Lenovo a Fedora: Linux oficiálně na některých ThinkPadech
30. 4. 2020 | 8
Linuxová distribuce Fedora získala oficální podporu pro ThinkPady P1 Gen 2, P53 a X1 Carbon Gen 8. Co přesně to znamená?
Komunitní blog Fedora Magazine přišel se zajímavou novinkou. Lenovo prý přímo skrze svůj distribuční kanál nabídne nově vybrané modely notebooků a pracovních stanic ThinkPad s již předinstalovanou linuxovou distribucí Fedora. Celý „program“ nese označení Lenovo’s Linux Community Series – Fedora Edition, a dle všeho se nemá zaměřit pouze na vybrané trhy (tradičně silné Spojené státy, Kanadu či vybrané EMEA lokality), ale měl by běžet globálně. Prozatím se jedná o tyto modely, v budoucnu by se prý nabídka mohla dále rozšířit:
- ThinkPad P1 Gen 2,
- ThinkPad P53,
- ThinkPad X1 Carbon Gen 8.
Lenovo při přípravách spolupracovalo přímo s komunitou Red Hat, která připravuje vydání verze Fedora 32. Matthew Miller, vedoucí projektu Fedora, doslovně zmiňuje, že Lenovo údajně respektuje open-source povahu projektu. Díky tomu budou ThinkPady s Linxem dostupné i široké veřejnosti, bez toho, aniž by si museli uživatelé Linux nainstalovat sami. Miller explicitně přiznává, že ačkoliv se tým snaží proces přechodu z jiného OS (typicky Windows) maximálně zjednodušit, řada uživatelů si nemusí na instalaci druhého OS vůbec sama troufnout. Lenovo se prý také zavázalo k odstraňování potíží a problémů, zde příspěvek bohužel není konkrétní. Předpokládáme, že na mysli jsou optimalizace pro hardware Lenovo (typicky napájení, ovládací prvky, zkratky na klávesnici atd.).
Fedora Lenovo Laptops
Uploaded by Jakub Steiner on 2020-04-23.
V krátkém příspěvku najdeme také zmínku o dedikovaných grafikách. Zde bohužel nenastává žádná výraznější změna. Konfigurace, které si zákazník objedná s Linuxem a dedikovanou grafikou (NVIDIA), budou dodávány bez předinstalovaných grafických ovladačů. Vylepšení podpory dedikovaných grafik tak nově oznámené partnerství nepomůže.
Prozatím jsme se nedozvěděli žádné konkrétní informace ohledně dostupnosti na trzích či očekávaných cen. Miller prý další informace oznámí, až se více přiblíží ostrý start projektu. Květnového Fedora Council Video Meeting se má nicméně zúčastnit Mark Pearson, který v Lenovu zastává pozici Sr. Linux Developer, a bude odpovídat na dotazy zájemců.
Zdroj: Fedora Magazine, NotebookCheck, úvodní obrázek: Fedora Magazine
Related
AUTOR: Tomáš Valenta
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Absolútne nechápem, prečo túto možnosť nedalo primárne profesionálom na svojich vlajkových lodiach T a X rady a títo ľudia tak musia zbytočne platiť za windowsy, ktoré aj tak po kúpe okamžite zmažú.
Martine, předinstalovaný Linux Lenovo opravdu na většině strojů nenabízí. Na druhou stranu je zase Lenovo se svými ThinkPady jeden z nejpřívětivějších výrobců, co se Linuxu týče. Pořád ale existuje možnost nakonfigurovat notebook bez OS, na který si bez nutnosti platit za licenci Windows můžete Linux nainstalovat sám. Na českém volném trhu je to samozřejmě problém, protože – asi budete překvapen – lidé Windows v drtivé většině chtějí, a tak je „produkťáci“ tak konfigurují. V ČR bohužel (zatím?) konfigurátor nefunguje.
Čo sú toto za priblblé otázky? Samozrejme, že to má zmysel. Radšej si kúpim silnejší stroj s Linuxom ako drahší a slabší stroj s windowsom. Používajte prosím svoj bohom darovaný rozum.
Martine, Bohem darovaný rozum používáme a mrzí nás, že jsou naše teze pro Vás „přiblblé“. Mají jen podnítit diskusi a očividně fungují, když jste se chytil i Vy.
P.S. Vaše kreativita s e-mailovými adresami je samozřejmě zábavná. Nicméně věděl jste, že e-mail není povinný?
Já bych tedy preferoval spíš Debian, ale to nevadí, asi hlavní je, že tu vůbec nějaká oficiální podpora pro „nějaký“ Linux vůbec bude. Myslím že na root.cz jsem nedávno četl, že případné úpravy by měly jít i do upstreamu.
Mně osobně je celkem jedno, jestli tam nějaký Linux bude rovnou nainstalovaný či ne – ona ta instalace je dneska celkem jednoduchá. Ale hlavní je, aby ty notebooky šly koupit i bez toho, aby člověk platil „daň“ Microsoftu.
Extrémní příklad z nedávné doby – kupoval jsem právě X1 Carbon 7. generace – v konfiguraci se 4K displejem, i7 procesorem, 1 TB SSD a 16 GB RAM. Asi skoro ta nejdražší sestava. U zeleného uřvaného tehdy stál tento notebook i s DPH a s Windows 64 tisíc, já ho měl od jedné firmy z Moravy bez Windows za 52 tisíc. Prý snad nějaká custom konfigurace pro nějakou firmu, která je pak asi neodebrala všechny či co. Nyní ten samý model je u zeleného uřvaného dokonce snad za víc než 70 tisíc. Asi kvůli zhoršení kurzu koruny k dolaru…
Ale každopádně 10 tisíc mi už přišlo jako sakra velký rozdíl. Z dřívější doby jsem si pamatoval, že ta samá konfigurace stejného notebooku stála bez Windows (pokud vůbec existovala) tak o 2-3 tisíce méně…
Dobrý den, díky za konstruktivní reakci! Celkově s Vámi souhlasím. Co se konfigurací a ceny Windows týče, to je trochu ošemetné téma. Na jednu stranu je jasné, že Lenovo a Microsoft jsou kamarádi (resp. Microsoft je kamarád se všemi samozřejmě, podobně jako Intel), takže je v zájmu „všech“ prodávat notebooky s Windows. Ale zas tak černobílé to není – v ČR je problém, že nemáme konfigurátor, takže si ceny bez systému můžeme jen domýšlet. A bohužel ceny obzvláště ThinkPadů na volném trhu jsou u nás VELMI deformované. S cenou z výběrových řízení či velkých dodávek je vůbec nemůžete srovnávat (to má ale více důvodů, to by bylo na dlouhé psaní), ale je tam samozřejmě opravdu velký cenový rozdíl – já pamatuju, že jsem podobně kupoval Carbon 2. generace, který mě přišel na cca 36 000 Kč s DPH, kdy obdobná konfigurace na volném trhu stála asi 50 000 Kč.
A je nějaká šance, že by i v ČR byl k dispozici ten konfigurátor? Na čem to vůbec záleží? Na velikosti konkrétního trhu? Je mi jasné, že jakákoliv „customizace“ může věci prodražovat, ale když jsou země, kde ten konfigurátor mají, tak přes něj si také lidé objednávají právě úplně „individuální“ konfiguraci, tak už by to mělo být jedno.
Nebo kdyby mělo Lenovo pocit, že pro ČR se to „nevyplatí“, není možné mít ten konfigurátor prostě pro Evropu jako celek, s tím, že by se ty notebooky posílaly z jednoho místa. Já ani nějak nepotřebuji, aby ten konfigurátor samotný (nějaký web) byl v češtině, angličtina by bohatě stačila…
Jinak ještě k tomu mému Carbonu ještě jeden poznatek – u mých dřívějších notebooků k nim ta licence na Windows byla. Když už jsem za ní musel zaplatit, nechtěl jsem se těch Windows úplně zbavit. Chtěl jsem je v dual bootu, nebo třeba používat alespoň virtualizovaně. Ale už je to dost dlouho, co výrobci nedávají k notebookům instalační média. Systém byl vždycky rovnou nainstalovaný, ještě s nějakou recovery oblastí (z které by asi šel přeinstalovat). Ale rozdělení disků bylo dělané tak blbě, že nějak ty oblasti zmenšit a vytvořit si další pro Linux bylo často docela složité a s každým tím novým notebookem jsem vždycky strávil docela dost času hraním si s tímto, než jsem vůbec nějaký Linux mohl nainstalovat.
Já vím, asi nejjednodušším řešením by bylo koupit ještě jeden nový disk, ten původní (s Windows) z notebooku vyndat a dát někde do šuplíku, třeba i pro případ, že bych pak notebook chtěl ještě někdy prodat a prodal bych ho pak vlastně i s „čistým“ systémem…
No a teď ten Carbon, jak měl ten disk úplně prázdný, to byla paráda – ničím takovým jako zachování těch Windows jsem se nemusel zdržovat, mohl jsem rovnou instalovat, takže po nějakých 20-30 minutách od vybalení z krabice jsem ho mohl používat. Oproti těm předchozím notebookům dost pokrok – a spousta lidí by to asi nechápala – proč kvůli nějakému blbému Linuxu ještě druhý den nemůžeš používat ten nový notebook? No, ono to nebylo přímo kvůli Linuxu, ale kvůli blbým Windows, které jsem chtěl aspoň nějak zachovat, když už jsem byl donucen za ně zaplatit…
Dobrý den, do diskuse na téma konfigurátoru v Čechách se úplně pouštět nechci, protože by to byly čisté spekulace – úplně nevidím do toho, co Lenovo vede k tomu jej na některých trzích provozovat a na jiných ne. Ale velikost trhu tam jistě roli hrát bude.
Dneska je to s Windows trochu jinak. Jednak si můžete zdarma média stáhnout na webu Lenovo (to byl problém jen u Windows 7 a starších, kde si výrobce dělal image zcela sám a zrovna Lenovo používalo na ThinkPadech jeden z těch „těžkých“ procesů, dnes s Windows 10 je to mnohem přívětivější), takže kompletně smazat disk včetně všech oddílů není problém – jen na webu zadáte sériové číslo notebooku a máte právo si jednou obnovovací ISO stáhnout, ze kterého pak jen vytvoříte bootovací flashku.
Za další mají dnes notebooky licenci Windows v BIOSu/UEFI, kterou si po instalaci Windows 10 samy spárují. Takže opět – obnova není problém. A předpokládám, že dual boot taky ne. I když tam to bude asi boj s UEFI a Secure Bootem (ale už jsem to dlouho nedělal, takže možná, že dnes už je to zase jinde).