ThinkPad Tablet 10 s přídavnou klávesnicí: Ještě to chce pilovat

3. 1. 2015 | 15

Do ruky se mi dostal po delší době zase nějaký kousek na recenzi, tentokráte se jedná o tablet/hybrid, a to konkrétně o model ThinkPad Tablet 10, včetně přídavné klávesnice, který navenek působí jako pracovní nástroj – je tomu skutečně tak?

Parametry testované konfigurace:

 • CPU: Intel Atom Z3795 (1,59 / 2,39 GHz)
 • RAM: 4 GB DDR3
 • Úložiště: 128GB Flash paměť
 • Integr. grafika: Intel HD Graphics 4600
 • Displej: 10,1“, FHD rozlišení (1 920 x 1 200 px), IPS, lesklý, dotykový + digitizér s perem
 • Wi-Fi, Bluetooth
 • Baterie: 2článková, uživatelsky nevyměnitelná

Vzhled, zpracování

Je těžké přesně určit, zda by se nový ThinkPad Tablet 10 měl řadit už mezi notebooky, či ještě stále tablety. Toto zařízení můžeme zařadit někam mezi. Nový ThinkPad se může pyšnit opravdu příkladným zpracováním, nejedná se o levné plasty, nýbrž o ušlechtilý kov. Na první pocit je konstrukce velice pevná, nikde nic nevrže. Jen tlačítka po bocích, která jsou plastová, by mohla být vyřešena lépe, někdy z nich při mačkání nemám moc dobrý pocit.

Celá přední strana tabletu je samozřejmě ze skla, boky a záda jsou kovové. Na bocích jsou umístěny jmenovitě tyto konektory:

 • Vlevo: port na dobíjení tabletu, USB ve verzi 2.0
 • Nahoře: tlačítka pro uzamykání otáčení displeje, zapínací/uspávací tlačítko
 • Vpravo: jack pro sluchátka, kolébka hlasitosti, mikrofon, slot na SIM kartu, slot na SD kartu, microHDMI
 • Dole: 5pinový konektor pro uchycení klávesnice
 • Zadní strana: reproduktory po obou stranách u spodní hrany, čtečka otisků prstů, fotoaparát, LED diodka pro přisvětlení

Na zádech dále najdeme klasické logo ThinkPad, kde červená tečka nad „i“ svítí, pokud je tablet v pohotovosti. Na zádech se pak ještě také nachází logo Lenova a regulační popisky. Jak jsem psal, najdeme zde i čočku 8MPx fotoaparátu, na přední straně je to pak 2MPx kamerka pro videohovory.

Přední strana nám na spodním okraji nabídne jen tlačítko Windows pro návrat na domovskou obrazovku, na vrchním okraji najdeme zmíněnou webkamerku.

_DSC2650 _DSC2651

Tablet je nabízen pouze v jedné barevné variantě, a to černé, která respektuje barvy svých soudruhů notebooků. Tablet tedy netrpí nějakými barevnými výstřelky a dojde vám kus, který hezky ladí.

Kvůli tenkosti přístroje se na něj nevešlo plné HDMI, což ovšem nepovažuji za velkou nevýhodu.

Tablet se krásně drží v ruce, hlavně díky své nízké hmotnosti. I když tablet používáte s klávesnicí, tak nemáte vůbec pocit, že nosíte něco těžkého, to samé platí i o malém adaptéru.

Software

Tablet v sobě již z výroby obsahuje systém Windows 8.1 Pro ve své 64bitové verzi. Oproti jiným tabletům je zde tedy plnohodnotný a 64bitový Windows Pro (nebývalo u tabletů zvykem), který je skutečně na práci a firemní sítě lépe připraven.

Obraz a zvuk

ThinkPad Tablet 10 je osazen, jak z názvu vyplývá, displejem o velikosti 10” s rozlišením Full HD, přesněji 1 920 x 1 200 pixelů. Musím říci, že je radostí na displej pohledět. Hůř se s ním už ale manipuluje. Někdy jsou prostě nabídky hůře stisknutelné, vše je mrňavé. Displej je samozřejmě dotykový, má dobrou svítivost. Na dotyky reagoval velice přesně a skvěle. Mým problémem jsou trochu větší prsty, a tak když jsem pracoval s klasickou plochou, měl jsem někdy problém se trochu trefit do potřebného místa, ale to je samozřejmě individuální. Rastr není nijak vidět, z používání tabletu máte tedy skvělý pocit. Díky tomu, že je lesklý, se ale snadno ušpiní.

_DSC2659

Díky IPS technologii nabízí tablet nádherné barvy, ale i pozorovací úhly. S jasem obrazovky jsem byl plně spokojen.

Velmi pozitivně mě překvapily i stereo reproduktory, které se nachází po bocích těla tabletu. Hlasitost je tak akorát vysoká, ale hlavně zvuk linoucí se z reproduktorů není nikterak plochý a vytváří dojem “3D” efektu, čehož si cením.

Fotoaparát

Tablet je osazen na zadní straně fotoaparátem s rozlišením 8 MPx a přední kamerkou s rozlišením 2 MPx.

Kvalitu fotografií bych označil jako průměrnou až podprůměrnou. Kamerka slouží opravdu spíše jako taková “nouzovka”. Nikdo ale také nemůže od tabletu očekávat to, že s ním půjdou tvořit nádherné fotografie, k tomu tablety nejsou ani přímo určeny. Kvalitou neoslní ani při dobrých světelných podmínkách, o horším osvětlení už vůbec nemluvě. Fotky jsou plné šumu.

Opakem je přední kamerka pro videohovory, která slouží svému účelu a kvalitou plně dostačuje. Obraz není nikterak sekavý, kvalita je opravdu tedy plně dostačující.

Výkon

Tablet pohání Intel Atom Z3795 se základním taktem 1,59 GHz. O grafický výkon se stará integrovaná grafická karta Intel HD Graphics 4600. Tablet doplňují 4 GB paměti RAM a 128 GB úložného prostoru (Flash).

Výkon je u tabletu poněkud rozporuplný… Nejsem nijak náročný uživatel a i při běžném procházení webu měl tablet několikrát problém. Nenabízí se nám tedy možnost použít ho jako nějaké multimediální zařízení. Zde zkrátka pohoříte. Tablet bych ohodnotil asi tak, že může sloužit jen jako zařízení, které opravdu splní základní požadavky uživatele, čili nenáročný internet, kancelářské aplikace apod.. Na nic náročnějšího si ho bohužel nedovedu představit.

_DSC2656

Klasická manipulace v OS mu nedělá problém. Hudební projev je vcelku věrný, vůbec tedy neurazí.

Hraní her s tabletem rozhodně nedoporučuji, ať už kvůli menšímu výkonu integrované grafiky, či brzdícímu Atomu.

Chlazení, hluk

Chlazení je u tabletu řešeno celkem obstojně. Celkově se tablet nijak extra nezahřívá, jen při náročnějším používání je zadní strana trochu více teplá. Navíc kovové materiály toto jen umocňují.

Tablet nemá větráčky, chladí se pasivně. Při klasické nenáročné práci (web, kancelář, hudba,…) se tablet nijak moc nezahřívá, což je jen pozitivní, celkem dá o sobě už ale tablet znát, pokud jej zatížíme (filmy,…). Hlukem samozřejmě ne, ale teplotami. Zadní strana při náročnějším použití začne více hřát, teploty se pohybují okolo 60°C, nicméně to pořád ještě není nějak nepříjemné.

Baterie

Podle materiálů Lenova by měla baterie držet tablet při životě kolem 10 hodin. Musím říci, že reálně jsem se k podobné hodnotě zdaleka nepřiblížil (jen kolem 5-6 hodin). Při normální práci jsem dosahoval avizovaných 6 hodin, při filmech to byly 3-4 hodiny. Líbí se mi, že pokud tablet uspíte, tak se jeho baterie skoro vůbec nepohne. Tablet se vcelku rychle nabíjel, takže nemusíte čekat nějak extra dlouho.

Na výběr máte jen jedno schéma, a to Rovnováhu. Vysoký výkon, Úsporný režim apod. zde nehledejte. To je však dáno úspornou architekturou Intel, která si napájení a spotřebu řídí sama.

Připojitelná klávesnice

Klávesnice má matné černé provedení, jež se nese lehce ve stylu základen u ultrabooků – čili se zužuje.

Na spodní straně se už klasicky nachází 4 gumové nožičky, díky kterým drží tablet v režimu notebooku na podložce velmi pevně a nijak neklouže.

Brada je, podobně jako u Miixu 2 11, velká, nicméně na rozdíl od Miixu se zde neskrývá reproduktor.

Mechanismus vkládání funguje tak, že tablet jednoduše vložíte do výřezu v klávesnici, kde se tablet s klávesnicí spojí přes 5pinový konektor + obsahuje ještě 2 “plastové piny”, které mají pomoci k držení stability. Tablet se tak dá zapojit jak do režimu klasického notebooku, tak i displejem na druhou stranu, z čehož vlastně vytvoříte mód “stojan”.

_DSC2652 _DSC2654

Abych byl upřímný, tak mi osobně tento mechanismus uchycení bohužel moc nevyhovoval. Někdy jsem si nebyl pořádně jistý, zda-li je tablet správně uchycen, aby mi omylem nespadl na zem.

Klávesnice jako taková je 6řadá, která se nese v podobném duchu, jako ostatní nynější klávesnice u Lenova. Jednotlivé klávesy jsou od sebe vzájemně oddělené, mají jistý stisk. Bohužel je klávesnice trochu hlučnější, na což nejsem moc zvyklý a trochu mě to při práci rušilo. Nijak výrazně se neprohýbá, čili drží celkem pevně. Pokud by jednotlivé klávesy měly o něco vyšší zdvih, nebylo by to na škodu, nicméně i tak se s ní pracuje celkem obstojně a na tablet této třídy je více než ucházející. Jako to bylo i u Yogy, i zde jsou přes klávesu Fn dostupné funkce F1 – F12, což mně osobně celkem vadí. Jinak má klávesnice na tablet celkem klasické rozložení.

Pod klávesnicí se nachází malý clickpad, který na dotyky reaguje velmi přesně. I když jde stisknout po celém povrchu, tak tlačítka reagují při spodu. Co mě ovšem zarazilo, bylo to, že s ClickPadem nejde scrollovat.

_DSC2655 _DSC2657

Pokud tablet v režimu notebooku budete chtít zavřít, musíte jej nejdříve vypojit z konektoru a poté jej položit na klávesnici. O držení se tady postará spolehlivý magnet, umístěný v bradě, který základnu a tablet drží jako jeden celek a nemusíte se tedy bát, že by ze spojení vyklouzl.

Malá škoda možná je, že tablet nenabízí, jelikož je to vlastně pracovní tablet, integrovaný TrackPoint v klávesnici. Byla by to zase nějaká přidaná hodnota navíc.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky