ThinkPady W550s a W541 představeny!
6. 12. 2014 | 9
Na povrch nám vyplouvají nové informace o ThinkPadech ’50 řady, jste připraveni na nové pracovní stanice ThinkPad W?
Píše se 2. prosince roku 2014, kdy na svět došly dvě mobilní pracovní stanice Lenovo ThinkPad: jedna nová a jedna staronová. Pokud se budeme bavit o nové, pak je to konkrétně model W550s, v případě staronové model W541.
W550s
Co je ale na nové W550s to nejzajímavější a nejdůležitější? To, že se jedná o první pracovní stanici (od Lenova) s přídomkem „Ultrabook“. Ano, je to tak. I Lenovo potřebovalo „zaplnit díru“ v trhu a rozhodlo se, že své nejvýkonnější řešení nabídne i v přívětivější mobilnější verzi. Pokud tento trh trochu sledujete, pak vám jistě neuniklo, že se o toto snaží i ostatní výrobci, zaměření na business stroje.
Pozn. redakce: Osazování nízkonapěťových procesorů není ani tak nápad Lenova jako společnosti Intel, která od roku 2015 s generací Broadwell definitivně přestává nabízet procesory se standardní voltáží.
Lenovo si tímto (podle mě zcela správným) krokem tedy nádherně doplnilo produktovou řadu. Tento model byl společně s modelem W541 představen na konferenci „Autodesk University 2014“.
Hardware modelu W550s
- CPU: zde se budou vyskytovat nejnovější Broadwell procesory od Intelu, zatím 2jádra, jelikož 4jádra zatím na trhu nemáme…
- GPU: nVidia Quadro K620M, spolu s integrovanou (blíže nespecifikovanou) grafikou Intel, certifikace ISV
- Obrazovka: zde bude na výběr TN FHD varianta (300 nit) nebo varianta s IPS 3K rozlišením (350 nit), přičemž druhá varianta bude ještě nabízena jak v dotykové, tak nedotykové variantě
- Chipset: integrovaný v CPU
- RAM: 2 sloty, podpora maxima 16 GB (ani jedna paměť není připájena na desku)
- Disk: podpora SSD až do velikosti 512 GB nebo HDD do velikosti 1 TB (standardní 2,5“ formát)
- Konektivita: LTE/UMTS
- Polohovadla:
- plná ThinkPad Precision klávesnice z roku 2013, obsahující numerický blok a podsvícení (podsvícení zde volitelně)
- nový UltraNav – zde najdeme dvojtlačítkový ClickPad s integrovanými TouchPad tlačítky a 3 tlačítka TrackPointu, jejichž design je lehce různý od modelů T430/T530
- Porty: 3x USB 3.0, VGA, miniDP 1.2, Gigabit Ethernet, kombinovaný audio konektor, dokovací konektor, volitelně čtečka karet SmartCard, čtečka karet 4v1
- Baterie: 1x 44Wh (interní) + další 23Wh, 48Wh, nebo 72Wh (ve všech případech externí), čili maximální možná kapacita je 116 Wh, údajně by výdrž měla atakovat 13 hodin na jedno nabití
- Rozměry:
- nedotyková verze: 380,6 x 258,2 x 22,4 mm, 2,23 kg
- dotyková verze: 380,6 x 258,2 x 23,3 mm, 2,48 kg
Co říkáte? Nezní to celkem dobře? Jde vidět, že se tu trochu koná návrat k tomu, co bylo zažité a funkční – fyzická tlačítka TrackPointu.
W541
Teď se trochu vrátíme k staronovému modelu W541. Staronový proto, že není obsahem řady ’50, ale doplňuje řadu ’40, respektive se jedná o „nástupce“ modelu W540.
Jediným rozdílem mezi W540 a W541 je pak pouze přítomnost nových tlačítek TrackPointu u modelu W541, zbytek výbavy by měl být zcela totožný s modelem W540. Je zde ovšem (na rozdíl od modelu W550s) stále přítomna procesorová architektura Haswell se standardní voltáží. Chcete-li mobilní pracovní stanici Lenovo s SV procesorem, W541 je v roce 2015 jedinou možností.
Ceny a dostupnost
Ceny ani dostupnost nebyly prozatím upřesněny ani pro jeden model. Jelikož ale nová W550s obsahuje nejnovější procesory řady Broadwell, nebude dostupná dříve, jak v průběhu (začátkem?) roku 2015.
Zdroj: ThinkScopes
Related
AUTOR: Lukáš Čambala
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
A zase spatne. Navrat klavesnice/tlacitek k rade .30 je porad malo. Rozlozeni je stale nepouzitelne.
Jeste horsi je nabidka displeju. V nejvice ergonomickem rozliseni 1920 x 1080 nabizi Lenovo u takoveho stroje v takove cene misto displeje stale jen TN odpad. Pritom na trhu je plno notebooku za polovicni cenu s peknym matnym 15.6″ FHD IPS displejem. Lenovo si nestacilo vsimnout ? IPS se nabizi pouze ve vyssim, ale pomerne nedostatecne vysokem rozliseni 2880 x 1620. Smysl by davalo 3840 x 2160 kdy pri zvetseni 200% nebude text rozmazany.
Na trhu jsou take 3:2 displeje s vysokym rozlisenim. Myslim ze zajem ze strany zakazniku by byl … vlastne je tu jeste W1 ;-)
A (nastesti volitelne) dotykovy displej u workstation ? Opravdu to nekdo chce ? Nedal by prednost spise (volitelne) pouzitelne klavesnici ? :-)
Dale proc je tam zrovna miniDP ?
Když to vemu do důsledků… TN panel do takového stroje nepatří. Tady je IPS NUTNOST, byť i v nejzákladnější konfiguraci. Jak dále Petře píšete, 3K varianta je zcela mimo. Zvláště na 15.6″. Je také škoda toho omezení na 16GB RAM. Další stupidní volbu vidím ve volitelném podsvětlení klávesnice. Lampička ještě bohužel zcela chybí a čím tedy budu svítit? Škoda také používání toho neergonomického ClickPadu :(. Je to ale rozhodně lepší, než řada ’40.
Tezko to srovnavat s „plnotucnym“ W.
Tohle je v zasade 15″ notebook s plnohodnotnym dvoujadrem (dnes uz neni tak samozrejme) a jedine, co je tam trochu work, tak graficka karta. Klidne by to mohla byt T541s/T550s.
To je, jako bych srovnával nové Precisiony se starýma… :) Nový Precision bych mohl přejmenovat na XPS a nikdo by si ani nevšiml…
Docela by mě zajímalo, jaké je cílové určení toho notebooku.
Výpočetní přenosná stanice? Ne, jen 2 jádro (zatím) a jen 16 GB RAM, aneb není důvod, proč nevzít levnější ntb či rovnou plnohodnotný wks.
CAD stanice? Není důvod pro lowendové Quadro, buď chci profi mašinu a výkon, jdu minimálně do střední třídy (současné K1100/2100M), nebo ji vlastně ani nepotřebuju.
Grafická stanice? Kde je FHD IPS?
To vše podtrženo 44 Wh baterkou, tzn. průměrnost HW nebude ani vyvážena dobrou výdrží bez nutnosti externích baterií (s kterými ale pak postrádá smysl mít tak tenký ntb).
Prostě nějak se nedokážu vžít do situace, kdo bych měl být a co bych měl dělat, abych si ntb koupil.
Nicméně, Dell měl něco podobného, pokud se nemýlím…
Ano. Dell má Precision M3800.
Ten má ovšem výhodu, že je tam mnohem výkonnější čtyřjádro a je tam i lepší ta grafika + pokud se oželí pevný disk (navíc k hlavnímu SSD), lze mít konfiguraci s větší integrovanou baterkou (ta myšlenka volby mezi HDD a baterií u tenkého kompaktního notebooku se mi docela líbí…).
Na druhou stranu nemá numeriku a nativní dok. Nicméně z pohledu výkonu je někde úplně jinde.
Osobně se mi velice zamlouval :).
Ten touchpad je dobrá otázka. Jsem zvyklý na Dell Latitude E530 s 5 tlačítky, což je bezkonkurenční a odsuzoval jsem vždy clickpady. Jednou jsem vyzkoušel Helix , který nemá ani horní řadu a k překvapení funguje celkem solidně. Po hardwarové stránce – zjistil jsem, že není co vytknout. Až na to ,že trackpointem nejde klikat na rozdíl od Dellu.
Ovšem mě štve (řešitelné podle mě softwarově):
– trpí jakýmsi skokem kurzoru (na rozdíl o Dellu), přiloží li se pohybující kurzor na touchpad. Velice otravné. Pokud prst držím, a začnu hýbat, problém zmizí
-stisk dolní zóny pro emulaci tlačítek Palcem (při ukazováku se neprojevuje tolik, ale na klikání používám palec, když už nepoužívám tap to click) kurzor taky poskočí. Dost otravné. Přitom by stačilo v nastavení určit region, ve kterém by kompletně byl ignorován pohyb kurzoru.
-stisk horní zóny tlačítek způsobí nějakou nefunkčnost pohybu po touchpadu (asi programátoři zamýšleli, že horní tlačítka jsou k trakcpointu). Je nutné je stisknou uplně nahoře (tedy za záhybem), ale je to totálně neergonomické.
– Po práci s trackpointem 2 sekundy nejde touchpad¨
– Nefungují některé zkratky, třeba Alt Scrollování – nutné Alt + tlačítko + scrollování trackpointem
Za mě funkčnost jinak velice přesného povedeného po hw stránce touchpadu+tp je zabitá chybějícím nebo nedomyšleným nastavením daemonu synaptics. A né že by to byl nějaký blbý software, dá se tam toho nastavit hodně, ale tyhle kritické chyby z toho dělají noční můru.