IdeaPad Yoga 2 11: úsporný ohebný minibook (test, video)

IdeaPad Yoga 2 11: úsporný ohebný minibook (test, video)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na CESu 2014 v lednu jsme měli možnost osahat si druhou generaci ohebných notebooků IdeaPad Yoga. Netrvalo dlouho a dostal se nám do ruky finální český kus 11" verze s úsporným, ale plnohodnotným procesorem, nižší cenou, slušnou výdrží a velmi dobrým zvukem. Pojďme se na něj podívat…

 

Když jsem vzal poprvé do ruky první IdeaPad Yoga zhruba před dvěma lety, působil jako zjevení, protože přinesl naprosto jednoduché konstrukční řešení – panty otevírající se do 360°, které dalo vzniku první skutečně funkční a prakticky všemi lidmi přijaté podobě konvertibilního zařízení (Ultrabooku), tedy zařízení, které je primárně notebookem, ale kdykoliv může být ihned tabletem, bez potřeby složitého a konstrukčně náročného otočného kloubu konvertibilních tabletů (např. X230 Tablet), přitom si zařízení zachovává lehké, tenké a celkově skladné provedení. Ano, takto si představuji "zařízení budoucnosti", resp. novou generaci notebooků.

 

Původní Yoga však byla poměrně drahá (přesto si však našla víc než dost kupců) a Lenovo cítilo potřebu dostat ji do rukou více lidem. Původním pokusem byla 11" verze s Windows RT, která však velký úspěch kvůli omezením tohoto systému a celkově nízkému zájmu vývojářů neměla (skoro by se dalo říct, že co nedodal Microsoft nebo Lenovo, to nefungovalo), ačkoliv mně se RT verze líbila. 11" verze Yoga 11S s klasickým procesorem opět nastavila vyšší cenovou laťku.

 

Proto celkem chytře v současné druhé generaci Lenovo přistoupilo k šalamounskému řešení – vydat dvě verze Yogy: tu, která bude pokračovat ve šlépějích původní verze (a ještě ji vylepší) s certifikací Ultrabook – Yoga 2 Pro; a druhou, která nebude tak "prémiová", sníží se jí cena a bude cílit na širší publikum. A to je právě klasická Yoga 2.

 

Dnes se podíváme na její 11" verzi Yoga 2 11, která představuje velmi, velmi kompaktní, lehký a tenký konvertibilní minibook, úsporný procesor Intel Pentium (dá se říct, že je to duchovní pokračovatel Atomu, ovšem silně vylepšený), no a příznivou cenovku.

 

Vzhled, provedení

Pokud uvidíte novou Yogu 2 11 na první pohled, s největší pravděpodobností vůbec nepoznáte rozdíl oproti minulé generaci. Zvlášť pokud zařízení neuvidíte otevřené s volným pohledem na klávesici a její okolí. Stále se totiž jedná o elegantní, v našem případě stříbrné zařízení s velmi lichotivými rozměry (298 x 206,5 x 17,2 mm) a vahou (1 265 g).

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA      OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Vnější strana víka displeje a spodní strana základny jsou stříbrné, vyrobené z kovu (hliník), ale díky jakémusi silikonovému či pogumovanému povrchu působí příjemně v ruce. Základna je poměrně tenká, ale víko tenkosti zařízení nasazuje pomyslnou korunu. Lem základny (i víka, ale zde je tenký, a tak bych spíše mluvil o hraně) je černý, z tužší gumy nebo měkčeného plastu, který celkem napomáhá odolnosti zařízení, v režimu stanu chrání hrany a zabraňuje klouzání po podložce, no a v režimu tabletu se zase díky němu zařízení lépe drží – detail, ale příjemný. Vepředu je navíc mírně zkosený dovnitř, a tak se pohodlně otevírá víko displeje.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA      OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Po otevření víka okamžitě identifikujete, kde se šetřilo – lícní strana základny již není kovová, ani nemá měkčený povrch imitující kůži, ale jedná se o obyčejný, relativně měkký postříbřený plast. Yoga 2 11 také nenabídne dražší dotykové tlačítko Windows pod displejem, ale klasickou mechanickou variantu.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA      OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Konstrukčně vzato mám však ze zařízení celkově pozitivní dojem – díky tomu, že je velmi lehké a malé, kovové vnější strany dodají dostatečnou oporu, takže se v ruce nijak znatelně nekroutí, ale samozřejmě se prohne, pokud zatlačíte. O to by ale nešlo – spíš zamrzí, že zmizel onen pocit exkluzivity, prémiového provedení, ale ten dostanete za cenu původní Yogy v 13" Yoze 2 Pro.

 

Klávesnice, touchpad

Napíšu to hned: klávesnice pro mě u Yogy 2 11 představuje zklamání. Vlastně úplně stejné zklamání, jaké jsem zažil u klávesnic 13" a 14" modelů IdeaPadů U před dvěma lety (U310 a U410) – když pominu, že jsem si hůře zvykal na její velice mělký chod (což je spíš můj problém, bojuji s tím u většiny nových klávesnic, vyjma ThinkPadů), hlavní problém vidím v jejím prohýbání uprostřed, které se táhne zhruba od klávesy D až po L po celé ploše; působí jako boule.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA      OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

V rámci kompaktních rozměrů se však podařilo s několika kompromisy zachovat její funkčnost a solidní rozložení, kterému však chybí dvouřadý Enter, krajní klávesy jsou výrazně zúžené a levý Shift je skombinovaný s vedlejší klávesou (podobně jako u kláves Home a End v případě nového ThinkPadu X1 Carbon). Myslím si ale, že je to spíš cesta jak ušetřit na výrobě lícní strany – takto má stejné otvory pro klávesy jako anglická verze.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA      OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Co se touchpadu týče, ten je v provedení clickpad, je sice plastový (čili orgie na motiv pískovaného skla se nekonají), ovšem pracovalo se mi s ním příjemně, je pohotový, reaguje přesně, jen měl příliš vysokou citlivost na vertikální rolování.

 

Obraz a zvuk

Yoga 2 11 nabídne 11,6" HD (1 366 x 768 bodů) displej AUO B116XW02 V0 se zobrazovací technologií IPS, čili širokými pozorovacími úhly, nadstandardními barvami i kontrastem, automatickou (a použitelnou!) regulací jasu světelným čidlem a samozřejmě dotykovou vrstvou s jednolitým překryvem a podporou až 10 prstů najednou.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA      OLYMPUS DIGITAL CAMERA      OLYMPUS DIGITAL CAMERA      P3020092 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

S displejem jsem neměl vůbec žádný problém – rozlišení je na danou úhlopříčku víc než dostatečné, barevně je na tom displej velmi dobře, podsvícení je dostatečné i na cestu vlakem za slunného dne a dotykové ovládání je citlivé s dobrou odezvou.

 

Panty jsou o něco tužší než dříve, ale aspoň trpí menším kyvem, víko má po obvodu gumu, a tak měkce dosedá na základnu a je rovněž v režimu stan chráněné. Zbytečně široký je však rámeček displeje – ano, zařízení se pak lépe drží v ruce, ale zde je minimálně o takových 5 mm na každé straně příliš široký.

 

Překvapil však zvukový projev – nevím, zda je to tím, že jsem si koupil nový monitor s vestavěnými, velmi špatnými reproduktory, ale musím uznat, že od tak malého zařízení jsem tak kvalitní zvukový projev (ještě podpořený rozšířením Dolby) opravdu nečekal – stereo repro jsou na spodní straně základny za poměrně velkými mřížkami a, ač nehrají příliš hlasitě, umí zvuk prokreslit a znít přirozeně.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA      OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Webová kamera nabídne HD (720p) rozlišení, poměrně sytý a kontrastní obraz, ale v horších světelných podmínkách přesvědčivé výsledky nepodává. Mikrofony zaznamenávají přirozený zvuk. Celkově tedy komunikační (VoIP) zařízení nemohu nepochválit.

 

Konektory a připojení

11" minibook samozřejmě nenabídne konektivitu 15" DTR, nicméně nutné minimum je splněno. Na levé straně je to vedle napájecího konektoru jedno USB 3.0, čtečka paměťových karet a micro-HDMI (redukci tedy potřebovat budete). Vpravo je to už jen sdružený audio jack a USB 2.0.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA      OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA      OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Na pravé straně taky najdeme tlačítka a diodovou indikaci. První na řadě je dioda indikující zapnutý notebook, dále je to vypínač s podsvícením, který bliká, když Yoga spí. Dále je to malé tlačítko Novo pro vstup do možností spouštění, zálohy a BIOSu (UEFI). Uprostřed je to dále zámek automatického otáčení displeje gravitačním senzorem a na konci kolébka pro úpravu hlasitosti (má bohužel pevně nastavené funkce, tedy nemění se při otáčení zařízení jako u Yoga Tabletů).

 

Nabídka bezdrátové komunikace nepřekvapí – Wi-Fi standardů B/G/N kombinovaná s Bluetooth 4.0 v jednom modulu od Qualcomm/Atheros. Nic víc, nic méně. Dodám jen, že pro běžné použití tento adaptér bohatě dostačuje, neměl jsem problém na žádné síti (WEP, AES-PSK, 802.1X), ale samozřejmě jsem se setkal s citlivějšími kartami.

 

Výkon a testy

HWiNFO64

 

IdeaPad Yoga 2 11 je, jak jsem již zmínil, velmi flexibilním mini notebookem, a tak si Lenovo jako základ pro celé zařízeí vybralo SoC platformu (laicky řečeno celý notebook je v podstatě v jednom čipu, jako to vídáme u tabletů) v čele s čtyřjádrovým, ovšem velice úsporným procesorem Intel Pentium N3520 (Bay Trail), který má nejblíže k čtyřjádrovým Atomům, ale mírně je technologicky převyšuje (ač nenabídne Hyper Threading, ale podporuje automatické přetaktování, umí např. hardwarově virtualizovat). O zobrazení se stará integrované grafické jádro Intel HD s podporou akcelerace HD videa, které si však poradilo i s 3D hrami ze Store. Konfiguraci završuje úsporná paměť DDR3L o kapacitě 4 GB a 500GB hybridní SSHD disk Western Digital s 16GB SSD pamětí.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Konfigurace detailně
 • Intel Pentium N3520 (2,16-2,42 GHz, 4 jádra / 4 vlákna, 2 MB cache, 64bit, TDP 7,5 W)
 • Intel HD Graphics
 • 4 GB DDR3L RAM (na základní desce)
 • 500GB SSHD (16GB SSD) Western Digital

Co to ve výsledku znamená? Že i přes vysokou úsporu energie (typicky si řekne čipová sada s procesorem jen o 4,5 W) nabízí Yoga 2 11 naprosto dostatečný výkon pro jakoukoliv činnost, pro kterou je minibook navržen, a to od kancelářské práce s dokumenty, e-mailů či online komunikace, přes prohlížení internetu, přehrávání videa a hudby, až po rekreační hraní starších nebo nenáročných her (např. ze Store). Osobně mě zařízení v ničem neomezovalo – jistě, nestříhal jsem na něm video, protože jeho hrubý výpočetní výkon je v porovnání s plnohodnotnými Core i5 nebo i7 směšný, nicméně to na faktu nic nemění.

 

Výkonnostní testy

Původně jsem chtěl na Yoze 2 11 provést klasicky širokou škálu testů, ale myslím si, že testovat na minibooku výkon v moderních 3D hrách je prakticky hloupost, a tak jsem se zaměřil jen na obecný přehled toho, co zařízení dokáže.

 

Cinebench 11.5

Cinebench 11.5 – výkon CPU při renderingu a GPU v OpenGL

 

CrystalDiskMark

CrystalDiskMark – rychlost pevného disku

 

PCMark7

PCMark7 – kompletní zhodnocení výkonu počítače

 

x264 Bench HD 3

x264 Benchmark HD 3.0 – převod HD videa

 

Chlazení a zahřívání

Výborné na SoC platformách je, že nepotřebují aktivní chlazení. Díky tomu je Yoga 2 11 skutečně velmi tichým notebookem, uslyšíte tedy jen a pouze pevný disk (s ohledem na spotřebu, zahřívání i hlučnost by bylo vhodnější použít SSD, nicméně jeho cena by velmi výrazně zvedla cenu zařízení, a tak použití kompromisu v podobě SSHD chápu). Ovšem pozor – překvapilo mě, že pevný disk je velmi tichý, a to i při aktivním čtení či zápisu dat.

 

Jak je to tedy se zahříváním? Za běžného provozu si notebook drží naprosto pohodové teploty, které nijak nebrání používání ani neobtěžují. Ovšem vzhledem k tomu, jak je zařízení tiché a v podstatě chladné, o to víc jsem si všímal, že se notebook zahřívá v oblasti pevného disku – pravá opěrka. Není to nic výrazného, ale po všech pozitivech to zamrzí. Zde by situaci pravděpodobně opět řešilo SSD.

 

Teploty max. zátěž 20 minut

Teploty po 20 minutách zátěžového testu

 

Teploty po 20 minutách zátěže (Yoga 2 11)

Teploty po 20 minutách zátěžového testu

 

Za zvýšené zátěže, zvlášť na měkké podložce, se však tělo zařízení už dokáže prohřát, přesto však teploty neatakují nijak dramatické hodnoty – maximum na rubové straně bylo 44°C, ovšem většina plochy zařízení se držela i po 20 minutách zátěžového testu do 40°C, obvykle dokonce pod tělesnou teplotou.

 

Napájení a výdrž na baterii

O napájení Yogy 2 11 se stará na poměry notebooků slabá, vestavěná, 4článková Li-Ion baterie s nominální kapacitou 34 Wh, kterou nabíjí v balení dodávaný, malý a lehký 45W napájecí adaptér s plochou koncovkou (jeho miniaturní rozměry kazí jen masivní evropská tříkolíková přípojka).

 

Poměrně potěšujícím faktem je, že i přes nízkou kapacitu má baterie 4 články, což naznačuje, že by její živostnost mohla být delší než je běžné.

Baterie vydrží i přes svou nízkou kapacitu díky úsporné SoC architektuře za běžného provozu (Wi-Fi, internet) zhruba 5 hodin. Při práci pouze s dokumenty za aktivního Wi-Fi připojení to je kolem 6 hodin, no a při vysoké zátěži (např. hraním her ze Store) to jsou zhruba 3 hodiny.

 

Výdrž na baterii není dech beroucí, pokud jsme zvyklí na 8hodinovou výdrž moderních Ultrabooků, a značný díl si z ní ukusuje IPS displej, nicméně Yoga 2 11 je velmi malé a lehké zařízení s malým prostorem pro baterii, i tak však nabídne více než dostatečnou výdrž i na cesty.

 

Video

Na videu se zaměřuji především na novinky, klady a zápory zařízení.

 

 

Závěr a zhodnocení

Plusy

Mínusy

+ Malý, lehký notebook

+ Poměrně příjemná cenovka

+ Flexibilní Yoga provedení

+ Dotykový HD IPS displej

+ Úsporný, ale plnohodnotný x86 procesor

+ Solidní výdrž na baterii

+ Velmi dobrý zvuk

+ Bez ventilátoru – tichý chod

+ Gumové okraje základny a víka

– Levnější provedení šasi

– Klávesnice se uprostřed prohýbá

– Zbytečně široký rámeček displeje

– Zahřívající se prostor u pevného disku

 

Nová, druhá generace 11" IdeaPadu Yoga, Yoga 2 11, v malém, tenkém, lehkém, ale hlavně pohledném těle sdružuje minibook pro každodenní univerzální použití s již legendárním Yoga provedením, které umožňuje kdykoliv zařízení proměnit v tablet, stan či stojánek, nebo jen notebook ovládat dotykem. Ano, Yoga sice ztratila něco ze svého luxusu (ostatně na to tu stále máme Yogu 2 Pro), ovšem s cenovkou RT verze přináší plnohodnotný, 64bitový procesor i plnokrevné Windows 8.1, a tak v každém případě stojí za připsání na seznam při výběru moderního minibooku.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA      OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Yoga 2 11 nedělá mnoho přešlapů a některé se jí ani při pohledu na cenovku objektivně nedají vyčítat, zmíním tak jen jednu věc, která mě zklamala, a to je prohýbající se, nedostatečně zpevněná klávesnice.

 

Minibook však vyčnívá z řady (v pozitivním smyslu) díky unikátnímu Yoga provedení, kdy máte notebook i tablet v jednom, potěší IPS dotykovým displejem (ač s tlustším rámečkem), solidní výdrží na baterii, tichým chodem (bez ventilátoru), no a vyloženě mile překvapí kvalitními reproduktory. Příjemným detailem je gumový lem víka a základny pro ochranu, ale hlavně zamezení posouvání po stole v režimu stan.

 • Tom

  nějak jsem nenašel tu cenu…

 • Fero

  úprimne, viac by ma potešila RT verzia s novou Tegrou. Osadenie procesora Intel má nepopierateľné výhody, poteší aj USB 3.0, poteší možnosť výmeny disku za veľké ssd…, ale aj tak trochu podpichnem.

  takže si to zhrnieme, kam sme sa od Yogy 11 RT posunuli:

  – z 1.192 kg sme za cca rok poskočili na 1388 kg
  – mamé nové, na prvý pohľad horšie (aj škaredšie) spracovanie
  – naštastie rozmery sa nám navýšili len mierne
  z 15.6 x 298 x 204 mm na 17,2 x 298 x 206,5 mm
  – bateria šla zo 42Whr na 34Whr
  – z cca 11 hod výdrže pri max jase / zapnutej wifi /prehrávaní FHD videa sme poskočili na skvelé 3 hodiny
  – z plnohodnotného HDMI sme preskočili na „praktický“ micro HDMI-out
  – z plnej verzie Office 2013 Home & Student(už dorazil aj SP1), si môžme vyskúšať 30-dňovú skušobnú verziu
  – teploty zariadenia poskočili o príjemných cca 10 stupňov
  – konečne si so systémom plne rozumejú aj vírusy
  – z nepočuteľnej prevádzky máme vďaka klasickému HDD tichý chod : )

  to všetko za cca rovnakú cenu za akú sa dala zohnať yoga 11 pred rokom

  • Bohužel, ale ne každý viděl Yogu 11 s Windows RT jako výhru (mně nebo Vám se líbila, ale většině Windows RT nevyhovovaly). Zde máme plnohodnotný OS i procesor, na který nainstalujete prakticky jakoukoliv aplikaci, za stejnou cenu.

  • Diagon Swarm

   ARM byl bez pořádných aplikací k ničemu. Mohli to ale udělat nově s Atomem pro tablety a tím by zůstaly všechny výhody – energetická nenáročnost, minimální prostorové nároky, dlouhá výdrž atd. Mohlo to být ve stejné case a hned bych si to běžel koupit (pořád na takové zařízení zoufale čekám).

   Tohle vypadá spíš jako zmrzačený netbook. Výdrž úplně na nic, je to docela ošklivé (ten tlustý rámeček? wut?) a s micro-HDMI se nemůžeme bavit ani o použitelnosti. Celerony/Pentia BayTrail považuju za nejhorší možnou dnešní volbu, kvůli tomu, že žravostí se už neliší od vyšších Core (mluvím především o idle a kancelářské práci), ale ST výkon je brutálně nízký.

   • Já si nemyslím, že je Pentium chyba. Lenovo začalo jasně diferencovat jednotlivá zařízení (psal jsem o tom částečně v článku o Miixech 2 z CES 2014): rozlišuje, co je primárně notebook, co je primárně tablet (Yoga a zařízení nad 10″ směřují k notebookům). IdeaPady Yoga tedy jsou primárně notebooky s tím, že se transformují v tablet, čili logicky padla volba na Pentium, ne a Atom. Trochu jiné je to u Miixů, kde je to naopak, ale tam zase hraje roli velikost displeje. Taková logika za tím je – to jen na vysvětlenou.

    Co se rámečku displeje týče – je o něco tlustší, než by měl být, ale ne příliš a má to důvod – jak píšu v článku (tablet by nebyl za co držet).

    Zbytek je samozřejmě na diskusi.

    • Diagon Swarm

     Já to právě neřešil z pohledu marketingového povídání, ale čistě výkon x spotřeba. Pentium N jednoduše nemá co nabídnout. Spotřeba není lepší než u Core a výkon je strašně špatný. MT výkon, který by ještě šel, u podobného řešení nikoho netrápí, protože na tom nikdo nebude střihat video, ale ST výkon je extrémně špatný a ten uživatelé pocítí nejvíc (editace složitých powerpointových prezentací, rendering webových stránek, windows update,…).

     Kdyby tam bylo použité alespoň skutečné Pentium od Core, tak neřeknu ani slovo, ale Pentium N je akorát Atom rozšířený o PCIe sběrnici, oddělenou pamět a 64bit UEFI (a ořezaný o Turbo). Výkon bohužel není lepší než u 8″ tabletu, ale spotřeba šla výrazně nahoru. Jediná praktická výhoda může pro někoho být možnost osazení diskem, ale pro mě byla Yoga 11 zajímavá především jako malé zařízení, pro psaní dokumentů, mailů a prohlížení webu – něco, co je hodně lehké, dobře se na tom píše, nepotřebuje to větrák a zvládne to běžet co nejdéle na baterku. S třemi hodinami na baterku při přehrávání filmů je tohle úplně mimo realitu. Předpokládám, že se to časem ustálí třeba na ceně 9900,- Kč s DPH a pak asi ok.

     Kdyby tam byl Atom, mohlo to být lehčí (stačí menší základní deska), výkon by byl stejný, výdrž dvojnásobná a jediné omezení by představovalo nějaké 64+GB SSD místo disku.

     • Jen reakce na „marketingové povídání“ – ne, o to mi nejde, já jen chápu logiku, která za tím je.
      Přehrávat filmy Yoga 2 11 zvládne výrazně déle než 3 hodiny, na 3 hodinách jsi při hraní 3D Store her. Spotřeba je rozhodně lepší než u Core procesorů (s 34Wh baterií by Core 6 hodin nedalo, spíš tak 4).

 • wailord

  Ahoj, měl bych pár dotazů:
  1) jak si vede thinkpad yoga a yoga 2 11 v porovnání baterky?
  2) jak si vedou oba výše jmenování v pohodlnosti držení (tloušťka, hmotnost, lift-n-lock) v režimu tablet?

 • josé

  Co byste volili, Yogu 2 11 nebo Yogu 11S s i5? Když zapomeneme na cenu a velikost disku, spíš mě zajímá ta výdrž baterie a výkon…

  • 11S má stejnou výdrž na baterii, výrazně vyšší výkon, znatelně lepší provedení a klávesnici, jen pozor, že ve vysoké zátěži má vysoké teploty.

   • josé

    A co 11S i3, ta je na tom také ještě líp než 2ka? Jsem koukal, že u ní píšou dokonce 8 hodin výdrže, ale otázka ten výkon… Nepotřebuju na tom pařit hry, jen převážně kancelářská práce.

    • Ano, pořád je výkonnější 11S i s i3. Ale přečtěte si, prosím, toto: http://www.lenovoblog.cz/2013/06/ideapad-yoga-11s-utla-kraska-mnoha-poloh.html

     • josé

      Četl jsem právě. ;o) Původně jsem chtěl jít do MacBooku Air 11, ale myslím si, že Yoga nabízí zajímavé řešení za dobrou cenu. Stejně potřebuju pracovat pod Windows a kupovat Air a iPad, tak jsem pomalu na 40 tis. Kč. Jen se trochu bojím přechodu z 13 na 11 displej. Prioritní je pro mě cestovní ntb, ale ne na úkor použitelnosti. Jinak děkuji za odpovědi a za pěkné recenze.

   • Petr

    já mám problém ve výběru, protože mi vadí u 11s hlučný větrák (pokud tedy obtěžuje) a u LIY 2 11 klávesnice (na videu vypadá špatně). Dvojka nemá větrák, což je super. To jsou dvě věci, které vždy řeším u nákupu, ale protože jsem po úrazu a budu kupovat přes e-shop, tak osobně nemám vyzkoušeno. Ach ta klávesnice a ach ten větrák? Co myslíte vy?

    • Ideální je mít obě věci (hlučnost a klávesnice) v pořádku, ale kdybych si měl vybrat, vždycky by u mě vyhrála klávesnice. Mám to tak ostatně i teď s T420s – to rozhodně není tichý notebook (právě naopak), ale má skvělou klávesnici. Co z toho, že je notebook tichý, když se s ním špatně pracuje? V každém případě Yoga 11S určitě není tak hlučný notebook, aby to bylo nutné řešit. To je můj názor.

     • Petr

      díky, chápu vás. Já mám T420i (jsem fanda Thinkpadu) a klávesnice je tam dobrá a větrák mi tak hlučný nepřijde. Vybírám k T420i něco mobilního na cesty a to nejlépe 11 palcový stroj dotykový, konvertibilní výhodou. Jde mi hlavně o kancelářskou práci (Office, web, pošta, multimediální, hry nehraju vůbec, ale filmy apod ano, střihám video a fotky). Yoga je v principu super a cena není až tak šílená, možná trochu těžší a výdrž až ak oslnivá není. Díval jsem se i na Sony Vaio Pro 11, výborný stroj, který má 0,87 hmotnost, 10 hodin výdrže, ale každý píše, že je z větráku na hlavu. Ještě je super drahý HP EliteBook Revolve 810, ale ten je předražený. Výborná je podsvícená klávesnice, ta se hodí, tu má Thinkpad Yoga, ta je super, ale je 12,5 palcová a těžší. Vidíte někde ještě nějaký stroj na trhu? Thinkpad Yoga menší a lehčí by byla ideální, ale není. Díky za ochotu.

     • Petr

      díky, chápu vás. Já mám T420i (jsem fanda Thinkpadu) a klávesnice je tam dobrá a větrák mi tak hlučný nepřijde. Vybírám k T420i něco mobilního na cesty a to nejlépe 11 palcový stroj dotykový, konvertibilní výhodou. Jde mi hlavně o kancelářskou práci (Office, web, pošta, multimediální, hry nehraju vůbec, ale filmy apod ano, střihám video a fotky). Yoga je v principu super a cena není až tak šílená, možná trochu těžší a výdrž až ak oslnivá není. Díval jsem se i na Sony Vaio Pro 11, výborný stroj, který má 0,87 hmotnost, 10 hodin výdrže, ale každý píše, že je z větráku na hlavu. Ještě je super drahý HP EliteBook Revolve 810, ale ten je předražený. Výborná je podsvícená klávesnice, ta se hodí, tu má Thinkpad Yoga, ta je super, ale je 12,5 palcová a těžší. Vidíte někde ještě nějaký stroj na trhu? Thinkpad Yoga menší a lehčí by byla ideální, ale není. Díky za ochotu.

 • Viktor Chudo

  Ktory SSD disk by ste tam narvali?