyk nepotřeboval, nicméně procházení webu a běžná práce v systému pro mě byla díky gestům a dotykům velice efektivní hlavně tedy díky displeji.

  • Zdenek

   Osobne jsem dotykovy displej vyuzival velmi a to pri skrolovani vleze (ntb polozeny na brise a prsty na displeji). Pri normalni praci vsede jen obcas, taky na skrolovani. Bohuzel jsem kvuli zcela udesne implementaci trackpointu a klavesnice obe x240, ktere jsem zkousel, vratil.

 • Martin Bodlák

  Osobně nechápu ty experimenty s klávesnicí… to je pro mě asi největší nevýhoda tohohle jinak moc pěkného stroje. Mám Lenovo rád, ostatně nic jiného doma nemám, ale kvůli téhle klávesnici bych si Carbon nekoupil. Ergonomie je u notebooku extrémně důležitá.

  • Lukáš

   Až na zmiňovaný Esc se s klávesnicí dalo v pohodě manipulovat, nebylo to nic extra zlého. Je to jen o zvyku.

   • Jan Lukeš

    Ale je, je to zle. Predstav si, ze se pohybujes v textu pomoci sipek, pg down, pg up a naprosto intuitivne na to pouzivas pravou ruku, a najednou ti nejaky idiot presune dve z techto klaves, ktere tematicky patri k sobe, na druhou stranu klavesnice. Tohle nutkani neustale zasahovat do rozlozeni klavesnice, s kazdou generaci neco vyhodit nebo totalne prekovat, mi uz leze na nervy.

    • Lukáš

     Vždyť Pg Down a Pg Up jsou hned nad šipkami, v tomto ohledu mi to vůbec nevadilo.

     • Jan Lukeš

      Asi jsem to nenapsal dost jasne, ze pouzivam zkratka 8 klaves, home, end, pgup, pg down, doprava, doleva nahoru dolu a ocekavam, ze na to pouziju jednu ruku. Proste z prace jednou rukou udelat praci dvou pripadne skrabani se pravou rukou na levem uchu je zkratka stupidni.

     • Lukáš

      Aha, teď už rozumím.

     • Tohle přemístění Home a End by mi zrovna nevadilo, protože abych je stisknul, vždy musím pohnout rukou. A ve finále je mi už pak jedno, jestli budu hýbat levou nebo pravou. Co mi ale vadí, je Escape na české klávesnici. Nevím, proč ho upřednostnili nad středníkem, když Escape je, alespoň myslím, výrazně častěji používanější klávesa. Escape vlevo nahoře, jako je to u anglické klávesnice, mi přijde smysluplnější.

     • Petr Vones

      To je jednoduche, tu klavesnici se nikdo nepokousel skutecne pouzivat, navrhoval ji aby „dobre vypadala“. To je cele.

     • To si nemyslím. Spíš bych řekl, že nad českým rozložením přemýšlel někdo bez jakékoliv znalosti nebo vhledu do českého prostředí a úkol byl jasný: rozhodnout, co v rohu zůstane – zda středník, nebo (po anglicku) Escape. No a vyhrál to středník, ač by z mnoha úhlů pohledu dával větší smysl mezi pravým Altem a Ctrl (jednak by byl u čárky a tečky, jednak se na klávesnici s čísly pracuje špatně, takže středník postrádá smysl u čísel, a jednak Escape dává větší smysl v rohu, zvlášť když Delete v rohu správně zůstal).

     • Pjenkys

      Tady je ale jasně vidět, že lenovo u toho vůbec nepřemýšlí. To, že rozbili celou klávesnici je jedna věc, ale že ještě různé jazykové mutace mají různé rozložení základních kláves, tak na to prostě nemám co říct…

     • Já jsem si téměř jistý, že Lenovo nad tím přemýšlí ;-), jen je třeba znát logiku, která za tím rozhodnutím byla, a zvážit, zda ta logika měla smysl. Možná ano, možná ne. Já třeba Escape používám (podobně jako F klávesy – na pár specifických úkonů, které bych se ale byl schopen rychle přeučit, protože jich je fakt jen několik), je ale pravda, že je to dnes už trochu kontroverzní klávesa, která v moderních aplikacích a systémech už ztrácí svůj význam (bavil jsem se na to téma s lidmi a často se shodli na tom, že Escape je pro ně zbytečný, protože nemá „konzistentní funkci“ – jednou zmenší video z fullscreenu, jednou zavře e-mail, jindy zavře okno, jindy jím okno/mail zavřít nejde…).

     • Ivan

      čítajte manuály, nerobte neunáhlené príkazy….budete vôbec ESC potrebovať???

     • Ivan

      za tie peniaze čo carbon x1 stojí…museli nejako docieliť, aby sa o ňom písalo a bol „výnimočný“ :D:D

     • Martin Bodlák

      To je přesně můj pocit z dnešní elektroniky vůbec. Nebo třeba myši – hezké a nepoužitelné.

     • Ivan

      …dizajnéri by nemali piť…ani na firemných akciách…

    • WalterCZ

     End a Home mi na nové klávesnici připadají dokonce lepší, než původní umístění, tam jsou tyto klávesy příliš ztracené v horní řadě a i když ta je rozdělena do kloků (díííky Bohu, 3. generace byla šílená), hledá se to špatně. Osobně jsem si stejně jejich fci prohodil s Pg Down a Pg Up, které jsou oproti konkurenci umístěné geniálně. Názor na Delete a Backspace si neumím podle fotek moc vytvořit, když jsem přišel s novým Carbonem na chvlku do styku, na toho jsem se nějak nesoustředil. Odebraný CapsLock a jeho integrace do Shiftu mi přijde jako skvělý nápad, jak bylo napsáno v článku, u telefonů to používáme všichni a je to daleko praktičtější než samostatná klávesa. Ovšem absence Fkových kláves a Esc v horním rohu je prostě neomluvitelná a pro mě sobně se tím stává celý, jinak skvělý, notebook jednoznačně nepoužitelný. S Fkovými klávesami pracuji stejně často jako s jakýmikoliv jinými (v AutoCadu, Inventoru), proto potřebuji aby byly snadno nahmatatelné (kvůli tomu jsem také nedokázal překousnout sloučenou horní řadu u 3. generace) a Esc snad ani nemá cenu popisovat. V případě problému automaticky hodím ruku doleva nahoru a než bych si zvyknul někde Esc hledat ve změti dalších kláves… myslím, že to je dopředu prohraná bitva.

     • Ivan

      čo je praktickejšie na tom, keď doposiaľ stačil 1 stlačenie klávese CAPS LOCK a po novom je potrebné stlačiť kláves SHIFT 2x (2x pre zapnutie a 2x pre vypnutie?) ?
      viac úkonov = lepšie???
      bude to pokračovať zmenšovaním klávesnice? fikcia o 10r: ak chcete napísať písmeno „C“ stlačte 1x kláves pre aktiváciu FN, 2x kláves pre aktivovanie CAPS LOCK, 3x kláves s písmenami a b c…po pol minúte sa dočkáte písmena C na obrazovke + vyskočí Vám AdTarget okno s gratuláciou, že písmeno ste úspešne napísali a v blízkosti máte 3 kaviarne, kde si po tak náročnej práci môžte dať kávu…
      alebo klávesa CAPS LOCK niekomu fakt na klávesnici zavadzá?

    • Tak se mi dnes konečně podařilo z přítelkyně vymámit nový Carbon a pod rouškou „správy“ jsem vyzkoušel Home/End a Delete/Backspace. Moje poznatky:

     Home/End – geniální! Jelikož je v 99 % případů používám na označování celých řádků/částí řádků textu, lépe je pro mě Lenovo vymyslet nemohlo. Označovat teď můžu jednou rukou.

     Del/Backspace – Celkem mi vyhovuje, ale musel bych si převyknout, protože Backspace nemačkám vždy v levé části, někdy instinktivně v pravé, no a tam je Delete.

     „Český“ Escape – to je zmatení nepřítele, tedy uživatele. :-) Zvykat si by bylo těžké.