ThinkPad T480: dlouhodobé zkušenosti programátora s Linuxem
17. 6. 2021 | 1
Dnes se zkusíme podívat na model T480 z trochu jiného úhlu. Pohledem člověka, který “Tčko” používá poslední 3 roky každý den jako hlavní pracovní nástroj, zkusím shrnout, proč jsem si ThinkPad tolik oblíbil. Předesílám, že se nebude jednat o porovnání benchmarků ani jiné měření výkonu, ale jde spíše o dlouhodobé zkušenosti a pohled na notebook jako celek.
Konfigurace a způsob využití
Notebook slouží hlavně jako primární stroj pro vývoj webových aplikací a to konkrétně v konfiguraci Intel Core i5-8250U, 16 GB RAM (2 400 MHz), 512GB SSD (M.2 NVMe), Intel UHD 620 s Full HD matným displejem. Jako operační systém jsem používal Linux, ale pro potřeby tohoto článku to není nijak důležité.
Ať už doma, v kanceláři nebo u klienta, všude jsem pomocí USB-C donglu připojoval externí monitory (zpravidla s rozlišením 1440p), případně bezdrátovou myš a sem tam klávesnici (o tom později).
Běžný pracovní režim znamenal mít spuštěné vývojové aplikace, komunikátory a virtualizované prostředí, poznámky, …
Myslím, že v tomto ohledu se mohu označit jako poweruser a ThinkPad mě i při relativně průměrné konfiguraci nijak neomezoval.
Rozšiřitelnost
Odmontovat zadní kryt je otázkou několika málo okamžiků a uživatel pak může snadno vyměnit např. operační paměť nebo SSD disk, takže člověk není omezen (jako u některých dalších značek, kde v posledních letech můžeme vidět tyto komponenty připájené k základní desce).
Model T480 je jeden z posledních modelů s dvěma bateriemi (jednou interní a druhou odnímatelnou, tzv. PowerBridge). Já jsem tedy hned v začátku pořídil 72Wh variantu (místo od výrobce dodávané 24Wh) a velmi snadno tak rapidně zvýšil výdrž na baterii.
Uživatelský komfort
Klávesnice ThinkPadů byly vždy na vysoké úrovni s osobitou odezvou a velmi příjemným pocitem při psaní. Prohození kláves Fn a CTRL je už pro ThinkPadisty známá vlastnost a já hned v začátku využil možnost tohle nastavení změnit v BIOSu.
Jak už jsem zmínil výše, nárazově jsem připojoval externí klávesnici, ale po nějakém čase jsem ji většinou opět odložil, protože mi prostě chyběl ten pocit “psaní na ThinkPadu”. Možnost tří stupňů podsvícení je pak už jen třešnička na dortu (kterou jsem já osobně využíval poměrně málo).
S touchpadem se pracuje příjemně a za sebe nemám moc, co bych mu vytknul. Co se TrackPointu týká, tak patřím k těm, kteří v tomto ovládacím prvku nikdy nenašli moc zalíbení, takže tady si netroufám moc hodnotit jeho kvality.
Uživatelé systému Windows budou rádi za přítomnost čtečky otisků prstů. Na systému Linux funguje aktuálně také, ale je potřeba doinstalovat nějaké balíčky a momentálně se stále ještě nejedná o oficiální podporu.
Display bych označil za průměrný a rozhodně se v mé konfiguraci nejednalo o panel vhodný např. na přípravu grafiky. Nicméně v některých recenzích kritizovaná menší hodnota maximálního jasu mi nikdy nepřišla jako problém.
Co ovšem zamrzí, je kvalita a hlasitost zvuku, kterou produkují vestavěné reproduktory, takže zde bych doporučoval sluchátka, případně externí reproduktory.
Pro mě osobně je pak velkým plusem mechanická záslepka webkamery (tzv. ThinkShutter).
Konektivita ve znamení USB-C
Notebook nabízí poměrně slušnou nabídku portů (HDMI, 2x USB, ethernet, 3,5mm jack, čtečka SD karet, …), nicméně pro mě nejdůležitější jsou dva USB-C porty na levé straně.
Stejně jako je T480 jedním z posledních modelů s vyměnitelnou baterií, tak je i jedním z prvních, kde byla dvojice proprietárních konektorů pro napájení a dokování nahrazena dvěma USB-C konektory (jeden ve variantě Thunderbolt).
Pokud tedy vlastníte dongle s funkcí PD (power delivery), můžete velmi pohodlně do notebooku snadno připojovat jedním kabelem externí monitory, periferie a zároveň nechat zařízení i nabíjet.
Design a zpracování
Vzhled je samozřejmě velmi subjektivní věc, ale mně se funkční design ThinkPadů velmi líbí a ona červeno-černá kombinace s typickým logem (která za poslední roky zůstává prakticky stejná) je dnes už součást značky ThinkPad.
Jedinou vadu na kráse shledávám v poměrně neestetickém rámečku kolem displaye, který trochu sráží jinak nadčasový vzhled celého zařízení.
Notebook vlastní certifikaci MIL-STD-810G a mohu potvrdit, že s ním opravdu není nutné jednat v rukavičkách, což je i zásluha hořčíkového rámu, který dodává notebooku nadstandardní pevnost. Modely řady T jsou prostě přesně pro uživatele jako já (lidé, kteří sem tam pohodí tašku / batoh a zapomenou, že v něm mají notebook nebo mu občas uštědří lehkou spršku z rozlitého nápoje atd.).
Related
Shrnutí
Thinkpady řady T bych označil slovem “DŘÍČ”, jedná se o notebooky, na které se můžete spolehnout za všech okolností a pro mě osobně se jedná aktuálně asi o nejlepší volbu v tomto segmentu. O tom svědčí i fakt, že aktuálně používám osobní ThinkPad v práci, namísto firemních strojů, jako jsou MacBook Pro nebo Dell Latitude.
- Odolnost
- Rozšiřitelnost
- Subjektivně vzhled
- Nabídka portů
- Kvalita zvuku
- Velký rámeček kolem displaye
- Pro někoho možná stagnující design
AUTOR: Petr Bláha
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Thinkpady jsem si už za ty roky také oblíbil – můj první byl R61, je fakt, že ta řada R byla za ty peníze přeci jen trochu méně kvalitnější – asi po 3 letech tam odešla deska, snad dokonce praskla. Pak jsem si pořídil T410 a ta se ukázala jako mnohem odolnější, vydržel jsem s ní snad 8 let. Asi po pěti či šesti letech jsem si nechal vyměnit panty které drží displej, protože byly trochu volnější. A a možná se ještě řešilo něco s chlazením, ale to bylo ještě v záruce… Ale notebook dodnes funguje, akorát jsem si asi před rokem a půl udělal radost a pořídil si X1 Carbon 7. generace… Konečně Thinkpad s pořádným displejem (mám tu verzi s 4K rozlišením). Je fakt jak jsem Thinkpady považoval za super před tím, tak displeje stály dost za houby… Carbon doufám vydrží také dlouho… :-)