Instalační média na Lenovo počítači a notebooku

Občas dostávám dotaz, proč Lenovo nedává součástí notebooku instalační CD/DVD a kde je případně získat.

(*) Předně kompletní instalace operačního systému je na pevném disku ve skryté části disku. Obnovit kompletní instalaci operačního systému do stavu, jako při prvním spuštění, lze pomocí modrého tlačítka na notebooku ThinkPad

(Recovery tlačítko na ostatních noteboocích Lenovo), případně klávesy F11 na stolním počítači.

thinkvantage

Je tam položka Recover your system, pod kterým je možno mimo jiné obnovit počítač do Factory preloadu. Před touto operací je třeba zazálohovat veškerá uživatelská data. Při případné opravě notebooku z důvodu výměny vadného pevného disku servisní partner obnovuje disk do původního stavu z výroby – tzn. nainstaluje operační systém a do skryté části pevného disku nahrává možnost obnovy systému.

(*) Vytvořit Recovery CD/DVD si může uživatel sám. A to velmi jednoduše.
Pokud vlastníte notebook ThinkPad či stolní počítač ThinkCentre v menu Start -> ThinkVantage zvolte Create Rescue Media. Pokud vlastníte notebook či stolní počítač z řady Lenovo 3000 v menu Start -> Lenovo Care zvolte Create Recovery Media.

Následně zvolte volbu Create a set of Product Recovery discs now.

create
Tato volba je z licenčních důvodů dostupná pouze jednou. Jakmile si média vytvoříte, již nejdou opět vytvořit.
Tip: Pokud obnovíte systém z pevného disku (viz výše), systém vám opět dovolí vytvořit jednu další kopii záložních instalačních médií ;-)

(*) Poslední variantou, jak získat instalační média k vašemo notebooku, je obrátit se na servisního partnera Lenovo, který vám je může objednat. Tato varianta je typicky placená a je třeba dopředu se servisním partnerem domluvit na podmínkách.

 • Lukáš

  Zdravím. Stal se mi problém s notebookem Edge E525 s předinstalovanými Windows 7 Pro. Vypálil jsem recovery media a když jsem je odnášel do auta, zvrkl jsem si kotník a média mi spadly na zem tak blbě, že se mi dvě poškodila. U jednoho to nevadí, ale druhé se odlouplo asi půl centimetru a je to zrovna datové naplněné až po okraj. Fakt blbá smůla.
  Soft už sám o sobě nepovolí vypálit druhou kopii recovery disků. Nevíte, jak donutit počítač vypálit je znovu? Kdyby odešel disk, nemám zálohu systému… Díky.

  • Dobrý den, nedonutíte. Zkuste jedině obnovit disk do továrního nastavení pomocí F11 (Rescue and Recovery rozhraní před operačním systémem) a zkusit média vypálit znovu. Ale myslím, že už vám to notebook nepovolí. Můžete jedině disky objednat od servisu Lenovo, ale za poplatek cca 400 Kč.

   • Není pravda. Lze donutit Rescue and Recovery vypálit CD/DVD znovu. Konfigurace tohoto omezení je v INI souboru.

    • Michal Murzyn

     Můžete mi prosím napsat jak na to? Potřebuji obnovit tovární nastavení protože mi z nějakého důvodu nejde vypnout notebook, pouze uspat nebo hibernovat… Díky…

 • coolbeaver

  Dobrý den. Prosím o radu s dvd mechanikou notebooku Lenovo Z580. Koupil jsem si hru Total War a mechanika mi ji vůbec nenačte. Disk je ale v pořádku (ověřeno na jiných počítačích). V obchodě mi řekli, že mám asi špatný firmware k této mechanice a ta neumí číst oboustranné disky. Poradíte mi, co mám dělat? Díky.

  • Dobrý den, s takovým problémem jsme se ještě nesetkali – je mi líto, ale pomoci nedokážeme. Pokud skutečně disk funguje v jiném notebooku, pak je na vině zřejmě DVD mechanika ve Vaší Z580.

   Napadá mě snad jen v počítači, kde disk načíst lze, vytvořit bitovou kopii (ISO), tu namontovat do virtuální mechaniky (např. Daemon Tools) a pomocí ní spouštět a instalovat hru.

   • h

    No já bych nerekl ze to bude DVD mechanika problém ma 1000 noteboků se stejným problémem, chybu vidím s botovacím diskem či soubory od lenova a hlavně s podporou Lenovo

 • David

  Dobrý den, Mám takový menší problém … Jak na thinkpadu přeinstaluji windows ? Neboli na mém thinkpadu : http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-t510-4314-8gg-d163684.htm#popis je Windows 7 prof. a já bych chtěl přejít na windows 8 pro. při boot. mi počítač nedovolí načtení instalačního media … :/ Prosím poraďte :)

  • Dobrý den, Windows 8 nainstalujete úplně stejně jako jakékoliv jiné Windows (instaloval jsem již na různé notebooky a nikdy nebyl problém – ať už nové, nebo starší). Pokud notebook nevidí instalační disk, možná je vadný.

   • David

    Dobrý den, ještě jedna malá otázečka, mám pravdu že je tento notebook 64bit ? děkuji … :)

 • Jakub

  Dobry den mam dotaz vypalil sem dohromady 4 dvd lenovo recover disc všechno probehlo v poradku jenže mam problem až se vrhnu na naformatovani disku tak jaky cd z toho mam dat jako prvni a posledni samozřejmně sem je je popisoval jak sem je vypaloval děkuju predem

  • Dobrý den, v takovém pořadí, v jakém jsou nadepsaná. Aplikace Vám navíc bude říkat, které vložit. Nastartovat musíte ale z toho bootovacího (Start Recovery).

   • Jakub

    z toho prvniho vypalenýho jako ono mi to nepsalo nazvy proste sem jen v kladal cd

 • Dominik

  Dobrý den. Mám Lenovo G780 s Windows 8. Po zapnutí mi naskočí checking media a poté chyba typu EFI Network 0 for IPv6 a IPv4 boot failed. Dále po mě notebook chce ať vložím disk s obnovením, jenže ten já nevlastním. Prosím o radu. Díky.

  • Dominik

   A ještě jsem chtěl dodat, že mně počítač nechce pustit nouzový režim přes F8 a nedostanu se ani ke spuštění operačního systému.

 • etc wooden67

  Dobrý den.Loni jsem si pořídil ideapad lenovo z575 s win 7 home prem.Šlapal skoro rok,ale minuly tyden jsem asi chytil vir a nemužu ty win spustit.nefunguje ani onekeyrecovery.neuhodil jsem s ním,nic neshořelo.prostě je tam na 100% vir a ne a ne mě pustit dál.při vložení dvd s win 7 a zadáním „opravit tento počítač“ to zase nevidí hw a nenašel setup information.Prostě bych chtěl obejít ty nastavený věci od výrobce a sám si tam dát os jaký sám chci.Jinou instalaci mi to nedovolí.jednou je šedý obraz jednou modrý s kytkama od win 7,snaží se to jako něco načítat,ale nic se neděje.Rád bych použil příkazový řádek ale nikam mě to nechce pustit.To z nás dělá lenovo takový vazaly nebo blbce a nic nedovolí?Poradí mi někdo?

  p.s.:!!!!zlatý milovaný ix péčka!!!

 • verono

  Dobrý den,
  mám lenovo SL410 a z neznámeho důvodu se mi tak co půl hodiny zasekne a jde vypnou pouze silou. Chtěla jsem ntb aktualizovat do tovární podoby, ale tlačítko ThinkVantage, které mám (ani f11, kdyby náhodou) nereaguje a systém se nepřepne do režimu rescue and recovery…máte někdo radu jak na to? děkuji za informace

 • majro

  Dobrý deň.Niesom v tom uplne zbehli tak sa len pre istotu spytam či som tomu pochopil správne.Nerad by som prišiel o celý system.Na napálenie systému budem potrebovať 2 prázdne DVD.Po napálení môžem system preinštalovať z DVD?Inštalácia je komplikovaná alebo sa ma to opýta par veci a nainštaluje sa to samo?Ak sa nainštaluje utvorí ďalšiu kópiu recovery DVD???A tu starú už nepoužijem?A nie je to jedno či system obnovím do továrnich nastavení alebo preinštalujem???

 • Lime Gorgeous

  Dobrý den kam bych měl zavolat když mam lenovo ideapad y570 když bych chtěl ty CD s win+ovladačema?

 • Mev

  Může někdo pomoci?
  Zajímalo by mě jestli se dá vytáhnout původní systém dodávaný k notebooku ze skrytého sešnu hárdisku? Zformátoval jsem si disk čímž už mi nejde obnova systému. Stáhl jsem si tedy znovu systém od Microsoftu a díky UEFI (BIOSu) se mi zase aktivoval.
  Přesto když chci nyní zadat obnovení systému pomocí One Key Recovery píše mi to „One Key Recovery partition has damaged, so do not lanch the main application.“ Dá se to uvést zas do původního stavu?

 • Matouš

  Dobrý den, stal se mi menší problém s notebookem Lenovo B70. Při zapínání dělá 2 divné štiplavé zvuky, a pak to napíše toto: EFI Network 0 for IPv4 (50-7B-9D-3D-EC-21) boot failed. Dám ok a naskočí to znovu. Když to stlačím po 3. tak to napíše Defaul Boot Device Missing or Boot Failed. Insert Recovery Media and Hit any key. Then Select „Boot Manager“ to choose a new Boot Device or to Boot Recovery Media. Potom tam skočí Boot Manager a když jsem se na netu koukal na návody jak na to, tak se tam dalo vybírat z hodně možností, ale já tam mám jen jednu… EFI PXE Network. Dám ENTER a vše se opakuje… Budu opravdu rád za každou radu. Děkuji

  • Franta Ramus

   dobry den pravě to teď řešim , už jste na něco přišel děkuji za radu