CES 2014: Nový X1 Carbon (první dojmy)

CES 2014: Nový X1 Carbon (první dojmy)

Jednou z největších novinek, kterou Lenovo oficiálně představilo na CES 2014 v Las Vegas minulý týden, je nová generace ThinkPadu X1 Carbon, ultimátního profesionálního Ultrabooku. Vylepšen byl snad každý milimetr zařízení, přichází však také s kontroverzní inteligentní, proměnlivou klávesnicí. Naše první dojmy zde.

Když Lenovo před víc než rokem představilo první ThinkPad X1 Carbon k 20. výročí značky, způsobil tento Ultrabook poprask a v mnoha ohledech nadšení. Proč? Protože se jednalo skutečně o první opravdový pracovní Ultrabook, který se pyšnil jasnými znaky ThinkPad, špičkovým zpracováním za použití nejmodernějších, hodnotných materiálů (karbonová vlákna, kovové kompozity, sklo, ocel), ale také korporátní výbavou (od čtečky otisků, přes TPM čip až po vPro) a prvenstvím v podobě nejlehčího 14″ Ultrabooku na světě.

Zařízení skutečně vzbuzovalo “haló” efekt, který fungoval skvěle a dopadl i na nás – není proto divu, že se nám X1 Carbon moc líbil a odpustili bychom mu první, poslední. Odpouštět mu ale přeci jenom bylo co. Především notebook nepřišel se slibovaným IPS, ale TN panelem, který – ač kvalitativně nad jakýmkoliv TN panelem v notebooku silně vyčníval – na kvality IPS displejů nedosáhl. Druhým problémem byla absence dokování, kdy jako alternativa sloužil pouze USB 3.0 dock.

Lenovo představilo v Las Vegas na CESu 2014 ThinkPad X1 Carbon nové generace (všímáte si názvu? Přesně dle linky jednoduchých názvů, kterou načrtl David Roman, viceprezident a CMO Lenovo, viz. náš rozhovor), který si stejně jako předchůdce klade za cíl být nejlepším profesionálním Ultrabookem, ale hlavně napravit těch několik neduhů modelu předchozího. K tomu dodržuje ThinkPad 2013 design a přináší revoluční změnu klávesnice.

Notebook jsme měli v ruce. Co na něj říkáme? Viz. článek a video!

Pár dojmů a klávesnice na videu

Vzhled a provedení

Z různých uniknuvších fotek na internetu se zdálo, že nový X1 Carbon bude vypadat jako jakýkoliv nový ThinkPad s Haswellem, jen bude extrémně tenký. Nevíme, co na fotkách ve skutečnosti bylo, ale nový X1 Carbon to nebyl, protože na první pohled byste nový a starý Carbon pravděpodobně nerozeznali. Co se tedy na pohled změnilo?

New X1 Carbon Touch_Hero_03 New X1 Carbon Touch_Standard_02

Předně, zařízení přešlo z klasické černé na novou, elegantnější grafitovou barvu a panty přejaly klasické tmavé zinkování. Po otevření víka displeje si všimneme již nového, 5tlačítkového TrackPadu se skleněným povrchem. Mohu vás potěšit a uklidnit – není hlučný, neřinčí, necvaká a jeho chod je poměrně kultivovaný a měkký. Nad klávesnicí se navíc blyští jakýsi lesklý, černý proužek. No a to je na první osahání zhruba vše.

P1080114 P1080121

Pokud budeme bádat trochu hlouběji, zjistíme, že je zařízení lehčí než předchozí generace (čili nejlehčí 14″ Ultrabook shodil ještě další gramy) a ještě tenčí (o celý milimetr, což je na necelých 18 mm značná hodnota). I s dotykovým displejem je nová generace o pár desetin milimetru tenčí než původní Carbon bez dotykové vrstvy.

Jakmile vezmeme nový Carbon do ruky, dostaví se opět onen nepopsatelný, příjemný pocit z toho, že držíme v ruce něco profesionálně vypadajícího, příjemného na dotyk, zároveň však lehoučkého a velmi pevného. To je upřímně něco, co se dá jen těžko přebít nějakým negativem. A je to právě to kouzlo Carbonu, které nás dostalo i před rokem.

Nový IPS displej s vysokým rozlišením

První výtkou vůči původnímu Carbonu byl displej – Lenovo slibovalo, že nabídne IPS panel, přesto dorazil s TN panelem, ač velmi dobrých kvalit (osobně bych se nezlobil mít jej ve své T420s nebo i T440p, ale o tom jindy). Nová generace X1 Carbonu tento problém napravuje. Přestože může být nakonfigurován s HD+ TN panelem, nejčastěji jej uvidíme pravděpodobně s druhou variantou, IPS panelem s obrovským rozlišením 2 560 x 1 440 bodů, silným 300nit podsvícením a dotykovou vrstvou (volitelně). Paradoxní je, že podle specifikací se jedná o displej s nižší spotřebou než původní HD+ TN panel. Ale to si ověříme, až se nám dostane nový Carbon do rukou na regulérní test.

New X1 Carbon Touch_Standard_01 New X1 Carbon Touch_Product Tour_10

Každopádně podtrženo, sečteno: nový X1 Carbon nabízí špičkový, velmi jemný displej se sytými barvami, solidním kontrastem, širokými pozorovacími úhly, nadstandardním jasem a (volitelně) citlivým dotykovým ovládáním, který se dá opět otevřít do 180°, opře se tak o podložku. Nový Carbon v sobě má pro tento případ navíc senzor a aktivuje ovládání otáčení displeje na proměnlivé klávesnici, o té až dále. Zároveň Lenovo zapracovalo na zadní části základny a gumových nožičkách, a tak se vám ani s dotykovým displejem nestane, že by se při jeho plném otevření zařízení nadzvedlo.

New X1 Carbon Touch_Hero_04

Dokování a konektory

Druhou zásadnější výtkou vůči původnímu Carbonu byla absence nativního dokování. Možností bylo pouze univerzální dokování skrze USB 3.0, pro které Lenovo vyrobilo vlastní ThinkPad USB 3.0 Dock, ovšem obrazové výstupy nebyly nativní, ale redukované DisplayLink, a napájení bylo samozřejmě nutné řešit externě.

S příchodem technologie Lenovo OneLink, která dokáže skrze jediný konektor nabíjet notebook, vyvést z něj nativní digitální obraz a ještě USB 3.0 hub spolu se zvukem a LAN, bylo logické, že se musí objevit v nové Carbonu. V souvislosti s tím Lenovo ještě uvedlo nový OneLink Pro Dock, který nabízí více USB konektorů než klasická verze, ale hlavně nativní DisplayPort a DVI výstupy. O něm se zde na blogu dočtete brzy.

P1080117

New X1 Carbon Touch_Product Tour_03 New X1 Carbon Touch_Product Tour_04

Díky tomu je již ThinkPad de facto nativně dokovatelný s nabíjením (včetně Rapid Charge, viz níže) a nativním digitálním obrazem, který počítá jen a pouze vestavěná grafická karta, bez jakéhokoliv omezení, které by mohlo potenciálního uživatele trápit.

Lenovo zároveň přidalo vedle mini-DisplayPortu také plnohodnotné, velké HDMI, které usnadní prezentování na datových projektorech nebo velkoplošných televizích bez nutnosti redukce. Dvojice USB 3.0 (jeden se stálým napájením) dostačuje. Úplnou novinkou je zmenšený nativní konektor pro LAN (ethernet) na pravé straně, který skrze redukci rozšíříme na plnohodnotnou LAN. Stále však nevyšlo místo pro čtečku paměťových karet.

Dodám ještě neověřenou informaci, že by i v regionu EMEA (náš region) měl být nový Carbon vybavovaný LTE modem pro mobilní připojení. Nechme se překvapit.

Proměnlivá klávesnice

Zásadní novinkou, kterou nový Carbon přináší, je tzv. “proměnlivá klávesnice”. V čem to spočívá? Horní, šestá řada klávesnice byla nahrazena dotykovým proužkem, na kterém se zobrazují funkce buď manuálně, dle výběru uživatele, nebo automaticky dle spuštěné aplikace. Režimy jsou celkem čtyři: domovský (mix základních funkcí, od regulace zvuku a jasu, až po speciální funkce Windows 8), VOIP (funkce pro hlasovou a obrazovou komunikaci), prohlížení webu (zpět, obnovit, nová záložka apod.) a klasický (F1-F12, správa sítí, podsvícení klávesnice, nastavení).

New-X1-Carbon-Touch_Standard_05

Jak jsem uvedl, režimy se buď přepínají automaticky na základě spuštěné aplikace, nebo ručně tlačítkem Fn. Jakýkoliv režim je možné aktivovat jako výchozí a automatické přepínání je možné vypnout. Lze měnit pořadí přepínání, přidružené aplikace a režimy lze i deaktivovat. To vše díky nastavovací aplikaci. Bohužel, ale nelze jednotlivé režimy upravovat, ani přidávat své vlastní. Mimo operační systém fungují pouze dva režimy: klasický (F1-F12) a domovský. Fn na dotykové plošce funguje také stejně jako Fn na mechanické klávesnici.

image

Domovská sada

image

Sada pro internetový prohlížeč

image

Sada pro VOIP/Skype

image

Klasická sada

 

Kvůli nahrazení horní řady dotykovým, proměnlivým pruhem bylo nutné přesunout některé klávesy. Např. Esc a Delete se přesunuly do řady s čísly, na stejná místa, která zastávaly v šesté řadě. Backspace je tak rozdělen na Backspace a Delete, Home a End stejným způsobem nahradily CapsLock (ten nově přepínáte i s indikací dvojitým stiskem Shift). Klávesa se středníkem (vedle čísla “1”, kde je nyní Esc) se přesunula za AltGr (čili nahradila PrintScreen, který je jako “Výstřižky” na dotykové plošce).

image

Nastavovací aplikace

 

Změny v klávesnici nevnímám nijak tragicky. Některé nedělají žádný problém, protože jsou v podstatě tam, kde byste je čekali (Esc a Delete), zrušení PrintScreen mě netrápí, ale sahat pro středník za AltGr je trochu nezvyklé, ne však nelogické (hned vedle jsou další podobné znaky). Vyděsit by snad mohlo zrušení CapsLocku, ovšem ten se – pokud se nad tím zamyslíte – logicky přesunul jako vedlejší funkce Shift i s indikací zelenou diodou a na Home a End je třeba si prostě zvyknout. Přijde mi však, že budou lépe nahmatatelné a dostupné než na současné klávesnici.

Celkově mi přijde proměnlivá klávesnice jako skvělý nápad, který funguje. Dokázal bych si představit, že v další generaci by byla klávesnice OLED displejem a já bych byl schopen si režimy i funkce sám navolit, klidně včetně nakreslení jednobarevné ikonky. Jistě, bylo by lepší, kdyby se jednalo o přidanou řadu, nikoliv náhradu řady šesté – pak by to asi byla dokonalá inovace, uspokojující naprosto všechny. Co mě ale skutečně lehce trápí, jsou klávesy F1-F12 bez fyzické odezvy.

Výbava, výdrž a chlazení

Nový X1 Carbon vychází z výbavy původní generace, a tak nabídne veškeré bezpečnostní a korporátní funkce, jako je TPM čip, čtečka otisků prstů (nová Validity s funkcí SSO, přemístila se napravo vedle klávesnice), volitelně centrální správa vPro. Procesory jsou samozřejmě úsporné, nízkonapěťové Core i5 a i7 čtvrté generace (Haswell), maximem je 8 GB RAM a můžeme v notebooku najít i 512GB SSD disk (opět coby karta, na klasický disk samozřejmě nezbylo místo).

New X1 Carbon Touch_Product Tour_08 New X1 Carbon Touch_Standard_03

Podle odhadů Lenova vydrží notebook 9 hodin na baterii. Jelikož by měl nabídnou 45Wh baterii a velmi úsporné komponenty spolu s displejem s nižší spotřebou, dá se tomu i s ohledem na zkušenosti s jinými Ultrabooky Haswell věřit, ale jen při velmi mírné, omezené zátěži. Potěší zachovaná funkce Rapid Charge, tedy nabití baterie na 80 % během 50 minut (třeba při čekání na další let nebo při obědě), a to už ne s velkou 90W nabíječkou, ale postačí 65W. Se 45W bude doba o trochu delší, ne ale dramaticky.

Chlazení bylo přepracováno. Lenovo používá v novém Carbonu vylepšené teplovodivé trubice heatpipe, vylepšený ventilátor s funkcí eliminace vysokých frekvencí i usazování prachu. Díky tomu všemu by měl být nový Carbon tišší i chladnější než předchůdce. Z toho, co jsme měli možnost vyzkoušet v Las Vegas, by se dalo usuzovat, že je to pravda, ovšem už původní Carbon na tom byl velmi dobře.

Závěr

Nový ThinkPad X1 Carbon je stejně jako předchozí generace pro skutečné nadšence (ti ostatní – jako já – sáhnout asi po T440s nebo T440) a inovátory, není to prostě další klasický ThinkPad, a tak jsem si jist, že staromilce osloví jen těžko. V každém případě je nová generace Carbonu úžasným kusem techniky, který dokáže nadchnout. Navíc novinka napravila v podstatě všechny objektivní chyby původní generace, přináší však inovovanou, proměnlivou klávesnici, u které budou na problém opět narážet jen a pouze staromilci, uživatelé silně zvyklí na původní rozložení, ale samozřejmě také uživatelé, pro které jsou klávesy F1-F12 alfou a omegou celého používání počítače.

Už se těším na plnohodnotný test!

 • Lukáš

  Proměnlivá klávesnice vypadá pěkně, ale je to něco co řídí SW. Nikdy to nebude tak rychlé jako nativní F klávesy. Nedokážu si na tomhle představit použít například alt+F4. Nelze to stisknout po hmatu a navíc se musím koukat jaký nesmysl tam zrovna svítí. Na X201 mám klasickou 7-mi řadou klávesnici a je to maličký notebook, takže by se do Carbonu vešla taky. Nehledě na to, že když někdo používá linux jako hlavní operační systém tak bych se bál, aby vůbec ty klávesy fungovaly, když pro to Lenovo nastavovací utilitu nenapíše a dokumentaci taky nezveřejní. Něco podobného patří do consumer segmentu ne do pracovních strojů. Jinak to vypadá jako velmi povedený notebook. Obecně klávesnice jsou dle mého největší fail současných thinkpadů.

  • wsh

   Přesně tak. Mám T430s a ani po půl roce jsem si na to zmršené rozvržení nezvykl a moje produktivita je výrazně nižší (když nemám externí klávesnici). Na téhle hrůze bych už vůbec nemohl pracovat.

   • Jirkas

    Tak mam tez T430 a 430s,celkem jsem si na klavesnici zvyknul,ale toto uz je zrudnost a przneni.

  • Jen poznámka: ovládání jasu, zvuku a F1-F12 funguje nezávisle na operačním systému. Stejně tak „domovský“ režim – posílá standardní příkazy jako klávesnice. Jinak by klávesy nefungovaly mimo OS, což by byl problém při bootování apod.

   • Lukáš

    Jestli to funguje takhle tak jedině dobře, ale pořád si myslím, že dedikované tlačítka na ovládání zvuku a samostatné F klávesy je podstatně lepší volba.
    Většinu času pracuji v linuxu, kde mám na klávese F12 namapováno vyjíždění konzole. Když si budu chtít stáhnout hlasitost budu se muset přepnout mezi několika režimy, upravit hlasitost a znova se několikrát přepnout a mít přístupné F klávesy, které používám častěji.

    • V Linuxu možná ano, pokud nikdo nenajde cestu, jak ovládat proměnlivou řadu kláves. Ve Windows Vám stačí nastavit si jeden režim pro rychlý přístup podržením Fn, změníte hlasitost a jakmile pustíte Fn, zase se přepne klávesnice zpět.

     • Lukáš

      A zvládnete to na této klávesnici poslepu? Třeba jen vysunout tu konzoli? Nebo rychle udělat mute, protože začal zvonit telefon? Tohle mi doopravdy nepřijde jako krok vpřed. Ale dávám zapravdu, že 5+1 řad klávesnice by dávalo větší smysl.

     • Poslepu určitě ne. U ovládání hlasitosti nebo jasu mě to netrápí. U F1-F12 (pokud bych je používal víc než jen pro Alt+F4, F5 v browseru nebo F9 v Outlooku) by mě to trápilo.

  • Tomáš Fejfar

   Mě by zajímalo, jak na tomhle pracovním stroji budu psát středník. Když je místo něj escape :) Ale celkově je to krok správným směrem, akorát neměli nahrazovat Fx ale dát to nad ně s možností si tam nabindovat cokoli. Např. zástupce programů atp.

   • Je vedle AltGr, viz. článek…
    Co se vlastních funkcí týče, mám pocit, že se o tom původně uvažovalo. Možná to uvidíme v další generaci.

    • Tomáš Fejfar

     Jo, jasně. Ale je to prakticky na druhé straně klávesnice, než tam, kde ho píše člověk na externí. Takže přechody mezi externí a interní klávesnicí budou bolet. Nebo si budem muset kupovat think-klávesnice se stejným layoutem.

     • Petr Vones

      Nebo si budeme kupovat notebooky, ktere maji rozlozeni klavesnice stale co nejvice podobne klasicke PC klavesnici. Opet nepochopeni toho, ze jsou lide kteri bezne prechazeji mezi desktopovou a notebookovu klavesnici. To jim ThinkPad kdysi znacne ulehcoval.

     • Tomáš Fejfar

      Ale je pravda, že z „normálních“ lidí používá externí klávesnici málokdo. Buď mají ve firmě PC nebo mají na stole notebook bez monitoru. Moc to nechápu a když se někdo ptá, tak doporučuju vždy brát menší úhlopříčku + externí monitor, ale je to tak ;) Budeme si muset zvyknout, že s tím, jak se počítače rozšiřují mezi „běžné lidi“, tak se i zájem výrobců přesouvá víc a víc k spotřebnímu segmentu. Myslím, že to směřuje k tomu, že se objeví nějaká nová značka, která bude (za dost vysoké ceny) vyrábět pracovní nástroje. Ale Lenovo to nebude, tomu se až moc daří ve spotřebitelském segmentu.

     • To je jedna velká pravda (ohledně přesunu zájmu z okrajové části na velké masy). Firmy, které se nepřeorientovaly, měly, mají nebo budou mít problémy.

      Druhá věc je ale toto: považuji se za pokročilého uživatele, počítačům (když to napíšu jednoduše) rozumím víc než drtivá většina lidí, se kterými přijdu do styku, a už dávno nepoužívám počítač k zábavě (prakticky vůbec, na to mám jiná zařízení). Přesto mi změny nevadí, naopak spoustu z nich vítám, na zbytek si zvyknu celkem snadno.

      Nehledě na to, že pokud s počítačem pracuji na cestách, z 99 % případů nedělám nic výrazně náročného, kde by mě klávesnice v notebooku omezovala. No a po vložení do docku mi to už je jedno, protože najednou mám monitor, myš, klasickou klávesnici…

      Myšlenka: Spousta lidí brečí, že chtějí klasický pracovní notebook. Ale kdo ho zaplatí? Jejich prodeje dlouhodobě klesaly a klesají a výrobce je dotovat nebude. Pak existuje cesta, o které píše Tomáš Fejfar – vysoká cena. Ale zase jsme u první věty – firmy nekoupí drahý notebook. A jednotlivců, kteří jsou za něj ochotni zaplatit, je extrémní minimum.

      Poslední myšlenka: Carbon rozhodně není klasický korporátní notebook. Je pro lidi, kteří chtějí styl, inovace a všechna pozlátka, ale s možností notebook běžně používat ve firmě, kam vás bez vPro nebo TPM nepustí.

     • Petr Vones

      Me to trochu pripomina debaty o nekurackych restauracich v CR. Do tech take udajne nikdo nechodi … protoze temer zadne nejsou.

      Jedine co stacilo u .30 modelu byla drobna uprava BIOSu, aby sla pouzit .klavesice z .20 rady. Tvrdit ze takove Lenovo notebooky nikdo nechce je krasne alibisticke, kdyz uz je dve rady nevyrabi a neni na vyber ani jeden takovy model, ktery by ne/ukazal opak.

      Pokud ma byt notebookova klavesnice a polohovaci zarizeni jen takove male zlo, ktere lze v nouzi pouzit a zbytek ma travit v docku s externi klavesnici, tak to se opravdu nevyplati investovat do niceho tak draheho. Drive tomu tak nebylo.

      Dokazu si predstavit i spolupraci s nejakou partnerskou firmou, ktera do vybranych modelu nabidne alternativni klavesnice (+ trackpoint tlacitka) s „certifikaci“ Lenovo k takove uprave. Ale to uz je jak z Cimrmana, hra na to jestli Lenovo dusledne zapomnelo to co drive umelo :-)

     • Pane Voneši, předně: nepodsouvejte mi něco, co jsem neřekl.

      Nevytvářím žádné výmluvy, jen vím (na základě debat s různými lidmi, nejen z Lenova), že jste prostě ohrožený druh. Lenovo je firma, která chce zisk, ale zároveň si velmi dobře vše umí spočítat. Skutečně si myslíte, že pokud by existoval rozumný trh pro klasické ThinkPady, jako byly dříve, tak by je Lenovo dále nenabízelo a nevyrábělo? Nebo ještě jinak: myslíte si, že kdyby trh s klasickými pracovními notebooky, jak je známe z dřívějška, byl zajímavý, nebyla by už aspoň jedna firma, co by se na ně zaměřila?

      Je samozřejmě dobré znát a propagovat své názory a potřeby, ale stále se točíme kolem toho, že jsou subjektivní. Jen výsledky rozhodnou. Lenovo jde nahoru, ostatní výrobci dolů. A není to samo sebou.

     • Petr Vones

      Lenovo jde nahoru v urcitem segmentu a v jinem zase dolu. Jak jsem psal v prvni reakci, stacilo by tento zamer jasne komunikovat. Od Lenova na tuto otazku nikdy zadna odpoved neprisla, ani kdyz pod tim prvnim blogem ve stylu „musite si zvyknout“ bylo nekolik stovek negativnich reakci. Mame dnes sice plno takzvanych socialnich kanalu pro komunikaci, ale cim vice jich je, tim mene se skutecne komunikuje.

      Ostatni vyrobci jdou v oblasti pracovnich notebooku (bohuzel) nahoru. O tom ze prechod z drivejsich ThinkPadu na soucasne modely jinych znacek je mene bolestivy uz bylo nekolik kvalitnich prispevku napsano. Dokonce je to pro ne znacne jednoduche, neni treba vymyslet nic noveho, jen kopirovat ucelny design.

      Samozrejme ze finalni reseni je hlasovat nakupem. Me jen stale prijde, ze je to skoda.

     • Jdou nahoru tím, že prodávají víc, nebo tím, že Vám vyhovují víc? Opět: odmítám věřit, že kdyby nastal propad prodejů tak důležité značky, jako je ThinkPad, že by to Lenovo akceptovalo. A pokud se toto děje, jsem si jist, že Lenovo přejde k nápravě.

     • Petr Vones

      Ano, ze (nejen) me vice vyhovuji. Kazdy kus koupeny jinde je propad prodeje.

      Nevim jestli je nekde verejne dostupna detailni informace o prodejich konkretnich modelu, pochybuji. Odhaduji ze nejvice uspesne jsou levne modely (drive Edge, dnes se jmenuje vse ThinkPad) a pak T nakupovane vicemene jeste ze setrvacnosti … jak dlouho. Vychytavky jako Carbon nebo Helix, tam si nedokazu predstavit velke objemy, nedava se to spis velkym firmam jako bonus za vagon nakoupenych Edge/Tcek ? ;-)

      Staci si procist libovolnou diskusi na oficialnim Lenovo foru, napriklad ted k W540 a vytky jsou stale stejne. Samozrejme lze donekonecna tvrdit, ze je to nevyznamna minorita. To dlouho tvrdil Microsoft o stezujicich si na Windows 8 take. Nicmene to uz je znacne OT … Pockejme si na .50 radu.

     • Takže jsme zase u toho, kde jsme byli předtím – přesvědčujte mě o něčem, na co máte argumenty typu „předpokládám, odhaduji, pochybuji“. Podobné argumenty mám i já, jen s tím rozdílem, že navíc mluvím s lidmi, kteří jsou za to zodpovědní (ač obvykle jen na lokální případně regionální úrovni).

      Lenovo ví, co dělá (ne nadarmo dělalo pro ThinkPad 2013 tu skutečně velkou studii, ovšem neptalo se pouze ThinkPadistů, ani pouze uživatelů Lenovo). A pokud udělalo chybu a projeví se to na prodejích, jistě se zase vátí k tomu, co fungovalo.
      Souhlasím, počkejme na další řadu. To bude jediný reálný argument (viz. rozdělení F1-F12 do bloků letos).

     • Diagon Swarm

      Co mám informace, tak lenovu se v korporátu nějak extra nedaří (ne tak jako HP a DELLu) a rozhodně ani nejde nahoru. Lenovu se daří v consumeru (ideapad) a prosumeru (edge). Tčka se prodávají, ale lenovo přichází o některé velké podniky hlavně na západě (zajímalo by mě, jestli to nahání třeba Čínou). O přesných důvodech se můžeme jen dohadovat, HP i DELL mají delší životní cyklus produktů (podívejte se jen na napájecí zdroje a dokovací stanice, lenovo je mění 4x častěji), Lenovo dělá v každé generaci zásadní změny návrhu (nejde o to, jaká je klávesnice, ale že je v každé generaci jiná), což v korporátu není moc vítané. Navíc u HP a DELLu jsou počítače/notebooky nezřídka jen část mnohem komplexnějšího řešení. HP a DELL dělají moderní notebooky s tenkým provedením, dlouhou výdrží baterky, ale dokážou v nich nechat důležité konektory, plnohodnotný dok (někteří takový, že tam funguje ještě COM a LPT) a klávesnici, kde F1-F12 jsou ve standardním nastavení přístupné bez Fn. Nevím, čím to je, ale když jdu někde v zahraničí do školy nebo po evropě vidim někoho z korporace má právě takový „neinovativní“ počítač spíš než nový ThinkPad (který potkávám snad jen u lidí z Accenture).

     • Já mám pocit, že na trhu s business notebooky je to boj o přežití (jak jsem naznačoval). Lenovo jde cestou širšího záběru, co se cílových skupin týče. V globálu se mu to vyplácí zcela jistě (viz. prodeje a celkový žebříček, kde kromě Lenova všichni odvěcí rivalové klesají). Zda se mu to vyplácí u firem (a zda je to pro Lenovo důležité), je věc druhá. Uvidíme s další generací – každá změna má svůj důvod, čili pokud uvidíme „návrat ke kořenům“ (i kdyby jen mírný), je to jasný signál toho, že Lenovo udělalo přešlap.
      Taky u nás a v Evropě potkávám HP a DELL, to je pravda. V USA jsem ale hodně, hodně vídal ThinkPady.

 • Jakub

  Děkuji za první dojmy, X1 Carbon se opravdu povedl. Tenký, lehký a relativně dlouhá výdrž. Jako displej by možná stačil 1080p IPS panel, ale chápu, že by pak X1 mezi konkurencí zapadla.

  Nápad s proměnnou řadou klávesnice je dobrý, ale buď to mělo být formou 6+1 řad (zmíněno v článku) a nebo tak, že by horní řada kláves měla mini e-ink displeje. Na absenci F kláves je podle mě ještě moc brzo, alespoň u nás v práci je hlavní program ovládaný přes ně.

  Ohledně staromilců mám pocit, že těch je naprosté minimum. Pak je tu poměrně velká skupina lidí (většinou fanoušků), která začala Lenovo kritizovat za radikální zásahy do klávesnice, nikoliv za změny designu jako takové. Trochu mě mrzí, že se k tomu Lenovo neumí postavit čelem a věci vysvětlit…

  • Osobně bych se z důvodu poruchovosti, nákladů a komplikovanosti einku v klávesách vyhnul, nicméně za mě by stačilo mít klávesnici 6řadou se sedmou, dotykovou řadou, na které bych si mohl (skrze eink nebo OLED displej) nastavit, co bych chtěl.

  • Petr Vones

   Na tom se nic vysvetlit neda, protoze pro skupinu lidi kteri klavesnici pouzivaji denne (tedy stale vsechny navigacni klavesy a F klavesy v kombinaci s Shift/Alt/Ctrl) je takovy produkt zkratka nepouzitelny. Totez plati o trackpointu bez tlacitek. I Microsoft nakonec uznal, ze bez nabidky Start to pro desktop neni ono, viz nedavne ohlaseni smeru vyvoje Windows 9. Je rozdil mezi promyslenou inovaci (zvetseni klaves Esc a Del) a inovaci pro efekt jako toto.

   Lenovo by melo jasne sdelit, ze jiz nadale nema zajem vyrabet notebooky „pro profesionaly“ a soustredi se jen sedy prumer pod nalepkou „business“. Nechapu sice firmu ktera po dvaceti letech zkusenosti a vybudovani znacky dobrovolne vyklidi pole konkurenci, ale je treba si na to zvyknout.

   Je jasne ze X1 Carbon neni workstation model, ale notebook na efekt a prezentaci, kde ergonomie klavesnice nema zasadni vyznam (neni cool). Bohuzel vsechny tyto efektni „inovace“ prosakuji i do ostatnich modelu bez moznost vyberu.

 • Tomáš Valenta

  Tak tudy to směřuje… Díky bohu za X220 :) Chápu zrušení modrých kláves, lidem to připadá jak z roku 0, dobře, je to jen barva. Chápu ještě zrušení sedmé řady klávesnice – pardon, nechápu – ale OK, když to na lidi zapůsobí… Koneckonců ty klávesy nakonec alespoň rozdělili do bloků. Ale tohle? Proč se to jmenuje ThinkPad? Takovýhle srandičky bych pochopil u „Pavilijónu“, kde si to teenageři vybírají podle cool-meteru a podle toho jestli je šasi červená nebo stříbrná, ale u profi nástroje?

  Dobře – všechno v pořádku – Lenovo chce vydělávat, což je koneckonců základní podnikatelský záměr. Ale co dát třeba uživatelům na výběr? Prostě vedle dílu FRU abc nabídnout do prodeje (klidně za příplatek) menší sérii klávesnic FRU def na pokus, jestli se to chytí? Nebo proč se to teda ještě jmenuje ThinkPad? Je to už prostě o značce, ne o výrobku.

  Ještě si dovolím hádat, jaká další změna nás ještě čeká. Stoprocentně zmizí jedna z kláves Alt, protože tu lidé nepoužívají. Uvidíme za další rok. ;)

  • wsh

   Já už nečekám. Aktuání notebook byl první, kde jsem nevybíral jen mezi modely Lenovo, ale hodně jsem zkoumal konkurenci. Sice jsem jako menší zlo vybral ještě ThinkPad, ale bylo to už hodně nerozhodné a příště určitě skončím u jiného výrobce (jednou jsem měl jako služebák Toshibu a i když jsem nadával na těch pár prohozených kláves, bylo to ergonomičtější než poslední úlety na ThinkPadech).

 • Adam

  Notebook sám o sobě vypadá skvěle, klávesnice vypadá na první, druhý i třetí pohled pekelně :)

  Ten dotykový proužek mám na 7 let starém HP 6510b – je tam wifi, volume, mute, prezentace (nikdy jsem nepoužil), informace o systému (nikdy jsem nepoužil). Mé zkušenosti jsou takové, že i po 7 letech se člověk raději na dotykovou řadu podívá, než aby se přehmátl. A to tam jsou samozřejmě pořád jedny a ty samé tlačítka – jakmile u Carbonu budou ještě rotovat, musí z toho být solidní kolotoč :))

  Taky si myslím, že většinu tlačítek napříč sadami nebudou lidi moc používat – to už je moje druhá zkušenost z aktuálního Thinkpadu Yoga. „Chodím“ do FnLk režimu pouze pro volume a jas. Resp. jen pro jas, protože Yoga má (naštěstí) HW tlačítka pro volume na pravé straně těla.

  A musím uznat, že je to někdy docela nepohodlné chodit jen pro jas do FnLk režimu. Takže měním jas pomocí CTRL+C, nastavení – obrazovka. Důvod? Je to lepší než chodit do FnLk režimu a zase zpátky a navíc je zdenastavení jasu jemnější. Takže Fn řadu ve výsledku na TP Yoga nepotřebuju :)

 • tomas

  ale kurnik preco 8gb ram max????

  • Petr Macek

   protože to v této kategorii víc než stačí, tedy osobně si myslím, že nejenom v této pokud pominu několik málo odvětví a člověka, který potřeba virtualizovat několik věcí zároveň (ale ten si určitě může pořídit něco o pár gramů těžšího), takže rozhodně to nevnímám jako něco špatného …

   • tomas

    Ty nie, ale ja mam x220 s 8gb ram. Pouzivam to ako profi fotograf na editovanie, jak na cestach, tak doma (s dockinou a externym lcd).
    Ktomu obcas editujema aj video a ver mi,ze 8gb je spodny limit.
    Teraz kupit na dalsich niekolko rokov drahy notebook,ktory je uz teraz na spodnom limite mi prijde hlupost.
    X230 vie 16gb, x240 uz nie, x1 tiez nie.

    • Petr Macek

     tak nejsem profesionální fotograf, že, takže asi neposoudím zcela, ale moc tomu nevěřím, to co Tě bude omezovat (v PS) bude rozhodně víc grafická karta než RAM (takže tento NB není na úpravy fotek vhodný moc sám o sobě) ;)

     • tomas

      Verit nemusis ale graficka karta me neobmedzuje.
      Ako vacsina robim hlavne v Lightroome a ten zere RAM jedna radost.
      Teraz mam x220tku s 8gb ram a grafika ma neobmedzuje.
      Skor,ze na cestovanie je male rozlisko

     • Petr Macek

      s Lightroomem nemám osobní zkušenost, takže asi tak jak říkáš, pokud chápu správně Lightroom je jeden z mála programů, který nepodporuje OpenCL ani Cuda, takže efekt bude minimální, těží především z rychlých procesorů a disků (asi aby neparazitoval Photoshopu), nicméně v kombinaci by mělo stále 8GB stačit a reálně je to lehký NB, který k tomuto účelu není určený …

     • tomas

      x230 je maly lahky notebook kam das 16gb ram.
      Dojdes domov,zapojis do dockiny a mozes pracovat ako na desktope.
      8gb ,,staci,, ale pri kupe taketo notebooku na par rokov dopredu by som ocakaval nejaku rezervu.
      X240tku takto pokaslali, teraz zbytocne aj carbon.

     • Petr Macek

      vím jak vypadá X230 mám jeden právě v docku, a kvli výdrži baterie, stále postačuje 8GB (je legrační, že stačí již skoro 4 roky v NB), ale máš pravdu že není problém kdykoliv rozšířit … nicméně X1 neměla větší možnost nikdy, naopak, ze začátku u nás byl problém sehnat konfigurace s 8GB jako max., otázka preferencí :-)

     • tomas

      Tak hej.Ale imho je to zbytocne.
      Proste lenovo neponuka teraz nic pre cestovatelou co chcu vykon. x240 pokazili. t440s je tazka.

     • Petr Macek

      tak 1,6 kg je to samé co máš v x220 ;)

     • tomas

      Ved, ziadny pokrok :)

     • Petr Macek

      ale T440s má ve stejné váhové kategorii FHD display a práce na fotkách na něm rozhodně bude příjemnější ;), takže promiň, ale jako pokrok to jednoznačně vidím

    • Obecně: bohužel, ale X1 Carbon prostě není notebook pro profesionálního fotografa. Chápu, že RAW snímky dokáží schlamstnout obrovské množství RAM, ale pak je jednoduše nutné vybírat podle toho notebook.
     Jedinou variantou, která se blíží k 16 GB, je T440s s 12 GB RAM (4 GB na desce + 8GB modul).

     • tomas

      t440s som pravdupovediac nepozeral. Nezdala sa mi tak lahka a ani neviem ci ma IPS (nutnost).Kuknem dik.

 • Tom

  Mám už skoro rok X1 Carbon verzi 2013. Jediné, co mu zazlívám, je občasné chrastění repráčků a potěšily by i trochu tužší panty. Jinak je to naprosto vyladěný stroj.

  U nového modelu by mě lákala delší výdrž a lepší display. té nové klávesnice bych se trochu obával, i když vše je o zvyku.