titulka Lenovo Legion 5 Pro

Recenze: Lenovo Legion 5 Pro

19. 5. 2022 | 4

Na rovinu vám hned píšu, že jsem byl z notebooku fakt nadšený, ale jako že fakt. Lenovo Legion 5 Pro nám přináší 16:10 displej o uhlopříčce 16″ a hromadou výkonu. Měl jsem jej jen chvilku, ale ihned jsem na něj přesunul, veškerou svou činnost, a i pár her jsem stihl zkusit. Takže jdeme na to, budu se snažit o objektivní recenzi, ale jestli to tak dopadne uvidíme…

Vzhled, provedení, zpracování

Je to taková stálice ten náš Legion. Naštěstí už tady nejsou ostré tvary a agresivní design prvních Lenovo Y, jaký aktuálně vidíme konkurence – zdravíme. :P Aktuálně máte u Legionu jistotu v elegantním designu, který na první pohled nekřičí na všechny „jsem herní notebook“ nebo „dívej, jak blikám a svítím“ případně „chci ke světským, chci ke kolotočům“, hezké rovné přímky, zaoblené hrany a rohy, vzadu praktické „bradavice“. Jediný rozdíl je, že Lenovo Legion 5 Pro má design Legionu 7, a to konkrétně kovové šasi. Víko má na sobě elegantní stříbrné vsazené logo Lenovo a dva šikmé prolisy – zřejmě z důvodů zvýšení pevnosti víka. Jak jsem už předeslal, vzadu je „bradavice“, která je z plastu a za mě je to praktická věc. Výdechy chlazení jsou v zadních rozích a zasahují do 1/3 boku. Po otevření uvidíte elegantní šestiřadou klávesnici s numerickým blokem a nahoře zapínací tlačítko s indikací nastavení napájení – o tom více až dále. Moderní elegantní vzhled, který bych se nebál nazvat „bussines casual“, neudělá ostudu ani na obchodním jednání.

Konstrukce je na výborné úrovni, rozhodně bych neměl strach notebook každý den nosit s sebou, působí velmi, ale velmi příjemně. Zajisté nedosahuje kvalit ThinkPadu, ale moc za nimi nezaostává. Fyzické rozměry jsou: 26,85 mm x 356 mm x 264,2 mm s hmotností od 2,45 kg (záleží na konfiguraci).

Obraz a zvuk

Obraz, displej, barvy, frekvence… No dobře, nechal jsem se trošku unést, ale tady tohle je to nejlepší na celém notebooku a kolikrát jsem si prostě připojil jenom myš a pracoval, nebo jsem neergonomicky hrál na notebooku. Asi se ptáte proč. No to je jednoduché, displej má poměr 16:10 – což je super na práci. Rozlišení 2 560 x 1 600 bodů – to je skvělé na všechno. Frekvenci 165Hz – což je geniální na hry, ale i u práce je to fajn. S jasem 500 nitů se dá v klidu pracovat i teď v létě na sluníčku, fakt! Kontrast je 1200:1. Regulací podsvícení pomocí DC tedy žádné blikající PWM. Pro hráče GSync. A jako třešnička na dortu se jedná o předem kalibrovaný displej, pokrývající 100% sRGB a REc  709, s Vesa HDR400, a to konkrétně model NE160QDM-NY1.

O zvuk se starají 2 x 2W reproduktory s technologií Nahimic Audio for Gamers a věru, na herní notebook to není úplně ono, ale na takové ty věci okolo dobrý, tady je asi jediná slabina toho notebooku – dovedl bych si představit lepší zvuk a že tam prostor je.

Nad displejem najdeme HD kameru, kterou můžete vypnout HW vypínačem na pravé straně notebooku.

Klávesnice, touchpad

Tady vidím nejlepší zlepšení, oproti předchozím a nižším řadám Legionu je tady klávesnice pevná a netrpí prohýbáním. Jinak je rozložení stejné jako u všech předchozích Legionů. I když se nám změnil poměr stran, tak se našlo místo na numerickou klávesnici, díky tomu jsou jen tenké rámečky okolo klávesnice a notebook tak působí opravdu kompaktním vzhledem. Klávesy jsou lehce tvarované, mají krátký, ale jistý chod, a jsou tiché (subjektivně je to možná tím, že všude jinde píšu na mechanických klávesnicích). Kvalit ThinkPadu nedosahuje, ale s přehledem a klidem se na ní dá několik hodin psát.  Někoho by mohl zarazit úzký enter, ale je to jen o zvyku. Příjemný bonus je 100% anti-ghosting.

Touchpad je velký, je vycentrovaný pod mezerník, takže není uprostřed palmrestu, ale to vůbec nevadí, protože takhle je to příjemnější. Odezva je okamžitá a přesnost bezproblémová, občas se mi stávalo, že nefungoval úplně přesně stisk „levého a pravého tlačítka“. Na druhou stranu, když se člověk naučí a zvykne si na gesta, dá se s tím pracovat skoro stejně dobře jako s TrackPointem… :P

 

Připojení a konektivita

Konektorová výbava je bohatá a snad nic důležitého neschází. I když, je fakt, že bych radši viděl DisplayPort než HDMI, ale chápu, proč HDMI – holt je dneska úplně všude a funguje to i na vyšší rozlišení. Nicméně na levé straně máme 2x USB-C. Jeden ve specifikaci Thunderbolt 4 (USB 4, DisplayPort 1.4) a druhý (USB 3.2 Gen 2, DisplayPort 1.4). Na zadní straně je to USB-A (USB 3.2 Gen 1, trvale napájený), USB-A (USB 3.2 Gen 1), USB-C (USB 3.2 Gen 2, DisplayPort 1.4, napájení), HDMI™, RJ45, napájení… Takže vám je asi už jasné, proč tam není ten DisplayPort, jak bych si sám přál. Pravá strana, USB-A 3.1 Gen 2, tlačítko E-Shutter, kombinovaný port pro sluchátka a mikrofon. Takže za mě není problém připojit cokoliv a kamkoliv, případně použít nějaký TB dock a používat tak notebook jako desktop s tím, že se připojí napájení a onen TB dock, za mě super.

Bezdrátová výbava je ve standartu 2×2 Intel Wi-Fi 6E (802.11 ax) volitelně verze 6 nebo 5. a Bluetooth 5.1.

Výkon, chlazení a baterie

16″ herní notebook? Za mě to již nějakou dobu není oxymóron, ale fakt, který je nutno přijat, tak jak je. Procesor i7-12700H s 6 výkonnými jádry které mají Hyper-Threading a 8 úspornými jádry, doplněno o 32 GB DDR5 4800MHz RAM. Uložiště typu NVME Gen 4 x4 o kapacitě 1TB. S rychlostmi až 7 000 MB/s čtení a 5 100 MB/s zápis. No a tady nejspíš to nejdůležitější – grafická karta. Tou je RTX 3070 Ti ve 130W verzi, nenechte se zmást tím, že karta má oproti desktopové verzi poloviční spotřebu anebo oproti těm nejžravějším desktop verzím dokonce třetinovou… Výkon rozhodně není stejným poměrem nižší. Ale o tom více až v sekci s testy, kam jsem dál pár grafů a nějaký ten popis co a jak. :) Na práci, kdy není potřeba vysoký výkon, tu máme Intel Iris Xe, a spolu s technologii Nvidia Optimus si tak notebook přepíná grafiky podle potřeby, nebo jak mu nařídíte. Pokud byste chtěli najít tento konkrétní kousek, tak jej naleznete pod modelovým označením: 82RF005JCK.

Chlazení je zde velmi dobře řešené díky systému Legion Coldfront 4.0 (o 140 % výkonnější ventilátory s o 40 % tenčími lopatkami než předchozí verze) který umožňuje 3 režimy řízení spotřeby. Pamatujete si jak jsem vám na začátku říkal o indikaci v zapínacím tlačítku? Tak teď je ten správný čas. Pomocí klávesové kombinace Fn + Q si můžete zvolit „modrý“ tedy tichý režim, kdy CPU ani GPU nejde na plný výkon, a tak si můžete užívat krásně tichý, převážně pasivně chlazený notebook. Případně „bílý“ automatický – vyvážený režim, kdy se občas už ventilátor ozve, ale stále nic vyloženě hlučného, výkon už je větší, a tak na hraní starších her bych tenhle režim upřednostnil. No a na konec „červený“ herní režim, kdy CPU a GPU dostane do vínku navýšení limitů spotřeby na samotné maximum, co je notebook schopen uchladit, tady už je zvuk ventilátoru znatelný i v rušné kanceláři, avšak není otravný a rušivý, takže se sluchátky u hraní naprosto bez problémů.

Baterie má kapacitu 83 Wh, což nám dává cca 4 hodiny práce, protože i když si člověk přepne notebook na tichý mód, tak většina dnešních aplikací vytěžuje právě dedikovanou GPU, takže má spotřebu kolem 20W, což nám vydrží zhruba zmíněné 4 hodiny práce.

Ještě se podíváme v rychlosti na výkon disku.

Hry a testy

Nyní se podíváme na to hlavní, a to výsledky testů, a i některých herních testů. :) U syntetických benchmarků, jako Cinebench je jasně vidět, že nastavení profilu má přímý vliv na výkon CPU. Což v dalších testech jako je SuperPosition a TimeSpy jenom potvrzuje pravidlo, že vliv CPU je velký.

U herních testů, jsem projel 3 hry co aktuálně hraji. U Sea of Thieves a Bloodhunt je vidět, že FPS dost záleží na grafice, tím pádem čím vyšší nastavení, tím menší FPS, ale obě hry se dají nastavit tak aby se dalo hrát kolem obnovovací frekvence monitoru, takže za mě naprosto v pohodě a je to jen o tom, kdo má radši víc FPS, případně lepší grafiku.

U WarZone je situace trošku jiná a podle grafu je vidět, že hra má nejužší hrdlo v CPU. Přeci jen je to multiplayer se 140 hráči na mapě, což není úplně málo. Ale opět platí, že při správném nastavení není problém mít stabilně dostatek FPS a užívat si tak vysokofrekvenční panel. Pozornému oku neujde, že DLSS je tady docela na nic, protože to „žere“ CPU výkon a tak je vidět, že sice se nám zvednou FPS, ale ne úplně zásadně. Nicméně opět není problém si pohrát s nastavením a užívat si hru ve vší parádě.

Poznámka pod čarou, pokud byste připojili externí monitor s rozlišením 2560×1440 pixelů, tak získáte ještě 10% výkonu, protože oněch 160 pixelů na výšku které má navíc displej notebooku udělá právě rozdíl 10%.

Nicméně, za mě herní notebook již není oxymorón a na tomhle konkrétním stroji se dá královsky hrát. Stačí připojit myš a sluchátka a nic víc neschází. :)

 

Ohledně CPU je situace jasná, tam CPU reaguje podle nastavení profilu následovně:

Pči tichém nastavení: PL1 35W, PL2 45W

Automatický režim: PL1 70W a PL2 80W

Výkonný režim: PL1 115W a PL2 135W

Je tak krásně vidět, jak moc je CPU nenažraný a notebook reaguje podle vašeho nastavení.

GPU si i přes specifikaci maximálně 130W je schopna krátkodobě vzít i 150W a boostovat na 1875 MHz, tady je prostor pro UV karty a získání tak nižší spotřeby a stabilního boostu, teoreticky i vyššího, ale k tomu jsem se skrze krátký čas nedostal, snad bude příležitost to vyzkoušet a dopsat recenzi, či návod.. . :)

Co se týká teplot, jsou přesně takové jaké by člověk čekal, bohužel… CPU atakuje často 100°C a dochází tak občas k ThermalThrotllingu a člověk tak přichází o výkon, ale jak jsem přednesl v předchozím odstavci, doufám, že bude příležitost si s notebookem ještě trošku pohrát a díky UnderVoltu nejen GPU, ale taky CPU získat trošku stabilnější takty a o fous vyšší výkon. Ona je to daň za lehký a relativně tenký a mobilní notebook, holt každá mince má dvě strany. :)

PS: pokud by vás zajímalo, jak funguje přepínání profilů. Tak pokud máte nastavený červený – výkonný režim, tak ten funguje jen když máte zapojený adaptér, po jeho odpojení se notebook přepne do bílého – automatického režimu. Po opětovném zapojení adaptéru se automaticky přepne opět do výkonného režimu. Je to taková blbost, ale někoho by to mohlo zajímat. :)

Na závěr se podíváme na termální snímky.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky