ThinkPad 2013: design, klávesnice a TrackPointProfi

ThinkPad 2013: design, klávesnice a TrackPoint

Rok 2013 přinese, podobně jako přelom let 2009 a 2010, nový design ThinkPad. Opět se nese ve znamení zjednodušení a sjednocení, ovšem také modernizace a většího důrazu na to, aby se notebooky líbily. Změn doznala také klávesnice, ovšem největší změnou je sloučení touchpadu a tlačítek TrackPointu…

Pomalu, ale jistě se začínají objevovat konkrétní a oficiální informace o nových produktech ThinkPad pro rok 2013 – ať už se jedná o tiskové zprávy, konference, obchodní prezentace, fotografie, nebo přímo uvedené produkty (viz. naše recenze unikátního ThinkPadu Helix). Ačkoliv toho o těch nejvýznamnějších, “nejklasičtějších” zástupcích rodiny ThinkPad, tedy řadě T, příliš nevíme, známe už letošní trendy a směr, kterým se Lenovo bude podle všeho ubírat. Pokud bych jej měl shrnout jedním slovem, pak by to byl výraz “modernizace”, a to ve všech různých významech toho slova (od pokroku, přes následování trendů, až po líbivost).

S tímto článkem jsem úmyslně čekal do chvíle, kdy budu mít příležitost si všechny změny osahat vlastníma rukama, nějakou dobu se s nimi sžívat, a vytvořit si vlastní názor. Pojďme se proto dnes podívat na tři nejvýznamnější aspekty nového ThinkPad designu 2013: vzhled, klávesnici a nový tzv. “TrackPad”.

ThinkPad design 2013

Po více než třech letech se Lenovo opět rozhodlo zasáhnout do designu notebooků ThinkPad. Je ovšem pravda, že se až nyní, poprvé jedná o výraznější změnu, protože v roce 2009, kdy se jako první s novým designem objevil špičkový ThinkPad T400s, nedošlo k žádným dramatickým změnám – notebooky byly pouze o něco “hladší” a odstraněn byl kovový plát RollCage ve víku displeje (nahradily jej plasty vyztužené vlákny a podpořily displeje s LED podsvícením). Letošní změna je přeci jenom o něco hlubší.

 T431s1-25255B6-25255D T431s2-25255B6-25255D

ThinkPad T431s

Průzkum zaměřený na design

Lenovo provedlo průzkum, kterého se zúčastnilo bezmála devět stovek respondentů z devíti zemí; třetinu tvořila “mládež” (tzv. “příští generace”), třetinu technologičtí odborníci nepoužívající Lenovo a poslední třetinu uživatelé ThinkPadů (předpokládám, že velké korporace). Úkolem respondentů bylo vyjádřit názor na design ThinkPadů. Z průzkumu (když to shrnu) vyplynulo, že uživatelé žádají:

 • Jednodušší, modernější vzhled s bohatší černou
 • Modernější displej a jeho rámeček
 • Zvýraznit touchpad oproti TrackPointu
 • Upřednostnit tenkost před konektory

Nový design ThinkPad 2013

Na výsledcích průzkumu Lenovo založilo nový design ThinkPad. Na první pohled znatelnou změnou je nová barva, tzv. “grafitová černá”, kterou jsem viděl jak na fotografiích, tak na ThinkPadu Helix. Jedná se o saténově matnou černou barvu s šedými odlesky – odpovídá názvu, jako tuha. Musím uznat, že vypadá skutečně výborně – notebook najednou dostane mnohem elegantnější nádech, podvědomě vnímáte posun od čistě funkčního vzhledu minulých generací.

 Lenovo-Thinkpad-011113-flat-25255B3-25255D P4011094-25255B3-25255D

ThinkPad T431s, ThinkPad Helix

Vzhled notebooků bude na pohled celkově mnohem jednodušší, čistší. Mohou za to nejenom celistvé, nerušené plochy (boků, ale i rubu, víka či líce základny) s jasně řezaným profilováním, ale také jednotná barva bez rušivých prvků (Lenovo podle všeho definitivně přechází na svou barevnou paletu černá-bílá-červená s upřednostněním černé), černé budou také všechny konektory (čili žádné modré USB 3.0) a výrazně by mělo ubýt diodových ukazatelů, notebooky mají dostat po vzoru rodiny Edge červenou diodu v logu ThinkPad. Reproduktory se skryjí (pravděpodobně do oblasti pantů po vzoru mnoha Ultrabooků), nebude tak docházet k usazování nečistot a jejich místo může využít např. čtečka otisků prstů nebo vypínač (viz. T431s).

 T431s_standard_04-252520copy-25255B9-25255D

Víko displeje T431s

V oblasti displeje a jeho víka nový design těží z principů použitých na ThinkPadu X1 Carbon: notebooky dostanou panty, které víko otevřou za základnu, nicméně stále budou masivní, kovové a nabídnou možnost otevřít displej do plných 180°. Úspěšně se tak skryje nevyužitý prostor pod displejem, ve kterém je elektronika a kabely obrazovky, což jedině prospěje novému provedení víka – rámeček displeje bude nově tenký, definitivně zahodí zámky s háčky, samozřejmostí bude jednolitý gumový lem pro měkké dosednutí obrazovky na základnu.

Můj názor

Nový design vnímám pozitivně. Poté, co jsem viděl T431s a měl možnost používat ThinkPad Helix, jsem se utvrdil v tom, že nový designový směr, kterým Lenovo hodlá rodinu ThinkPad ubírat, mi přijde jako povedený. Je dostatečně moderní (v podstatě vychází z ThinkPadu X1 Carbon, který osobně hodnotím na výbornou), nová barva je velmi elegantní, tenčí tělo nebo rámeček displeje vítám, přesto ThinkPad zachovává své dobré vlastnosti.

Přemýšlel jsem nad tím, zda mi něco nebude vyloženě vadit. Pokud bude méně konektorů, nejsem proti, přímo na notebooku mi totiž na cestách vždy stačí kombinace audio jacku, USB, čtečky SD karet a video výstupu. No a co úbytek diod? Už dávno nemám potřebu ani čas zkoumat, co svítí, bliká, nebo zhaslo. Nehledě na to, že Windows mi vše bez problému ukáže. Chtěl bych jen vědět, kdy se notebook nabíjí, aniž by byl zapnutý. Obávám se, že to ale možné nebude (ani Helix toto nenabízel, Edge jakbysmet).

ThinkPad klávesnice 2013

Loni byla představena nová ostrůvková klávesnice, která se u některých setkala s výtkami pouze v oblasti rozložení. Ve všech ostatních ohledech nabídla špičkové parametry i funkčnost a skutečně je radost na ní psát. Spíše než právoplatnou náhradou byla ta loňská v běžných modelech pouze ukázkou věcí budoucích (viz. zbytečný nevyužitý pruh nad klávesnicí v kontrastu s tvrzením Lenova, že se díky šesti řadám uspoří místo, přitom její plocha byla totožná s tou původní, aby se nemusela měnit konstrukce strojů). Až teď, když jsem viděl a používal novou klávesnici 2013 v notebooku, který s ní počítal již při návrhu, jsem pochopil souvislosti a její skutečný záměr.

Klávesnice 2013

Nová klávesnice nabídne stejnou mechaniku, tvar kláves i funkce jako ta stávající: má opět šest řad v provedení “chiclet” (ostrůvková), špičkovou mechaniku s jasnou odezvou, dostatečně hluboký stisk a možnost podsvícení pro práci za nízkého osvětlení. Ani rozložení jako takové nedoznalo žádných změn (jen to vypadá, že namísto klávesy Print Screen – bývalo menu – je druhá klávesa Windows; osobně si ale myslím, že je to jen chyba produktové fotografie, ale uvidíme, jak to nakonec bude, na předprodukčním Helixu to tak nebylo, ani na předprodukčních T431s).

 T431s_standard_04-252520copy-25255B4-25255D

Ukázka klávesnice z produktové fotky T431s

Zásadní změny se však udály v horní řadě a také ve spojitosti s klávesou Fn. Začneme ale popořadě – horní řada je konečně (opět po vzoru ThinkPadu X1 Carbon) rozdělena do bloků po čtyřech, jak bývá u profi strojů zvykem. Za F4, F8 a F12 je tak mezera. Dále v horní řadě najdeme konečně funkce specifické pro Windows 8, které se hodí – zobrazení nabídky nastavení, vyhledávání, přepínání aplikací a zobrazení všech nainstalovaných aplikací (to je jinak dostupné až na 3-4 kliknutí, čili toto je usnadnění). Následuje blok Home, End, Insert a klasické velké Delete s velkým Escape na levé straně. PgUp a PgDn jsou v bloku s kurzorovými šipkami, které jsou stále předsazené se speciálním tvarem pro pohodlnější ovládání.

 klavesnice-2013-F1-F12-25255B5-25255D

Další změnou v horní řadě je také fakt, že nově jsou upřednostněné vedlejší funkce (po vzoru prakticky všech notebooků s Windows 8) před F1-F12. Ty jsou dostupné jen s Fn. Nicméně díky nové funkci FnLk (čili zámek klávesy Fn) to nepředstavuje problém – stisknutím Fn a Escape aktivujete zámek klávesy Fn, a tak budou stále aktivní klávesy F1-F12, ty vedlejší ovládáte až držením Fn.

Klávesnice také nabídne hned tři indikační diody, které jsou všechny vítané. Kvůli přesunutí regulace hlasitosti do horní řady (tím bylo možné odstranit horní prázdné místo) bylo nutné do klávesy pro ztlumení zvuku a vypnutí mikrofonu integrovat klasickou oranžovou diodu (uvedeny v roce 2009 s T400s). Diodu, tentokrát zelenou, má nově i Fn, která svítí, je-li aktivní FnLk. Když už mluvíme o diodách, klávesnice má samozřejmě stále možnost podsvícení, to se reguluje pomocí Fn a mezerníku.

  P4011132-25255B3-25255D klavesnice-2013-diody-25255B3-25255D thinkpad-2013-25255B3-25255D

Obrázek 1 a 2: indikační diody, obrázek 3: využité místo po reproduktorech

Uchycení klávesnice se také změnilo. Zapomenout díky tomu naštěstí můžeme na doby, kdy klávesnici držely dva šrouby provrtané celým tělem notebooku z rubu, což byl stav téměř odnepaměti. Bylo to nepraktické také proto, že takové uchycení nezajistilo uchycení a přitisknutí klávesnice po celé ploše. Nově se klávesnice sundává samostatně, z lícní strany, bez nutnosti snímání rubových krytů – odsune se rámeček kolem kláves, čímž se odkryje šestice šroubků po celé šířce klávesnice. Díky tomu klávesnice lépe drží a je významně snížená možnost samovolného prohýbání a “drnčení”.

klavesnice-2013-odmontovani-25255B5-25255D

Umístění šroubků v klávesnici 14″ modelu

klavesnice-2013-odmontovani1-25255B4-25255D klavesnice-2013-odmontovani2-25255B4-25255D

Vlevo: odsunutí krytu klávesnice, vpravo: odšroubování uchycovacích šroubků

Můj názor

Vzhledem k tomu, že z klávesnice v X1 Carbon jsem byl nadšený, jen vítám použití prvků z ní vyplývajících. Nemám problém s upřednostněním funkcí před F1-F12 a každý, kro s tím problém má, jednoduše zapne magický FnLk a celý problém je vyřešen. Konečně také ubylo zbytečné volné místo nad klávesnicí, které existovalo pouze z historických důvodů. Nová klávesnice přesně zapadá do těla notebooku, je navíc snadněji servisovatelná a lépe drží. Já osobně nemám problém s Print Screenem namísto menu, protože tuto klávesu jednoduše nepoužívám, naopak často používám snímání obrazovky. Nebylo by ale špatné zachovat obě klávesy např. pomocí vedlejší funkce.

TrackPoint a touchpad

Drama (pro mnohé) však nastává v případě polohovacích zařízení, které se na základě požadavků uživatelské většiny (ano, skutečně je to tak, ThinkPady nepoužívají pouze zarytí technici, ti naopak tvoří menšinu) do jisté míry slučují a následují moderní trendy. Už na úvod musím říct, že si nemyslím, že je to chyba a s výsledkem jsem v podstatě spokojen, což je stav mnohonásobně převyšující má očekávání, protože jsem se velice bál.

Přivítejme TrackPad

Legendární (zlatý) TrackPoint jako takový, čili červený, na tlak reagující “joystick” s hnízdem mezi klávesami G, B a H, zůstal beze změn – ano, od dob X1 Carbon a nové klávesnice je o něco mělčí, nic to na jeho kvalitách však nemění. Transformaci doznal ovšem touchpad, který se proměnil na moderní clickpad ještě vyšších kvalit než ten v X1 Carbon, navíc do své velké plochy pojmul i tlačítka TrackPointu. Lenovo tak šalamounsky vyřešilo požadavek zákazníků na upřednostnění touchpadu před TrackPointem, aniž by obětovalo plnou funkčnost obou polohovacích zařízení, dotyková plocha je navíc téměř o polovinu větší než na minulé generaci ThinkPadů T.

 image-25255B12-25255D

Porovnání velikosti touchpadu: Edge 1. generace, Edge 2. generace, T431s

Tuto novou kombinaci Lenovo nazývá “TrackPad”, nabídne – stejně jako špičkový X1 Carbon – skleněný povrch, který je pro pohyb prstu skutečně to nejlepší, co můžete okusit, exceluje tak v odezvě i citlivosti, o pohodlí ani nemluvě. Ale na to jsme zvyklí už od Carbonu. Tlačítka TrackPointu musí však uživatel být nutně schopen fyzicky stisknout, což by se stávajícím clickpadem nešlo – ten totiž je možné stisknou pouze ve spodní polovině, horní strana je totiž připevněná.

 image-25255B20-25255D

Schéma nového TrackPadu

Nový “TrackPad” je tak možné stisknout po celé ploše. Dosaženo toho bylo tak, že Lenovo využilo technologii ze svých klávesnic: fyzické tlačítko se přesunulo doprostřed a pod celou dotykovou plochou je mechanizmus stejný jako na klávesnici – čtyři nůžkové mechanizmy, další čtyři gumové s pátým, hlavním uprostřed, umožňující jistý stisk plochy s pozitivní a hlavně rovnoměrnou odezvou.

 Lenovo-Thinkpad-011113-flat-25255B8-25255D P4011126-25255B3-25255D

Vlevo: ThinkPad T431s, vpravo: ThinkPad Helix

Na “TackPadu” najdeme pětici virtuálních tlačítek, ovšem s fyzickým stiskem: ve spodních rozích reaguje standardně jako levé a pravé tlačítko myši; horní část při stisku slouží jako tlačítka TrackPointu s hmatově zvýrazněným středem pro rolování s klasickými vroubky. Velikost ploch je možné nastavit v ovladači (bohužel ne přímo, pouze mezi “standardní” a “vetší”).

 image-25255B22-25255D

Můj názor

Jak jsem nastínil v úvodu tohoto oddílu, původně jsem se výsledku kombinace clickpadu a tlačítek TrackPointu velice obával, ale stále jsem čekal do doby, kdy si toto polohovadlo budu moci vyzkoušet na “vlastní kůži”. Samotný “TrackPad” je třeba rozdělit na dvě části – clickpad a tlačítka TrackPointu. Ohledně clickpadu není třeba se jakkoliv rozepisovat, funguje stejně dobře jako na X1 Carbon – povrch je špičkový (ačkoliv Edge samozřejmě skleněnou verzi nedostanou, tam bude plastový, ovšem s podobným povrchem), stisk je snazší, plocha je velká, vyloženě vhodná pro Windows 8 a jeho gesta.

Horní část s integrovanými tlačítky TrackPointu mě mile překvapila. Instinktivně jsem položil prostředníček na TrackPoint a palec nalevo od vroubků, no a vše se chovalo, jak jsem zvyklý, rozdíl byl jen v tom, že stisk je tužší. S levým tlačítkem není problém, prostřední je snadno nahmatatelné díky vroubkům, zvyknout si však je třeba na to pravé proto, že jej hmatově nerozlišíme. Pozoroval jsem, že je to problém jen zpočátku, pár dní, pak si ruka zvykne. Určitě bych ale ocenil, kdyby se dala v ovladači nastavit ručně velikost tlačítek, prostřední je totiž zbytečně široké. Neměl jsem ale k dispozici finální kus, je možné, že to do té doby Lenovo ještě vyladí.

 • Petr Vones

  Ta prvni veta by se dala prelozit jako, ve znameni unifikovanosti a zamenitelnosti s jakoukoli jinou znackou. Vznikl zcela „univerzalni“, nicim prakticky nezajimavy produkt, ktery muzeme dostat i od firmy X nebo Y (a to dokonce s lepsim displejem za nizsi cenu). Duraz na to, zda-li „se notebooky predevsim libi“ je klasicky tupe managersky, protoze uz se nikdo nepta jestli se take dobre pouzivaji. To v dnesnim svete jiz zrejme nikoho nezajima, hlavne ze se „nasleduji trendy“. Neni (nebylo) snad lepsi tyto trendy vytvaret pripadne se od nich odlisovat ? Slovo ‚Think‘ znamena premyslet, u puvodni konstrukce bylo znat, ze u ni opravdu nekdo premyslel. Dnes by se to dalo prejmenovat na ‚CopyPad‘, tedy kopiruj levne spotrebitelske notebooky, hlavne at vypada jeden jako druhy a tak se i pouziva.

  Ohledne noveho uchyceni klavesnice. Me to teda nijak lepsi neprijde, protoze to evidentne vyzaduje specialni tenky sroubovak. Puvodni uchyceni bylo dostacujici, dokud nebyla osizena zakladova deska klavesnice (T400 a novejsi). Do te doby se nic neprohybalo ani nedrncelo, ani po deviti letech pouzivani. Rozebrat a slozit to slo naopak velmi snadno.

  Toho pruzkumu se predpokladam zucastnili ti, kteri tyto notebooky nakupuji pro korporace, ale zaroven je nepouzivaji. Jinak si to nedokazu vysvetlit. V clanku chybi dalsi „podstatna“ zmena, ktere byla na US Lenovo blogu venovana snad polovina clanku a to zrcadlove otocene logo na viku. To je uplne nejdulezitejsi pro praci na takovem notebooku, uznavam.

  Co vlastne zbylo z puvodniho IBM ThinkPadu ? Zatim trackpoint (jiz bez mechanickych tlacitek), pricemz odhaduji ze „v ramci modernizace“ pristi rok zmizi taktez, coz naznacuje snaha zvysovat plochu touchpadu na ukor funkcnosti trackpointu. Designem se to cim dal tim vice priblizuje levne rade Edge, kterou ocekavam ze casem plne nahradi.

  Zmizeni trackpointu bude mit paradoxne velmi pozitivni vliv pro byvale uzivatele puvodnich ThinkPadu. Budou si moct bez premysleni vybrat z ostatnich znacek, ktere dnes jiz za podobnou nebo i nizsi cenu nabizeji vice. Kvalitni IPS displeje s vysokym rozlisenim jak na velkych 15″ tak i mensich 13″ uhloprickach, displeje s uzitecnejsim pomerem stran nez zcela nepraktickych 16:9, integrovane 4G/LTE modemy s podporou evropskych frekvenci, thunderbolt … a samozrejme vsudypritomne prisernou klavesnici (rozlozenim klaves), stejne prisernou jako ma tento „ThinkPad“.

  Opravdu me mrzi, ze ke sve praci potrebuji pocitac (notebook) a ne treba digitalni fotoaparat, ktere se naopak neustale vyviji kupredu a nedochazi k tak strasne degradovane (unifikovane) nabidce jako v pripade notebooku. Ostatne reseni jsem jiz nasel, navrat k desktopu.

  • Tomáš Valenta

   Tak nějak souhlasím – ThinkPad je prostě počítač pro ty co vyžadují něco, co jiní nemají. Podle mého se tu neřeší věci typu design – jde především o funkčnost. Notebook se může oproti desktopu vyzdvihnout pouze právě tou mobilitou – ale tady už záleží, jak je provedená – respektive jaké a jak moc velké ty kompromisy budou. A v případě TP vždy platilo, že jediné omezení jsou defacto multimedia.

   Natočení loga, čistčí design, barva, design touchpadu – to přece nejsou věci, kterými se má profi notebook řídit! Ten má být funkční, odolný a nabízet něco, čím si svojí cenu obhájí. Nemohu si pomoct, ale konec opravdových ThinkPadů pro mě znamená přelom řady 2011/2012.

   A co se těch super nových pantů týče – větší baterii do notebooku nacpu jak? Hádám, že to je konec devítičlánků? Leda, že by se baterie nacpala pod notebook, podobně jako u některých „Xek“ – ale to si u 14″ a 15″ notebooků nějak nedovedu moc představit, už kvůli rozměrům.

   Nicméně, vyčkejme do osobního vyzkoušení. Matěj taky psal že byl skeptik, a nakonec mu to tak zlé nepřišlo. Zatím jsem to odsoudil, ale po vyzkoušení snad změním názor. :-)

   • Petr Vones

    Pro mne skoncil ThinkPad zmenou rozlozeni klavesnice z sedmi na sesti radou.

    Na tom je nejsmutnejsi, jak nekompetentni lide, kteri ten produkt ani casto nepouzivaji, postupne ziskali vliv na jeho design a vlastnosti, ktere pohrbivaji. Krasne je to videt na rozdilu v pristupu ke zmenam pred nekolika lety a dnes.

    Puvodni IBM klavesnice mela take kritiku, ta se tykala predevsim umisteni Fn/Ctrl klaves a Esc nad F1. Prvni problem ma snadne reseni v BIOSu [1], ten druhy se tehdy Lenovo pokouselo vyresit kompromisem, ktery by vyhovoval obema stranam. Z dnesniho pohledu to byl neuveritelny pristup, kdy se designer snazil logicky argumentovat a takove reseni najit a jeste o nem diskutovat [2].

    Jaky rozdil oproti pozdejsimu pristupu, kdy zkratka oznamili [3], ze si maji zakaznici zvyknout na „levnou“ sestiradou klavesnici, ktera predstavuje vyrazne zasadni zmenu. Bez diskuse, bez vysvetleni, bez technickych argumentu. V diskusi pod tim clankem je pres 350, vetsinou negativnich, komentaru. Zrejme je to jiny vzorek nez loajalni prikyvovaci pouziti ve zminenem „pruzkumu“.

    Treba se jednou dockame ‚retro‘ designu notebooku, podobne jako dnes slavi uspech ‚retro‘ digitalni kompaktni fotoaparaty, ktere se misto oblbujicich touchdispleju vyznacuji velkym mnozstvim „starych“ mechanickych ovladacich prvku. Nejde o to, ze to „vypada cool“, ale predevsim uz je casem proverene, ze se to hlavne dobre pouziva. Tak snad se najde podobne osviceny management i u nektereho vyrobce notebooku. Neco mi rika, ze Lenovo to asi bohuzel nebude.

    [1] http://blog.lenovo.com/design/fn-versus-ctrl-let-the-games-begin
    [2] http://blog.lenovo.com/design/thinkpad-t400s-key-to-a-better-experience
    [3] http://blog.lenovo.com/products/why-you-should-give-in-to-the-new-thinkpad-keyboard

    • Tomáš Valenta

     Jo, svatá pravda. Nicméně, dříve asi i lépe fungovala konkurence (jen zpětně pročítám články, v tu dobu jsem s PC opravdu jen začínal…) Jakkoliv jsou Vám ale chicklety nepohodlné, určitě budete souhlasit, že oproti „čtverečkům“ na Eliteboocích je to nesrovnatelně jiné psaní. Myslím, že i tak je to ta nejlepší klávesnice v segmentu na trhu. Změnu samotných tlačítek bych skutečně tak černě neviděl, ale to rozložení… To je multimediálka… :(

     Ale jak jsem řekl – speciálně TrackPad ještě nesuďme, Matěj byl také překvapen :-)

     Btw díky za velmi zajímavé odkazy!

     • Petr Vones

      Zmena mechaniky klaves by jeste tak nevadila (byt je jen hloupa), cely problem je v nesmyslnem rozlozeni klaves, kdyz to puvodni bylo leta provereno.

      Napriklad kdyz uz jsou klavesy PgUp/PgDn u kurzorovych klaves (misto puvodnich Back/Forward), proc jsou Home/End na opacnem hornim konci ? To vubec nedava smysl. To uz bylo lepsi je udelat po „acerovsku“ pres Fn.

      Ostatne tohle by stalo tak jeden den prace vyvojare BIOSu. Priradit kombinacim klaves Fn + PgUp/PdDn/sipky jednotlive ‚scancode‘, ktere nejsou bezne mapovany na ‚ key code‘ klaves ve Windows. Ty by si pak kazdy podle potreby mohl namapovat. Napriklad jako Home = Fn+PgUp nebo Home = Fn+CusorLeft a podobne. Windows toto primo podporuji a je na to i jednoducha aplikace SharpKeys.

      Jenze to by musel nekdo zacit premyslet nad tim, jak se ten notebook pouziva a ne jak moc „trendy“ vypada.

     • Drozi

      Pro mě takhle na dálku neuvěřitelné zklamání. S chickletem jsem se smířil – nijak mi nevadí a opravdu je to v té kategorii asi to nejlepší, co je. Ale ten TrackPad mě nas…tartoval. Já mam ve zvyku mít při práci s touchpadem prst položený na tlačítku a jenom posouvat dalším prstem a klikat. Zkoušel jsem to chvíli s X230 a bylo to k uvztekání (že to je ještě větší katastrofa na IdeaPadu jsem tak nějak neřešil). Nápad s lepší mechanikou pod touchpadem je fajn, ale pořád si myslím, že to zpětnou vazbu klasických tlačítek nenahradí.
      Ale chápu, že na tak obrovskou plochu, jako je 14″ je potřeba další centimetr za cenu použitelnosti touchpadu. A další centimetr a půl za poničení toho, co dělá ThinkPad Thinkpadem.
      Na závěr taková krásná sci-fi myšlenka:
      Tohle všechno je vlastně součástí palmrestu – 1 kus plastu. Kdyby se kucí snažili, tak by určitě vymysleli, jak na stejný kus plastu dostat i UltraNav tak, jak je teď a dát alespoň možnost výběru.

  • Já bych k tomu, co jste napsal (a o čem se tu diskutuje), dodal jen pár mých poznatků a názorů:

   1) Všechna přímá konkurence Lenovo přešla už dávno na chiclet a mainstreamovější/líbivější design. A pokud má mít ThinkPad v té záplavě šanci, musí jít s proudem. Plivat proti větru za každou cenu jde taky, ale v době, kdy firmy šetří každou korunu a o nákupech rozhoduje management a běžní uživatelé, si to prostě racionální firma nemůže dovolit.

   2) Běžní uživatelé chtějí taky pracovní mašiny (viz. obrovský úspěch ThinkPadů Edge a jiných podobných značek), často chtějí i ThinkPady Classic. Ale postavte klasický ThinkPad před běžného uživatele – je ztracený. Proč je na klávesnici tolik řad? Proč jsou tam všude modré popisky? Co je to kolem touchpadu za těch pět tlačítek? Jak otevřu víko? A tak dále.

   3) Každý má jiné preference. Mně osobně vadí jen jedna věc: indikace nabíjení baterie. Nic víc mi nevadí. Z funkcí na mé T420s používám jen Fn+F7, Fn+F5 a Fn+F12. Přičemž Fn+F12 je na Windows 8 už k ničemu.

   4) Trh s pracovními notebooky obecně upadá, to je pravda. Není to ale proto, že by výrobci nechtěli – jsou to pořád ti samí výrobci. Jen už ty stroje, které chcete Vy, nebo Tomáš, nikdo nechce. Kdyby je měli vyrábět, budou 2-3x dražší. A kdo si je koupí? Podívejte, vyjde ThinkPad Tablet 2 a reakce zákazníka: drahé. Vyjde Helix = drahé. Vyjde Carbon = drahé. To je vždy první reakce v diskusích. Tak mi řekněte, jak chcete prodat klasický ThinkPad v podobě, o jaké zde mluvíte? Věřte mi, že kdyby se to prodávalo, všichni to budou rádi vyrábět dál!

   • Petr Vones

    Opravdu je nikdo nechce ? Ono je to tezke zjistit, kdyz uz je nikdo nevyrabi :-) Proc jsou ale pod kazdym prispevkem na US Lenovo blogu stovky komentaru podobneho obsahu. Neni to tim, ze je „nechteji“ ti kteri o nakupech rozhoduji, ale ve skutecnosti jim nerozumi a pak ty stroje ani nepouzivaji. Uzivatel v prikladu 2) necht si koupi Edge ci jakykoli „univerzalni“ notebook. O nem prece neni rec.

    Nevim proc 2x az 3x drazsi. O kolik byla drazsi 7-rada klavesnice oproti 6-rade ? Ze 3x pochybuji, zvlaste kdyz byla pro vsechny modely stejna. Stejne tak se Lenovu „nevejde“ ani do 2200 EUR ceny W530 15″ FHD IPS displej, zatimco Aceru do 800 EUR ano ? Zrejme je nekde chyba.

    X1 Carbon je bohuzel prumerny ultrabook s displejem s technologii z vyprodeje za predrazenou cenu. To je jeho cely problem, kdyz konkurence je lepsi a levnejsi. Nemluve o mnozstvi problemu (prehrivani, poruchy) ktere se objevuji v diskusich. A je to opet „trendy“ kategorie o ktere tu neni rec.

    Tablet 2 – stejny problem, displej s nizkym rozlisenim oproti levnejsi konkurenci (Archos 4:3, 2048 x 1536, 260 EUR)

    Lenovo melo nedavno idealni prilezitost zjistit, jak je to s oblibou tech klasickych ThinkPadu, a to 20. vyroci. Vyrobit jeden model podobny rekneme X60 nebo X300 s klasickou klavesnici a 4:3 nebo 3:2 IPS/PLS displejem by je jiste nepolozilo. Odhaduji ze s prodejnosti by problem nebyl, pokud by nebyla cena zbytecne prepalena a „jen“ takova jako drive u odbobnych modelu.

    • Já se s Vámi nechci hádat, protože vím, že to nemá smysl, každý žijeme v jiném světě, každý vidíme problém jinde, k tomu máme ještě každý jiné požadavky. Navíc mi přijde, že nechcete chápat realitu trhu a cíleně ze všeho, co napíšu, vybíráte těch pár faktů, které se Vám hodí.

     Odpovídal jsem na Váš komentář jen proto, že mám jednoduše jiný názor než Vy a přišlo mi fér tuhle diskusi trochu vyvážit.

     • Petr Vones

      No hodi, chtel jsem jen vyvratit fakt, ze ThinkPad „ktery chceme“ nemusi byt 3x drazsi, staci do neho jen vratit komponenty a technologie drive bezne (klavesnice, LED indikatory, displeje). Coz neznamena, ze musi existovat jen takovy, od toho ma (melo) Lenovo prece nekolik ruznych rad, ktere bohuzel postupne unifikuje do jedne „bezpohlavni“.

      Stale jsem nikde nevidel to mnozstvi narku v dobe .20 modelu ThinkPadu, ze by tam vsichni chteli 6-radou klavesnici. Ostatne ti si mohli vybrat Edge.

     • Tomáš Valenta

      No tak či onak – pravdou zůstává, že pokud se budeme chtít i nadále držet TP, budeme muset přijmout některé změny. Koneckonců ne úplně všechny změny jsou špatné (mechanika chickletu mi subjektivně přijde lepší, atd.). Ale hlavně – momentálně tu hodnotíme pouze první vlaštovky nové série. Oddělení F kláves provedlo Lenovo hned o rok později – v případě nespokojenosti s TrackPadem určitě alespoň nějak hmatově odliší ta virtuální tlačítka (stačil by vroubek po jejich hranách atd.)

     • Petr Vones

      Nevim proc bych mel jasat nad tim, ze se mozna postupne vrati k tomu, co nebylo potreba vubec menit. Nikdo to nechtel.

      Uz tu mame dalsi vlastovku unifikovaneho ThinkPadu, model S431. Pozor, nejedna se o Edge.

      Vypada to ze je to stejne jedno, podle techto zprav zacina by jasne, ze klasicke ThinkPady zcela konci a jsou nahrazeny tim, cemu se drive rikalo Edge. Ovsem to reseni chybejicich tlacitek trackpointu, to je podle fotografie vskutku … genialni :-)

     • Tomáš Valenta

      Samozřejmě že kdybych teď řešil nákup „nového“ TP, tak beru nekompromisně X220, nebo T420 (s). Co se slučování s Edge týče, to jsem říkal už minulý rok při prvním pohledu na klávesnici. Je jasné, kam Lenovo TP tlačí. Bohužel už to ale asi nebude to, co to bývalo. Opravdový TP stát pod 20k nemůže… Ale stojím si furt na svém – počkejme na vyzkoušení v reálu!

     • Petr Vones

      On nekdo chce aby stal pod 20k ? Od toho je (bylo) snad prave Edge. Spis kdyz uz (jeste) stoji 40k a vice, jestli nabizi alespon to co drive a vice nez konkurence. Kompaktni fotoaparat take stoji mene nez DSLR a nikdo se tomu nedivi.

      Pred deseti lety stal „plastovy“ R51 60k, jenze mel pouzitelnou klavesnici a 4:3 IPS displej. A funguje dodnes.

     • Tomáš Valenta

      Tak zrovna v tomhle se musím zastat Lenova. IBM mělo zejména ke konci své produkce neustálé problémy s poruchami: T4x/R5x odumíraly desky, T3x nápodobně… A minimálně řada T60 měla ještě problémy s větráčkem, T61 zase GPU… A to jsou řady ještě defacto v režii IBM, akorát už prodávané pod novým logem…

      Takže to, že Vaše R51 ještě neodešla na základní desku bych bral jako štěstí…

     • S431 je Edge…

     • Petr Vones

      Potom udelali v Lenovu chybu ? Protoze v oficialni zprave http://news.lenovo.com/article_display.cfm?article_id=1680 je vsude v textu psano ‚ThinkPad S431‘ zatimco ‚ThinkPad Edge E431 and E531‘. Oznaceni S je uz pouzito pro IdeaPady, cimz do toho vnesli jeste dalsi zmatek.

     • Stejně tak Twist je Edge, ačkoliv se jako Edge nepíše. Nevím, proč to tak Lenovo dělá.

   • Jirka

    Dobrý den, k Vašemu názoru si dovolím několik poznámek. Pro běžného uživatele sice nakupujeme Edge, ale s názorem na Classic poněkud nesouhlasím. Mají je někteří manageři a dokonce je dokáží otevřít, použít a dokovat (jsou to prosté duše, ale i tak to zvládnou). Lenovo bylo představitelem zejména pracovních ntb pro pořádnou práci. Pokud však na konkurenci nedokáží reagovat kvalitou a cenou, layout pro managery to nespraví.

 • Petr Horn

  Musím říct, že čím více informací o Thinkpadech 2013 čtu, tím více se mi líbí. Přecejen ty změny působí tak nějak promyšleněji a dotaženěji, než v posledních letech a kromě některých diskutabilních změn tam je více věcí, které se mi líbí. V tuhle chvíli zbývá v zásadě poslední zásadní otázka a to „Jaký je displej v T431s?“. Pokud se pochlapili nejen v rozlišení (konečně!), ale v kvalitě, tak já mám konečně vybráno. Máte informace, kdy bychom se mohli těšit na recenzi či alespoň první pohled? Podle toho, co jsem viděl se zatím nikde nevyskytl notebook zapnutý, maximálně k osahání.

  • Petr Vones

   Na 99% to bude typicky Lenovo TN hnus s absurdnim ne-kontrastem pod 150:1. Podle datasheetu opet jen 14″ 1600×900. Kdyz ani do Carbonu nedokazali dat slusny IPS displej, pritom Aceru se „vejde“ 15.6″ FHD IPS uz do 800 euroveho modelu.

 • B@D