ThinkPady 11e do škol: s Windows, nebo Chrome OS, bez TrackPointu

ThinkPady 11e do škol: s Windows, nebo Chrome OS, bez TrackPointu

ThinkPad Yoga 11e

V americké Floridě představilo Lenovo 29. ledna na Florida Education Technology Conference (FETC) novou řadu notebooků ThinkPad, označovanou jako 11e, která má primárně sloužit pro vzdělávání a potřeby tříd na základních a středních školách.

 

Školní ThinkPady: notebook i Yoga

Nové ThinkPady 11e byly představeny jak ve formě tradičních notebooků, tak i ve formě Yoga konvertibilního zařízení, který se u Lenova těší velké oblibě. Yoga koncept má dát žákům na výběr, jakou formou zrovna budou chtít notebook využít (notebook, stan, stojánek, tablet), což se jeví jako velmi praktické řešení.

 

Notebooky jsou konstruované (podobně jako již dříve uvedené školní ThinkPady X131e) tak, aby plně odolaly nešetrnému způsobu zacházení, což obnáší gumové rohy a hrany, zpevněné porty a tužší panty. Notebooky v klasické formě obsahují 11,6" displej s HD rozlišením a antireflexní úpravou. Naopak ThinkPad Yoga 11e dostala do vínku IPS dotykový panel s velmi dobrými pozorovacími úhly. Oba typy notebooků nabízí procesory Intel a slibují celodenní výdrž na baterie, což je u denního studia žádaná vlastnost.

 

Windows, nebo Chrome OS

ThinkPad Yoga 11e i ThinkPad 11e běží na operačním systému Windows a s přidanou hodnotou, jakou jsou například aplikace LanSchool a webNetwork, je pro IT administrátory jednoduché zasahovat do běhu notebooků a spravovat je.

 

clip_image002

 

Mezi novými stroji se objevily i ThinkPad Yoga 11e Chromebook a ThinkPad 11e Chromebook, které díky internetovému připojení a operačnímu systému Chrome OS poskytnou rychlost, jednoduchost a vždy aktuální obsah v notebooku s přibližně 8hodinovou výdrží na baterie, což pro potřeby školních zařízení stačí. Notebooky nabízejí i možnost kustomizace, čili nezůstává pouze u základních konfigurací.

 

Cena, dostupnost

Ačkoliv je nanejvýš nepravděpodobné, že by se notebooky ThinkPad 11e objevily v České republice, dodáme jen, že je Lenovo vyrábí v černé a stříbrné barvě a budou dostupné během jara roku. Ceny základních verzí modelů ThinkPad Yoga 11e a ThinkPad 11e začínají na $449, v přepočtu přibližně 9200 Kč bez DPH. Chromebook verze začínají na cenovce $349, čili 7200 Kč.

 

Jedná se o velice zajímavou myšlenku, která si může ve školách získat velké uplatnění, zvláště, když je Lenovo v tomto sektoru jediný výrobce nabízející podobné možnosti.

 

Pozn. redakce: Neodpustíme si drobné pošťouchnutí – nyní vidíte historicky první ThinkPad bez TrackPointu. Jak se vám líbí? ;-)

 • Petr Vones

  Ze Lenovo behem nekolika modelu po ergonomicke klavesnici odstrani zcela i trackpoint se ocekavalo. Uz jen pockat, az se tato ‚inovace‘ objevi i v dalsich modelech.

  Cena mi na to ze ChromeOS prakticky nic neumi prijde dost vysoka.

  • Nevzbuzujme, prosím, paniku, která není na místě – je to notebook/chromebook do základních a středních škol, ze kterého TrackPoint zmizel poměrně logicky.

   • Petr Vones

    Neni na miste … je to prezentovano jako zastupce rady ThinkPad. Ne Edge, ne S, ne IdeaPad.

    Naopak by mi prislo logicke si (vypinatelnym) trackpointem podchytit skupinu pripadnych budoucich zakazniku. Takhle je to jen dalsi genericky notebook na trhu.

    Vzhledem k tomu co Lenovo za posledni dve generace predvedlo jsou zkratka obavy na miste, to je prece nutne uznat.

    • Jakub

     V tom podchycení zákazníků se shodneme, byla by to zajímavá funkce navíc oproti ostatním a kdo by to nechtěl, ten by si to vypnul.

     Nicméně teď alespoň víme, že Lenovo už na trackpoint prostě nesází. Z levných konfigurací asi zmizí a zůstane na dražších variantách, kde ale bude hrát druhé housle (více zapuštěný, bez HW tlačítek).

     • Lukáš

      Nemyslím si, že by od něj Lenovo chtělo úplně upustit (dokonce ani v nejnižších řadách ThinkPad). Podle mě to opravdu bylo jen takhle zamýšleno vůči těm školám. S nějakým nadcházejícím trendem to nemá co společného.

 • Lukáš

  Tak je to způsob, jak z kvalitních IBM notebooku přejít do Lenovo exkrementů… směr vývoje Lenova je celkem zřejmý.

  Abych neudělal pouze výkřik do tmy tak na vysvětlenou:
  Minulé generaci značně zhoršili rozložení kláves. Chicklet nevadí, ale zdrcnout Fka do jedné řady a takhle upgradovat insert a jiná tlačítka… no paráda

  Současná generaci má naprosto příšerná polohovadla. Trackpoint je bez mechanických tlačítek nepoužitelný a touchpad dělá při kliku příšerný zvuk.

  Absence Thinklight a podsvícené klávesnice u některých Téček žalostná.

  Nová bay je taktéž strašná. Upgrade ze snadno vyměnitelné dvd romky na sundávání spodního deklu a rozšroubování šroubu (šroubovákem) je velice nepraktické.

  Zato se držet ve starých kolejích co se týká displeje je hrůza. Koupit si T440 za 24k bez dph a dostat HD ready TN je ubohost.

  Dříve tvůrci přemýšleli s výrobou a zákazník dostával nějakou skutečnou přidanou hodnotu oproti konkurenci. Tomu je bohužel konec a tak předpokládám, že další generace se bude jmenovat např.: Lenovo StupidPad T450p.

 • Zendenisko

  Smiem sa spýtať kompetentných kedy príde nástupca Thinkpadu e130 s procesorom haswell? Neviete niečo o možných nástupcoch? 14 aj 15 palcové éčka sú pre mňa moc veľké traktory….

  • Draczech

   Taky by mě zajímalo, kdy se objeví řada E140 (a jestli vůbec). Bohužel všechny možné zdroje zatím mlčí. Takže těžko říci :-/
   Ale třeba někdo z moderátorů blogu ví víc…