CES 2018: Řada ThinkPad X1 – to nejlepší

31. 1. 2018 | 3

Jak se už pomalu stává tradicí, představilo Lenovo v Las Vegas na veletrhu CES 2018 také nové přírůstky v rodině ThinkPad X1: notebook, konvertibl Yoga a tablet. Zařízení samozřejmě sklidila patřičná ocenění!

Ještě než se zakousneme do chutných novinek z řady ThinkPad X1, dovolte mi takový povzdech na úvod. Ač by se to nemuselo zdát, Lenovo to totiž s prémiovou řadou X1 nemá vůbec jednoduché. Proč, ptáte se? Podobně jako s jinými luxusními produkty a řadami je každým rokem těžší přinést nějakou zásadní novinku, která segment (či snad trh) vyhodí z rovnováhy, rozbourá ono nudné „status quo“.

Řada X1 se zrodila z unikátního ThinkPadu X1 (jež vypadal tak trochu jako neviditelná stíhačka), který se později transformoval v X1 Carbon – neskutečně lehký, tenký, vybavený a – dalo by se říct moderně – „sexy“ pracovní notebook pro vysoký management. Každý rok je zase o trochu tenčí, zase o maličko lehčí, používá pokročilejší materiály a prvky konstrukce, má výkonnější hardware… zhýčkaný zákazník zívá. Jenže i tak se Lenovu každý rok podaří do očekávané formule přihodit jeden či dva nové prvky, které kartami (a sexappealem) trochu zamíchají. Tak co to bude letos?

ThinkPad X1 Carbon (6. generace)

Šestá generace ThinkPadu X1 se od té minulé – přiznejme si – na pohled takřka neliší. Lenovo sice na balení i zařízení maličko upravilo design a ono „X1″ zajímavým způsobem akcentuje, ale jinak se jedná pořád o ten lehký (1,13 kg), tenoučký (323,5 x 217,1 x 15,95 mm) a – dalo by se říct – stylový notebook na vážnou práci, který vyniká ergonomií, skvělou klávesnicí, tělem z kombinace hořčíkové slitiny a karbonových vláken, přitom ani IT oddělení v korporaci se z něj nezvencne.

Tentokrát to platí dvojnásob, protože vedle starých (otisk prstu, TPM čip) a některých nových prvků zabezpečení (podpora FIDO, kryt kamery ThinkShutter, IR kamera) a očekávané správy Intel vPro podporuje nový Carbon konečně nativní dokování díky novým dokovacím stanicím s připojením z boku. A to je třeba něco, kvůli čemu mi nové stanice smysl dávat začínají – jsou totiž univerzálnější než kdy dříve.

Dalším trumfem nového Carbonu je vedle osmé generace procesorů Intel Core nebo 15hodinové výdrže na baterii s podporou rychlého nabíjení RapidCharge (80 % baterie za 60 minut) taky paleta displejů – všechny mají samozřejmě 14“ a jdou skoro od kraje ke kraji. Ten základní má rozlišení Full HD, technologii IPS, nadstandardní svítivost 300 nit a je k mání v běžném i dotykovém provedení. Volitelně tu máme i WQHD (2 560 x 1 440 bodů) displej rovněž s 300 nity a pak jeho ultimátní podobu se svítivostí celých 500 nitů a podporou HDR technologie Dolby Vision! (Rýpalové namítnou, že na pravé HDR to chce 1000 nit. Ale jděte!)

Vedle dvou výše uvedených „pecek“ tu pak máme další výbavu, která jde ruku v ruce s ostatními novými ThinkPady, o kterých jsme psali zde. Jedná se tak o mikrofony se vzdáleným poslechem pro kvalitní hlasové ovládání, podpora rychlých dat LTE nebo konektorová výbava (včetně zmíněného docku) založená na Thunderbolt 3 a USB-C konektorech.

Abych nezapomněl, i letošní Carbon je k dispozici jak v tradiční černé, tak stříbrné. Nově jdou však do barvy povrchu také panty.

Povězme si to upřímně, ani letos nebude X1 Carbon notebookem pro masy, ale je to tak dobře!

ThinkPad X1 Yoga (3. generace)

Že vám X1 Carbon nestačí? Bez konvertiblu ani ránu, říkáte? Pak tedy přitvrdíme – ThinkPad X1 Yoga třetí generace!

Pokud si přečtete výše uvedenou sekci o ThinkPadu X1 Carbon, přičtete legendární 360° Yoga panty pro čtyři režimy použití, nějaký milimetr na tloušťku (333 x 229 mm x 17,05 mm) a gram váhy (1,4 kg), doplníte zařízení o přesné aktivní pero Lenovo Active Pen s dobíjením, jež se elegantně schová do těla zařízení, dostanete luxusního společníka na cesty v podobě ThinkPadu X1 Yoga.

Zamrzí jen absence dokovacího konektoru (zde se budete muset spokojit s klasickým Thunderboltem 3), který se zřejmě nevešel nebo nehodil. Volba HDR displeje nebo rychlého nabíjení ale zachována byla.

ThinkPad X1 Tablet (3. generace)

Pokud ale chcete opravdu nekompromisní mobilitu včetně plnohodnotných funkcí notebooku, jistí vás již třetí generace ThinkPadu X1 Tablet. Ta se oproti dřívějším modelům skutečně posunula o notný kus dál a ukazuje, jak má prémiový pracovní tablet, který nedělá kompromisy, vypadat.

Tak předně nový X1 Tablet nabízí 13″ 3K displej s poměrem stran 3:2 (3 000 x 2 000 bodů), který určuje tvar i rozměry zařízení (304 x 225,56 x 8,9 mm) – klasické 16:10 je u tabletů fajn, ale až v momentě, kdy se potkáte s 3:2, poznáte, že jinak už to nechcete. (Oproti minulé generaci nám zde tak přibyl palec a „jedno ká“.) Dotykový displej je samozřejmě překrytý tvrzeným sklem Gorilla Glass a podporuje – jako správný profi tablet – přesné dotykové pero Lenovo Active Pen. Tablet sice není úplně lehký (890 g), ale při daných parametrech, velikosti displeje, konstrukci a výbavě je to stále velmi úctyhodný výsledek.

Ze zabezpečení nechybí TPM čip, podpora FIDO, čtečka otisků prstů a volitelně IR kamera. Na cestách nebudete bez připojení díky podpoře LTE a jako plnohodnotné zařízení poháněné Intel Core procesory osmé generace nabídne nejenom solidní výkon a podporu dvojice Thunderbolt 3 konektorů (pro data i obraz), ale také až 9,5 hodin výdrže na baterii. Potěší kombinovaná čtečka karet (ta se v tabletu tak běžně nevidí) a volitelné NFC.

Co když se ale chcete zastavit a pracovat naplno na místě? Žádný problém, vyklopíte již tradiční stojánek, připnete ke spodní hraně na magnetu držící plnohodnotnou podsvícenou notebookovou klávesnici s touchpadem i TrackPointem a pracujete jako v kanceláři. X1 Tablet je v tomto ohledu pohodlnější než notebook, protože kromě sklonu displeje lze upravovat i sklon klávesnice.

Máte na některý z představených kousků chuť? Dejte nám vědět v diskusi!

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky