ThinkPad T440s: výkon, zahřívání a výdrž

ThinkPad T440s: výkon, zahřívání a výdrž

Lenovo ThinkPad T440s: výkon, zahřívání, výdrž

Když jsme měli naposledy půjčený ThinkPad T440s, nestihli jsme udělat detailní testy výkonu a výdrže včetně zahřívání a hlučnosti. Dnes je zpětně přinášíme – testy CPU, GPU, ale především to, jak si T440s s “ledovým klidem” poradila s vysokou zátěží a jaké měla teploty.

 

PA100087 PA100100

 

Nejprve si připomeňme, co vlastně Lenovo ThinkPad T440s je. Jedná se o nového nástupce tenké a odlehčené řady ThinkPadů T s přídomkem “s”, kterou nastartoval v roce 2009 model T400s (a nepřímo ještě dříve X300, ze kterého řada konstrukčně vycházela). Nově se T440s řadí do kategorie Ultrabooků, a tak musí splnit limity Intelu pro výdrž na baterii, váhu a tloušťku těchto lehkých a snadno přenosných strojů. Kromě toho ale notebook nabídne funkce a vlastnosti, které k rodině ThinkPad patří: nový dokovací konektor, odolnou konstrukci z vyztužených plastů (skelná, optická a uhlíková vlákna) a slitin, ale také příjemné změny, jako je dvojice baterií Power Bridge, podsvícená klávesnice nebo Full HD IPS displej i s volitelným dotykem. Od letošního roku mění také ThinkPady design, a tak i T440s přichází s grafitovou barvou, uhlazenějším vzhledem a sjednoceným touchpadem a tlačítky TrackPointu do pětitlačítkového, skleněného trackpadu.

 

Tip: Více o T440s v našem prvním pohledu i s videem a fotkami.

 

O tom všem (a ještě o mnohém dalším) jsme si ale povídali jak v samostatném článku o změnách nových ThinkPadů 2013, tak v článku o nových 14" ThinkPadech T, no a také v odkazovaném prvním živém pohledu na T440s. Dnes se zaměříme na to, co jsme minule nestihli – na výkonnostní testy, testy výdrže na baterii, ale také chlazení a zahřívání za vysoké zátěže.

 

testy

PA100115

 

Nejprve začneme tradiční sérií našich výkonnostních testů, kde prověříme procesor (nízkonapěťový Intel Core i5-4200U Haswell), grafické jádro (Intel HD 4400), ale také SSD disk (256GB Samsung) a celkový výkon notebooku v rozličných úlohách a použitích.

 

Výkonnostní testy

x264 Bench HD 3

x264 Benchmark 3.0 HD – převod 720p HD videa

 

Cinebench 11.5

Cinebench 11.5 – výkon CPU při renderování a GPU v OpenGL

 

3DMark2013

3DMark (2013) – výkon ve hrách

PCMark7

PCMark7 – celkový výkon počítače

 

PCMark 8 Home Accelerated

PCMark8 Creative

PCMark8 Work

PCMark8 – výkon pro domácí (Home), tvořivé (Creative) a pracovní (Work) využití

 

CrystalDiskMark

CrystalDiskMark – rychlost pevného disku

 

Celkově se dá výkon notebooku označit za vyvážený a plně odpovídající filozofii Ultrabook. T440s sice nabízí velmi úspornou architekturu, ale moderní čipy Intel dokáží podat plně dostatečný výkon na veškeré zamýšlené činnosti, grafika Intel HD 4400 nabídne dokonce výkon pro multimédia a základní výkon pro 3D aplikace/hry (ačkoliv náročnější DirectX efekty neočekávejte, nebo jen v omezené kvalitě). SSD disk notebooku dodává v kombinaci s Windows 8 solidní svižnost a velmi se mi líbil skutečně rychlý start i z hibernace během několika vteřin (díky kombinaci optimalizací UEFI, hardware, SSD disku a Windows 8).

 

Záznam zvuku a obraz

PA100122 PA100141

 

ThinkPad T440s nabízí samozřejmě webovou kameru s HD (720p) rozlišením a velmi slušným záznamem obrazu. Sekunduje jí dvojice mikrofonů s funkcí eliminace ruchů, které fungují zcela na jedničku – zvuk je přirozený, jasný. Pro VOIP komunikaci a konference je T440s vybavený výborně. A to ani nemluvě o IPS displeji a výrazně lepších reproduktorech (ve srovnání s předchozími generacemi).

 

Chlazení a hlučnost

Ačkoliv vše ostatní bylo očekávané, velice mile mě překvapily výkony T440s v oblasti zahřívání a hlučnosti. Už v minulém článku jsem se zmiňoval, že T440s je často zcela tichým notebookem – za běžného provozu je zpravidla ventilátor úplně vypnutý, nebo se spustí jen na nejnižší, neslyšitelné otáčky. Teploty za takového provozu není vůbec třeba zmiňovat – notebook je v podstatě studený.

 

PA100148

 

Zajímavější stav ale přichází na řadu během vysoké zátěže. Ventilátor se samozřejmě rozfouká, není však hlučný, ale přeci jenom mírné fénovité “svištění” slyšíme, nicméně nijak neruší – pro představu, má T420s je několikanásobně hlučnější za běžného provozu než T440s za vysoké zátěže. A jak jsou na tom teploty? Teploty čipů se drží do 70°C, samotný notebook se na líci vůbec nezahřeje (vždy pod tělesnou teplotou), pouze na rubu ucítíme lokální maxima na 40°C, běžně však maximálně 38°C. Jinými slovy – notebook je i po více než 20 minutách vysoké zátěže kombinací FurMarku a Prime95 v podstatě studený.

 

Jistě, můžete namítnout, že je to jasné, když je notebook vybavený ULV architekturou Intel Haswell, nicméně to je i spousta jiných Ultrabooků a jejich teploty za vysoké zátěže jsou výrazně vyšší a dochází i k throttlingu (snížení taktu procesoru kvůli vysoké teplotě). Přitom procesor v T440s se stále drží na své nominální frekvenci 1,6 GHz. Za mě tedy skvělý výsledek!

 

T440s-teploty

Teploty šasi po více než 20 minutách maximální zátěže

 

HWiNFO64 teploty po 27 minutách vysoké zátěže

Zahřívání čipů po více než 20 minutách maximální zátěže

 

Napájení a výdrž

Jak jsme si řekli už minule, T440s (stejně jako X240) používá dvojici baterií Power Bridge – v notebooku je vestavěná nevyměnitelná 3článková baterie, kterou doplňuje klasicky v zadní části buď druhá 3článková varianta, nebo 6článek s možností výměny za provozu, bez nutnosti notebook vypnout. Dva tříčlánky dávají dohromady klasickou kapacitu (48 Wh), větší šestičlánek ale nabídne s vestavěným tříčlánkem téměř 100 Wh pro celodenní výdrž.

 

PA100155 PA100156

 

V našem testu dopadl se základní dvojicí baterií (dva tříčlánky) T440s velmi slušně, a to i s Full HD displejem – T440s vydrží přehrávat HD film se 75% jasem a aktivní Wi-Fi téměř 5 hodin a 40 minut. Za běžné kancelářské práce, ideálně s mírně staženým jasem, nebude problém přesáhnout i 6 hodin. A to ani nemluvě o situaci, kdy budete mít k dispozici přídavný 6článek, tam počítejte s 12 hodinami v každém případě.

 

Závěr

Lenovo ThinkPad T440s nezklamal ve výkonnostních testech ani v testech výdrže na baterii, ale vyloženě mě mile překvapil v oblasti chlazení – jedná se o tichý a chladný notebook za všech okolností, což je skvělá zpráva. Vždy se mi T440s líbil, je to pro mě jasná náhrada za mou T420s (lehčí, tenčí, s lepším displejem, pohodlnější klávesnicí, delší výdrží na baterii a výrazně lepším a tišším chlazením).

 

PA100160

 

Dodám ještě jeden velmi zajímavý poznatek – minulá T440s měla vadný trackpad, a tak se musela poslat do servisu na opravu. Opravená T440s ukázala, že Lenovo na trackpadu přeci jen pracuje, protože tenhle “kousek” byl výrazně méně hlučný. Právě hlučnost byla totiž jediná vlastnost, která mě na trackpadu odpuzovala. Teď už – jak já říkám – “u mě dobrý”.

 • Petr Vones

  Muzete vyzkouset jak je to tedy s tou klavesou End v rezimu Fn-Lock ?

  • Bohužel, notebook včera odjel zpět. Ale pokusím se zajistit otestování na S531.

  • Richard

   nevim co mate na mysli, ale End mi funguje normalne v obou rezimech Fn.

   • Petr Vones
   • Petr Vones

    Na X240 (daval jsem odkaz, ale prispevek se neobjevil, staci hledat na Lenovo foru ‚X240 End/Insert Fn key woes‘) to pry nefunguje, stejne jako uz drive u Helixu. Lenovo to zjevne opravit nehodla, coz naprosto nechapu, proto jsem se ptal jestli je takova fatalni chyba „bezna“ i u dalsich 40 modelu.

    To ze neni pro Insert separatni klavesa (je spolecna End/Insert) prece neznamena, ze v rezimu F klaves nepujde pouzit End. Insert mel byt pres Fn stale i ve Fn-Lock rezimu. Na to by prisel kazdy, kdo by tu klavesnici skutecne pouzival.

    • Fero

     Tak konečne rozumiem :), u ďalších modelov 40 sa táto chyba nenachádza, pretože na klávesnici sa nachádza vedľa tlačidla End aj samostatné tlačidlo Insert : )

     • Petr Vones

      Coz nutne nemusi znamenat ze tam stejna chyba neni, kdyz ji nikdo neobjevil ani tady :-)

     • Na ThinkPadu Yoga se tato chyba také neobjevuje, přestože nemá samostatný Insert. Klávesnici by měl mít stejnou jako X240.

     • Petr Vones

      V tom odkazu na Lenovo forum ktery se zde neobjevil je to presne popsane. Mozna uz je smazan, jak je obvykle na Lenovo US foru s jakoukoli kritikou.

  • Fero

   na mojej T440s po zapnutí FnLK chová End stále ako End.

  • I na naší S531 se vždy End chová, jak má.

 • Jakub

  Co takhle čtu diskuze, tak ty vadné trackpady se objevují u T440s docela často. U takhle drahého modelu to docela zamrzí.

 • Walter

  Budete v nějaké dohledné době (1-2 měsíce) testovat i T440p a T540p? Pořád nějak nechápu, jak to s nimi je. Také mají Power Bridge s možností vyměnitelného 3 nebo 6ti článku? Protože podle téhle fotky (http://i.alz.cz/ImgW.ashx?fd=FotoAddOrig&cd=NT085q2j-10), kdy baterie vyčuhuje dolů i dozadu to spíš vypadá na nějaký brutální 9ti článek :D (také je to u něj napsané, jenže tam bývají i různě blbosti) Budou do nich pasovat ale i menší baterie bez přesahu dozadu používané u T440s? A ještě bych se chtěl zeptat na SSD disky, co dává Lenovo do Tček, jaké přesně typy to jsou? Jsou všechny od Samsungu?
  Díky za odpoveď

 • Richard

  Můžete k něčemu prosím přirovnat hlučnost nového trackpadu? Nemám s čím srovnávat, ale můj mi přijde hlučný dost, Je to slyšet rozhodně více než stisk klávesnice a při poťukání v pravé dolní části je slyšet drnčení. Měl jsem to za nehezkou vlastnost, ale článek mě nalomil.
  Stejně bych se chtěl zeptat ohledně klávesnice, při stisku entru mám někdy pocit jako by se o něco zaseknul. Lze klávesu thinkpadu „vyloupnout“ jako u většiny klávesnic?
  Díky za odpověď.

  • Se všemi TrackPady, a to i v případě této T440s před výměnou, se kterými jsem se setkal, drnčely. Po výměně TrakcPadu na T440s prakticky nedrnčí vůbec, není tichý, ale je to o několik tříd lepší. Nevím ale, zda je to reklamovatelné – pochybuji, že s hlučností uspějete.
   Klávesu sice lze vyloupnout, nicméně u velkých kláves (mezerník, enter, shift) to není legrace a rozhodně to nedoporučuji, hrozí poškození!

  • Petr Vones

   Presne tento problem se skripajicim Enterem a Delete jsem mel po vymene vadne klavesnice za jine FRU (jiny vyrobce) u X220, takze slo jeste o „stary“ typ klaves (servis pomerne logicky odmital tuto novou klavesnici znovu vymenit, ta stara vsak byla celkove mechanicky vyrazne lepsi, v zadnem pripade neslo o identicky „pocit“ z klaves jako u nove).

   Vyloupnout ji lze, ale chce to VELMI opatrne. Nevim jak u tech soucasnych, u X220 se musi pomalu tahat za horni pravy roh, az se ozvou postupne dve krupnuti a klavesa je venku. Slozitejsi je ji ale nasadit zpet, protoze jsou tam dve kovove casti, navic umistene pres sebe horizontalne a vertikalne. Nasadit je spravne chce davku trpelivosti, rozhodne je nutne celou klavesnici vyndat.

   Zavada byla naprosto jasna, nedostatecna vystupni kontrola. V mechanikach obou klaves zcela chybel silikonovy olej, ktery prave zamezuje skripani a drhnuti. Po doplneni problem zmizel a znovu se (ani po roce a pul) neobjevil.

 • Drozi

  Mám otázku ohledně reproduktorů:
  Na T440s, ze které teď píšu – a to z absolutně tiché místnosti – slyším tichoučký, ale stejně slyšitelný šum z reproduktorů. Pokud je softwarově ztiším na minimum, šum se trochu změní, ale přetrvá. Pokud je vypnu pomocí Fn-F1, tak úplně zmizí. Stejnou věc jsem pozoroval i na dvou T430, které jsem měl v ruce.
  Můžu případně přiložit i screenshot ze sound-analyzeru, když mikrofon přiložím k reproduktoru.
  Nevíte někdo, jak se toho zbavit? Jinak je notebook opravdu absolutně tichý.

  • Chatumbabub

   mam uplne stejny problem. A premyslim o servisu.

   • Drozi

    Jak uz sem tam psal – videl (slysel) sem to uz i u par T430 a to ruznych modelech. Takze bych rekl, ze to je asi nejaka plosna „vlastnost“. Bylo by celkem hezke, kdyby se zdejsi redakce pokusila neco vyzkoumat/namerit.

    • Chatumbabub

     jj, to by od nich bylo pekne :-) V noci me to pekne stve, protoze mam SSD a nic jineho nez ten sum neslysim.

     • Drozi

      Přesně tak.

      Ještě onen scrreenshot:
      https://www.dropbox.com/s/a7qev8yi58167hh/Screenshot_2013-11-29-01-20-17.png

      Mikrofon položený u reproduktoru a přepínání zvuku on/off

     • Drozi

      Vlozil jsem komentar s odkazem na screenshot, ktery jsem zminoval, tak snad se tu casem objevi. Alespon pro predstavu.
      Vcera jsem volal na support a bylo mi receno, ze zadna takova zavada neni znama. Po chvilce googleni jsem zistil, ze tahle vec neni u Lenova vubec neobvykla, ale zadny reseni mi nezafungovalo.

      Trebas se k tomu vyjadri nekdo z mistnich redaktoru.?

 • pgotze

  Vypada to , ze T440s konecne muze fungovat i bez TPFanControl. Praci na T420s bez TPFanControlu si vubec neumim predstavit, to je peklo. Pokud opravili aspon toto, tak to stoji za to.

 • Petr Horn

  Já jsem nalomený mezi dotykovým a nedotykovým FHD displejem:

  i7 + nedotykFHD (20AQ0066MC)
  i7 + dotykFHD (20AQ0057MC)

  Dotykový je podle toho co jsem zatím vyčetl těžší, tlustší a venku hůře čitelný. Jsou oproti tomu nějaká pozitiva? Paralelně stále trochu váhám mezi i7 a i5, přecejen ty vysoké konfigurace jsou už docela pálka, ale u modelů s i5 se mi nepotkává FHD+podsv.klávesnice+3g. Mohli byste to trošku porovnat i pro ostatní? Přecejen vhled máte podstatně lepší, než běžní smrtelníci.

  Myslíte, že je naděje, že distributor v dohledné době doplní do nabídky ještě další konfigurace (např. 20AQ0069MC i7/FHD/256SSD/3g)?

  • Fero

   Mal som možnosť vyskúšať dotykový, momentálne mám nedotykový. Za mňa jednoznačne nedotykový, je to akoby úplne iný notebook.

   3G modem si môžete ku ktorejkoľvek konfigurácii prikúpiť. Aj v tej najnižšej je na 3G príprava.

   • Petr Horn

    Pro dotyk by mohla hovořit pouze nějaká konstrukční výhoda ve formě lepší odolnosti nebo tak něco. Jinak u notebooku dotyk nepotřebuju, naopak nenávidím upatlaný displej. Jak říkám, škoda, že volba nepadla na 20AQ0069MC pro český trh. A máte i5 nebo i7 variantu? Abych nakonec nezjistil, že s i7 se to oproti i5 moc zahřívá nebo tak něco…

    • Fero

     mam variantu s i5-4300U, prevádzkové vlastnosti notebooku sú skvelé pri činnostiach, na ktoré je ntb určený. No akonáhle si nájdem čas na staručkú hru Fallout 3, tak sa rozpečie tak, že pripájam externú klávesnicu, lebo povrch notebooku je už pre mňa nekomfortne horúci. Procesor je výkonnejší ako tu testovaná i5 a teploty mi prídu vyššie ako tu namerané.

     • Petr Horn

      Já hledám dobře přenositelný notebook, na kterém mohu kdekoliv pracovat a mohu ho co nejvíc nosit s sebou (lehký, ale použitelný). Když přijdu domů, připojím ho k monitoru a spol. Venku chci využívat mobilní internet bez párování s mobilem a podobných srand. Pokud filtruju notebooky, zaškrtávám rozlišení 1600×900 a více, podsvícená klávesnice, 3G a SSD (u posledních dvou stačí i možnost doplnění). T431s jsem už málem objednával, když se objevily zvěsti o T440s…

 • Honzas

  Nemáte někdo tip na opravu? Po dvou měsících používání se mi na podsvícené klávesnici vylomilo levé tlačítko Ctrl. Dva dny při psaní vyskakovalo, pokaždé jsem musel nasadit zpět, až se titěrné pacičky na jedné straně při namáčknutí zpět ulomily…

  • Zřejmě vada již z výroby, nicméně po takové době Vám to pravděpodobně servis neuzná a budete muset zaplatit novou klávesnici. Jednotlivé klávesy se obvykle vyměnit nedají, ale i na tom se teoreticky je možné domluvit.