Databáze kradených notebooků Lenovo

Databáze kradených notebooků Lenovo

 Český servisní portál zařízení Lenovo, o kterém jsme informovali v březnu, byl rozšířen o další aplikaci – po možnosti objednat obnovovací disky, náhradní díly nebo nahlásit a sledovat vyřizování opravy mohou nově přidat své zařízení do databáze ztracených nebo kradených strojů, servis je zadrží a následně vrátí.

 Není to dlouho (v březnu), co jsme vás informovali o vzniku servisního portálu pro zařízení Lenovo, www.lenovoservices.cz, který usnadňuje přístup k informacím, podmínkám, kontaktům, ale také obnovovacím diskům nebo náhradním dílům, a to v českém jazyce (více zde). Provozovatel webu sliboval, že bude postupně rozšiřovat obsah i nabídku služeb a aplikací, které samotný web nabízí.

Databáze ztracených zařízení

Po možnosti přímo na webu objednat obnovovací disky (Recovery Media) pro konkrétní zařízení, nahlásit a sledovat vyřizování opravy nebo objednat náhradní díl byla před pár dny na servisní web přidána aplikace pro nahlášení ztráty či odcizení zařízení Lenovo, která je přístupná servisům.

Nahlášení ztráty zařízení Lenovo

Nahlášení ztraceného zařízení

Nahlásit ztracené nebo odcizené zařízení Lenovo můžete po vložení kupního dokladu (potvrzení, že zařízení skutečně vlastníte) prostřednictvím formuláře přímo na webu servisního portálu. Jakmile se následně takové zařízení dostane servisu do rukou, učiní všechny možné kroky potřebné k tomu, aby se zařízení mohlo vrátit svému právoplatnému majiteli (servis samozřejmě nemůže z logických důvodů zařízení přímo zadržet a vrátit).

Vyhledání a ověření zařízení

Na webu je však možné po zadání sériového čísla také ověřit, zda dané zařízení není v databázi kradených či ztracených zařízení.

 • Tomáš Valenta

  Super by bylo, kdyby bylo možné po dálce zablokovat kradenou základní desku (zvorat bios?), nebo zformátovat HDD (i když tam by to bylo účinné tak napůl, kdyby nebyl zašifrovaný a čórka si ho přendala jinam). Samozřejmě s možností odblokace, po předložení dokladů o koupi atd. Chtělo by to domyslet.

  • Není třeba domýšlet, řešení existuje – kvalitní zabezpečení dat šifrováním (např. WinMagic) a Intel Anti-Theft. Pak je z notebooku po krádeži jen těžítko: deska i disk zablokované, data zašifrovaná. Zbude šasi, klávesnice a displej, zbytek je hardwarově ze hry.

   Jenže tohle za ně nemůže řešit Lenovo – je jen na lidech, zda si uvědomují, co v notebooku nosí (já bych osobní notebook bez zabezpečených dat nenosil, ani nemluvě o firemním stroji) a zařídí/připraví se na to. Auto taky nenecháváme odemknuté.

 • Petr Horn

  Nebylo by možné zavést i lustraci zařízení pro uživatele, kdy bych zadal sériové číslo a objevilo se zda je nebo není v evidenci kradených zařízení? Myslím, že by to bylo přínosné.

  • PK

   To presne na tom portalu take jde…