ThinkPad 2012 chiclet (ostrůvková) klávesnice podrobněProfi

ThinkPad 2012 chiclet (ostrůvková) klávesnice podrobně

V minulých článcích, které se zabývaly ThinkPady 2012, jsme slibovali, že se objeví podrobnější článek o nové „ostrůvkové“ (chiclet) klávesnici, která se uhnízdila napříč celou nabídkou černých profesionálních strojů. Svým slibům dostojíme právě dnes, v tomto článku, ve kterém se blíže na novou klávesnici podíváme. Dovolte mi ale začít trochu zeširoka… Uživatele ThinkPadů je obecně možné (velmi zjednodušeně) rozdělit na dvě skupiny: jednu skupinu tvoří ti, kteří berou notebook pouze a výhradně jako kvalitní pracovní nástroj, který jim byl často přidělen ve firmě, je to prostě počítač. Takové uživatele přirozeně zajímá jen to, aby notebook pracoval, jak má. Tečka. Není však žádným tajemstvím, že existuje další skupina uživatelů, tzv. pravověrných, až ortodoxních vyznavačů černých notebooků, kteří s nimi pracují řadu let, jsou zvyklí na určité vlastnosti a každou změnu nesou poměrně nemile (vzpomeňme jen na nedávné zbytečné hádky na téma kovová RollCage ve víku displeje). Jedním ze symbolů ThinkPadu pro ty pravověrné a pro další spoustu znalejších problematiky je (vedle RollCage, kovových pantů, zámků displeje či TrackPointu) za dvacetiletou historii prakticky nezměněná klávesnice, která byla dlouhodobě považovaná za nejlepší na trhu. Až na drobnou změnu před dvěma lety si stále zachovávala své základní vlastnosti: unikátní, dnes již nevídané sedmiřadé rozložení, špičkovou mechaniku, ergonomii, osvětlení lampičkou ThinkLight a klasický tvar kláves. Tuto klávesnici se po loňském testu na X1 Lenovo rozhodlo změnit. Kvůli těmto souvislostem jsem se rozhodl nevrhnout se do popisu a hodnocení klávesnice hned, jak jsem se o ní dozvěděl a uviděl ji v oficiálních dokumentech (jak to rádi dělají jiní a často bohužel i profesionálové na zpravodajských IT serverech), ani ihned poté, co se mi dostala do ruky, ale názor si ustálit a počkat na zralejší a vhodnější dobu. Nehledě na to, že já osobně se neřadím ani do jedné z výše uvedených skupin, ač inklinuji spíše k těm „pravověrným“

Nová klávesnice na první pohled

Už jsme na blogu několikrát zopakovali, že nová ThinkPad klávesnice mění styl i rozložení. Namísto sedmi řad přichází s klasickými šesti, přičemž se přirozeně změnilo také rozložení samotných funkcí. Vedle toho bylo změněno provedení celé klávesnice: nová generace využívá „ostrůvkového“ chiclet stylu, kdy jsou jednotlivé klávesy jednoznačně oddělené mezerami a z podkladu jakoby vystupují. Právě Lenovo je výrobce, který se k něčemu takovému může odhodlat, protože vždy produkoval vynikající klávesnice a v oblasti chiclet je snad úplně nejlepší. Dodám ještě, že se musíme rozloučit s modrým Enterem, který je nově – stejně jako zbytek klávesnice – černo černý. Novinkou je možnost použít kromě lampičky ThinkLight také podsvícení kláves.

 image-25255B21-25255D

US/EN klávesnice v ThinkPadu Edge 2012

 image-25255B22-25255D

US/EN klávesnice v ThinkPadu Classic 2012

Rád bych na úvod ještě v rychlosti zareagoval na jednu obecně rozšířenou domněnku: spousta lidí si po pohledu na produktové fotografie ThinkPadů 2012 myslí, že se jedná o stejnou klávesnici, jakou najdeme na ThinkPadech Edge. Ačkoliv ta v řadě Edge je výborná (zase o kus lepší než loňská, což jsem ani nevěřil, že je ještě možné) a nemohu jí vytknout nic, zvlášť uvážím-li, že se jedná o řadu pro práci a zábavu, ta v klasických ThinkPadech je ještě jiná, především se liší jinou mechanikou a provedením, které je jednoduše kvalitnější a propracovanější.

Mechanické provedení

Obecně má nová klávesnice takovou mechaniku, kterou mám rád – klasický hlubší stisk (jak je u Lenova zvykem: hlubší než chiclet jiných výrobců), zhruba stejný odpor i jistotu stisku jako původní verze (závisí, se kterou verzí ThinkPad klávesnice porovnáváte, a také záleží, od kterého je dodavatele). Psaní je jemnější než na původní klávesnici, což si žádá určitou chvíli zvykání, ale nakonec se vám odvděčí přesnějším psaním. Také oproti Edge je mechanika klávesnice jemnější, srovnat se nedá ani s X1, kde měly klávesy – řekl bych – přesnější stisk a ještě jemnější.

IMAG1011-25255B3-25255D IMAG1012-25255B3-25255D

Můj původní dojem z ThinkPadu L byl, že je klávesnice tišší než původní verze, nicméně to platí výrazně pouze u plastových modelů. Kovová kostra v plnokrevných ThinkPadech T už klávesnici nějakou tu hlučnost dodá, stále se však jedná o příjemné dunění, nikoliv nepříjemné cvakání. Tak či onak je ale celkově nová klávesnice znatelně tišší. Podklad nové klávesnice je silnější než u minulé generace, což by nebylo až tak překvapivé, protože to je vlastnost chiclet provedení. Nicméně podklad je silnější také než u ThinkPadů Edge, které chiclet používají také. V ruce tak klávesnice po vyjmutí z notebooku nepůsobí tak křehce.

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Líbí se mi také kvalitnější a profesionálněji působící podlepení fólií chránící proti prosakování vody do vnitřku počítače, ačkoliv odtokové kanálky jsou přítomné samozřejmě stále. Fólie je nově matně černá, nikoliv průhledná, proto nevypadá jako obyčejná izolepa. To je ale důležité hlavně u verze s podsvícením kláves, protože fólie pak zabraňuje prosvítání. Více o podsvícení v další sekci.

Ergonomie

image-25255B14-25255D

Vlevo: původní klávesnice, vpravo: nová klávesnice

 P7040706-25255B3-25255D P7040703-25255B3-25255D

Chiclet klávesnice se v oblasti fyzické ergonomie snažila za daných podmínek vytěžit maximum a musím uznat, že se to až na jednu drobnost skutečně podařilo. Základem je zachované klenutí jednotlivých kláves, které Lenovo opravdu umí a výborně vede prsty pro psaní bez překlepů. Oproti původní klávesnici má chiclet verze navíc o třetinu větší plochu kláves, což také udělá své. Horní řada kláves bohužel není dělená na bloky po čtyřech, jak bývalo zvykem, nicméně dovolím si odhadnout, že je to jen otázka času, protože na druhé generaci X1 se již mezery objevily. Dodám ještě, že krajní klávesy Escape a Delete jsou větší než ostatní z horní řady.

P7040657-252520kopie-25255B7-25255D

Okolí klávesnice si stále zachovává špičkovou ergonomii. Ať se budeme bavit o dostatečném prostoru kolem ní, profilům, které zabraňují zadrhávání delších nehtů, zkosení pod klávesnicí, aby bylo možné pohodlně tisknout i ty úplně nejkrajnější klávesy, případně velice důležité oblé hrany opěrek zápěstí, vždy je vše v nejlepším pořádku a dovolím si tvrdit stále nejlepší na trhu.

  P7040678-25255B3-25255D P7040672-25255B3-25255D

Ergonomii vstříc však vychází také tvar celé klávesnice, což je nejlépe vidět opět na již „propírané“ horní řadě: ta je výrazně vyvýšená nad ostatní klávesy a navíc svou spodní hranou vyhnutá k uživateli, díky čemuž je mnohem jednoduší klávesy nahmatat – výborný nápad. Mám dokonce dojem, že mají tyto klávesy mělčí stisk. Na závěr se chci ještě dostat k TrackPointu a jeho tlačítkům. TrackPoint jako takový se nijak nezměnil a všechna svá pozitiva si neustále drží. Jen je teď díky chiclet stylu trochu zapuštěnější, nicméně na jeho bezproblémovou funkci to nemá žádný vliv. Změnila se ovšem (opět) jeho tlačítka: ta jsou sice stejně velká jako u původní klávesnice, ale došlo k úpravě jejich tvaru, který nově odpovídá ThinkPadům Edge: levé a pravé tlačítko více splývá s povrchem opěrek a nabízí větší plochu pro stisk. Na druhou stranu nejsou tlačítka tak jednoznačně určitelná po hmatu. Mně osobně nový styl sedí více, na ten minulý jsem si nezvykal zcela lehce.

 P7040691-25255B3-25255D P7040702-25255B3-25255D

Rozložení a funkce

Celý „problém“ nové klávesnice přichází až v momentě, kdy se zaměříme na její rozložení, protože ve všech ostatních směrech je buď stejně dobrá jako originál, nebo dokonce lepší. Reálným problémem – řekl bych – dokonce ani není ztráta jedné (necelé) řady, beztak jsou dnes šestiřadá provedení standardem už i v business noteboocích, i když částečně tento fakt k situaci přispěl. Tím opravdovým problémem je samotné rozložení: některé funkce z klávesnice zmizely úplně, jiné se přemístily tak, že už jejich používání minimálně není tak pohodlné.

 P7040657-252520kopie-25255B13-25255D

Na druhou stranu – ačkoliv nevím, za pro některého čtenáře toto bude důležité – klávesnice působí mnohem svěžejším dojmem, vypadá moderněji a překvapivě design ThinkPadu nekazí. Zároveň nevyděsí méně náruživého uživatele množstvím zkratek a funkcí, z nichž většinu běžný uživatel nikdy nevyužije. Nejprve barevný detail: oproti předprodukčním kusům mají ty finální popisky vedlejších funkcí šedé namísto modrých, jak bývalo u ThinkPadů zvykem. Černé je také bývalé tlačítko ThinkVantage nad klávesnicí. To je podle mě (podobně jako černý Enter) krok stranou proto, že – když už nic jiného – nejsou nyní funkce tak jednoduše rozlišitelné. Klávesnice s podsvícením funkce barevně nerozlišuje dokonce nijak (jsou bílé).

P7040661-25255B4-25255D P7040675-25255B3-25255D

Změny v rozložení v bodech:

 • Ovládání hlasitosti nad klávesnicí zůstalo na stejném místě a má i stejné vlastnosti (ztlumit zvuk, hlasitost, ztlumit mikrofon; včetně oranžového podsvícení). ThinkVantage tlačítko nově ztratilo popisek, je černé a spouští ve výchozím stavu SimpleTap. Velmi mi chybí možnost namapovat libovolnou funkci.
 • Tlačítko napájení se přemístilo doprava díky tomu, že chybí sedmá řada. V souvislosti s tím nerozumím absenci sedmé řady, když místa nijak neubylo, a to ani do hloubky.
 • Escape a Delete jsou nyní na koncích horní řady, jak je to zvykem u konzumních notebooků. To na druhou stranu přispívá k jejich jednoduchému nalezení. Jak jsem zmínil, jsou také větší než ostatní klávesy v téže řadě.
 • Jak jsem zmínil, klávesy F1-F12 nejsou rozdělené do bloků po čtyřech ani minimální mezerou. Doufám, že po vzoru X1 Carbon se do budoucna změní. Tato řada zároveň celkem prořídla funkčně (silně chybí zkratka Power Manageru a UltraNav, logicky zmizela i zkratka hibernace, kterou nahradil inteligentní spánek), v jiných ohledech zase není rozložení tak pohodlné jako to sedmiřadé: rozhodně bylo lepší ovládání jasu, kdy klávesy byly nad sebou rychle rozpoznatelné po hmatu (přijde mi lepší řešení na IdeaPadech, kdy je jas na kurzorových šipkách).
 • Ovládání multimédií (předchozí, play/pauza, následující) se přesunulo na F10-F12, což – opět – není tak pohodlné jako dříve, když tyto zkratky byly na šipkách.
 • Z ThinkPadů Classic už úplně zmizel zástupný numerický blok. Já osobně ho třeba nikdy nepoužíval, ale slýchám názory, že prostě chybí. Osobně nevidím důvod, proč je pryč, když takové IdeaPady ho běžně mají. Z klávesnice zároveň úplně zmizela funkce Num Locku.
 • Namísto klávesy menu se mezi pravým Altem a Controlem uhnízdil Print Screen.
 • Klávesy pro pohyb v textu jsou nyní na dvou místech. Home a End v horní řadě před Delete a Insertem, Page Up a Down zase v bloku s šipkami.
 • Z klávesnice úplně zmizely klávesy pro přepínání karet/záložek (bývaly v bloku s šipkami, v internetovém prohlížeči zastávaly funkce zpět a vpřed).
 • Ovládání osvětlení klávesnice je nově – stejně jako na ThinkPadech Edge či X1 – na mezerníku. V kontrastu s novým rozložením to považuji za dobrý nápad: člověk funkci lehko najde i poslepu a absence lupy, myslím, nikomu nevadí.
 • Caps Lock již není fyzicky na klávesnici indikován (úplně původně měl diodu pod displejem, posléze v samotné klávese), nově tuto úlohu přebírá pouze zpráva a symbol na obrazovce.
 • Některé starší a pro většinu uživatelů „exotičtější“ funkce jsou nově pouze jako zkratky:
  • Fn+B = Break
  • Fn+P = Pause
  • Fn+S = SysRq
  • Fn+K = Scroll Lock

Podsvícení a osvětlení

Kromě osvětlení lampičkou ThinkLight ve víku displeje, kterou je vybavena většina ThinkPadů Classic a má tu výhodu, že osvětlí celý prostor klávesnice, a tak může sloužit i ke čtení papírových poznámek či prostě jen k vyrovnání silného svitu displeje v úplné tmě, disponuje nová klávesnice volitelnou možností podsvícení.

P7040717-25255B3-25255D P7040733-25255B3-25255D

Podsvícená chiclet klávesnice ThinkPad

Podsvícení je samozřejmě bílé, poměrně rovnoměrné a stejně jako u ThinkPadu X1 je regulovatelné ve dvou krocích. K mému překvapení prosvítá mnohem méně než u jiných notebooků, se kterými jsem měl tu čest, a z běžných úhlů k němu obvykle nedochází téměř vůbec. Jsou však místa, kde prosvítá prakticky vždy, a to především v horní řadě, která je vyvýšená a nakloněná.

 P7040727-25255B3-25255D P7040737-25255B3-25255D

Vlevo: aktivní ThinkLight s novou klávesnicí, vpravo: přepínač osvětlení na mezerníku

Pokud je notebook vybavený jak lampičkou ThinkLight, tak podsvícením, obojí je ovládáno mezerníkem v tomto pořadí: slabé podsvícení, silnější podsvícení, ThinkLight, vypnuto obojí. V BIOSu je dále možné napevno určit, zda chce uživatel používat pouze ThinkLight, pouze podsvícení, nebo oba způsoby.

 P7040749-25255B4-25255D P7040754-25255B5-25255D

Zaměnitelnost s původní klávesnicí

Před závěrečným zhodnocením jsem se rozhodl ještě okomentovat jeden dotaz, který jsem (nejnom já) v poslední době často slýchal: je možné zaměňovat starou a novou klávesnici? Rychlá odpověď: není. Proč? Samozřejmě jsem to vyzkoušel a důvodů je hned několik. Jednak, ačkoliv mají klávesnice stejný půdorys a myslím, že i rozmístění šroubů a úchytů, stejně tak konektor i jeho umístění, fyzicky není možné klávesnice zaměnit. V některých detailech totiž nezapadne. I kdyby však nějaké šikovné ruce s podporou kvalitních nástrojů toto dokázaly obejít, je tu problém s tlačítky TrackPointu, které jsou u každé generace rozdílné, a tak nesedí do tvaru opěrek. No a i kdyby toto nevadilo, bylo by nutné přepracovat BIOS, který už s původní klávesnicí nepočítá: stará se v novém ThinkPadu chová stejně jako šestiřadá chiclet.

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zhodnocení

Rozhodl jsem se, že celkově zhodnotit klávesnici bych neměl jenom já, ale pokud možno širší spektrum uživatelů. Vedle mě se toho ujala jak Petra z pohledu běžného uživatele, který však používá dlouhodobě klasické ThinkPady (T510, T520 a X220), tak Honza Drahovzal (alias na fórech známý alfah4ns) coby uživatel ještě náročnější než já.

Matěj Gottwald

Jak já osobně klávesnici celkově hodnotím? Chápu, že spousta uživatelů uvidí mnoho problémů v rozložení. Já osobně jsem většinu funkcí na původní ThinkPad klávesnici beztak nepoužíval, ale vyloženě mi chybí rychlá nabídka správce napájení, nepohodlně mi přijdou umístěné funkce pro regulaci jasu i ovládání multimédií (v těchto ohledech ThinkPad klávesnice sklouzla do šedo-šedého průměru), zbytečné mi teď přijde bývalé tlačítko ThinkVantage, protože SimpleTap určitě není funkce, kterou bych zde očekával – kdyby aspoň šlo klávesu nastavit… Trochu mě zamrzela ztráta modrých barevných prvků – klávesnice je nově úplně nudná a v určitých ohledech ztratila svou identitu. Samotné chiclet provedení mi nedělá sebemenší problém, naopak si dokonce myslím, že v tomto směru je to krok vpřed, ať už kvůli módě, designu, ale i mechanickým provedením, se kterým souvisí ergonomie, pohodlí psaní a tišší chod. Těší mě také možnost použít jak lampičku ThinkLight, tak podsvícení, protože si dokážu představit situace, kdy využiji jedno a jindy zase druhé. Líbí se mi taky nový tvar i chod tlačítek TrackPointu. O nové klávesnici celkově nedokážu říct, že by byla krokem vpřed, ačkoliv kategoricky říct, že je horší než předchůdce, taky neumím. Drtivá většina věcí, které klávesnici vytýkám, jsou záležitostí zvyku a jsem si jistý, že bych si zvykl rychle. Jenže přesto zbývá pár věcí, které jsou o pohodlí používání, a tak se mi nabízí otázka, jestli právě pohodlí by nemělo být u ThinkPad klávesnice prioritou.

Petra

Na začiatku som bola skeptická, pretože človek ťažko prijíma zmenu a keď som počula o novej klávesnici, chiclet klávesnici pre ThinkPad, tak ma to poriadne zarazilo. Nevedela som ako reagovať, a tak som sa rozhodla ju vyskúšať, pretože ako sa vraví: „Človek by nemal hodnotiť knihu podľa obalu.“ Práve to vystihovalo viac menej situáciu, v ktorej som sa ocitla. Na moje prekvapenie sa mi písanie na tejto klávesnici zapáčilo v momente ako som na ňu položila prsty. Odozva tejto klávesnice je rýchlejšia a klávesy reagujú aj na jemné stlačenie oproti predchádzajúcej generácii, kde bolo potrebné na klávesy trochu viac zatlačiť. Píše sa na nej pohodlne, príjemne a v prvom momente máte pocit ako by ste na nej písali už roky, bola súčasťou vášho života. V tom momente si spomeniete aké predsudky ste mali keď ste o tom prvýkrát počuli, a zistíte, že nič nebolo tak ako sa zdalo. Zmena bola v pozitívnom smere. Vyskúšala som už niekoľko chiclet klávesnica nielen v notebookoch spoločnosti Lenovo a můžem povedať, že táto je u mňa top. Našlo sa, ale pár vecí, ktoré by som zmenila, resp. nechala rovnaké ako v predchádzajúcej generácií. Chýba mi pár kláves, ako napr. klávesy pre posun dopredu a späť v prehliadačoch internetu, ktoré sú v novej nahradené klávesmi PgUp, PgDn. Taktiež horná časť obsahujúca funkčné klávesy sa zmenila a niektoré klávesy v nej zmenšili svoj rozmer. Určite by som uvítala ak by sa v ďalšej generácii objavila kľudne aj táto Precision keyboard, no s rozložením starej ThinkPad klávesnice. Vtedy by bola pre mňa perfektná. Som si istá, že ak by sa tak aj nestalo, tak budem schopná si na to zvyknúť, veď to nie je prvýkrát čo zažívam zmenu u klávesníc. Vyskúšala som za tie roky už dostatočne veľa a vždy to na začiatku bolo trochu nepohodlné zvykať si na niečo nové. Zatiaľ, ale môžem povedať, že to bolo vždy k lepšiemu, rovnako ako to pociťujem pri tejto novej ThinkPad klávesnici.

Jan Drahovzal (alfah4ns)

Nová klávesnice ve mně vyvolává rozporuplné názory. Musím opravdu pochválit mechaniku klávesnice, ergonomicky vhodně tvarované klávesy přinášejí velkou jistotu při psaní, zdvih a tichost pak velký komfort, v přítmí opravdu potěší podsvícení klávesnice, které vypadá nejen efektně. Z mechanického hlediska bych si dovolil tuto klávesnici hodnotit jako jednu z nejlepších, se kterou jsem se kdy setkal, a to nejen mezi chiclet klávesnicemi. Dokonce bych řekl, že kvalita je minimálně srovnatelná s původní, natolik obdivovanou, klasickou thinkpadí klávesnicí. Bohužel, najde se ale pár věcí, kvůli kterým bych nedal klávesnici stoprocentní hodnocení, rozložení klávesnice se poměrně výrazně změnilo, a já si opravdu nejsem jist, dokonce přímo pochybuji, že opravdu k lepšímu. Mezi nejvážnější prohřešky podle mě patří neoddělené bloky funkčních kláves, čímž se rapidně zhoršuje možnost „nahmatání“ potřebných kláves poslepu (ještě že tam je alespoň to podsvícení) a absence zástupného numerického bloku. Plno lidí bude namítat, že ho nikdy nevyužili. A taktéž plno lidí bude poukazovat na fakt, že se jedná o pracovní mašinu, u které se předpokládá dock s veškerým příslušenstvím (LCD, klávesnice, myš…). Ale na druhou stranu se musím zeptat – a co práce v terénu, vždyť i kvůli té si někteří takto odolné notebooky pořizuje? Přiznejme si, že pokud uživatel potřebuje psát větší množství čísel a přitom chce efektivně používat i myš, je pak odkázán na externí numerickou klávesnici, přitom numerická klávesnice j opravdu otázkou pouze softwaru a popisků na klávesách. Nerad bych, aby se někteří po přečtení této domnívali, že s klávesnicí nejsem spokojen. Napíšu to takto – myslím si, že chiclet je v podání Lenova rozumný krok, který může přinést designově atraktivnější, tenčí, lehčí notebooky a současně zachovat vysoký standart její mechaniky jako takové. Jen si prostě myslím, že by komfort při jejím používání mohl být, byť nepatrnou změnou layoutu a doladění některých detailů, ještě o něco vyšší. snad se dočkáme příště a já pak prohlásím, že jsem opravdu narazil na nejlepší klávesnici na trhu.

 • Seth

  Ta klávesnice je za mě ostuda. Popravdě, pořád doufám, že to není produkční kus, ale jen nějaký prototip na zkoušku, jestli to lidi naštve. Chicklet provedení bych akceptoval, má to dneska každej a chtěj držet krok, zvyknout se na to dá. Pochvalu taky zaslouží za pgdwn/pgup u šipek. Tam ale klady končí, co je dál je už jen horší a horší. Dvouřádkový esc a del byl podle mě dobrý nápad-zrušeno, stejně tak zmíněné mezery mezi funkčními klávesami. Klávesy pro editaci textu se po vzoru aceru rozsypaly náhodně po ploše, možná je mohli ještě dát na bok, jako to některá rozložení mají. Chápu, že spousta lidí, už je nepoužívá, ale potom nechápu co tam dělá print screen a navíc na tak hloupém místě. Prostě na mě působí, že chtěli trendy klávesnici a nedělal ji stejný tým jako předchozí modely. Za mě je super rozložení T410, jen místo back/forward duplikovat pgup/pgdwn, což teď emuluji přes Autohotkey. Uvidíme co bude v další verzi, tohle je prostě doprzněná klávesnice a dost možná právě kvůli ní nebude můj další notes thinkpad.

 • SectorSK

  Nemozem sa zbavit dojmu ze to s celou radou Thinkpad ide dolu vodou odkedy ju Lenovo kupilo a vsetky dobre veci ktore vymyslelo IBM, nahradza svojimi stupidnymi nahradami :( Myslim ze to hlavne preto, lebo IBM si patenty nechalo a Lenovu sa nechce za nich platit… Popravde radsej by som si priplatil, ako stale s dalsou a dalsou generaciou prichadzaju zmeny, ktere su casto krokom spat len koli tomu aby v Lenove usetrili a zo spickoveho unikatneho pracovneho stroja robia sedy priemer :(

 • Na rozdil od spousty lidi jsem uz mel sanci si na novou klavesnici sahnout. Konretne na X230. A za mne souhlasim, ze by mi asi chybela mezera mezi funkcnimi klavesami, ale na druhou stranu je opravdu velmi dobre, jak se zvetsila plocha klaves, specialne tech funkcnich. Vyrazne se zmensuje riziko stisku vedlejsi klavesy.

  • Diagon Swarm

   Tyjo, mám právě opačnou zkušenost. U těch funkčních kláves mám mnohem větší přehmaty s novou klávesnicí, protože mezi klávesama nejsou skoro žádné mezery. Jak je to tam nahňácané, nezřídka zmáčknu ještě dvě klávesy současně.

   Jinak u ostatních kláves jsem neměl pocit, že by byla plocha kláves malá u předchozí verze, ale to bude asi individuální.

 • T530ku s novou klávesnicou som si vyskúšal a musím povedať, že sa mi na nej píše lepšia ako na starej. Funkčné klávesy nepoužívam. Chcilet prevedenie je super. Úprimne si myslím, že Lenovo má momentálne najlepšiu klávesnicu na trhu. Mám tu teraz na test E530ku, tam je tiež podobná a veľmi dobrá klávesnica, no to čo je v T530 je proste naj.
  Mrzí ma, že ľudia – aspoň podľa komentárov čo čítam to vnímajú negatívne. Každá generácia ThinkPadov – aspoň za ten čas čo ja sa tomu venujem (od rady Tx00) je lepšia a lepšia. Čo však tiež musím povedať, lepšia sa najviac consumer/multimediálne notebooky – napr. mám tu teraz tiež na skúšku G580, čo je notebook za 400+ € a spracovaním je úplne top, rovnako pevný, ak nie pevnejší ako Tčko, kupovať si notebook sám pre seba tak asi by som sa už pre radu T nerozhodol a radšej by som ušetril, dvojnásobný rozdiel v cene mi za to nestojí.

 • MarK

  Za sebe musím jako dlouholetý uživatel a ThinkPadí nadšenec říci, že „chiclet“ (prý to je nesprávné označení) klávesnice mi tolik nevadí, byť jsem trochu smutný, že končí jedna éra.

  Ale proč proboha rozvrtali léty ověřené rozložení kláves, to nepochopím. Zejména proto, že tam to místo stejně je a zůstalo nevyužité! To těch pár chybějících kláves Lenovu tolik ušetří??

  Chybějící mezery mezi funkčními klávesami jsou u notebooku, který se prezentuje jako „pro profesionály“, naprosto neomluvitelné.
  Klávesy jako např. Pause/Break mnoho z nás používá, ale asi bychom se dokázali smířit s tím, že se musíme učit dvě klávesové zkratky (ale opět – proč?! zbytečně!).
  Chybějící NumBlock je nepochopitelný krok vedle (opět příklad věci, která ničemu nevadí a nebyl důvod ji osekávat).
  Horní „six pack“ tlačítek InsDelHomeEndPgUpDn býval naprosto krásně dostupný i poslepu pro všechny funkce, které nabízel (už odstranění Insertu mě dost mrzelo). Opravdu teď musím odpočítávat, které tlačítko je Home či End? Kdyby alespoň byly klávesy rozděleny to 1 + 4+4+4+4 + 4 ostrůvků. Navíc u poslední klávesnicové změny (Esc, Del, Ins) Lenovo hlásalo, jak to je důležité a lepší, když jsou tato tlačítka větší, že to mají podepřené spoustou testů – kecali předtím, nebo teď?
  Odstranění hardwarové signalizace CapsLock je opět zbytečný krok vzad.

  Proč se zanevřelo na modrou barvu, to mi také uniká – příliš to připomínalo IBM? Bude příště i TrackPoint černý? Opět ThinkPad zbytečně přišel o část své osobnosti.

  Za sebe musím říct, že po této změně nevím, jestli u ThinkPadů zůstanu, protože kromě dobrého TrackPointu už nenabízí tolik nadstandardních věcí, které by ospravedlnily výrazně vyšší cenu. Nebo si možná ještě pořídím T420, dokud jsou. Třeba se Lenovo v příštích letech ještě vzpamatuje…

  • Petr Vones

   Ta klavesnice je naprosto zbytecna prohra. Zmena na lacine vlezle vypadajici „vykousane“ klavesy by jeste tolik nevadila (byt nema zadny prakticky efekt), ovsem to nesmyslne a zcela neprakticke rozlozeni klaves definitivne znicilo naprosto jedinecnou ergnonomii ThinkPad klavesnic.

   Leta overene rozlozeni klaves bylo nahrazeno necim zcela nepraktickym jen proto, ze to zrejme „lepe vypada na fotografii“. Stejne tak modra klavesa Enter, ktera jednoznacne identifikovala ThinkPad byla zbytecne zprumerovana. Nejhorsi je to nesmyslne umisteni klaves PgUp/PgDn vedle sipek, zatimco Home/End je kdesi nahore. To uz bylo mozna lepsi je dat vsechny pres Fn na sipky :-/ Dale neoddelene skupiny F klaves. Chapu ze pro ty, kteri zapinaji pocitac jen na Facebook nemaji tyto klavesy zadny vyznam. Ale to snad neni cilova skupina pro tento produkt.

   Vznikla tak genericka, nicim nezajimava, prumerna klavesnice zamenitelna s cimkoli jinym. Nevidim jediny duvod kupovat takovy bezklavesnicovy ThinkPad. Zvlaste kdyz konkurence, ktera se ted co do prisernych klavesnic dorovnala nabizi napriklad displeje s vyssim rozlisenim (Asus Zenbook 13.3″ a 11.3″ 1920×1080 IPS).

   Vzhledem k tomu, ze stara klavesnice je mechanicky shodna s tou novou doufam, ze v Lenovu nakonec nekdo prijde k rozumu a udela upravu BIOSu tak, aby bylo mozne volitelne pouzit opet starou normalni klavesnici. Skoro to tak vypada, ze si snad nechali zadni vratka :-)

   • Petr Vones
    • MarK

     Sice to ničemu nepomůže, ale stejně jsem jim tam naivně přispěl… Kdoví, třeba bude řada **40 návratem k osvědčenému rozložení.

     • Petr Vones

      Uz je tam temer sto komentaru a vsechny prakticky stejne.

     • A roste to stále. „Mixes responses“ se týkají akorát nového typu kláves. Nenašel jsem však jediný komentář, který by bral změnu layoutu jako krok vpřed – naopak krok k výběru jiného výrobce.

      „Lenovo, in case you are still wondering, this is what ‚pitchforks in the air‘ looks like on the internet. We want our Thinkpad keyboard back.“

     • Petr Vones

      Sikovny manager na tohle odpovi, ze do diskuze pisou jen ti co si stezuji, zatimco mlcici vetsina je prece spokojena.

 • Diagon Swarm

  (1) Chybějící (zástupný) numerický blok je reálný problém pro práci s některými profi aplikacemi, neboť čísla v horní řadě a v numerice mají jiné scan kódy a nemusí nutně všude znamenat stejné funkce (a taky neznamenají). V některých CAD/CAE aplikacích na tohle narážím, dokázal bych najít i víc příkladů z dalších odvětví, o kterých běžní uživatelé příliš netuší, že vůbec existují.
  (2) V profi aplikacích se stále používají funkční klávesy a nevypadá to, že by se něco mělo změnit. Zrušit mezi nimi jakékoli mezery je krok zpět. Po hmatu je nyní téměř nemožné trefit rychle tu správnou. Už kdysi jsem měl notebook (FSC Amilo Pro V3205), kde byly funkční klávesy řešeny podobně. Zapřísáhl jsem se, že stejně špatný design už bych znovu nechtěl tolerovat (btw tato zkušenost byla jedna z těch, proč jsem si potom koupil ThinkPad).
  (3) Popisky Fn ve stejné barvě jako ostatní jsou strašně matoucí. Stačí mi vidět obrázek zde se srovnáním a jasně mi stará klávesnice připadá přehlednější. Modrá barva jasně ohraničuje, co se týká Fn a co ne. Když člověk hledá primární funkce, mozek si odmyslí jinou barvu relativně snadno. U stejné barvy (jen v mírně odlišném odstínu) to tak není. Opět několik let zkušeností se strojem, který to tak měl. Nemyslím, že je dobrý krok, aby se dělala klávesnice nepřehlednější, než byla předtím.

  Vše ostatní je spíš otázka zvyku. Výše zmíněné problémy jsou ovšem reálné a objektivně vysvětlitelné. Z tohoto důvodu vyvozuji, že za změnami stojí jeden z těchto důvodů:
  1) Současní inženýři v lenovu nejsou tak chytří a dělají zbrklé změny bez podrobného zkoumání potřeb trhu (již nyní to vypadá, že současná verze dozná několika změn možná již za rok).
  2) Inženýři jsou chytří, ale jejich šéfové nejsou dostatečně kompetentní.
  3) ThinkPady se přesouvají do role čistě kancelářských počítačů pro základní práci typu office&web, kde zmíněné nedostatky nikoho nebolí.

  Ať už je realita jakákoli, lidé jako já, kteří používají počítače pro tvorbu hudby, pro 3D modelování, pro různé fyzikální simulace a další, budou zklamaní a není to kvůli tomu, že by byli staromilci, kteří nesou každou změnu s nelibostí. V tomto kontextu mi nyní například pracovní stanice ThinkPad W530 připadá jako zbytečná a hloupě designovaná, protože naprosto míjí svou cílovou skupinu. Vlastně trochu předpokládám, že mobilní pracovní stanice z nabídky Lenova postupně zmizí, protože se neshodují s politikou firmy, která v současné době jede hlavně na market share… a upřímně, workstation market se na celkovém trhu s notebooky promítá jen minimálně.

 • Nová mechanika kláves a i klávesy samotné jsou skvělé. Na klávesnici se mi píše lépe než na staré generaci. Jenže na rozložení je špatně snad úplně všechno. je jasné, že je to primárně o zvyku, ale já třeba často používám PrintScreen, Windows+Pause pro vyvolání vlastností počítače, numerický blok, velký Enter atd. Moje T420s mi asi bude muset vydržet navždy ;)

 • mb

  Jsem z toho nějak rozpačitý. Vždycky jsem říkal, že bych chtěl v těle thinkpadu výbavu macbooku. Zatím se spíš ale zdá, že se dočkám výbavy thinkpadu v těle hodně podobném macbooku.

 • Petr Vones

  Dnes jsem mel moznost si tu klavesnici konecne vyzkouset (X230). Mechanicky opravdu neni tak zla, na nizsi zdvih by se zrejme dalo zvyknout a celkove se na ni pise i pomerne „presne“. Rozlozeni je ovsem zcela tragicke a kurzorove klavesy jsou nacpany prilis u sebe (mala mezera), takze se pletou klavesy pro posun nahoru/dolu.

 • Pavel Vanecek

  Tak musim rici, po tydnu prace na mem novem T530, ze mechanicke provedeni klavesnici je perfektni. Rozlozeni klaves ovsem , i kdyz si na nej clovek nakonec zvykne, nuti v pripade dvojhmatu ke krkolomnym kouskum, ktere hranici s vykloubenim prstu. Jako kdyby tvurce zcela opustil praktickou stranku veci (tedy aspon podobnost s klasickou klavesnici). Kdyz trochu odbocim, tak ani vyvedeni sitoveho konektoru vpravo – tedy tam kde mam podlozku a mys a kabel od mysi – se uplne nepovedlo.

 • MarekM

  To co udelali s rozlozenim klaves je takove barbarstvi, ze cloveka, co stavajicim uzivatelum prezentuje novou klavesnici jako „Moderni design“ bych nakopal do zadku a nechal vytirat zachody.

  Mam 3 roky stary T400s a uz by chtel vymenit, nicmene po shlednuti a vyzkouseni novych klavesnic na kteremkoliv z aktualnich modelu rady L, T, X a ultrabooku jsem presvedceny, ze do upgrade nejdu, otazkou je, zda bude dalsi model vubec od Lenovo.

  Popravde, Thinkpad mam pouze 3 roky a prvni zacatky s klavesnici byly tezke (prehozeny FN a Ctrl), ale na klavesnici jsem si tak dobre zvykl, ze dat vice nez 30tis. za novy, kde se budu jako idiot ucit nove rozlozeni a muset koukat kde co je mi za to nestoji. Proce nejsou barevne odlisene funkce a Enter? Proc neni na sipkach ovladani prehravace? Kam zmizel pred lety opevovany velky Esc a Del?

  Uprimne nechapu, kam chce Lenovo radu T cilit, reci o tom, ze stara klavesnice nekoho mohla vydesit mi pripadaji liche, to snad da dnes nejaky obycejny uzivatel 30tis. za notebook? Pokud je to pro firmy, rozhoduje se snad firma podle modernosti klavesnice?

  Za mne poradni fail a o minimalne nyni o 30tis. mene pro Lenovo. Pristi rok uvidim, zda zustanu nebo ne.

 • Pavel Vanecek

  Materiál plastu
  Na ostrůvkovou klávesnici jsem si už zvykl, ale trochu mě děsí kvalita použitého plastu. Klávesy k trackpointu, který jsem zvyklý dost používat (ty s červeným lemem) jsou již po dvou týdnech používání viditelně ošoupané. Pískovaný povrch je u levé klávesy zcela hladký. Nedovedu si představit jak to bude vypadat za rok. Jen doufám, že se mi neošoupou písmenka ze samotných kláves.