Lenovo A7010 – dospělý smartphone za poloviční cenu

26. 1. 2016 | 6

Po dlouhé době mě v portfoliu Lenovo zaujal nový smartphone. Považte sami – 5,5″ Full HD displej, 2GB operační paměti, osmijádrový (čím víc proužků, …) procesor a relativně aktuální Android za 6999,-? Minimálně je to zajímavá nabídka.

Představení

Lenovo na přelomu roku představilo a v ČR začalo prodávat několik nových telefonů. Nás zajímá jedna konkrétní dvojice, a to konkrétně Lenovo Vibe X3 a Lenovo A7010. Již na první pohled jsou to telefony od sebe prekticky nerozeznatelné – změny naleznete hlavně „pod kapotou“. Také proto se A7010 na čínském trhu jmenuje „Vibe X3 Youth“. Zásadní rozdíly najdeme hlavně v hardwarové výbavě (jiný procesor,…) a také v konstrukci, která je v případě X3 obsahuje zásadně více kovu, zatímco A7010 spoléhá ve větší míře na plast – tím mám na mysli primárně stříbrný proužek/rámeček táhnoucí se okolo celého zařízení. Můj osobní názor je takový, že plastová konstrukce a celkově materiály jsou pro aplikaci na telefon mnohem vhodnější, byť nejsou tak „luxusní“ a trendy. Každopádně výsledkem je, že A7010 je jako levnější model primárně plastový a já to vnímám jako konstrukční benefit.

 

Technické parametry A7010:

  • CPU MediaTek MT6753 Octa core 1.3 GHz
  • RAM 2GB
  • 5,5″ Full HD IPS displej
  • 32GB úložiště + volitelná micro SD karta až 128GB (v případě nevyužívání druhého slotu SIM karty)
  • rozměry 154mm x 77mm x 9mm (VxŠxH), hmotnost 160g
  • Android 5.0 (5.1)
  • Baterie 3300mAh
  • Fotoaparát 13Mpx s LED přisvícením, automatickým ostřením, natáčení videa v rozlišení Full HD
  • Konektivita LTE/3G, Wi-Fi a/b/g/n/ac, bluetooth 4.0, NFC, FM rádio
  • Čtečka otisků prstů, Dual SIM

Balení, obsah

Smartphone je, jak je dnes již zvykem, dodáván v krabičce půdorysně ne o moc rozměrnější, než je sám telefon. V balení najdeme samozřejmě telefon a příslušenství ve formě prachobyčejných bílých sluchátek (u černého telefonu), nabíječky, která je nezvykle rozměrná a také micro USB kabelu, který je taktéž bílý. Nepostřehl jsem, kdy začalo být normální, že výrobci dávají i k černým telefonům bíle příslušenství, ale přijde mi to nevhodné. Minimálně mě se to nelíbí a nejsem z toho nadšený. V balení se nachází také obyčejný plastový kryt a fólie na displej, což je určitě příjemné.

DSC02820

DSC02821

DSC02822

Balení jako takové tedy ničím nepřekvapí, svoji hlavní funkci, tj. ochránit obsah, plní určitě dobře. Jediným nezvyklým prvkem pro mě zůstávají nestandardní rozměry napájecího adaptéru. Adaptér ma relativně běžné parametry 5.2V a 2A na výstupu, takže telefon nabije během 2-3h, ale jeho rozměry jsou oproti adaptérům se stejnými paramtery dvojnásobné – tento typ adaptéru je u Lenovo zařízení běžný.

Zpracování, konstrukce

Jak už jsem nadnesl v představení, telefon je vyroben primárně z plastů – nehraje si tedy na žádné „prémiové“ materiály a vlastnosti (nemá potřebu oslovovat určitou skupinu zákazníků, které je méně citlivá na cenu). To ale neznamená, že by konstrukce byla nějak nekvalitní, nebo odbytá. Naopak. Celý telefon je vyroben velmi kvalitně a také tak působí. Nikde nic nevrže, na telefonu nenaleznete nedodělky typu ostrých hran, nebo neslícovaných dílů. Zkrátka určitě nemám pocit, že v ruce držím nějaký primárně cenově dostupný telefon.

DSC02809

Přední stranu telefonu tvoří samozřejmě primárně displej. Základní ovládací tlačítka jsou senzorová, pod displejem. Nad displejem nalezneme čelní kamerku jejíž výstup má dostatečnou kvalitu pro videohovor, nicméně vyfotit s tím nějakou fotku už není úplně ideální. Nad a pod displejem jsou stereo reprodutkory, které produkují velmi hlasitý a na poměry mobilních telefonů velmi dobrý zvuk. Okolo telefonu je stříbrný rámeček z plastu (X3 má kovový). Na pravé straně tohoto rámečku nalezneme klasické power tlačítko a kolébku pro ovládání hlasitosti. Tlačítka mají naprosto ideélní chod, který dává zpětnou vazbu, není hlučný a jen velmi těžko se mohou stisknout omylem. Zadní strana je asi nejzajímavější. Celý povrch tvoří kryt s matným povrchem, který je oddělávatelný „vycvakáním“. Bohužel to neznamená, že by byla vyměnitelná baterie, což je společný prvek s dalšími telefony Lenovo (například A5000). Na zadní straně je dále obligátní fotoaparát s LED přisvícením a neobligátní čtečka otisků prstů.

DSC02810

DSC02814

Celkově telefon vypadá relativně hodnotně. Rozhodně byste do něj neřekli, že je to dostupný telefon. Zřejmě výhoda blízké příbuznosti s Vibe X3.

DSC02809

Při pohledu na odkrytovanou zadní stranu vyvstane jedno poměrně zajímavé zjištění. Telefon je dual SIM, ale jeden ze slotů na SIM kartu je „duální“ a lze do něj vložit buď SIM kartu, nebo mikro SD kartu. V praxi to znamená zejména to, že pokud budete chtít do telefonu vložit SD kartu, tak telefon v tu chvíli přestane být dual SIM. Stejně tak uživatelé dual SIM přicházejí o možnost využití přídavné SD karty.

Výkon, prostředí

Telefon je vybaven osmijádrovým procesorem MediaTek MT6753 o nominálním taktu 1,3GHz. Ještě, než jsem měl telefon k dispozici, tak jsem si říkal, že by to mohl být problém při čistě jednovláknových aplikacích. Naštěstí se ukázalo, že tomu tak není. Telefon prakticky za každých podmínek funguje naprosto plynule a nikdy se mi nestalo, že bych měl problém s nedostatkem výkonu. Kapacita operační paměti činí rovné 2GB, což považuji za optimální. Navíc telefon disponuje poměrně rozumným algoritmem pro uvolňování paměti (není to uplně samozřejmé), takže se prakticky nestane, že byste museli čekat na uvolnění paměti pro, například, nově spuštěnou aplikaci.

Jediná věc, která mi opravdu vadila a nepřišel jsem na to, jak jí změnit, byl zvuk notifikace, který telefon vydával, pokud se připojil a odpojil od Wi-Fi. Problém je, že je to zvuk společný pro všechny notifikace (sms, e-mail,…) a telefon tyto zvuky vydává i v případě, kdy je „uspaný“, uživatel s ním nepracuje a telefon se jen na chvilku připojí na Wi-Fi, a zkontroluje si nějaké věci jako třeba e-mail. Toto chování je asi nejotravnější v okamžiku, kdy se človek třeba jen podívá kolik je hodin (rozsvítí a za sekundu zhasne displej). Telefon se vzápětí připojí na Wi-Fi za a minutu odpojí.

Telefon se ke mě dostal a měl nainstalovaný Android 5.0. Během používání jsem dostal upgrade na Android 5.1. Prostředí je upravené Lenovem, stejně jako u jiných telefonů této značky. Tato grafická nadstavba je podle mě poměrně lehká, takže nezatěžuje systém a ve výsledku ani uživatele. Byl bych raději za čistý Android, ale toto UI od Lenova mi vůbec nepřijde špatné.

Baterie

A7010 disponuje baterií o kapacitě 3300mAh, což je v kontextu dnešních telefonů lehký nadprůměr. Při mém stylu používání jsem měl potřebu nabjet jednou za 1-3 dny. Nejčastěji jsem nabíjel obden, což je podle mě docela rozumné, protože zkrátke máte jistotu, že telefon vydrží i náročnější den. Nabíjení trvá asi dvě hodiny při použití 2A nabíječky (v balení).

2016_01_14_00.38.30

Fotoaparát

Telefon disponuje fotoaparátem s rozlišením 13MPx. Je to další prvek, kde se oproti Vibe X3 (21MPx) šetřilo. Fotografie jsou poměrně hezké, pokud je dobré světlo. Jakmile je světla málo, tak je těžší udělat hezkou fotografii, ale celkově jsem byl spokojený.

Čtečka otisků prstů

Od začátku, kdy se začaly na chytrých telefonech objevovat čtečky otisku prstů na zadní straně (pod čočkou foťáku), tak jsem si říkal, že to není úplně nejvhodnější řešení. Zkušenost s A7010 pro mě byla s tímto umístěním čtečky premiérová a musím říct, že jsem si velmi rychle zvykl na toto řešení. Je velmi intuitivní, urychluje samotný proces autorizace přístupu k zařízení a zkátka je pohodlné tuto vychytávku používat. Jedinou nevýhodu spatřuji v tom, když telefon vezmete do druhé ruky (u praváků levá), tak jej čtečkou zkrátka neotevřete. Řešení může být přidání druhého otusku do telefonu, nicméně vzhledem k omezení na právě dva otisky přijdete o možnost mít čtečku nastavenou i na prsty třeba přítelkyně. Je to škoda, zvláště, pokud by to mělo být jen softwarové omezení. Jako nejzásadnější přínos čtečky otisků prstů na telefonu vnímám dva faktory – zrychlení odemykání telefonu a fakt, že vaše okolí nemůže „okoukat“ heslo, nebo PIN, který na telefonu zadáváte.

DSC02817

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky