Achillova pata série IBM ThinkPad T4X

Achillova pata série IBM ThinkPad T4X

Můj dnešní krátký článek bude poněkud neobvyklý – nebude se zabývat žádnou recenzí ani srovnáním – řekneme si něco o defektech grafických karet v sérii T4x, ale také o možnostech řešení tohoto známého problému včetně cenových relací.Podobně jako u předchozí T23, i v sérii T4x nabídlo IBM grafické řešení od firmy ATi, a to v několika verzích. Levnější modely dostaly typ Mobility Radeon 7500 (16/32 MB), později nahrazené modely Mobility Radeon 9000, ty dražší s přídomkem „p“ pak byly osazeny modely FireGL. Nicméně již relativně brzy po uvedení do prodeje se objevily problémy, které by se u podobně drahých počítačů rozhodně objevovat neměly: odcházení grafické karty. Za všechno mluví fakt, že jisté zdroje na internetu hovoří o desetitisících vadných základních desek, které IBM muselo v rámci záruky svým zákazníkům u T4x vyměnit, a to právě z důvodu smrti chipu grafické karty.

Popis problému

Neinformovaný uživatel zpravidla nemá o nějakém problému žádné tušení, přepadne ho stejně nenadále jako podzimní virózy. Pracujete běžně s notebookem a znenadání zhasne displej. Nereaguje na žádné podněty – klávesnice, zavření / otevření víka. Po několika bezradných chvílích nicnedělání se počítač sám resetuje (poznáte díky zvuku zastavujících a znovu se rozjíždějících ploten disku a poté probliknutím kontrolek Num a Caps lock), ale obraz žádný. Notebook vám poté třikrát pípne (dlouze, krátce, krátce), a proces se opakuje. Displej nejeví známky života. Po chvíli „vydechnutí“ se sice podaří počítač nabootovat znovu, je však jen otázkou času (řádově jednotky – desítky minut), než se vada projeví znovu. Nutno ale podotknout, že toto je pouze začátek, internetová fóra hovoří až o úplné smrti chipu.

Důvod problému

Doteď jsem měl k inženýrům z IBM takřka bezmeznou důvěru, nyní se však můj názor poněkud změnil. Samozřejmě, každá značka má své tahouny i vadné série, ale po projetí internetu jsem se dozvěděl, že se tato závada vcelku „běžně“ vyskytuje napříč celou řadou T4x a částečně i novější T6x. Po konzultaci s člověkem s vyššími znalostmi jsem byl informován, že jádro problému souvisí s vysokými teplotami GPU a zároveň nešetrném přenášení notebooku, tj. za palmrest – poté dochází k namáhání pinů karty, které se po čase již natolik poškodí, že grafika postupně odchází, až odumře úplně.

Tip: Zábavné video ještě pod hlavičkou IBM, Kriminálka ThinkPad, aneb “jak nezacházet s notebookem”

Pochopitelně – v závislosti na konstrukční pevnost počítače, druh namáhaného dílu a teplu na něj působícím se tento problém může vyskytnout i u jiných komponent a na jiných počítačích. „Výhodou“ T4x a ThinkPadu obecně tak zůstává, že se nejedná o jeden z mnoha „noname“ modelů, a tudíž lze problému vcelku spolehlivě před koupí předejít pročtením diskusních fór.

Řešení problému

Některé servisy notebooků provádějí tzv. reflow základní desky – tj. postupné zahřívání desky na maximální povolenou mez, během níž dojde k silnému prohřátí / částečnému natavení pinů čipu a grafika poté dále funguje. Cena tohoto zákroku je však silně neadekvátní účinnosti (cena orientačně 2 000 Kč, účinnost max. v řádech měsíců), a tak se vyplatí vyměnit spíše celou základní desku. Otázkou tak nakonec zůstává, zdali to při ceně jiných starých notebooků má ještě vůbec nějaký smysl.

Jako dočasné řešení problému se mi osvědčilo vyjmutí mechaniky z Ultrabay šachty – notebook se tak mnohem lépe provzdušní a nedochází tak k selhání GPU při vyšších teplotách.

Předcházení problému

Pochopitelně, pokud T4x za celou dobu jejího běhu vrněla spokojeně na stole a nebyla tahána na různé každodenní „tůry“, nedocházelo k namáhání její konstrukce a tudíž ani mechanické zátěži samotného čipu grafické karty, je možné, že se problém nikdy dostavit nemusí. Pokud však T4x / T6x aktivně používáte, je vhodné nenamáhat její konstrukci více, než je nezbytně nutné – tj. nepřenášet zbytečně za roh palmrestu, nepoužívat jako záda v batohu (což se pravděpodobně vymstilo mně), pokud možno vyhnout se častým rychlým teplotním výkyvům, atd. ThinkPad sice i nadále zůstává jakýmsi synonymem pro kvalitu a pevnost, ale tato zkušenost mě poučila, že nic se nemá namáhat více, než je nezbytně nutné.

Budoucnost mé T41?

Maličko si sypu popel na hlavu – kdybych nebyl před koupí tolik šetřil a byl si připlatil na nějaký modernější model s integrovanou grafickou kartou, mohl jsem se tomuto problému úplně vyhnout. S T41 jsem se ale za ten rok a něco používání nerozlučně sžil, a vyjma odumírajícího harddisku (za ten si můžu sám) a právě čerstvě umírající grafické karty se ukázala jako maximálně spolehlivý počítač, který snese i hrubší podmínky. Jsem přesvědčen, že je pořád lepší zakoupit novou základní desku (orientačně do 1 500 Kč), než kupovat celý nový multimediální notebook – sice našlapaný moderními technologiemi, ale s křehkou a lacinou plastovou konstrukcí, který nesnese náročné tahání všude s sebou, provozu v posteli, atd. Cena 1 500 Kč mi tak přijde vzhledem k brutálnímu nasazení (a věku 8 let) mé T41 adekvátní daní. A ačkoliv mě tento ThinkPad se vším příslušenstvím vyšel již poměrně draze, rád do něj dál zainventuji, protože vím že po opravě bude zase pár let k mé spokojenosti naprosto spolehlivě sloužit.

Dodatek

Po cca dvou týdnu a půl, kdy nálepka MIMO PROVOZ na víku mé T41 jednoznačně měla smysl, jsem si dnes nechal vyměnit základní desku za typ z T42 – jediný rozdíl oproti té původní je v osazené grafické kartě. Za drobný příplatek navíc jsem tak získal nesporně výkonnější model Mobility Radeon 9600 („velice“ jsem si polepšil z 32 na 64 MB – ve starších hrách je ale rozdíl opravdu znatelný, ale pak zejména v podpoře DirectX 9, která mi na předchozí grafice citelně chyběla). Bylo mi zároveň řečeno, že Mobility 9600 by měla být o něco „odolnější“, jelikož se skrývá v jednom pouzdře, a nikoliv „roztroušená“ do více čipů. Ano, jedná se o teoretický odhad, ale ten drobný příplatek (pokud byste se tedy v budoucnu rozhodovali o výměně základní desky v mašinách T4x) za to stojí, i kdyby měla být deska odolná úplně stejně. A pokud chcete přece jenom trvalé řešení, poohlédněte se po desce z modelu T43 s integrovanou grafikou Intel – výměnou za nižší výkon získáte desku, na které už grafika selhávat nebude.

 • Zivan

  Popis člověka, který tyto problémy dříve opravoval. Podle popisu je potřeba i upravit chlazení.
  http://www.ntbook.cz/index.php?pageID=IBM-Thinkpad-T4x-defekt-graficke-karty
  http://www.ntbook.cz/index.php?pageID=Lenovo-Thinkpad-T60-defekt-graficke-karty

  U T61 je zas jiný problém, vada je uvnitř čipu nVidie, takže reflow vůbec nepomáhá, nebo jen na pár dní.

 • Petr Vones

  Timto problemem trpi nejen T4x, ale i R5x ktere maji prakticky totoznou zakladni desku. Nekde jsem cetl, ze IBM od urcite revize T43 zmenilo design zakladni desky, takze uz timto problemem (tolik) netrpi.

  Vymena za desku s Intel grafickou kartou ovsem nebyla vzdy mozna, protoze ta az od R52/T43 podporovala tehdy bezna rozliseni displeju 1400×1050. Pro 1600×1200 (a 2048×1536 u R50p monstra) bylo stale nutne pouzit Mobility Radeon.

  Odlomenim BGA chipu trpi obecne veskera starsi elektronika, bohuzel zrovna u techto ThinkPadu byla ta konstrukce vyjimecne nestastna. Daji se ale najit i napriklad X3x kusy, ktere maji stejny problem.

  • Tomáš Valenta

   Bohužel, jak jsem tak pročítal internet, tato závada na mě působí z těch mechanických jako nejčastější příčina smrti těchto jinak perfektních notebooků…

   • Petr Vones

    To je pravda, jenze tehdy zrejme nikdo nepocital s tim, ze notebooky v budoucnu tak silene „zesr*ckuji“ (lepsi slovo me nenapada), takze se jejich majitele budou snazit aby slouzili co nejdele. Dnes uz neexistuje prakticky zadny pouzitelny „workstation“ model. Pomer stran displeje 16:9 je pro tento ucel zcela nevhodny (nelze dosahnout ani drive bezneho vertikalniho rozliseni 1200 pixelu), o zprasenem rozlozeni soucasnych klavesnic nemluve. To tehdy asi nikdo necekal …

    Staci na thinkpads.com foru nebo zde http://thinkwiki.de/Frankenpad hledat termim „FrankenPad“. Coz je typicky T60p 15″ 1600×1200 IPS sasi s deskou z T61. Duvodem je zachovat pouzitelny 4:3 format.

    Dobra ukazka naproste zoufalosti dnesni produkce, pokud by se dalo dnes koupit jeste neco normalniho, nebudou lide delat takove projekty.

    • Jirkas

     Me zatim slouzi,ale stejnym zpusobem me odesel jiny notebook,srdcove Qosmio s Nvida Grafikou.Je to sice starecek z roku 2006,ale uz v te dobe digitalni tuner,17″ full hd s rozlisenim 1920×1200 apod.Bohuzel jsem tomu pridal i ja,k notebookum se chovam setrne ale kdyz jsem notebook jednou za cas daval ze stolu,bral jsem ho za roh.Ac se jedna o bytelny notebook je znacne tezky,takze jsem k tomu pripsel.Nasteti jsem nalezl na netu nemeckou firmu Zeytech ktera se zabyva opravou i prodejem novych desek,prodavali novou desku za 1500Kc!!Koupil jsem hned dve desky naraz,za tu cenu je to za hubicku.U nas po me chteli v rozmei 10-15 tisic.

     • Tomáš Valenta

      Jak jsem psal, tehle problém neni záležitost T4x atd, ale všech zejména starších notebooků s lepší grafikou. U dnešních jsem to u nikoho neviděl, zato se dneska spíš notebook upeče…
      U těhle starých ThinkPadů je to prostě dáno nešikovným umístěním čipu, která je na namáhaném místě (přechod z palmrestu na klávesnici)…

    • Tomáš Valenta

     Souhlasím s Vámi, 16:9 je vhodný na hraní a na filmy, ale na nějaký produktivní účel nikoliv.

     Přesto si však i dnešní ThinkPady drží svůj standart, jeden z posledních ostrůvků kvalitních notebooků… Taková X220 nebo T420, o těch bych rozhodně neřekl, že jsou ovlivněné konzumem dnešní doby…

     • Petr Vones

      Jsou ovlivnene konzumem, oba maji displej s nepouzitelnym pomerem stran 16:9. Pritom se ma jednat o modely pro „byznys“ ucel, k cemuz se prakticky nedaji pouzit. Konkurence dnes stale vyrabi nove modely s alespon 16:10 displeji, takze to zrejme jde, kdyz se chce.

  • s podporou rozlišení nesouhlasím, tento příspěvek píšu na R51 s i855GM, která má displej 15″ 1400×1050, dříve jsem měl 15″ 1600×1200 (z R50p), ale zapomenutá krytka od flashky na palmrestu vykonala dílo zkázy :-(

   jinak dobrým zdrojem desek pro T6x je i německá firma LapStore, jsou poměrně extrémně levní (ač Lenovo Partner), kupoval jsem u nich loni bord s ATI X1300 pro kamarádovu tchyni (T61 upadla s taškou na beton, bohužel rupla deska), deska byla tuším za 69euro plus 14e dopravné, přišla evidentně nová deska, značená ale jako refurbished. Aktuálně mají T6x desky myslím od cca 30e :-)

 • Petr Horn

  Tu T61 potvrzuji, mám doma jednu s čipem od Nvidie a „nerozbitnému“ notebooku odešla grafická karta. K tomuto článku (nebo soukromně) bych uvítal i doporučení na seriózní servis(y), protože když jsem rozhodoval, jak řešit situaci, narazil jsem na to, že značkový servis nabízí opravu za cenu odpovídající novému notebooku a „neznačkové“ servisy jsou podle internetu z 99% značně neseriózní :-(

  • Petr Vones

   Je to ale stejny (mechanicky) problem odlomenim BGA ? Tam se spis jednalo o to, ze Lenovo se tehdy rozhodlo pouzit podradny hardware od nVidie, ktery do takove kategorie notebooku vubec nepatri.

   Vysledkem byl nakonec soudni spor http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2370032,00.asp ktereho se ale Lenovo zrejme neucastnilo (?), prestoze to byl stejny problem.

   • Tomáš Valenta

    Ozvěte se mi na mém emailu, dám Vám kontakt na mého osobního TP servismana, s novou deskou raději nepočítejte (dražší než jiná dnešní T61), ale určitě je schopný Vám sehnat a vyměnit desku za takovou, co má integrovaný chip Intel, u které se tento problém nevyskytuje, odhaduji do dvou tisíc korun.

   • Petr Horn

    Pardon, samozřejmě jde o problém se šmejdem od nVidie, spojil jsem si oba problémy do jednoho. Lenovo raději dělalo, že problém neexistuje a o celé věci jsem se bohužel dozvěděl, až byl notebook K.O. Smutné.

  • Značkový servis pravděpodobně nabídne jednoduše novou desku, což je jediné možné jisté a dlouhodobé řešení. Neznačkové servisy prostě provedou prohřátí, což je dočasné řešení problému. V tom bych viděl celý problém.

  • ResHacker

   Vám bych možná doporučil to samé – viz. můj příspěvek. Pokud se ale bojíte domácího „basletní“, rovnou bych nechal provést ten reball – pokud je ovšem čip vpořádku a není poškozený vlivem dlouhotrvajících vysokých teplot. V tomto případě bych asi volil servis, kde by bylo schopni provést rovnou i případnou výměnu čipu, což zas ale může být cenově nerentabilní.
   Z těchto důvodů si myslím, že u tohoto notebooku je takový „domácí reflow“ dobrá metoda, jak alespoň zjistit, že čip je vpořádku a má smysl případný reball.

 • ResHacker

  Taky bych rád se svou troškou přispěl do tohoto zajímavého vlákna. Mám již nějaký čas T61p, po kterém jsem toužil již od jeho uvedení a časem si ho koupil jako starší v bezvadném stavu. Jediný problém, který na něm byl při koupi jsou panty s vůlí – protože mi ještě notebook hlásil, že je v záruce, rozhodl jsem se pořešit v pražském BitServisu – panty vyměnili ale strašně mi ochmatali displej a špatně spárovali plasty, že jsem si ho musel znovu rozebrat a složit. Po servisu byly panty super, ale postupně se u nich zase projevuje vůle – nemá je tedy smysl měnit.

  Dále, protože si na takto výkonné grafice (quadro FX570m) rád občas zahraju jsem řešil problém s přehříváním – stačilo všude seškrabat tu hrůzu, co tam byla a nanést kvalitní pastu se stříbrnými pilinami, dále jsem vyčistil pasiv – bylo po problému.
  Celkem nedávno jsem v práci notebook zaklapnutím víka uspal a doma otevřel – ozvala se tak neblahá 3 pípnutí a konec. Koukal jsem po netu a dozvěděl se že je vada nejspíš na grafice a přečetl si o reflow a reballu. Rozhodl jsem se vzhledem k cenám a mé nedůvěře k servisům, že sám zkusím reflow, popř bych pak šel do jiné desky. NTB jsem rozebral, odhalil grafiku, kolem dal několik vrstev staniolu, aby nedošlo vlivem tepla k poškození šasi a dalších částí a podle citu horkovzdušnou pistolí čip prohřál. Dočetl jsem se, že toto řešení pomuže na týdny, max nějaký měsíc. Notes se probral a co píšu tenhle příspěvek, již mi asi půl roku funguje naprosto bez problému i při hraní her. Pokud by se mi to ale projevilo znovu, zvážil bych metodu REBALLu, protože jsem se někde dočetl, že za to mohla špatně zvolená směs cínu a olova použitá na kuličky BGA (asi špatný poměr cínu a olova – nevím), toto by snad mělo vyjít u někoho šikovného na cca 1500 když si desku vymontuji sám.
  Jsem ochoten pro tento notebook udělat první poslední, hrozně jsem is na něj zvykl, denně ho používám jak v práci, tak doma – čili nějakých 12h denně a pracuje bezvadně… Toť mé postřehy ;)

  • Tomáš Valenta

   Po dvou letech jsem objevil Váš příspěvek. Pořád jedete na tom jednom reflow? :)