Recenze Lenovo Phab Plus: Velký telefon, nebo malý tablet?
19. 12. 2015 | 2
Kde jsou ty časy, co nám na telefonu plně dostačoval 2″ displej. Doba pokročila a telefony značně vyrostly a to až do obřích rozměrů. Jedním z těchto obrů je i Lenovo Phab Plus, který se pyšní převážně 6,8″ displejem, díky kterému si ho leckdo může splést s menším tabletem.
Hardware
- Displej: 6,8″, IPS, FullHD (1920 x 1080 px) s jemností 326 pixelů na palec
- Procesor: osmijádrový 64-bitový Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (1,5 GHz, Cortex A53)
- GPU: Adreno 405
- Paměť: 2 GB RAM, 32 GB vnitřní úložiště s možností rozšíření paměťovými kartami o až 64 GB
- Fotoaparát: Zadní 13 MPx s duálním bleskem a automatickým ostřením, přední 5 MPx
- Video: až 1080p (30 FPS)
- Baterie: 3 500 mAh, nevyměnitelná
- Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, LTE (2600 MHz, 2100 MHz, 1800 MHz, 900 MHz, 800 MHz) Glonass, GPS
- OS: Čistý Android 5.0.2
- Rozměry: 186,6 x 96,6 x 7,6 mm
- Hmotnost: 229 g
Obsah balení
Rozměry samotné krabičky, ve které se telefon spolu s dalším příslušenstvím nachází, už na první pohled napovídají, že se v ní skrývá něco velkého. Obsah balení je celkem skromný. Na rozdíl od jiných modelů zde chybí bonusové doplňky v podobě krytu a fólie, což je ostatně velká škoda. Základní kryt a fólie na takto velké zařízení by se zajisté hodily. V balení chybí i základní příslušenství, jako jsou sluchátka, avšak kdo z nás dnes používá přibalená sluchátka? V krabičce tak nalezneme pouze stručný návod, napájecí adaptér, USB kabel, špendlík pro otevření šachty pro SIMkartu a samozřejmě také samotný telefon.
Vzhled a zpracování
Tělo smartphonu Lenovo Phab Plus je vyrobeno z hliníku, který je na dotyk velice příjemný. Na první pohled po vybalení na mě sice záda telefonu působila jako povedený odlitek z plastu, po detailnějším ohmatání však šlo poznat, že se jedná o kov. Bezesporu velkou výhodou je i to, že na zadní části viditelně neulpívají otisky prstů. Díky kulatým hranám telefon neklouže z rukou. Zařízení je vysoké 186,6mm, široké 96,6mm a hluboké jen příjemných 7,6mm. Hmotnost se pak zastavila na 229 gramech.
Zadní část telefonu zaujme svým velkým reproduktorem s technologií Dolby Atmos. V něm také nalezneme i čočku fotoaparátu, která se pyšní rozlišením 13 Mpx a automatickým ostřením. Nechybí ani duální blesk. Na spodní straně zařízení se nachází tenký gumový pruh, který zlepšuje průchodnost signálu k anténám.
Na spodní straně pak nalezneme microUSB konektor a mikrofon. Trochu netradičně je konektor otočen, pokud jste tedy zvyklí jej do telefonu zasouvat placatou stranou dolů, nejspíše vám potrvá, než si zvyknete jej zasouvat placatou stranou nahoru. Na pravé straně standardně nalezneme tlačítko pro vypnutí, nebo naopak zapnutí displeje a jednolité tlačítko pro úpravu hlasitosti.
Na vrchní straně se nachází 3,5mm jack pro připojení sluchátek. Levá strana obsahuje šuplík pro SIM. V telefonu můžeme mít buďto dvě karty SIM, nebo jednu SIM a paměťovou kartu. Do jednoho slotu na šuplíku pro SIM můžeme vložit kartu o velikosti micro, nebo nano, ten druhý pak je na dnes již standardní micro SIM. Při využívání dvou SIM karet telefon funguje v režimu dual stand-by.
Čelní strana telefonu pak nabízí standardní reproduktor pro volání, selfie kameru o rozlišení 5Mpx a notifikační diodu, která je umístěna v mřížce reproduktoru. Notifikační dioda je relativně slabá a díky zapuštění do reproduktoru téměř nejde vidět. Dioda má oznamovat napájení, zmeškaný hovor, přijatou zprávu, ale i notifikace aplikací. Bohužel zcela korektně fungovala pouze indikace napájení. Díky velikosti telefonu zde nenajdeme klasická tlačítka, jen tlačítka na displeji.
Výkon
Srdcem phabletu Lenovo Phab Plus je 64-bitový osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 615 o taktu 1,5GHz společně s 2GB paměti RAM. O vykreslování grafiky se stará akcelerátor Adreno 405.
Uživatelská paměť se zastavila na příjemných 32 GB, ze kterých si samotný systém ukrojí 6,54 GB. K dispozici tak máme přibližně 25 GB místa na svá data a aplikace. Paměť si můžeme rozšířit o paměťové karty s kapacitou až 64 GB, ale to pouze v případě, kdy budeme v telefonu využívat pouze jednu SIM.
V benchmarku AnTuTu (64bit verzi) telefon získal slušných 33 757 bodů, v AnTuTu HTML5 testu poté 14 408 bodů. Na telefonu příliš nehraji, ale v rámci testování jsem se obětoval a věnoval pár hodin hraní her Dead Trigger 2 a World of Tanks. Při hraní těchto her jsem se nesetkal se sekáním, nebo jakýmikoliv problémy. Dokonce i zahřívání telefonu nebylo nijak výrazné.
Baterie
Velký displej si žádá velkou baterii, ale hodnota 3 450mAh ani neoslní, ani neurazí. Kapacita baterie se zasekla na průměru sedmipalcových tabletů, což vzhledem k určení není mnoho. Pokud však neplánujete hrát na telefonu v kuse jen hry, i tato průměrná baterie vám bude dostačovat.
Výdrž při průměrném používání (plný jas, připojení pouze Wi-Fi, občasná kontrola zpráv, emailů, novinek na sociálních sících, volání, brouzdání po internetu) se pohybovala i kolem jednoho a půl dne. V plné zátěži (vypnutá WiFi, jas na 100%, bez spuštěných zbytečných aplikací) se baterie vybíjela přibližným tempem -12% za hodinu, teoreticky by tedy telefon měl na plný výkon vydržet kolem devíti hodin.
Z úplného vybití se kapacita baterie na 100% vyšplhá přibližně za 3 hodiny při nabíjení originálním napájecím adaptérem.
Operační systém, prostředí
Telefon pohání operační systém Android ve verzi 5.0.2 Lollipop. Největším plusem však je, že operační systém neobsahuje grafickou nástavbu VibeUI, na kterou jsme u Lenova zvyklí, ale čistý Android. V telefonu tak nalezneme pouze aplikaci McAfee Security, SHAREit a SYNCit. Všechny tyto aplikace jdou odinstalovat.
Samotný systém se nezasekával, vše bylo plynulé. V telefonu naplno využijete i funkce, které mají zlepšit používání jednou rukou i u takto velkého zařízení. Po napsání gesta ve tvaru písmene „C“, nebo obráceného „C“ se obrazovka zmenší na stranu. Vhod přišla také funkce „Široký dotyk“.
Displej
Chloubou telefonu je bezesporu displej. Ten má úhlopříčku úctyhodných 6,8“ a tvoří ho IPS matice s FullHD rozlišením, což na této úhlopříčce dělá přibližně 326 pixelů na palec. Pozorovací úhly telefonu jsou dobré, z podání barev mám také dobrý pocit, ačkoliv by právě barvy mohly být trochu živější. Automatický jas fungoval celkem obstojně, jen na přímém slunci trochu pokulhával. Dle mého názoru by maximální hladina jasu mohla být o něco vyšší.
Zvuk
Reproduktor telefonu nelze přehlédnout. Jeho velikost i tvar napovídají, že se nejedná o tuctové „škvrčítko“. Technologie Dolby Atmos to jen potvrzuje, zvuk je opravdu čistý. V nastavení je několik přednastavených zvukových režimů, které mají za cíl softwarové vylepšení zvuku. To se celkem daří a reprodukovaný zvuk je radost poslouchat.
Fotoaparát
Čočka fotoaparátu má rozlišení 13Mpx, což možná dobře vypadá na papíře, ale v reálu se zdá být všechno jinak. Výsledné fotografie jsou šedivé a postrádají živější barvy. Velké problémy má telefon také v prostředí s nedostatkem světla, chvíli mu totiž trvá, než zaostří. Na nějaké ty momentky však fotoaparát bude stačit.
Přední selfie kamera s 5Mpx rozlišením je dostačující. Vhod přijdou i dostupné rychlé filtry, či automatické vylepšení fotografie.
Konektivita
Kovové tělo téměř vždy představuje problém s příjmem signálu. U Lenovo Phab Plus jsem však až na drobné odchylky nic podobného nezpozoroval. Telefon podporuje sítě 4G LTE na téměř všech frekvencích tuzemských operátorů a to včetně 900MHz pásma od Vodafonu. Jak je u DualSIM modelů zvykem, LTE je možno přijímat pouze na jedné SIM.
Taktéž s příjmem WiFi signálu nebyl jediný problém, vše fungovalo, jak by mělo. WiFi podporuje standardy 802.11 b/g/n/ac. Bluetooth zde nalezneme ve verzi 4.0.
Při testování jsem trochu bojoval se signálem GPS. Fixace trvala příliš dlouho, signál byl nepřesný a kolísal. Až v momentě, kdy jsem se chystal zapůjčený telefon vrátit a obnovil jej do továrního nastavení, se kvalita přijímaného signálu razantně zlepšila. Fixace proběhla vždy do půl minuty, na otevřeném prostranství i rychleji. Bylo by dobré ještě zmínit, že mimo standardní GPS telefon podporuje i ruský GLONASS.
Related
Shrnutí
Na testování modelu Phab Plus jsem se těšil a to převážně proto, že můj 6“ telefon je mi malý. Byl jsem taky zvědavý, jak se s tak velkou plackou dá žít. A byl jsem celkem mile překvapený, když telefon na testování dorazil. Prvních několik dní mi ležel na stole, než jsem si pořídil kalhoty s většími kapsami.
Při testování mě trochu mrzelo, že k telefonu není dodávaná ochranná fólie na displej a zadní kryt, který by byl schopen zařízení ochránit před pády a poškrábáním.
Po čtrnácti dnech testování jsem měl z telefonu smíšené pocity. Velká úhlopříčka mi někdy vadila, jindy jsem za ni byl rád. Telefon měl občas tendenci z rukou vyklouzávat. Používání jednou rukou není zrovna ideální, i když je v telefonu možnost zmenšení obrazovky do režimu pro používání jednou rukou.
Phablet Lenovo Phab Plus se hodí opravdu spíše pro lidi, kteří s sebou často nosí dvě různá zařízení – telefon a tablet. Na běžné používání se mi zdá jeho velikost až moc velká. Ale i přes to věřím, že si najde mnoho nových majitelů i z řad těch, kteří chtějí jen tablet s možností volání.
- Velký displej
- Skvělý zvuk
- Dostačující výkon
- Čistý Android
- Horší fotoaparát
- Menší výdrž baterie
AUTOR: Vojtěch Vymětal
Odpovědět
Zrušit odpověďKomentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Dobrý den, jsem z generace nad hrobem, takže s IT technikou pracuji pouze jako uživatel. Asi 20 let jsem na PC konstruoval strojařinu (SolidWorks), ale co se týká práce s „tlačítky“, to mě dost míjelo. Na stará kolena mi pořídili hračku Lenovo Phab Plus a řeším několik problémů. Návod k použití popisuje výhradně operace, které jsou buď intuitivní stejně jako u všech ostatních zařízení, nebo operace, sloužící ve výsledku pro zábavu a nesmysly. 30% návodu pak řeší, že igelitový pytlík se nemá dávat na hlavu, protože by to mohlo vést k zadušení…..
Potřebuji si instalovat aplikaci „notes“, kterých je v nabídce na netu asi 30, ale tablet ji odmítá přijmout. Neporadíte někdo, postup? Například aplikace „Navigace“ se stahují a instalují bez problémů.
Díky předem.
Proc je tam ten pitomy holy android, kdyz Leninovo delalo dobou Vibe rom?