Nové “wow” ThinkPady s 3:2 displejem, tlačítky TrackPointu a výbavou snů?

Nové “wow” ThinkPady s 3:2 displejem, tlačítky TrackPointu a výbavou snů?

Nedávno se na různých internetových fórech objevily informace a velmi nekvalitní, rozmazané fotografie (spíše rané rendery/mockupy) dvou údajně připravovaných ThinkPadů “wow” – jednalo se o modely T1 a W1 s 3:2 hi-dpi displeji, samostatnými tlačítky TrackPointu a výběrem těch nejlepších technologií z ostatních ThinkPadů.

Upozornění na úvod: Nejedná se o oficiální ani potvrzenou zprávu, čili veškeré v článku uvedené informace berte s rezervou, coby “drby”.

Malá rozmazaná fotografie dvou notebooků ThinkPad s netradičním poměrem stran displeje a pár dalšími zajímavostmi, která se dostala na různá internetová fóra o noteboocích, by zřejmě zapadla, nebýt však Jina Li, blízkého spolupracovníka Lenova, mimochodem správce oficiálních Lenovo fór (nick lead_org) a jednoho z nejvýznamnějších Lenovo Insiderů (Mimochodem zmiňovali jsme, že jsme se do tohoto programu dostali? O tom zase jindy.), který ji okomentoval a trochu rozvedl na svém blogu ThinkScopes věnovaném ThinkPadům.

Název

Co je na ThinkPadech na fotce tak zajímavého? Začíná to už názvem: ThinkPad T1 a W1. Tento název a modelové označení jasně naznačuje, že by se – stejně jako u X1 – jednalo o nové “halo” (případně “wow”) produkty, tedy produkty, které mají vzbudit úžas, emoce, a které vystupují z řad ostatních, “běžných” ThinkPadů. Co se řady týče, jeden patří mezi ThinkPady T, tedy klasické pracovní notebooky, druhý do řady W, tedy výkonné mobilní pracovní stanice.

Displej 3:2

Z obrázků – ač nekvalitních – toho však vyplynulo více a spekulace a (údajně pravé) informace se jen množily. Tak předně je z obrázku jasné, že displeje obou notebooků rozhodně nejsou v dnes tak oblíbeném formátu 16:9 (alias filmová nudle), ale ve formátu 3:2, kterým jsou typické Chromebooky. Mělo by se jednat o 3:2 IPS panel s vysokým rozlišením 2 560 x 1 700 bodů.

6 řad klávesnice, sedmá dotyková, samostatná tlačítka TrackPointu

Zajímavá je situace kolem klávesnice a polohovadel. Klávesnice by měla být 6řadá, jak ji známe ze současných ThinkPadů, ovšem okořeněná o 7., dotykovou, proměnlivou řadu, kterou nabízí nový X1 Carbon. Tím by notebooky nabídly vlastně ultimátní verzi ThinkPad klávesnice. TrackPoint v klávesnici má samozřejmě zůstat, ale díky vyššímu displeji se prodloužila základna, vejít by se tak měl velký TrackPad spolu se samostatnými, vyhrazenými tlačítky TrackPointu.

Wacom digitizér?

A to není vše. V modelu W1, tedy pracovní stanici, by měl touchpad sloužit – po vzoru staré dobré (a extrémně drahé) W700, případně W701 – jako Wacom digitizér, spolu s dodávaným perem. Bylo by příjemné vidět návrat vestavěného digitizéru do mobilní pracovní stanice ThinkPad, navíc ještě tak elegantním způsobem. Sám Jin Li zde ovšem správně poznamenává, že je otázka, jak by vypadala implementace takového řešení a zda by plocha digitizéru nebyla příliš malá. Na druhou stranu ani digitizér ve W700/701 nebyl příliš velký (rozhodně ne v porovnání s externími grafickými digitizéry), ale pro práci na cestách je vítaný i menší digitizér než žádný.

Baterie, konektory, RAM

Notebooky by měly, stejně jako T440s, T440 a T440p, nabídnout systém dvojice baterií Power Bridge – v notebooku bude jedna baterie vestavěná, druhá bude výměnná za provozu. Konektorová výbava by rovněž měla být zajímavá. Zmizet by už definitivně měl VGA port, ovšem vedle miniDP (který lze snadno redukovat na VGA) a HDMI by stroj měl nabídnout konektor Thunderbolt. Samozřejmostí pak jsou tři USB 3.0. Paměť o kapacitě 16 GB je vestavěná (napájená) na základní desce, ovšem k dispozici je také jeden volný DIMM slot pro rozšíření. V souvislosti s vestavěnou hlavní baterií, částí RAM napájenou na desce a (na velký notebook) skromnější konektorovou výbavou se nabízí otázka, zda T1 a W1 nepůjdou cestou kompaktních zařízení namísto těžkých, tlustých bestií.

Windows?

Není jasné, zda se má jednat o Windows notebooky, nebo zda – už s ohledem na použitý displej – půjde o jedny z prvních pracovních Chromebooků. Google se tímto směrem očividně chce vydat, já si však nejsem jistý, zda by to nebyla škoda.

Dočkáme se náhrady 4:3 ThinkPadů?

Objevit by se ThinkPady T1 a W1 mohly začátkem roku 2015. Zda se však skutečně objeví, resp. zda na nich Lenovo skutečně pracuje, zatím nevíme – nechme se však překvapit. Myslím však, že by takové stroje představovaly pro uživatele, kteří se ještě zuby, nehty drží starých ThinkPadů s 4:3 displeji, obrovskou úlevu a zřejmě taky okamžitou jasnou koupi. Zároveň by Lenovo bylo schopno “staromilcům” nabídnout zařízení, které by si i tato skupina (dnes možná zklamaných) uživatelů ráda koupila a další roky používala.

Co vy na ThinkPady T1 a W1? Líbily by se vám? Napište do diskuse pod článkem!

Zdroj a inspirace: ThinkScopes

 • Fero

  Čosi som šípil už pri Surface 3, že sa môžme tešiť na notebooky s pracovne rozumnejším pomerom strán :)

 • honzaf

  kdyz pisete „oblíbeném formátu 16:9“

  tim myslite asi vyrobci oblibenem predpokladam? :)

 • Tomáš Valenta

  Nelíbí se mi výraz „staromilci“ – takoví lidé totiž moc dobře ví, proč se svých strojů drží.. Ale snad to je pravdivá zpráva :) Opět se i pro zákazníka oddělí TP a Edge, což je podle mě lepší i pro koordinaci mezi modely…

 • Petr Vones

  Tohle by zmenilo muj pohled na soucasnou Lenovo produkci. Nechapu co ma spolecneho format displeje s operacnim systemem. Pokud by to ovsem nemelo podporu Windows (drivery), tak by to Lenovo opet klasicky zazdilo. Ostatne „chromebook“ a „pracovni notebook“ jsou naprosto neslucitelne pojmy.

  Doufam ze se k pouzitelnemu formatu displeje pro praci vrati i vice vyrobcu. Bylo by uz na case.

  • Zmínka o Chromeboocích ve spojitosti s 3:2 displejem je v článku spíš jen pro „podnícení diskuse“. Ostatně to, že Windows 3:2 nevadí, podporuje i Surface Pro 3. Souhlasím i s tím, že Chromebook na práci (zvlášť v takovéto výbavě) je holá blbost.

   Myslím si ale, že teď vše bude viset na dostupnosti 3:2 panelů, protože je zatím skoro nikdo nevyrábí.

   • Petr Vones

    To je porad ten odveky problem. Nevyrabi je proto, ze je nikdo nechce :-)

    • Ano, ale bude trvat, než výroba zvýší kapacity. To nebude hned (větší kapacita, lepší výrobní procesy/technologie, více výrobců). Do té doby budou 3:2 panely drahé a dostupné jen těm, kteří velmi dobře zaplatí. Což bude mít vliv na cenu i dostupnost případných notebooků.

 • Drozi

  Rád se nechám překvapit.
  Ale cenovku Tčka pod 60 000 neočekávám…

  • Vidím to podobně, ale až tak dramaticky ne – pokud může Lenovo nabízet základní (čti i5, 128GB SSD, HD+) konfigurace Carbonu hluboko pod 40 000 Kč, myslím, že případná T1 by určitě mohla být pod 50 000 Kč, možná i o kousek níž. Zajímavější by ale byla cenovka W1…

   • Drozi

    Já bych řekl, že ji záměrně přestřelí, protože by jinak kanibalizovala „normální“ Tčko

    • Petr Vones

     To je velmi pravdepodobne, ale jen do okamziku nez se toho chytnou ostatni vyrobci.

     Spis jsem zvedav jaky marketingovy blabol vymysli na to, ze 16:9 format uz najednou neni cool pro workstation :-)))

     • Oni neřeknou, že 16:9 není cool, ale že 3:2 je lepší. Tak se to prostě dělá. (Přece nebudu propagovat svůj výrobek stylem: „16:9 je na prd, ale nic jiného není, deal with it“, naopak, řeknu: „16:9 vám nabídne možnost pracovat se dvěma okny vedle sebe“ případně „díky 16:9 nebude notebook tak dlouhý“)

  • Petr Vones

   To je ted myslim ten posledni problem, ted jde o to aby to nakonec skutecne existovalo :-) Pred deseti lety stalo „plastove“ 15″ SXGA+ IPS Rko pres 60k a obdobne vybavene T 80k. A legendarni T60p 15″ UXGA taky nebylo zrovna nic levneho.

   Srovnani s Carbonem asi neni uplne spravne, nepredpokladam ze ten notebook prezije ani polovinu toho co drivejsi T. Tam byl mnohdy limitem zivotnosti T4x/R5x jen ten nestastny problem s motherboardy s grafikou.

 • WalterCZ

  Tak téhle zprávě teda moc něvěřím, je to až příliš fantastické. Poměr stran displeje mě nijak v současné produkci netrápí (ale chápu, že pro jiné profese je to podstatné), ale spousta jiných věcí, které jsou na těhdle noteboocích vyřešené, už ano. Veď jen ta „8mi“ řadá klávesnice je jako splněný sen, ta na Carbonu tak jak je je zcela nepoužitelná a přitom dotykový panel není vůbec špatný nápad, pokud by se použil tak, jako na těchto dvou strojích. I absenci Thunterboltu na současných Tčkách oplakávám (za tu cenu by tak vážně mohl být!!!) a VGA zbytečně zabírá místo.
  Cena Wčka bude jistě velmi vtipná, když W540 stojí přes 100k (to mě trošku zaskočilo, měl jsem na něj zálusk, ale nakonec jsem se musel spokojit s T540p s velmi ošizenou grafikou :( ) a přitom je v naprosto stejném šasi jako Tčko, jen s otvorem pro kalibrační senzor. Každopádně pokud se skutečně objeví, bude to paráda.

  • Jen dvě reakce:
   Ad klávesnice – má být 6řadá + dotyková řada.
   Ad cena – W vždy byly na volném trhu 50 000 a více, v slušnějších konfiguracích k 80 000, ani nemluvě o 17″ W, kde byla cena i přes 100 000 Kč.

   • WalterCZ

    S 8mi řadou klávesnicí jsem se přepsal, myslel jsme pochopitelně „7mi“ řadou :) (6 + dotyková)

 • alfah4ns

  Jinak by mě docela zajímalo, jestli bude i nižší verze s nižším rozlišením, ono tohle třeba pro některé CAD bude až moc jemné.
  A taky doufám, že se zapracovalo na chlazení, protože W540, W530, W520, .. s tím mají ve full loadu trochu problém.

  Pak by to byla naprostá bomba :)

  • Adam Ležák

   Ma zkusenost hovori naopak – W520 ve Full load po prepastovani naprosto krasne teploty a bez hluku…

 • Josef

  Wow, to bych koupil :-)