ThinkPad T440s: výkon, zahřívání a výdrž

28. 11. 2013 | 30

Lenovo ThinkPad T440s: výkon, zahřívání, výdrž

Když jsme měli naposledy půjčený ThinkPad T440s, nestihli jsme udělat detailní testy výkonu a výdrže včetně zahřívání a hlučnosti. Dnes je zpětně přinášíme – testy CPU, GPU, ale především to, jak si T440s s “ledovým klidem” poradila s vysokou zátěží a jaké měla teploty.

 

PA100087 PA100100

 

Nejprve si připomeňme, co vlastně Lenovo ThinkPad T440s je. Jedná se o nového nástupce tenké a odlehčené řady ThinkPadů T s přídomkem “s”, kterou nastartoval v roce 2009 model T400s (a nepřímo ještě dříve X300, ze kterého řada konstrukčně vycházela). Nově se T440s řadí do kategorie Ultrabooků, a tak musí splnit limity Intelu pro výdrž na baterii, váhu a tloušťku těchto lehkých a snadno přenosných strojů. Kromě toho ale notebook nabídne funkce a vlastnosti, které k rodině ThinkPad patří: nový dokovací konektor, odolnou konstrukci z vyztužených plastů (skelná, optická a uhlíková vlákna) a slitin, ale také příjemné změny, jako je dvojice baterií Power Bridge, podsvícená klávesnice nebo Full HD IPS displej i s volitelným dotykem. Od letošního roku mění také ThinkPady design, a tak i T440s přichází s grafitovou barvou, uhlazenějším vzhledem a sjednoceným touchpadem a tlačítky TrackPointu do pětitlačítkového, skleněného trackpadu.

 

Tip: Více o T440s v našem prvním pohledu i s videem a fotkami.

 

O tom všem (a ještě o mnohém dalším) jsme si ale povídali jak v samostatném článku o změnách nových ThinkPadů 2013, tak v článku o nových 14" ThinkPadech T, no a také v odkazovaném prvním živém pohledu na T440s. Dnes se zaměříme na to, co jsme minule nestihli – na výkonnostní testy, testy výdrže na baterii, ale také chlazení a zahřívání za vysoké zátěže.

 

testy

PA100115

 

Nejprve začneme tradiční sérií našich výkonnostních testů, kde prověříme procesor (nízkonapěťový Intel Core i5-4200U Haswell), grafické jádro (Intel HD 4400), ale také SSD disk (256GB Samsung) a celkový výkon notebooku v rozličných úlohách a použitích.

 

Výkonnostní testy

x264 Bench HD 3

x264 Benchmark 3.0 HD – převod 720p HD videa

 

Cinebench 11.5

Cinebench 11.5 – výkon CPU při renderování a GPU v OpenGL

 

3DMark2013

3DMark (2013) – výkon ve hrách

PCMark7

PCMark7 – celkový výkon počítače

 

PCMark 8 Home Accelerated

PCMark8 Creative

PCMark8 Work

PCMark8 – výkon pro domácí (Home), tvořivé (Creative) a pracovní (Work) využití

 

CrystalDiskMark

CrystalDiskMark – rychlost pevného disku

 

Celkově se dá výkon notebooku označit za vyvážený a plně odpovídající filozofii Ultrabook. T440s sice nabízí velmi úspornou architekturu, ale moderní čipy Intel dokáží podat plně dostatečný výkon na veškeré zamýšlené činnosti, grafika Intel HD 4400 nabídne dokonce výkon pro multimédia a základní výkon pro 3D aplikace/hry (ačkoliv náročnější DirectX efekty neočekávejte, nebo jen v omezené kvalitě). SSD disk notebooku dodává v kombinaci s Windows 8 solidní svižnost a velmi se mi líbil skutečně rychlý start i z hibernace během několika vteřin (díky kombinaci optimalizací UEFI, hardware, SSD disku a Windows 8).

 

Záznam zvuku a obraz

PA100122 PA100141

 

ThinkPad T440s nabízí samozřejmě webovou kameru s HD (720p) rozlišením a velmi slušným záznamem obrazu. Sekunduje jí dvojice mikrofonů s funkcí eliminace ruchů, které fungují zcela na jedničku – zvuk je přirozený, jasný. Pro VOIP komunikaci a konference je T440s vybavený výborně. A to ani nemluvě o IPS displeji a výrazně lepších reproduktorech (ve srovnání s předchozími generacemi).

 

Chlazení a hlučnost

Ačkoliv vše ostatní bylo očekávané, velice mile mě překvapily výkony T440s v oblasti zahřívání a hlučnosti. Už v minulém článku jsem se zmiňoval, že T440s je často zcela tichým notebookem – za běžného provozu je zpravidla ventilátor úplně vypnutý, nebo se spustí jen na nejnižší, neslyšitelné otáčky. Teploty za takového provozu není vůbec třeba zmiňovat – notebook je v podstatě studený.

 

PA100148

 

Zajímavější stav ale přichází na řadu během vysoké zátěže. Ventilátor se samozřejmě rozfouká, není však hlučný, ale přeci jenom mírné fénovité “svištění” slyšíme, nicméně nijak neruší – pro představu, má T420s je několikanásobně hlučnější za běžného provozu než T440s za vysoké zátěže. A jak jsou na tom teploty? Teploty čipů se drží do 70°C, samotný notebook se na líci vůbec nezahřeje (vždy pod tělesnou teplotou), pouze na rubu ucítíme lokální maxima na 40°C, běžně však maximálně 38°C. Jinými slovy – notebook je i po více než 20 minutách vysoké zátěže kombinací FurMarku a Prime95 v podstatě studený.

 

Jistě, můžete namítnout, že je to jasné, když je notebook vybavený ULV architekturou Intel Haswell, nicméně to je i spousta jiných Ultrabooků a jejich teploty za vysoké zátěže jsou výrazně vyšší a dochází i k throttlingu (snížení taktu procesoru kvůli vysoké teplotě). Přitom procesor v T440s se stále drží na své nominální frekvenci 1,6 GHz. Za mě tedy skvělý výsledek!

 

T440s-teploty

Teploty šasi po více než 20 minutách maximální zátěže

 

HWiNFO64 teploty po 27 minutách vysoké zátěže

Zahřívání čipů po více než 20 minutách maximální zátěže

 

Napájení a výdrž

Jak jsme si řekli už minule, T440s (stejně jako X240) používá dvojici baterií Power Bridge – v notebooku je vestavěná nevyměnitelná 3článková baterie, kterou doplňuje klasicky v zadní části buď druhá 3článková varianta, nebo 6článek s možností výměny za provozu, bez nutnosti notebook vypnout. Dva tříčlánky dávají dohromady klasickou kapacitu (48 Wh), větší šestičlánek ale nabídne s vestavěným tříčlánkem téměř 100 Wh pro celodenní výdrž.

 

PA100155 PA100156

 

V našem testu dopadl se základní dvojicí baterií (dva tříčlánky) T440s velmi slušně, a to i s Full HD displejem – T440s vydrží přehrávat HD film se 75% jasem a aktivní Wi-Fi téměř 5 hodin a 40 minut. Za běžné kancelářské práce, ideálně s mírně staženým jasem, nebude problém přesáhnout i 6 hodin. A to ani nemluvě o situaci, kdy budete mít k dispozici přídavný 6článek, tam počítejte s 12 hodinami v každém případě.

 

Závěr

Lenovo ThinkPad T440s nezklamal ve výkonnostních testech ani v testech výdrže na baterii, ale vyloženě mě mile překvapil v oblasti chlazení – jedná se o tichý a chladný notebook za všech okolností, což je skvělá zpráva. Vždy se mi T440s líbil, je to pro mě jasná náhrada za mou T420s (lehčí, tenčí, s lepším displejem, pohodlnější klávesnicí, delší výdrží na baterii a výrazně lepším a tišším chlazením).

 

PA100160

 

Dodám ještě jeden velmi zajímavý poznatek – minulá T440s měla vadný trackpad, a tak se musela poslat do servisu na opravu. Opravená T440s ukázala, že Lenovo na trackpadu přeci jen pracuje, protože tenhle “kousek” byl výrazně méně hlučný. Právě hlučnost byla totiž jediná vlastnost, která mě na trackpadu odpuzovala. Teď už – jak já říkám – “u mě dobrý”.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky