ThinkPady 11e do škol: s Windows, nebo Chrome OS, bez TrackPointu

6. 2. 2014 | 8

ThinkPad Yoga 11e

V americké Floridě představilo Lenovo 29. ledna na Florida Education Technology Conference (FETC) novou řadu notebooků ThinkPad, označovanou jako 11e, která má primárně sloužit pro vzdělávání a potřeby tříd na základních a středních školách.

 

Školní ThinkPady: notebook i Yoga

Nové ThinkPady 11e byly představeny jak ve formě tradičních notebooků, tak i ve formě Yoga konvertibilního zařízení, který se u Lenova těší velké oblibě. Yoga koncept má dát žákům na výběr, jakou formou zrovna budou chtít notebook využít (notebook, stan, stojánek, tablet), což se jeví jako velmi praktické řešení.

 

Notebooky jsou konstruované (podobně jako již dříve uvedené školní ThinkPady X131e) tak, aby plně odolaly nešetrnému způsobu zacházení, což obnáší gumové rohy a hrany, zpevněné porty a tužší panty. Notebooky v klasické formě obsahují 11,6" displej s HD rozlišením a antireflexní úpravou. Naopak ThinkPad Yoga 11e dostala do vínku IPS dotykový panel s velmi dobrými pozorovacími úhly. Oba typy notebooků nabízí procesory Intel a slibují celodenní výdrž na baterie, což je u denního studia žádaná vlastnost.

 

Windows, nebo Chrome OS

ThinkPad Yoga 11e i ThinkPad 11e běží na operačním systému Windows a s přidanou hodnotou, jakou jsou například aplikace LanSchool a webNetwork, je pro IT administrátory jednoduché zasahovat do běhu notebooků a spravovat je.

 

clip_image002

 

Mezi novými stroji se objevily i ThinkPad Yoga 11e Chromebook a ThinkPad 11e Chromebook, které díky internetovému připojení a operačnímu systému Chrome OS poskytnou rychlost, jednoduchost a vždy aktuální obsah v notebooku s přibližně 8hodinovou výdrží na baterie, což pro potřeby školních zařízení stačí. Notebooky nabízejí i možnost kustomizace, čili nezůstává pouze u základních konfigurací.

 

Cena, dostupnost

Ačkoliv je nanejvýš nepravděpodobné, že by se notebooky ThinkPad 11e objevily v České republice, dodáme jen, že je Lenovo vyrábí v černé a stříbrné barvě a budou dostupné během jara roku. Ceny základních verzí modelů ThinkPad Yoga 11e a ThinkPad 11e začínají na $449, v přepočtu přibližně 9200 Kč bez DPH. Chromebook verze začínají na cenovce $349, čili 7200 Kč.

 

Jedná se o velice zajímavou myšlenku, která si může ve školách získat velké uplatnění, zvláště, když je Lenovo v tomto sektoru jediný výrobce nabízející podobné možnosti.

 

Pozn. redakce: Neodpustíme si drobné pošťouchnutí – nyní vidíte historicky první ThinkPad bez TrackPointu. Jak se vám líbí? ;-)

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky