Fedora a ThinkPad. Zdroj: Fedora Magazine

Lenovo a Fedora: Linux oficiálně na některých ThinkPadech

30. 4. 2020 | 8

Linuxová distribuce Fedora získala oficální podporu pro ThinkPady P1 Gen 2, P53 a X1 Carbon Gen 8. Co přesně to znamená?

Komunitní blog Fedora Magazine přišel se zajímavou novinkou. Lenovo prý přímo skrze svůj distribuční kanál nabídne nově vybrané modely notebooků a pracovních stanic ThinkPad s již předinstalovanou linuxovou distribucí Fedora. Celý „program“ nese označení Lenovo’s Linux Community Series – Fedora Edition, a dle všeho se nemá zaměřit pouze na vybrané trhy (tradičně silné Spojené státy, Kanadu či vybrané EMEA lokality), ale měl by běžet globálně. Prozatím se jedná o tyto modely, v budoucnu by se prý nabídka mohla dále rozšířit:

  • ThinkPad P1 Gen 2,
  • ThinkPad P53,
  • ThinkPad X1 Carbon Gen 8.

Lenovo při přípravách spolupracovalo přímo s komunitou Red Hat, která připravuje vydání verze Fedora 32. Matthew Miller, vedoucí projektu Fedora, doslovně zmiňuje, že Lenovo údajně respektuje open-source povahu projektu. Díky tomu budou ThinkPady s Linxem dostupné i široké veřejnosti, bez toho, aniž by si museli uživatelé Linux nainstalovat sami. Miller explicitně přiznává, že ačkoliv se tým snaží proces přechodu z jiného OS (typicky Windows) maximálně zjednodušit, řada uživatelů si nemusí na instalaci druhého OS vůbec sama troufnout. Lenovo se prý také zavázalo k odstraňování potíží a problémů, zde příspěvek bohužel není konkrétní. Předpokládáme, že na mysli jsou optimalizace pro hardware Lenovo (typicky napájení, ovládací prvky, zkratky na klávesnici atd.).

Fedora Lenovo Laptops

No Description

V krátkém příspěvku najdeme také zmínku o dedikovaných grafikách. Zde bohužel nenastává žádná výraznější změna. Konfigurace, které si zákazník objedná s Linuxem a dedikovanou grafikou (NVIDIA), budou dodávány bez předinstalovaných grafických ovladačů. Vylepšení podpory dedikovaných grafik tak nově oznámené partnerství nepomůže.

Prozatím jsme se nedozvěděli žádné konkrétní informace ohledně dostupnosti na trzích či očekávaných cen. Miller prý další informace oznámí, až se více přiblíží ostrý start projektu. Květnového Fedora Council Video Meeting se má nicméně zúčastnit Mark Pearson, který v Lenovu zastává pozici Sr. Linux Developer, a bude odpovídat na dotazy zájemců.

Zaujala by vás možnost koupit si ThinkPad s předinstalovaným Linuxem, optimalizovaným pro běh na daném zařízení? Má podle vás takový produkt smysl? Uživatelé, kteří o Linux stojí si jej v mnoha případech dokážou sami nainstalovat, má tedy ThinkPad s Fedorou potenciál zaujmout část běžných zákazníků?

Zdroj: Fedora Magazine, NotebookCheck, úvodní obrázek: Fedora Magazine

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky