Lenovo TAB 3 10 Plus: přesně to, co čekáte
15. 8. 2017 | 4
Nedávno se mi na stole ocitla malá bílá krabice s popiskem Lenovo Tab 3 10 Plus. Ne, že by řada Tab 3 10 byla žhavou novinkou na poli 10“ tabletů, spíše bych ho označil „dalším v řadě“, ale stejně jsem se těšil, až ho zapnu. Asi nějaká klukovská část mysli, která ráda zapíná nové hračky.
Tablet Tab 3 10 Plus na papíře nabízí přesně to, co očekávám od cenově dostupného tabletu: WiFi, kvalitní Full HD IPS display, slot na Micro SD kartu, kvalitní zvuk a dlouhou výdrž baterie. Po rozbalení krabice v ní kromě tabletu najdete ještě napájecí adaptér s odjímatelným USB kabelem a uživatelskou příručku. Recenze bude i o něco kratší než obvykle, jelikož už na začátek asi řeknu, že se jedná o klasický, standardně zpracovaný, dostupný tablet.
Design
Pokud jste někdy v ruce měli tablet ze série Tab 3 nebo třeba Tab 2 A10, tak už přesně víte, o čem budu mluvit. Lenovo se i u Tab 3 10 plus drží známého a praktického designu. No – praktického – alespoň dle mého názoru.
Hned po tom, co tablet uchopíte do ruky, ucítíte, že zadní strana je jemně pogumovaná, takže v ruce krásně drží. Ale pro mne byl skoro důležitější ten jemně hrubý pocit pod prsty, který se mi vždy líbil. Tablet váží pro 10palcové tablety standardních 500 gramů, což je tak akorát – tablet je v ruce cítit, ale zase se nepronese. Měl jsem na test elegantní modro-černou variantu. V podstatě pokud tablet vidíte více z čela, vypadá černo/šedivě, ale když trošku nakloníte hlavu, je více do modra. Čelní strana je pak „skleněná“ deska, která chrání displej a přední kameru. Rám celého zařízení má metalický nástřik.
Na zadní straně se po obou stranách čočky fotoaparátu táhnou reproduktory, na pravé straně s notoricky známým symbolem Dolby. A abych nezapomněl, pod logem Lenovo se ukrývá slot na SD kartu.
Je to tablet, se kterým se můžete krásně povalovat doma na gauči, ale klidně ho vzít i na pracovní schůzku. Nikoho s ním neurazíte, ale také nijak zvlášť nezaujmete. Čistě designové stránce se nedá nic vytknout.
Ovšem na poli funkčního designu musím poznamenat, že každý dotek prstu na předním skle zůstane až do té chvíle, kdy vás pohled na tuhle „mapu“ ovládání dožene k jeho očištění. To je ale typická daň za velký dotykový displej.
Ale jinak tablet působí v ruce pevně a profesionálně. A abych neopomenul rozměry: 171 x 247 mm jsou prostě také klasika pro 10“ tablet s obvyklými rámečky displeje. Tloušťka tabletu je pak příjemných 8,9 milimetru.
Displej a zvuk
Tak tedy WUXGA IPS displej o rozlišení 1 920 × 1 200 je překrytý tvrzeným sklem. Jak už to u displejů s IPS panelem bývá, pozorovací úhel je velmi široký, až 170°. To je skvělé, pokud chcete (nehodící se prosím škrtněte) manželce, manželovi, přítelkyni, příteli, kolegovi, kolegyni, či třeba prarodičům ukázat skvělou fotku z dovolené (ale už ne tak moc, pokud si chcete procházet internetem v soukromí). Ale displej zobrazuje dobře, zvlášť uvážíme-li cenu tabletu. Vestavěná technologie MiraVision pomůže, pokud vám základní zobrazovací schopnosti displeje nestačí – v nastavení si můžete pohrát ve třech kategoriích: základní ladění barev, pokročilé ladění a vylepšení kontrastu. V podstatě můžete ovládat sytost, kontrast, jas, ostrost a teplotu barev. Nebo si projít přednastavené režimy a zůstat u toho, který vám bude nejvíce vyhovovat.
V ostrém venkovním světle je displej čitelný pouze obtížně až vůbec, ale v této kategorii se nejedná o nic výjimečného.
O zvuk se starají reproduktory na zadní straně tabletu nesoucí již zmíněné logo Dolby, které podporují rozšíření Dolby Atmos. Nejsem sice žádný audiofil, ale ani tak mě zvuk vyloženě neohromil. Na maximální hlasitost hrají reproduktory opravdu nahlas, ale zato docela prokresleně a pokud si zapnete rozšíření Dolby Atmos, tak ještě o něco lépe. Ale jakmile stáhnete zvuk je o jednu „kostičku“, tak mi přišlo, že reproduktory ztratily tak 70 % výkonu, ale zvuk se i „zploští“ a už ani Dolby Atmos neudělá patrný rozdíl. Ale i přes to, pokud si večer chcete sednout na zahrádku u chaty a pustit si oblíbené písničky, tak není problém (pokud nevzbudíte souseda). Spíše než vestavěným reproduktorům však rozšíření Dolby Atmos pomůže připojeným sluchátkům.
Konektivita
I po stránce připojení se jedná o naprostou klasiku. Najdete zde Wi-Fi s podporou standardu AC, Bluetooth 4.0, nadstandardem je podpora NFC a samozřejmostí jsou micro-USB a 3,5mm audio jack, nechybí ani možnost vložení microSD karty.
Jak už se to tak dělá, micro-USB slouží pro napájení a zároveň pro připojení k PC pro přenos dat. Dostupnost NFC mě docela překvapila a tablet díky ní může na okamžik proměnit v platební kartu (pokud to vaše banka podporuje) nebo si alespoň zjednodušit párování příslušenství a přenos souborů s jinými zařízeními přes Bluetooth.
Audio jack je opět kombinovaný jak pro mikrofon, tak sluchátka. Sluchátka po připojení hrají krásně a po zapojení se v konektoru nijak neviklají, což byl neduh mého posledního tabletu.
Slot na SD kartu se skrývá pod stříbrno-šedivou krytkou nesoucí logo Lenovo. Kryt se dá odklopit jednoduše a spojení působí dost bytelně, takže se člověk nemusí bát, že by ji hned tak odkroutil.
No zde možná rovnou zmíním ovládání na levé straně – menší fyzické tlačítko pro vypnutí a standardní tlačítko ovládání hlasitosti. V rámci displeje je pak integrovaná klasická trojice ovládacích tlačítek zpět, domů a menu/seznam běžících aplikací. V prvním týdnu testování jsem je neustále mačkal přesně opačně – tlačítko zpět jsem hledal po pravé straně (tak jak jsem byl zvyklý se svého mobilního telefonu), ale ono je po levé. Ale pokud jste jen o trošku přizpůsobivější než já, tak si zvyknete ještě rychleji.
Fotoaparáty
Tablet je vybaven dvojicí fotoaparátů. Zadní (hlavní) fotoaparát má rozlišení 8 megapixelů, což je v dnešní době spíš u spodní hranice kvality. Fotografie za přímého světla jsou i přesto poměrně kvalitní a s trochou cviku i ostré. Bohužel, ale jakmile se nenacházíte v ideálním osvětlení, pořídit kvalitní fotku už je boj. Tablet není vybaven bleskem a fotoaparát nemá nijak ohromující světelnost, takže pokud chcete ostrou fotku, budete se muset hodně snažit. S trochou nadsázky je návod jednoduchý: dlouze se nadechnout a spoušť zmáčknout při výdechu, ideálně zrovna mezi jednotlivými tepy srdce.
Přední kamera pak disponuje rozlišením 5 Mpx, takže nečekejte žádná perfektní selfie, ale na kvalitní video hovor to stačí.
Oba fotoaparáty využívají automatického ostření a zvlášť při horším světle si chviličku počkáte, než zaostří na daný objekt.
Hardware, výkon, systém
Začněme s parametry testované konfigurace:
- Čipová sada MediaTek MTK8161 Quad Core 1,3 GHz
- Grafický čip ARM Mali-T720MP2
- 2 GB LPDDR3 RAM
- Interní úložiště 32 GB eMMC
Čtyřjádrový procesor MediaTek poskytuje v kombinaci s 2 GB RAM dostatek výpočetního výkonu na běžnou práci a i na nějaké ty hry. Rozhodně bych ale nedoporučoval náročné hry nebo programy. Pokud ho chcete používat jako já při testování (tzn. brouzdání po internetu, vyřizování elektronické komunikace a třeba správa svěřených Facebookových stránek), tak jste našli výborného pomocníka. Za celou dobu používání se ani jednou nezasekl, i když občas bylo vidět, že už je toho na něj moc.
O napájení se stará dvoučlánková 7 000mAh baterie. Na jedno nabití vydrží tablet zhruba 12 hodin běžného používání, pokud se rozhodnete celou dobu sledovat videa nebo třeba poslouchat nahlas hudbu, dostanete asi 4 – 5 hodin výdrže.
Jako operační systém byla použita předposlední verze Android 6.0 Marhsmallow se všemi svými funkcemi a možnostmi. Upgrade na Android 7 podle všeho Lenovo neplánuje.
Related
Shrnutí
Kolem a kolem je Lenovo Tab 3 10 Plus levným, ale kvalitním tabletem. Prostě takovým, který bych si jako student klidně i koupil. Při běžném používání jak doma, tak i v práci, vás rozhodně nezklame. Ve svém provedení nabízí přesně to, co by tablet měl mít. Škoda jenom kvality reproduktorů a slabších fotoaparátů, na druhou stranu tablet není náhradou za profesionální fotoaparát.
- Kvalitní provedení
- Vzhled tak akorát
- Výdrž baterie
- Příjemný v ruce
- Špatně čitelný displej na slunci
- Kvalita reproduktorů
- Horší fotoaparáty
AUTOR: Ondřej Cvešpr
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
S určitou zdrženlivostí a – pravda – i skepsí jsem tento tablet (Lenovo Tab 3 10 Plus) nakonec pořídil mamince a musím říct, že za dané peníze je to opravdu solidní volba, MediaTek při běžných činnostech (internet, Facebook, úprava fotek, YouTube apod.) nijak neomezuje – mamka je spokojená. :-)
Dobrý den, měla bych dotaz, tablet jsem zakoupila a nefunguje mi možnost dvou účtů. Existuje nějaká možnost, jak to udělat, nebo nějaká dobrá alternativa? O tablet se budu dělit s malým dítětem, které ho bude mít pouze na sledování pohádek, a nerada bych, aby mi lezlo do souborů :) Předem děkuji za odpověď. :)
Pomocte mi, už 2 týdny nemám internet a když se chci připojit tak ÚPLNĚ Z NIČEHO NIC SE VYPNE!! potom 10 minut vůbec nejde zapnout ale dneska na něho čekám 2 hodiny aby se zapl
Dobrý den, z tohoto popisu a takto „na dálku“ je těžké něco rozumného poradit. Můžete zkusit zařízení obnovit do továrního nastavení (v Nastavení – pozor ale, že tím přijdete o všechna nastavení, účty, aplikace a data!!!). Pokud toto nepomůže, obraťte se na servis, je li zařízení stále v záruce.