Rozdíly mezi IBM ThinkPad X41 a Lenovo ThinkPad X270 (zamyšlení)

3. 7. 2017 | 4

Doma se mi potkaly ThinkPady, které od sebe dělí přes 10 let vývoje: IBM ThinkPad X41 a jeho současný nástupce, nesrovnatelně modernější Lenovo ThinkPad X270. V rámci toho bych rád vyjádřil svůj názor k některým nejdiskutovanějším změnám, které Lenovo zavádí od roku 2014.

Design: modernější háv se nezapře

Když si dáte vedle sebe ThinkPady X41 a X270, nelze si nevšimnout, že se design hodně změnil. Starý ThinkPad X41 dává maximálně najevo, že jde o pracovní nástroj se vším všudy. Jeho elegance spočívá v ostře řezaných hranách a zcela industriálním designu, který nastolil už první model značky ThinkPad 700. Nový model ThinkPad X270 se naopak snaží jít s dobou a vytváří určitý kompromis mezi krabicovým designem a současnými trendy. Ne všichni koncoví zákazníci touží po notebooku, který svým vzhledem fakticky zapadá někam do konce minulého tisíciletí. Změna vzhledu je podle mě v pořádku. Nové ThinkPady jsou velmi elegantní, ale i tak si drží svou decentnost.

Unikátnost ThinkPadu X41 spočívala v tom, že už v roce 2004 přinesl perfektní konstrukci, minimální rozměry, slušnou hardwarovou výbavu a slušnou výdrž baterie. Připomeňme některé typické vlastnosti ThinkPadů té doby: mechanický zámek víka displeje, velmi pevný kryt obrazovky (vynucený křehkými CCFL lampami pro podsvícení displeje), velké množství indikačních diod a baterie, která mohla přesahovat jak dolů, tak i ze zadní strany notebooku.

ThinkPad X270 je výsledek úplně jiné filosofie. Současný ThinkPad si zachovává určité znaky předchozích modelů, působí ale daleko vzdušnějším dojmem. Nejvíce je to patrné na designu plastového rámečku okolo obrazovky: hranatý složitě perforovaný tvar z modelu X41 byl v průběhu let zjednodušován. V současné době je plastový díl na povrchu zcela rovný. Mechanický zámek víka dnes již tak nějak vymizel a zdá se, že není úplně potřeba. ThinkPady se zkrátka ubírají modernějším směrem a myslím, že tak to je dobře. Staré a hranaté krabice, které jsme tak milovali, už jsou prostě vzhledově přežité.

Při bližším zkoumání ale nalezneme řadu prvků, jejichž odstranění vnímá velká část komunity rozporuplně. ThinkPad X270 postrádá drtivou většinu stavových diod, především kontrolku činnosti pevného disku. Dále zde máme nový nabíjecí konektor, se kterým se kvůli hranatému tvaru hůř pracuje. Pokud zakopnete o jeho šňůru, shodíte si celý počítač ze stolu (původní konektor se snadno odpojil). Jedná se o nepraktické změny. U modelu X41 by se nikdy nemohlo stát, že by design ustoupil praktičnosti. Jde o malé detaily, které výrobce stále odmítá vrátit zpět, či je nějakým způsobem zaktualizovat.

Klávesnice: vylepšení s mnoha „ale“

Nová chicletová klávesnice je bezesporu nejdiskutovanějším tématem už od roku 2012, kdy nahradila původní klávesnice „s modrým enterem“. Technicky vzato jde také o alfu a omegu všeho, původní ThinkPady byly kromě TrackPointu zcela charakteristické právě svou klávesnicí. Lenovo se rozhodlo klávesnici kompletně revidovat.

Mechanická stránka doznala značného zlepšení. Ačkoliv se už na původních klávesnicích píše výborně, mechanika ostrůvkových klávesnic je zkrátka ještě lepší. Klávesy mají ideální tuhost a dobře nastavenou hloubku stisku. Od roku 2013 mají také měkčí „dorazy“, čili vás ani při agresivním psaní nebolí tolik ruce. Psaní je relativně tiché (a ve srovnání se starými klávesnicemi nesrovnatelně tišší).

Při bližším pohledu zjistíme, že tvar kláves zůstal zcela beze změny: pořád jde o plastovou klávesu čtvercového tvaru s mírně zakulacenou hranou na spodní straně a prohnutím uprostřed. Jedinou faktickou změnou je odstranění převisů okolo těchto ploch. Vznikly tak mezery, které jednotlivé klávesy jasně oddělují, což (v mém případě) výrazně snižuje množství překlepů. Ostrůvková klávesnice dává ThinkPadům moderní vzhled plně srovnatelný se všemi ostatními pracovními notebooky. Tady nelze Lenovu nic vytknout: ten, kdo měl na starost mechanickou část klávesnice, odvedl vynikající práci.

Zcela jiná věc je vlastní rozložení kláves. Klávesy s písmeny zůstaly na svém místě, podívejme se ale na horní řadu funkčních kláves. Nové ostrůvkové klávesnice mají o jednu řadu kláves méně, díky čemuž došlo k razantní redukci/přemístění kláves.

Zcela zásadní změna se udála u kláves pro pohyb v textu (page up/down, home, end). Na původní klávesnici tvořily jeden blok, kde se člověk snadno orientoval i poslepu. Page up/down nyní najdeme mezi kurzorovými klávesami, takže ho při recenzování nových ThinkPadů téměř nepoužívám. Nové řešení určitě dává smysl pro ty, kteří pracují s trackpadem, „trackpoinťákům“ ale práci moc neusnadňuje. Schválně si to zkuste: položte si ruce tak, jako když pracujete s TrackPointem, a udělejte několikrát pohyb rukou do pravého horního rohu klávesnice a zpět (tedy na místo, kde byl page up/down původně). Poté zkuste to samé ke kurzorovým klávesám tedy tam, kde je page up/down u nových klávesnic. Původní umístění bylo příjemnější, protože při přechodu od TrackPointu hýbete pouze loktem a ne celou paží už od ramene. Tato zdánlivě nepodstatná věc podtrhuje účel, s jakým TrackPoint vůbec vznikl – měl sloužit jako ovládací prvek v situacích, kdy máte kolem sebe minimum místa. V sedadle běžného dopravního letadla kolem sebe nemáte tolik místa, abyste kvůli klávesám mohli hýbat celou paží. Právě takové drobné detaily dělají některé klávesnice ergonomicky lepší a některé horší.

Dalo by se pokračovat u změny kláves home a end. Tyto zdánlivě zbytečné klávesy jsou nesmírně užitečné: na webové stránce, v průzkumníku souborů, ve většině seznamů atd. vám umožní dostat se ihned na začátek či na konec stránky/dokumentu. Proč by měl člověk rolovat kolečkem myši jak o závod, když to samé zvládne za půl vteřiny stiskem jedné klávesy? Na původní klávesnici, jak vidíme na modelu X41, si home a end držely umístění jako na běžné klávesnici stolního počítače. Jejich umístění mělo jasnou logiku ve vztahu k vertikálnímu pohybu v textu: home byl nahoře, end pod ním. Editace textu ve Wordu je na ostrůvkové klávesnici obtížnější. Pokud používáte kupříkladu následující klávesové zkratky, nejspíše jste si všimli, že při práci na nové klávesnici se musíte daleko víc soustředit na to, kde klávesy vlastně jsou.

  • shift+end (označení textu až na konec řádku)
  • ctrl+home (skok kurzoru na úplný začátek dokumentu)

Některé klávesy zmizely úplně. Marně bychom hledali pause/break, system req, klávesu kontextové nabídky, scroll lock. Zatímco první dvě zmíněné využije opravdu jen málokdo, klávesa kontextové nabídky je mnohdy velmi užitečná, scroll lock najde své uplatnění např. v Excelu. Vyjmenované klávesy jsou sice dostupné speciálními klávesovými zkratkami v kombinaci s klávesou Fn (viz obrázek), to ale nejspíš většina těch, kteří by tyto klávesy bývali využili, nikdy nezjistí, protože přiložený dokument v krabici s notebookem se k nim buď nedostane (firemní notebook), nebo se do něj sami ani pozorně nepodívají. Numerický blok zmizel úplně, přitom se jedná jen o několik postisků kláves a doplnění pár řádků kódu navíc, tady úsporu nákladů neobhájí nikdo. Angličany či Němce absence numerického bloku asi moc netrápí, ale v českém rozložení klávesnice, kde se čísla zadávají nepohodlně v kombinaci s klávesou shift, to práci neusnadňuje.

„Skryté“ klávesy na ostrůvkových klávesnicích

U modelů ThinkPad X240-X270 nemá své pevné místo už ani klávesa insert. Pro její stisk je třeba vždy kombinace kláves Fn+end. Na první pohled je patrné, že na samostatný insert tak nějak „nezbylo místo“.

Tohle všechno by šlo ještě pochopit, kdyby okolo klávesnice nebyla spousta volného místa. Zatímco ThinkPad X41 maximálně využívá celou plochu základny a přesto obsahuje úplně všechny klávesy (vyjma Win a kontextové nabídky, které přibyly až u modelu X60), ThinkPad X270 má po stranách klávesnice spoustu nevyužitého prostoru.

S plýtváním místa se dostáváme k tlačítkům ovládání zvuku. ThinkPad X41 měl tato tlačítka zcela oddělená od všech kláves. To je velmi příjemné, protože pro úpravu hlasitosti vám stačí vždy jen stisk jednoho tlačítka. Chicletové klávesnice tato tlačítka z nějakého důvodu integrují do horní řady kláves. To je velmi nepříjemné, (v mém případě) dochází k neustálému míchání kláves (např. F3) a tlačítek ovládání hlasitosti (jedna z těchto funkcí je vždy dostupná pouze s klávesou Fn). Celou situaci se snaží zachraňovat režim Fn lock, který prohazuje preference funkčních a multimediálních kláves, indikujíce tak diodou na klávese Fn. Jelikož ale režimy často střídám (právě kvůli klávesám ovládání zvuku), takže vlastně nikdy nevím, který režim mám právě aktivní, a jestli pro ovládání zvuku budu nebo nebudu potřebovat i stisk tlačítka Fn. Dívat se pořád na diodu (což znamená dát si stranou levou ruku) není řešení, které by bylo rovné vlastním odděleným klávesám.

Shrnuto: klávesnici ThinkPadu X41 s archaickým modrým enterem Lenovo pozvedlo na mnohem vyšší úroveň, co se mechaniky a designu týče. Na nové klávesnici se píše zase o něco lépe. Inovované rozložení kláves se mi ale nelíbí a podle mnohých ohlasů napříč internetem nejsem sám. Velmi bych si přál, aby Lenovo vyslyšelo nářky uživatelů a vrátilo původní rozložení; nikoliv z konzervativnosti některých uživatelů, ale je původní rozložení zkrátka lepší a praktičtější (z důvodů popsaných výše). Lenovo by tak získalo bezkonkurenčně nejlepší notebookovou klávesnici na trhu. Doufám, že se dočkáme nějaké změny alespoň v rámci Retro ThinkPadu.

Tlačítka TrackPointu: změna mechaniky

Tlačítka TrackPointu nás opustila v roce 2013, zákazníci ale dali výrobci dost jasně najevo, že takové řešení se jim nelíbí. V roce 2014 se tedy vrátila zpět na své místo. Bohužel je neminula drobná změna.

Na první pohled si všimnete změněného tvaru všech tří tlačítek. Hranatá tlačítka vypadají prostě lépe, kulatá tlačítka do současného designu nezapadají. Výrobce se ale rozhodl změnit mechaniku levého a pravého tlačítka. Zatímco původní tlačítka byla ukotvená na horní straně, (mačkala se dole), současná tlačítka mají ukotvení přesně obráceně. To znamená, že při stisku tlačítka uplatníte zejména špičku palce, takže se prsty daleko rychleji unaví (původní řešení bylo daleko příjemnější, co se stavby palce a jeho pohybu tyče).

Tlačítka TrackPointu také ustoupila část své výšky velikému trackpadu. Tlačítka jsou užší a v kombinaci s výše popsanou změnou mechaniky i hůře ovladatelná. Práce s nimi je sice stále bez problémů (popsaných změn si všimne pouze skutečný detailista), v přímém srovnání ale vychází TrackPoint na starém ThinkPadu X41 prostě lépe.

Na závěr je ale fér zmínit, že se u nových modelů postupně vrací původní varianta ukotvení na horní straně kláves.

Závěr

Dnešním článkem jsem chtěl vyjádřit svůj názor k některým změnám, které ThinkPad v posledních letech zasáhly. Vývoj a posun vpřed je důležitý a nové ThinkPady se mi líbí. Současná zařízení ale ztrácí body zbytečnými chybami, které uživateli ubírají na komfortu. Přesto všechno věřím, že výrobce vyjde uživatelům vstříc a změny vyladí tak, aby se skloubila produktivita a ergonomičnost původního rozložení s designem a mechanikou nových klávesnic. Koneckonců má komunita na legendárnosti ThinkPadu nemalý podíl. Díky dlouhodobé podpoře ze stran fanoušků letos ThinkPad slaví 25 let své existence. Právě identita je to, co si musí Lenovo u ThinkPadu nejvíce chránit.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky