Lenovo ThinkPad P70 – první pohled
21. 1. 2016 | 7
Lenovo a opravdu výkonné pracovní stanice? V 17″ formátu? To tu dlouho nebylo, takže když jsem dostal možnost krátce si vyzkoušet ThinkPad P70, neváhal jsem.
Na co P70 navazuje?
Často platí, že notebook má svého předchůdce, na kterého navazuje. Když jsem přemýšlel o tom, které notebooky jsou předchůdcem pro řadu ThinkPad Px0, tak jsem poměrně velmi rychle měl jasno. Proč o tom mluvím? Jednoduše protože v minulé generaci ThinkPadů (T450, T550) mi workstation chyběl. W550s říkáte si? To podle mého soudu není workstation, protože mu zkrátka nějaké aspekty pracovní stanice chybí. Řada ThinkPad P totiž navazuje na tradiční mobilní pracovní stanice W540 a jejich předchůdce – W530,W520,… . 17″ modely zase odkáží na W700 a W701 Proč? Protože může mít plnohodnotné čtyřjádrové procesory s patřičným výkonem. Dokonce více než s patřičným. Prokáže to však právě v praxi, kde W550s, alespoň z mého pohledu, pohořela?
Představení
Nejdříve by bylo vhodné představit si P70 z toho, řekněme, exaktně vyjádřitelného pohledu. Takže tedy trochu parametrů:
- Čtyřjádrové procesory Intel i7, nebo Xeon E3 s TDP 45W
- Až 64GB RAM DDR4 ve čtyřech slotech
- Displeje 1920×1080 IPS (možno i dotykovou verzi), nebo 3840×2160 IPS (15″ nebo 17″)
- Grafická karta Nvidia Quadro M5000M 8GB, M3000M 4GB, M600M 2GB
- Úložiště formou SSD mSATA 256GB, 512GB, nebo 1024GB (2x 512GB)
- 8 článková baterie s kapacitou 94Wh
- DVD mechanika, bluetooth 4.1, USB-C, Wi-Fi AC
- čtečka otisků prstů, TPM, podsvícená klávesnice, dokovací konektor
- Napájecí adaptér 170W, nebo 230W
Podle mě to jsou více, než slušné parametry. Upřímně mi vyrazily dech. Takovéto výkonné komponenty jsem do relativně nedávné doby považoval za možné maximálně v pracovních stanicích Goldmax, které měly s notebookem velmi málo společného. Pro skutečnou workstation velmi dobrý hardwarový základ.
Proporce, zpracování
Nikoho asi nepřekvapí, že P70, jako 17″ pracovní stanice nebude zaměřená na nízkou váhu a tenký profil. Je to zkrátka „bedna“. Velká a těžká. Ne nepodobná těm, které byly před několika lety běžné i v třídě běžných 15″ notebooků. Výsledkem je váha přes 3kg, a tloušťka 3cm. Přesněji řečeno:
- 416mm x 276mm x 31,5mm – 29,9mm (šířka x hloubka x výška)
- 3,3kg
Zpracování zařízení je na velmi dobré úrovni. Nikde nic nevrže a neskřípe, spodní strana notebooku je celá z hořčíku, zbytek jsou matné plasty. Celkově se jedná o velmi bytelné zařízení. Ovšem tuto vlastnost přisuzuji velikosti a „tloušťce“ stroje, protože takto velké notebooky působí bytelně tak nějak ze své podstaty, velikosti a váhy…
Závěr – ne na dlouho
Co dál? Pro dnes to bude vše – jedná se o první pohled a malou návnadu toho, co by mělo přijít. V recenzi se samozřejmě rozepíšu mnohem více. Zejména se chci zaměřit na výkon P70 a jestli je schopná jej podávat dlouhodobě – přesně to, co W550s neuměla i přesto, že měla úsporné komponenty. Také budu velmi srovnávat s W520, která je mým každodenním společníkem. Zajímá vás něco dalšího? Konkrétního? Rád do nadcházející recenze zapracuji každou smysluplnou otázku, kterou mi v diskuzi položíte.
Related
AUTOR: Adam Ležák
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Na porovnání s W520 se těším, také ji mám a hledám náhradu. Zajímalo by mě:
– kompatibilita s dokinou pro W520
– kompatibilita se zdrojem pro W520
– zda už půjdou připojit více jak 2 monitory (NVidia v W520 dokázala obsloužit pouze 2)
– možnosti připojení další baterie
– pásma pro LTE
– možnosti Intel® Management Engine (půjde dálkově ovládat?)
Na nektere otazky mohu odpovedet rovnou:
– Nekompatibilni
– Prakticky nikoliv (popisu v recenzi)
– W520 dokaze obslouzit monitory tri (T420/T420s/T520 s Nvidia kartou ctyri)
– Co vim, tak moznost rozsireni neni.
– Bohuzel nemam verzi s LTE/3G
– Pokusim se zjistit nejake info
Bude dodavan novy bezne seriove vyrabeny LTE-A modul Sierra Wireless EM7455 (Qualcomm), datasheet lze najit na Internetu. Podporuje vsechna v CR pouzivana LTE pasma, ovsem nema jiz vubec podporu 2G dat (GPRS/EDGE), pouze 3G a 4G. Coz je ve specifickych podminkach CR trochu problem :-)
Pro novou .60 ThinkPad serii se krome EM7455 pripravuje jeste Huawei ME906s, bez podpory LTE-A („pouze“ LTE), ovsem s podporu 2G pro rozvojove zeme jako CR. Neni ale zatim uveden jako podporovany (v prekladu: nezakazany zamerne v BIOSu) model prave pro P70.
Děkuji (i níže Adamovi) za odpovědi.
Na notebookcheck prave vysla recenze P70 se 4K displejem, zaver at si udela kazdy sam.
Lenovo stale neni schopno (ochotno ?) vybrat displej odpovidajici cenovce
– annoying screen bleeding
– PWM below 95 % brightness
Tak já nevím, overall P70 dostala 89% to mi neprijde zrovna spatne..abych vypích z textu: Lenovo’s ThinkPad P70 is an excellent re-entry into the segment of 17-inch workstations, nejste nahodou pane troll ?
Workstation s panelem co blika v celem rozsahu nastaveni jasu a k tomu kopa dalsich (snad resitelnych opravou BIOSu, nemelo to byt ale pred uvedenim ?) problemu ktere se doctete v Lenovo forech je duvodem meho hodnoceni.