IdeaPad Z500: Nefunkční regulace jasu

IdeaPad Z500: Nefunkční regulace jasu

Čím dál častěji přicházejí nejenom nám do schránky Lenovo Blogu CZ dotazy, jak vyřešit problém s nefunkční regulací jasu na IdeaPadu Z500 po čisté instalaci operačního systému Windows 8. Vzhledem k tomu, že i my jsme se s tímto problémem setkali, přinášíme řešení.

Popis problému

 P2060098_thumb P2060105_thumb

Po čisté instalaci Windows 8 na IdeaPadu Z500, nebo Z500 Touch (ale to samé platí i pro spoustu jiných nových modelů, jako je řada U apod.) se při manipulaci s jasem displeje (např. pomocí vyhrazených funkčních kláves F11 a F12) podsvícení ztlumí na minimum a není možné jej žádným způsobem změnit – ačkoliv ukazatel zobrazuje změnu jasu, intenzita podsvícení se fakticky nemění.

Příčina a řešení

V první řadě můžete být v klidu: nejedná se o hardwarovou závadu. Regulace jasu je závislá především na dvou softwarových prvcích: ovladači grafické karty Intel (i u modelů s přepínatelnou grafikou nVIDIA s technologií Optimus) a software s ovladačem správy napájení (Lenovo Energy Management 8).

Řešení problému

Řešení je zcela jednoduché a 100% funkční: je nutné nainstalovat ovladač grafické karty Intel z webu podpory Lenovo, protože v případě grafické karty Intel musíte používat pouze a jedině ten ovladač, který je dostupný na webu podpory Lenovo – pokud Windows ovladač samy nainstalují, aktualizují, nebo pokud použijete obecný ovladač z webu Intel, podsvícení bude opět nefunkční. (Před instalací ovladače grafické karty také doporučuji pro jistotu odinstalovat ten původní, no a po úspěšné instalaci samozřejmě restartovat Windows.)

Informace pro techničtěji založené: Proč je třeba používat pouze oficiální (byť zastaralý) ovladač z webu podpory Lenovo? Má totiž upravené hodnoty pro ovládání podsvícení tak, aby jeho regulace fungovala na noteboocích Lenovo. Jedná se o drobnou změnu (zhruba čtyř znaků v INF souboru), není však možné ji provést v domácích podmínkách, protože ovladač pak neprojde ověřením certifikace a Windows ho odmítnou nainstalovat.

Ovladač grafické karty nVIDIA můžete nainstalovat kterýkoliv, klidně nejnovější z webu nVIDIA, nemá na funkci podsvícení vliv (zkoušeli jsme nejnovější verzi 314.07 z 18. 2. 2013 a bez problému fungovala).

Odkazy ke stažení

Stejné problémy pod Windows 7

Někteří uživatelé namísto Windows 8 na notebook instalovali předchozí verzi, Windows 7, a setkali se se stejným problémem, který se však podle všeho nedaří řešit výše popsaným postupem. Snažíme se znovu půjčit Z500, abychom našli řešení problému i pod Windows 7.

Obecně by ale mělo zabrat následující:

 1. Instalace ovladače čipové sady Intel z webu podpory      Lenovo
 2. Instalace ovladače grafické karty Intel z webu podpory      Lenovo
 3. Instalace správce napájení Energy Management z webu      podpory Lenovo

 

 • DaJe

  Dobrý den, neuvažujete o otestování instalace Win7 na Z500? Co jsem se díval, tak je s tím dost problémů. Nejen regulace hlasu a přístup Lenova je poněkud diskutabilní..produkt není určen pro Win7..apod..:-)díky moc, DaJe

  • Jak jsem psal v závěru, snažíme se půjčit si další Z500, na kterou budeme moci nainstalovat Windows 7 (to na produkční mašiny pro novináře nemůžeme).

  • Vracím se k Vám: půjčili jsme si znovu Z500 a nainstalovali Windows 7 (Pro x64). Ačkoliv ovladače jsou skutečně některé problematické, to nejdůležitější funguje a za zbytek je možné najít náhradu u výrobců hardware.

   Regulace jasu bez problému funguje ihned po instalaci ovladače grafiky Intel pro Windows 7. Možná v BIOSu bude třeba pro jistotu přenastavit optimalizaci pro OS z „Windows 8“ na „Other“ (v poslední záložce v BIOSu; do BIOSu vstoupíte pomocí tlačítka OneKey Recovery vlevo vedle napájecího konektoru).

 • Nop

  koupil jsem si lenovoz500 nainstaloval win7 a nejde jas …

  • Na Z500 jsme instalovali Windows 7 a jas po instalaci ovladače grafiky Intel z webu Lenovo fungoval.

 • michael

  ovládač od lenovo nefunguje, někdo říkal že musel nainstalovat starší verze ovládače aby to fungovalo.

 • michael

  dejte mi sem prosím odkazy na ovládače intel grafiky pro windows 7. díky moc!

 • tomas

  Ahoj,

  koupil sem si notebook lenovo z 500 bez OS a bohužel se mi vubec neaktivovala baterie z továrního nastavení(převozního) dobíjí se jen na 7%. Nevíte někdo co stím?díky za každou radu. Baterie by se měla podle návodu sama aktivovat po zapnutí do sítě ale to se neděje.

 • Tomas

  Ahoj, tak jsem koupil Lenovo z 500 bez OS a instaloval W7. Jako dost težkej boj s přístupem lenova k ovladačům pro W7(fungovala tak půlka).Až jako poslední možnost jsme nainstalovali ovladače pro W8 a ejhle vše funguje jak má:)

  1.Instalace Chipset pro W8

  2.Instalace Chipset video W8

  3.Instalace Nvidia přímo od Nvidia

  4.Instalace Lenovo energy management pro W8

  Problém pak byl ještě s touchpadem pro W7 nic nefungovalo tak sme zkusili pro W8 jsou tam dva a fungoval jen LEO.

  Přeji všem hodně uspěchu

 • Chrostys

  mám stejný problém nainstaloval jsem si W7 profesional 64botovou verzi a zaboha nemuzu regulovat jas a dokonce po pripojeni adapteru se jas snizi na minimum a neni videt nic. zkousel jsem jiz nekolikrat istalovat OS znovu a vyzkousel jsem mnoho ovladacu. poradte nekdo prosim ajke ovladace konkretne to opravej :(

 • mxtli

  Mám Z500 najedou mi vypadl jas a je to pořád ztlumené. Mám Win 8 64 bit. Je pravda, že jsem to chtěl ztlumit, ale ne navždycky. Zkouším nainstalovat šedesátičtyřbitový Intel Video Driver version 9.17.10.2932. Ze stránek Lenova a uvidíme. Opravdu povedlo se díky Googlu jsem tedy našel tuto stránku a mohl tento problém vyřešit.

 • daniel

  stáhnul jsem obě instalačky a nainstaloval power manager šel normálně nainstalovat. ale při instalaci ovladače intel mi to hlásí, že nebyli splněny minimální nároky. (w8 pro 64bit)

 • Martin Jurák

  dobrý den, chci se zeptat? zhasíná mi sám o sobě displej po 1 minutě, i když mám nastaveno až po 15cti co s tím? děkuji

 • Jan Malec

  Dobrý den, nevíte náhodou, jak nastavit na Thinkpadu (X220 Tablet) na displeji čistě červenou barvu? (ostatní – modrou a zelenou úplně vypnout).
  ( Jestli existuje nějaké vhodnější místo, kam tento příspěvek patří, tak prosím o přesunutí, mě se vhodnější místo najít nepodařilo. )
  Pro astronomii a jiné noční použití je to potřeba, protože červená nejméně ruší adaptaci na tmu. (ale je podle mě zbytečné kupovat před monitor POČÍTAČE červený filtr)
  Našel jsem nějaké nastavování barev ale s tím jsem se dostal tak na růžovou – modrá se zelenou pořád svítily.
  Operační systém mám Windows7, bylo by dobré, kdyby existoval nějaký rychlý způsob zapnutí a vypnutí tohoto „červeného“ režimu k nastavení přímo displeje, nebo alespoň nouzově nějaké „barevné nastavení“ operačního systému – všechny lišty, rámečky oken, ikony na ploše, …
  Díky za případnou odpověď

 • Alice Šurková

  Moc děkuju, už při instalaci ovladače z odkazu se jas sám spravil :-) a mimochodem se mě počítač sám zeptal jestli chci aktuální ovladač nahradit tím co instaluju, takže jsem ani nemusela nic odinstalovávat (protože to bych určitě nezvládla :-D )

 • Kaiser

  Měla jsem stejný problém s jasem, jak je tu popisován. Podařilo se naštěstí díky tomuto fóru opravit. Jen by mne zajímalo, zda je tedy standardní stav a chování tohoto notebooku nebo zda je to na reklamaci, jelikož je ještě v záruce.
  Díky za odpověď.

  • To není problém notebooku, ale Windows – nabízí k instalaci nekompatibilní ovladač. Rada zní: nenechávejte aktualizovat Windows ovladač grafiky.

 • P.

  Díky moc za radu!!! Minule jak se mi to stalo, tak jsem obnovoval systém a musel instalovat všechny programy. Tenhle postup je šetrnější :D.

 • Jakub Valla

  Ve win 7 mi pomohlo zapnout službu Adaptivnní jas. Viz screen..

 • Tppl

  Nastal mi stejný problém, při aktualizaci na windows 10. Poradíte mi někdo prosím?

  • Kuba

   Mám stejný problém, budu rád za pomoc.

   • Lukáš Volek

    Vyřešil někdo tento problém ohledně Windows 10 jasu?

    Protože když nainstaluji ovladače z Windows 8.1 tak mi nefunguje grafika a hry se sekají. Po chvíli se začne stahovat nejnovější ovladač a jsem tam kde jsem byl.

  • Michal Kopecký

   Také sdílím tento problém a driver na Win 10 není na Lenovo k nalezení. Prosím o pomoc.

 • David

  Dobrý den, zajímalo by mě, jestli už je nějaké to řešení pro OP W10?

 • Juraj

  Dobrý deń,
  aj pre Windows 10 na mojom IdeaPad Z500, po nedávnej novembrovej aktualizácii windows 1511, ktorá mi zmenila ovládč pre grafiku Intel na verziu 10.18.10.4276 a znížila tým jas displeja na minimum, pomohlo rovnaké riešenie ako sa opisuje v článku vyššie – nainštalovať ovládač grafiky Intel zo stránky podpory Lenovo. Na rozdiel od článku, ktorá odkazuje na ovládač 9.17.10.2932 pre Windows 8, ja som cez bežné vyhľadávanie na stránke podpory Lenovo našiel a nainštaloval ovládač vo verzii 9.17.10.3223 pre Windows 8./8.1 a môžem potvrdiiť, že bez problémov funguje vo Windows 10.
  Je možné, že ak ste ovládač 9.17.10.3223 (alebo podobný) už mali nainštalovaný, že ho nájdete vo svojom počítači na c:/drivers/Intel video driver/9.17.10.xxxx. Potom stačí spustiť setup.exe z uvedeného adresára a nainštalovať tento starší ovládač. A zmena jasu dislpleja opäť funguje!

  • Martin

   Ked som nainstaloval W10 tak som spravil to iste, nainstaloval ovladac 9.17.10.3223, ale windows mi ho stale automaticky preinstalovaval, nepodarilo sa mi ziadno zakazat automaticku obnovu ovladaca. Tak som W10 odinstaloval a vratil sa k W8.1. Ma niekto nejaky tip ako zakazat auto-update ovladaca?

 • MajaRu

  Děkuji všem za rady tady v diskuzi! Díky těmto radám se mi povedlo problém vyřešit.

 • Zdenka

  Velice děkuji!!! díky této diskuzi mi opět funguje ovladač pro jas. jste super…Zdenka