ThinkPad X1 Carbon 4. generace: první pohled
4. 8. 2016 | 12
Lenovo na trh uvedlo v pořadí již čtvrtou generaci svého vrcholného cestovního notebooku Lenovo ThinkPad X1 Carbon, který je speciálně určený pro firemní sféru. Co vše nabízí? Podaří se mu uspokojit požadavky i těch nejnáročnějších uživatelů? To napoví dnešní první pohled, plnohodnotnou recenzi vám pak přineseme v následujících dnech.
Lehký, tenký a přesto pevný
Současná generace notebooku Lenovo ThinkPad X1 Carbon se, stejně jako jeho předchůdci, může pochlubit velmi tenkou a lehkou konstrukcí. V řeči čísel to jsou rozměry 331 x 229 x 14 – 16 mm a hmotnost 1,17 Kg. To jsou na poměry 14″ notebooku více než sympatické hodnoty. Pokud se však bojíte o pevnost šasi, jsou vaše obavy zcela zbytečné. Konstrukce z uhlíkových vláken je totiž nejen velmi lehká, ale především pevná. Již na první uchopení lze poznat, že máte co do činění s opravdu kvalitně zpracovaným a odolným strojem. Nikde se nic neprohýbá, jednotlivé díly lícují na jedničku a k tomu, aby byli na displeji vidět „duchové“ je potřeba na víko pořádně zatlačit.
Pohodlná klávesnice a špičková polohovadla
Dávno pryč jsou časy sedmiřadých klávesnic v noteboocích ThinkPad, s tím se prostě musíme smířit, je to však opravdu takový důvod ke smutku? Jak pro koho, za sebe však mohu prohlásit, že jsem s klávesnicí téměř spokojen. Mechanika je zde tradičně vynikající a psaní je pohodlné také díky použití chiclet kláves. Chybět pochopitelně nesmí ani podsvícení, které zde nabízí dva stupně svítivosti. Největší výtka směrem k rozložení kláves se pak týká umístění tlačítka PrintScreen a absence klávesy pro kontextovou nabídku.
Clickpad od Synaptics má na dotek velmi příjemný hladký povrch, po kterém prst krásně klouže. Mechanika tlačítka clickpadu pak má trochu tužší a hlučnější chod. Samozřejmostí je podpora nejrůznějších dotekových gest, která fungují na jedničku. Skvělý je rovněž TrackPoint s oddělenými tlačítky, někdo si jen možná bude muset chvilku zvykat na jeho větší zapuštění mezi klávesy.
Krásný displej a průměrný zvuk
Lenovo ThinkPad X1 Carbon se prodává ve verzi s FullHD nebo QHD displejem, v obou případech se však jedná o IPS panely. Pro test byla k dispozici vrcholná varianta s QHD displejem. Proti použitému displeji nemám jediné křivé slovo. Rozhodně se jedná o jeden z těch lepších panelů, které v současnosti můžeme v noteboocích nalézt. Barvy, kontrast i pozorovací úhly jsou na velmi dobré úrovni. Největší výhrada pak směřuje k maximálnímu jasu, který sice není vyloženě nízký, u stroje v této cenové kategorii bych však očekával ještě o něco lepší výkon.
Reproduktory se nalézají v rozích naspodu základny. Maximální hlasitost je zde nadprůměrná a dostatečná pro většinu možných scénářů použití. Kvalitou reprodukce však spadá ThinkPad X1 Carbon mezi šedý průměr srovnatelný s multimediálními notebooky s cenou do 20 tisíc. To však vzhledem k zaměření počítače není úplně špatný výsledek. Nechybí softwarové vylepšení Dolby.
Výkonnostní špička mezi ultrabooky
Od 14 mm tenkého a něco málo přes kilo vážícího notebooku nelze očekávat výkon srovnatelný s herními stroji či workstationy. I tak se ale ThinkPad X1 Carbon nemusí po stránce výkonu za nic stydět. V testované vrcholné konfiguraci ukrylo Lenovo do útrob poměrně zajímavý hardware.
- Intel Core i7-6600U (až 3,2 GHz)
- Intel HD Graphics 520
- 16 GB RAM
- 512 GB SSD
- 4cell baterie s výdrží až 11 hodin
Related
AUTOR: Václav Švec
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Displej s frekvenci PWM pouhych 220 Hz pod 90% jasu. Pritom tato frekvence neni nic pevne daneho hardwarem, lze ji nastavit softwarove. Lenovo neustale mlci ohledne toho, proc je vychozi hodnota tak nizka, takze muze zpusobovat problemy pri delsim pouzivani. Pouze Lenovo ma tento problem u vetsiny 2016 modelu.
Zkuste porovnat s vrcholnou konfiguraci DELL XPS 13; a prestanete o Lenovu psat…. :-P pomer cena/ vykon a kvalita zpracovani :-P; osobně jsem o tomto Lenovu premyslel….a jsem dlouholety uzivatel a fanda Lenovo…ale Dell to u me rozseknul…. :-P
Vsude je nejaky problem. Treba XPS 13 melo dlouho nevypinatelny dynamicky kontrast (CABC). Rozdil je ovsem v tom, ze Dell nakonec umoznil tuhle otravnou blbost vypnout. Narozdil od Lenova a jeho blikajicich displeju na ktere kasle, pritom o tom problemu vi uz hodne dlouho.
Mimochodem „bastlirum“ na 51nb se povedl dalsi pekny kousek zvany X320/X330. Jde o mod ThinkPadu X220/X230 s displejem prave z XPS 13. Vypada to uzasne (nelze sem dat odkaz).
Pohledal jsem a spíš mě zaujal mód ThinkPad X62. To je něco, co mě skutečně chytlo za srdce…
Jsem zvědavý, zdali (a kdy) se někomu podaří udělat podobný bastl k X301. Ta šasí nemá jedinou chybu, nicméně vnitřnostmi již neobstojí a o displeji je škoda mluvit…
X62 je taky pekny. Na tom je fascinujici kolik tomu venuji casu, ovsem pri pohledu na soucasnou nabidku notebooku to zase tak zahada neni.
Upgradem X301 by mel byt Retro ThinkPad (13.3″ 16:10) nekdy pristim rokem. Ovsem co z toho nakonec bude, zda vubec a hlavne v jake kvalite, to zatim nikdo netusi.
Co sleduji diskuse na oficialnim foru tak mam obavy, zda je Lenovo jeste schopno vyrobit notebook, kteremu funguji spolehlive alespon zakladni veci. Problemy P rady nebo X1 Tabletu (ktery nakonec radeji stahli z nabidky) uz jsou zcela za hranici akceptovatenosti. Tam uz neni jakykoli naznak QA procesu, to jsou proste prototypy poslane do vyroby a testovane az na platicich zakaznicich. Vzhledem k tomu, ze vyvojovy tym na Retro pry pracuje jen ve „volnem“ case … radeji si nepredstavovat.
Je opravdu smutne sledovat, kam az kdysi znama znacka klesla jen diky neustale snaze o co nejvyssi snizovani nakladu.
Jo, o Retru se docela slehla zem. Prý dodávky displejů, tak uvidíme. Navíc to je jen polovina problému, druhá věc je cenová politika/dostupnost. Pakliže si ale komunita notebook už „odhlasovala“, nevěřim, že by se Lenovo (zásadně!) odchýlilo. Notebook by tím úplně ztratil smysl. Většina uživatelů o takový počítač nestojí, tím spíš fandové, pokud by notebook nesplnil očekávání. To je ale také problém, protože při přílišném očekávání nebudeme nikdy spokojeni. Osobně bych snesl něco srovnatelného s X220 – T400 už nám nikdo nevyrobí.
To mi připomíná, že jsem chtěl upgradovat mou X220 (vyměnit ji za zánovní kus) – lampičky se nějak odmítám vzdát, vlastně ji mám právě puštěnou…
Tak jiste, najit vyrobce co vyrobi „nestandardni“ 16:10 displej v cene nekolika desitek dolaru, coz je to jedine co Lenovo zajima u stroje s predpokladanou cenou v radu tisicu, jiste nebylo snadne. Jeste jsem cetl nejake trapne vymluvy, ze velci vyrobci jako Samsung a spol vyrabi 16:10 exkluzivne pro ovocnare a nemohou pro nikoho jineho. Zatimco novy Lenovo Miix 510 tablet ma 16:10 displej prave od Samsungu :-)
Puvodne se tvrdilo, ze cely vyvoj Retro bude vice otevreny, ovsem tohle asi jiz vzalo za sve. Udajne uz je vyroben prototyp (dskuse na reddit), nicmene ani na IFA 2016 ted v zari pravdepodobne nebude k videni. Nebojim se ani tak cenove politiky (bude to drahe, to je jasne) a dostupnosti (dnes neni problem sem dostat cokoli z US), ale hlavne te kvality.
Pakliže má celou linku pošéfovanou moštař, těžko s tím něco udělat. Tohle podle mě přesahuje rámec diskuse. Může to tak být, ale také nemusí. A je bez debat, že kopie smluv o výrobě se ven většinou nedostanou. :)
S tou dostupností jsem měl na mysli spíše to, aby to neskončilo jako malosériovka. Kvalita by měla být v pořádku (rozumím tím zejména pevnost v ohýbání), pokud se Lenovo nebude snažit za každou cenu ušetřit každý milimetr a gram. Fakticky by ale stačilo vzít X301 a poladit ji…
Kvalitou jsem myslel predevsim BIOS a drivery, ktere jsou u soucasnych modelu katastrofalni.
Ja o X1 docela uvazuji. Krome zminovaneho PWM (v 1920X1080 to snad ale displeje nedelaji) mam ale pochybnosti i o par vecech tykajicich se mechanickeho zpracovani. Kdyby se recenzent podelil o svoje postrehy, tak bych byl rad. X1 jsem videl jednou nazivo a prislo mi, ze ma spis volnejsi panty. Nevim, jestli by pri cestovani dopravnimi prostredy a praci na kline displej az moc netrepal. Podobne pri zavrenem viku byly panty tak volne, ze by se pri noseni v tasce notebook patrne sam rozeviral (samozrejme ne cely, ale cca o 1-2 cm).
Kus, ktery jsem, videl byl z doby nedlouho po zahajeni distribuce v CR, tak by me zajimalo, jestli ty panty treba nejak zmenili.
Rovnez si nejsem jisty vydrzi a odolnosti vika, ktere mi prislo, ze se az moc prohiba. Material vika jako takovy asi vydrzi, ale spis by me zajimalo, jaky to muze mit vliv na zivotnost / poskozovani displeje.
Jenze pouhych 1920×1080 na 14″ displeji a jeste k tomu s Windows 10 kde je vse obrovske a nejde zmensit, to nema cenu. Navic ten FHD displej ma dost slaby barevny prostor oproti trochu lepsimu QHD. To je lepsi si overit, zda jde pouzit nejaky PWM control tool k oprave toho blikani. Uz existuji i klony, ktere to nastaveni frekvence automaticky obnovi po zmene jasu, coz byl drive jeden z nedostatku. Staci sledovat diskusi ‚Low PWM frequency affects recent ThinkPad models‘ na oficialnim Lenovo foru.
Diky za tip… podivam se na to. Nad specifiky W10 jsem i tak trochu zapomnel premyslet, protoze mam porad sedmicky a i Tckove rady se porad prodavaji s downgradem prave na sedmicky.