ThinkPad Tablet 10 s přídavnou klávesnicí: Ještě to chce pilovat
3. 1. 2015 | 15
Do ruky se mi dostal po delší době zase nějaký kousek na recenzi, tentokráte se jedná o tablet/hybrid, a to konkrétně o model ThinkPad Tablet 10, včetně přídavné klávesnice, který navenek působí jako pracovní nástroj – je tomu skutečně tak?
Parametry testované konfigurace:
- CPU: Intel Atom Z3795 (1,59 / 2,39 GHz)
- RAM: 4 GB DDR3
- Úložiště: 128GB Flash paměť
- Integr. grafika: Intel HD Graphics 4600
- Displej: 10,1“, FHD rozlišení (1 920 x 1 200 px), IPS, lesklý, dotykový + digitizér s perem
- Wi-Fi, Bluetooth
- Baterie: 2článková, uživatelsky nevyměnitelná
Vzhled, zpracování
Je těžké přesně určit, zda by se nový ThinkPad Tablet 10 měl řadit už mezi notebooky, či ještě stále tablety. Toto zařízení můžeme zařadit někam mezi. Nový ThinkPad se může pyšnit opravdu příkladným zpracováním, nejedná se o levné plasty, nýbrž o ušlechtilý kov. Na první pocit je konstrukce velice pevná, nikde nic nevrže. Jen tlačítka po bocích, která jsou plastová, by mohla být vyřešena lépe, někdy z nich při mačkání nemám moc dobrý pocit.
Celá přední strana tabletu je samozřejmě ze skla, boky a záda jsou kovové. Na bocích jsou umístěny jmenovitě tyto konektory:
- Vlevo: port na dobíjení tabletu, USB ve verzi 2.0
- Nahoře: tlačítka pro uzamykání otáčení displeje, zapínací/uspávací tlačítko
- Vpravo: jack pro sluchátka, kolébka hlasitosti, mikrofon, slot na SIM kartu, slot na SD kartu, microHDMI
- Dole: 5pinový konektor pro uchycení klávesnice
- Zadní strana: reproduktory po obou stranách u spodní hrany, čtečka otisků prstů, fotoaparát, LED diodka pro přisvětlení
Na zádech dále najdeme klasické logo ThinkPad, kde červená tečka nad „i“ svítí, pokud je tablet v pohotovosti. Na zádech se pak ještě také nachází logo Lenova a regulační popisky. Jak jsem psal, najdeme zde i čočku 8MPx fotoaparátu, na přední straně je to pak 2MPx kamerka pro videohovory.
Přední strana nám na spodním okraji nabídne jen tlačítko Windows pro návrat na domovskou obrazovku, na vrchním okraji najdeme zmíněnou webkamerku.
Tablet je nabízen pouze v jedné barevné variantě, a to černé, která respektuje barvy svých soudruhů notebooků. Tablet tedy netrpí nějakými barevnými výstřelky a dojde vám kus, který hezky ladí.
Kvůli tenkosti přístroje se na něj nevešlo plné HDMI, což ovšem nepovažuji za velkou nevýhodu.
Tablet se krásně drží v ruce, hlavně díky své nízké hmotnosti. I když tablet používáte s klávesnicí, tak nemáte vůbec pocit, že nosíte něco těžkého, to samé platí i o malém adaptéru.
Software
Tablet v sobě již z výroby obsahuje systém Windows 8.1 Pro ve své 64bitové verzi. Oproti jiným tabletům je zde tedy plnohodnotný a 64bitový Windows Pro (nebývalo u tabletů zvykem), který je skutečně na práci a firemní sítě lépe připraven.
Obraz a zvuk
ThinkPad Tablet 10 je osazen, jak z názvu vyplývá, displejem o velikosti 10” s rozlišením Full HD, přesněji 1 920 x 1 200 pixelů. Musím říci, že je radostí na displej pohledět. Hůř se s ním už ale manipuluje. Někdy jsou prostě nabídky hůře stisknutelné, vše je mrňavé. Displej je samozřejmě dotykový, má dobrou svítivost. Na dotyky reagoval velice přesně a skvěle. Mým problémem jsou trochu větší prsty, a tak když jsem pracoval s klasickou plochou, měl jsem někdy problém se trochu trefit do potřebného místa, ale to je samozřejmě individuální. Rastr není nijak vidět, z používání tabletu máte tedy skvělý pocit. Díky tomu, že je lesklý, se ale snadno ušpiní.
Díky IPS technologii nabízí tablet nádherné barvy, ale i pozorovací úhly. S jasem obrazovky jsem byl plně spokojen.
Velmi pozitivně mě překvapily i stereo reproduktory, které se nachází po bocích těla tabletu. Hlasitost je tak akorát vysoká, ale hlavně zvuk linoucí se z reproduktorů není nikterak plochý a vytváří dojem “3D” efektu, čehož si cením.
Fotoaparát
Tablet je osazen na zadní straně fotoaparátem s rozlišením 8 MPx a přední kamerkou s rozlišením 2 MPx.
Kvalitu fotografií bych označil jako průměrnou až podprůměrnou. Kamerka slouží opravdu spíše jako taková “nouzovka”. Nikdo ale také nemůže od tabletu očekávat to, že s ním půjdou tvořit nádherné fotografie, k tomu tablety nejsou ani přímo určeny. Kvalitou neoslní ani při dobrých světelných podmínkách, o horším osvětlení už vůbec nemluvě. Fotky jsou plné šumu.
Opakem je přední kamerka pro videohovory, která slouží svému účelu a kvalitou plně dostačuje. Obraz není nikterak sekavý, kvalita je opravdu tedy plně dostačující.
Výkon
Tablet pohání Intel Atom Z3795 se základním taktem 1,59 GHz. O grafický výkon se stará integrovaná grafická karta Intel HD Graphics 4600. Tablet doplňují 4 GB paměti RAM a 128 GB úložného prostoru (Flash).
Výkon je u tabletu poněkud rozporuplný… Nejsem nijak náročný uživatel a i při běžném procházení webu měl tablet několikrát problém. Nenabízí se nám tedy možnost použít ho jako nějaké multimediální zařízení. Zde zkrátka pohoříte. Tablet bych ohodnotil asi tak, že může sloužit jen jako zařízení, které opravdu splní základní požadavky uživatele, čili nenáročný internet, kancelářské aplikace apod.. Na nic náročnějšího si ho bohužel nedovedu představit.
Klasická manipulace v OS mu nedělá problém. Hudební projev je vcelku věrný, vůbec tedy neurazí.
Hraní her s tabletem rozhodně nedoporučuji, ať už kvůli menšímu výkonu integrované grafiky, či brzdícímu Atomu.
Chlazení, hluk
Chlazení je u tabletu řešeno celkem obstojně. Celkově se tablet nijak extra nezahřívá, jen při náročnějším používání je zadní strana trochu více teplá. Navíc kovové materiály toto jen umocňují.
Tablet nemá větráčky, chladí se pasivně. Při klasické nenáročné práci (web, kancelář, hudba,…) se tablet nijak moc nezahřívá, což je jen pozitivní, celkem dá o sobě už ale tablet znát, pokud jej zatížíme (filmy,…). Hlukem samozřejmě ne, ale teplotami. Zadní strana při náročnějším použití začne více hřát, teploty se pohybují okolo 60°C, nicméně to pořád ještě není nějak nepříjemné.
Baterie
Podle materiálů Lenova by měla baterie držet tablet při životě kolem 10 hodin. Musím říci, že reálně jsem se k podobné hodnotě zdaleka nepřiblížil (jen kolem 5-6 hodin). Při normální práci jsem dosahoval avizovaných 6 hodin, při filmech to byly 3-4 hodiny. Líbí se mi, že pokud tablet uspíte, tak se jeho baterie skoro vůbec nepohne. Tablet se vcelku rychle nabíjel, takže nemusíte čekat nějak extra dlouho.
Na výběr máte jen jedno schéma, a to Rovnováhu. Vysoký výkon, Úsporný režim apod. zde nehledejte. To je však dáno úspornou architekturou Intel, která si napájení a spotřebu řídí sama.
Připojitelná klávesnice
Klávesnice má matné černé provedení, jež se nese lehce ve stylu základen u ultrabooků – čili se zužuje.
Na spodní straně se už klasicky nachází 4 gumové nožičky, díky kterým drží tablet v režimu notebooku na podložce velmi pevně a nijak neklouže.
Brada je, podobně jako u Miixu 2 11, velká, nicméně na rozdíl od Miixu se zde neskrývá reproduktor.
Mechanismus vkládání funguje tak, že tablet jednoduše vložíte do výřezu v klávesnici, kde se tablet s klávesnicí spojí přes 5pinový konektor + obsahuje ještě 2 “plastové piny”, které mají pomoci k držení stability. Tablet se tak dá zapojit jak do režimu klasického notebooku, tak i displejem na druhou stranu, z čehož vlastně vytvoříte mód “stojan”.
Abych byl upřímný, tak mi osobně tento mechanismus uchycení bohužel moc nevyhovoval. Někdy jsem si nebyl pořádně jistý, zda-li je tablet správně uchycen, aby mi omylem nespadl na zem.
Klávesnice jako taková je 6řadá, která se nese v podobném duchu, jako ostatní nynější klávesnice u Lenova. Jednotlivé klávesy jsou od sebe vzájemně oddělené, mají jistý stisk. Bohužel je klávesnice trochu hlučnější, na což nejsem moc zvyklý a trochu mě to při práci rušilo. Nijak výrazně se neprohýbá, čili drží celkem pevně. Pokud by jednotlivé klávesy měly o něco vyšší zdvih, nebylo by to na škodu, nicméně i tak se s ní pracuje celkem obstojně a na tablet této třídy je více než ucházející. Jako to bylo i u Yogy, i zde jsou přes klávesu Fn dostupné funkce F1 – F12, což mně osobně celkem vadí. Jinak má klávesnice na tablet celkem klasické rozložení.
Pod klávesnicí se nachází malý clickpad, který na dotyky reaguje velmi přesně. I když jde stisknout po celém povrchu, tak tlačítka reagují při spodu. Co mě ovšem zarazilo, bylo to, že s ClickPadem nejde scrollovat.
Pokud tablet v režimu notebooku budete chtít zavřít, musíte jej nejdříve vypojit z konektoru a poté jej položit na klávesnici. O držení se tady postará spolehlivý magnet, umístěný v bradě, který základnu a tablet drží jako jeden celek a nemusíte se tedy bát, že by ze spojení vyklouzl.
Malá škoda možná je, že tablet nenabízí, jelikož je to vlastně pracovní tablet, integrovaný TrackPoint v klávesnici. Byla by to zase nějaká přidaná hodnota navíc.
Related
Shrnutí
Po asi třítýdenní zkušenosti s novým ThinkPad Tablet 10 musím říct, že si mě tablet nezískal.
Co zákazník určitě ocení, je delší výdrž na baterii, nádherný displej a snadná přenosnost. Co jej určitě nepotěší, je hlavně malý výkon, který tablet podává. V ceně kolem 23 tisíc je to podle mě bohužel hodně nevýhodný kup. Za tyto peníze dostanete plnohodnotný notebook ThinkPad, který sice nebude už tak skladný, ale žádné větší neduhy jej nebudou postihovat.
Tablet má samozřejmě ale i jiné chyby, jako například styl “dokování” ke klávesnici, který nemusí (a ani nebude) sedět každému.
Pokud se nebudete dívat po extra výkonu a bude vám tento tablet stačit na základní úkony, budete s ním spokojeni, pokud hledáte i nějaký výkon navíc, poohlédněte se jinde.
- zpracování
- hmotnost
- displej
- výdrž na nabití
- cena
- výkon
- styl dokování
- klávesnice by mohla obsahovat TrackPoint
AUTOR: Lukáš Čambala
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
K Vanocum jsem si poridil ThinkPad 8, nastesti s vyraznou slevou. Provedeni i displej jsou dobre, ale tak nedotazeny software (drivery) jsem jeste nevidel. Tyka se to predevsim connected standby (sleep) rezimu, kde dochazi nahodnym vypadkum jak wifi tak mobilniho pripojeni po zapnuti, BSOD nebo k zatuhu celeho tabletu. Podle prispevku v Lenovo forech ma tyto problemy vice lidi, vetsina z nich pretrvava i u ThinkPadu 10. Lenovo tyto problemy klasicky neresi, nekteri se tam jiz tydny snazi nastavovat ruzne veci a zjistuji zda-li to pomohlo nebo ne. Hibernate rezim ani ‚fast startup‘ take nefunguji spolehlive. To je naprosta zoufalost, vzhledem k tomu jak dlouho uz je ten tablet na trhu a ty problemy jsou zname.
Tezko rict jestli je to vina Lenova, Microsoftu, Intelu nebo dodavatelu hw komponent. Vysledkem je bohuzel zcela nespolehlive zarizeni.
Nedavno tu byla retro recenze ThinkPadu X31, kdyz srovnam ze mi na nem za sedm let puvodni instalace Windows probehlo nekolik tisic hibernate/sleep cyklu a bez jedine chyby …
Zkoušel jste reklamaci? Na Lenovo fóru jeden uživatel svůj kousek reklamoval, obdržel jiný a prý vše funguje bez problémů, nejspíše jde prý o chybu hardwaru.
Vzhledem k poctu tech reportu od ruznych uzivatelu (Tablet 8 se prestal hned prodavat v US, je treba hledat i v nemeckem oficialnim Lenovo foru) tomu moc neverim. Navic tahle konfigurace se uz nedodava. Vymena je riskantni v tom, ze novy kus muze byt jeste horsi :-)
Podle informací, které mám, jsou důvodem ukončení prodeje ThinkPad 8 v USA nízké prodeje. Prý se 10″ modelům vedlo výrazně lépe.
S recenzi v některých bodech nemůžu souhlasit. Co se týče výkonu, tak mám spuštěno v IE 10 stránek plné grafiky, na pozadí otevřen velký PDF (kolem 200MB), a zaroveň otevřený Adobe Illustrátor CC v kterém pracuji. Vše běží plynule, bez nějakých zamrznutí. Samozřejme nelze srovnávat rychlost s core i5, ale vše běží a náčítá plynule bez dlouhých čekání.
Výdrž baterie při jasu 45% je přes 8 hodin při činnostech, které popisuji výše. Při sledování filmu vydrží v pohodě přes 6 hodin.
Vlastnil jsem Microsoft Surface pro 3 a můžu říct jako grafik jsem spokojenější s tímto Lenovem, jednak ohledně hlučnosti, kdy Surface zapínal ventilátor i při pouštění videa v mkv, nebo při různych vcelku jednoduchých hrách ze Store Windows. Tohle u Lenova tablet 10 opravdu nehrozi a vše běži plynule jako na Surface.
Rozlišení je akorát na 10 palcový tablet a ovladací pero od Wacomu jedna báseň. Ovšem Ntrig od Surface taky nebyl špatný.
Takže za mě, levnější špičkova náhrada za Surface 3, pokud nechcete upravovat videa i když i to by Lenovo vzládlo, ale s podstatně delší časem.
A hlavně to nemá hučící ventilátor.
S uspavaním nemám problém, nastaveno na rovnováhu a ráno po probuzeni úbytek kolem 5%.
Mám ThinkPad Tablet 10 a jsem velmi spokojen, až na jednu věc. Mám problém s usínáním. Když dán ve Windows, aby usnul (Charm -> Vypnout -> Režim spánku), nebo když stisknu napájecí tlačítko, tak sice zhasne display, ale tablet stále jede. Poznám to podle toho, že mi pípá doručená pošta. Takže to strašně žere baterie. Už jsem prolezl, co se dalo, všude mám nastaveno, že tlačítko pro zapnutí aktivuje režim spánku a nevím, co s tím. Takže musím tablet skutečně vypínat :-(
BIOS je poslední, ovladače také aktualizovány. Když dám ve Windows „powercfg lastwake“, tak mi zobrazí 0 eventů.
Netušíte, co s tím?
Zkuste zakázat Wi-Fi, zda se něco nezmění.
V tom je prece princip Connected standby (nyni prejmenovano na InstantGo) rezimu, to je aktualni podoba ‚Rezimu spanku‘. Zarizeni je stale schopno zakladnich wireless operaci jako je prijem emailu. Nemelo by ale spotrebovat vic jak 1% baterie behem pracovniho dne (tak nejak je ta definice). Vypnout to tak, aby to pripominalo drivejsi Hibernate rezim, nelze. Ten rezim sice je dostupny, ale nefunguje spravne. Jedina moznost je pak opravdu shutdown. Tady je k dispozici jeste ‚fast startup‘ ktery ma po zapnuti zajistit rychlejsi boot (a u ThinkPadu 8 opet nefunguje spolehlive).
Pak je tu jeste jiny problem, ktery je potvrzen jak u ThinkPadu 8 i 10 v diskusi ‚ThinkPad 10 red light always on even when tablet is off‘ (odkaz sem nelze dat), a to ze i po uspani stale sviti cervena indikacni ledka na zadni strane tabletu. Tahle chyba se projevuje pokud je spustena nejaka Windows Store aplikace (treba Lenovo Settings) ktera ma pravo pouzivat kameru, alespon tak jsem to vypozoroval.
Nadmernou spotrebu v Connected standby rezimu lze diagnostikovat pomoci prikazu: powercfg /sleepstudy
Wifi driver je obecne znam jako problematicky, nekteri popisuji ze je pricinou nahodneho zatuhnuti tabletu pri probuzeni.
Hm, díky za vysvětlení. Pokud je to myšleno jako featura, který mi přes noc dokáže sežrat baterii, tak je něco špatně :-(
Pokud pres noc vyzere baterii nabitou na 100% tak je opravdu neco spatne, to by nemelo a da se to dobre zjistit ze sleepstudy. Nicmene je to zase dalsi „vlastnost“ kterou nam vyrobci vnucuji bez moznosti vyberu :-/
Ještě k InstantGo – blbý dotaz, ale proč ve Windows 8.1 na notebooku w520 nic takového nemám? Tam to prostě normálně usne. Je to nějaká HW specialita Windows na Tabletech Lenovo, kterou Windows detekují a natvrdo se na ni přepnou? Co kdybych přeinstalovat Win na tom tabletu z verze, kterou mám na MSDN (klasické Windows 8.1), bude to tam opět znovu?
Verze Windows je stejna, zalezi na tom jestli to podporuje hardware nebo ne a podle toho se to rozhodne. A jako vzdy, uplne by stacilo kdyby to slo vypnout …
Ono to v zasade neni uplne spatne, ale mam pocit ze vetsina dodavatelu driveru to neumi spravne implementovat. A druhy problem je, ze vyrobce celeho zarizeni uz to pak nezajima a neresi to.
Klasicka hibernace by mela jit minimalne commandem ‚shutdown -h‘ ale pozor ! Me to vzdy skocilo jako by se pocitac nahle odpojil od napajeni a nasledne byla v Event Logu chyba oznamujici nekorektni vypnuti. Pritom powercfg hlasil, ze hibernace je spravne aktivovana (zkousel jsem ji i deaktivovat a znovu aktivovat).
Zkusil jsem v registry zapnout hibernaci a vypadá to zatím OK. Uvidím, jak se to bude chovat časem, budu kontrolovat event log.
Ještě k InstantGo – podařilo se mi to „vypnout“ nastavením WLAN síťovky (powercfg /a začal psát, že síťovka nepodporuje režim režim „Standby (Connected)“), jenže se mi nepodařilo zapnout klasický S3 Sleep (powercfg hlásí „Standby (S3) The system firmware does not support this standby state“). Takže je to asi opravdu úplně z hlediska HW nebo BIOSu vyříznuté :-(. Můžeme jen trochu doufat, že se někdy objeví BIOS, který to začne podporovat.
Takže aktuálně mám buď Sleep (InstantGo) + Hibernace + Vypnutí, nebo jen Hibernace + Vypnutí. Ach jo :-(
Tu hibernaci by měl snad oficiálně podporovat, alespoň powercfg to píše:
The following sleep states are available on this system:
Standby (Connected)
Hibernate
Fast Startup
Zkoumal jsem analýzu spotřeby, ale nic rozumného jsem zatím nezjistil. Na prvním místě je WLAN, ale z 2hodin spánku si vezme jen 40 sec., což myslím nic není. Musím pátrat dál. Každopádně díky moc za rady a nakopnutí správným směrem.
To mi psalo taky a presto to nefunguje. Dalsi zrout baterie bylo (opet nahodne) trvale vytizeni CPU cca 25% v „System Interrupts“ po probuzeni z Connected standby (jedine reseni – restart). Tohle se docela spatne diagnostikuje, je na to nastroj xperf v Windows Performance Toolkit.
Tel jsem to pořádně potrápil a naštěstí v mém případě hibernace funguje bez problémů. V event logu jsou korektní hlášení o uspání a probuzení, bez chyb.