MWC 2025: Lenovo nešetří koncepty ani v Barceloně

6. 3. 2025 | 0

Jeden by myslel, že Lenovo už své novinky vystřílelo v rámci lednového CESu. Omyl. Novinek je ve slunné Barceloně celkem požehnaně. Výrobce navíc repertoár osvěžil několika zajímavými koncepty. A právě na ně se v dnešním článku podíváme!

Yoga Solar PC Concept

Za mě asi jedna z nejpraktičtějších novinek. Jednotky hodin výdrže na baterii se staly minulostí už dávno. Díky novým procesorům vlastně už od všech hlavních producentů dosahuje výdrž při běžném používání prakticky několika dnů. Proč ale nejít ještě dál, a navíc trochu ulevit životnímu prostředí?


Yoga Solar PC Concept

Tímto směrem míří koncept Yoga Solar PC. Designová stránka patrně mnoho z nás nepřekvapí. Vzhled je plně poplatný ostatním aktuálním modelům řady Yoga. Je to však trochu Yoga na steroidech. Horní strana víka totiž disponuje solárním panelem. Ten dosahuje velice vysoké míry konverze, která přesahuje 24 %. Pro srovnání, současné běžně používané solární panely poskytují něco mezi 18 až 25 %. Jiná věc je nicméně solární panel třeba na střeše, a úplně jiná dostat takto účinný panel do zařízení s tloušťkou 15 mm a hmotností 1,22 kg. Jakkoliv jde o koncept, připomenu, že mnou právě testovaná Yoga Slim 9 má o 10 g víc. Tahle šikovná vychytávka tedy zřejmě hmotnosti neuškodí, což je skvělá zpráva. Ostatně Lenovo se chlubí, že Yoga Solar PC Concept je prvním ultratenkým solárním počítačem na světě.  


Yoga Solar PC Concept

Jak Lenovo takto vysokého konverzního poměru dosáhlo? Využilo technologii Back Contact Cell. Ve zkratce jde o přesunutí montážních držáků a mřížek na zadní stranu článků tak, aby byly co možná nejvíce omezeny ztráty energie. Nezastupitelnou roli hraje i systém Dynamic Solar Tracking, pomocí něhož jsou neustále měřeny proud a napětí solárního panelu. Následně probíhá za asistence systému Solar-First Energy automatická úprava nastavení nabíječky tak, aby systém preferoval získanou energii z panelu. Panel díky tomu zvládne přeměnit za 20 minut dostatečné množství přímého slunečního světla na přehrávání videa až na jednu hodinu. Generovat energii však zvládne i při zhoršených světelných podmínkách.


Solar Power Kit for Yoga (POC)

Na tohle řešení pak navazuje Solar Power Kit for Yoga. Jde vlastně o takovou solární powerbanku. Může se hodit třeba v případě, kdy máte víko notebooku více otevřené, a nelze tak využít plnou sílu slunečních paprsků dopadajících na plochu panelu. Co možná nejlepší efektivitu zabezpečuje Maximum Power Point Tracking. 

ThinkBook 3D, Lenovo AI Ring a Hybrid Dimensional 34-inch Curved Monitor

Dále tu máme koncept ThinkBooku s celkem jednoduchým označením “3D”. Lenovo jej vidí jako ideální nástroj pro kreativce a profesionály. Pro 3D displej není nutné používat brýle, navíc Directional Backlight 3D umožňuje přepínat mezi 3D a 2D. Samotný displej má pochopitelně špičkové parametry, namátkou třeba rozlišení 3,2K nebo 100% DCI-P3 pokrytí.

6

ThinkBook 3D

Aby byla interakce s 3D obsahem přirozenější, představil výrobce související koncept AI Ring. Stanete se díky němu takovým menším Pánem prstenů. Po nasazení totiž můžete jednoduchými gesty jednotlivé objekty otáčet, přibližovat nebo s nimi i jinak interagovat. 


Lenovo AI Ring

Kromě prstenu navazuje ještě další koncept – Hybrid Dimensional 34-inch Curved Monitor. Princip je podobný. Tento 34”, 21:9 zakřivený monitor dokáže plynule přecházet mezi 3D a 2D obsahem. Opět nepotřebujete žádné brýle.


Lenovo Hybrid Dimensional 34-inch Curved Monitor

ThinkBook “codename Flip” AI PC Proof of Concept 

Víme, že Lenovo má blízko k hrátkám s různými variantami ohebných displejů. Naposledy jsme se v Las Vegas setkali s displejem rolovatelným. Tentokrát původně 13” OLED displej nevytáhnete, ale rozložíte až do 18,1” obra. A pokud chcete, můžete horní polovinu klidně ohnout až na samotnou zadní stranu víka. Notebook pak trochu připomíná skládačku origami. Využít rozložený displej pomůže Workspace Split Screen. Zde bylo Lenovo konkrétnější i co do vnitřností. Výkon na sebe vezme Core Ultra 7 z dílen Intelu, 32 GB RAM LPDDR5X a PCle SSD úložiště. Touchpad, respektive v tomto případě ForcePad disponuje i numerickými klávesami nebo různými ovládacími prvky. K dispozici jsou porty Thunderbolt 4 a čtečka otisků prstů.


ThinkBook “codename Flip” AI PC Proof of Concept

Lenovo Magic Bay Dual Display Concept a další

A pak tu máme další koncept. Když se na něj tak dívám, říkám si, kde už jsem něco podobného viděl? Ano, na mysl mi přišel ThinkPad W700ds, který nabízel po vytažení do boku druhý displej. Myšlenka více displejů zde zůstává. Až na to, že jsou hned dva. I samotné pojetí se liší. Základ všeho tvoří ThinkBook 16p Gen 6 a již známé modulární řešení Magic Bay. Jednoduše tedy pomocí magnetických pinů přicvaknete 13,3” duální obrazovku, čímž značně rozšíříte možnosti multitaskingu. Pokud nepotřebujete hned dva další zobrazovače, ale rozšíření byste uvítali, můžete sáhnout po Magic Bay 2nd Display Concept. Zde jde o menší 8” obrazovku sloužící jako řídící panel pro vše spojené s AI.

Magic Bay Dual Display Concept

Ale nezůstalo jen u toho. Lenovo také předvedlo koncepty Magic Bay “codename Tiko” a “codename Tiko Pro”. Zejména v prvním případě jde o celkem roztomilou vychytávku – AI společníka v podobě emoji, který vám poskytuje nejrůznější informace. Varianta s označením “Pro” už je trochu konzervativnější. Je to malý displej sloužící jako widget umožňující zefektivnit používání počítače nebo interagovat s AI Now.


Magic Bay “codename Tiko”

Zoufat nebudete muset ani v případě, že máte zařízení bez NPU. Reakcí jsou koncepty AI Display with NPU (POC) a Lenovo AI Stick. V prvním případě displej/monitor, ve druhém pak malou “tyčinku” prostě připojíte třeba k notebooku, a pokročilé funkce AI včetně LLM zajistí NPU v nich. Konkrétně například v AI Stick poskytuje NPU celých 32 TOPS.


Lenovo AI Display


Lenovo AI Stick

 

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky