ThinkPad W540: Sen každého grafika
22. 10. 2014 | 20
Už je to nejakú dobu, čo sme na blogu mali recenziu mobilnej pracovnej stanice. Naposledy sme sa pred troma rokmi spoločne pozreli na W520, ešte predtým na jeho predchodcu W510. Nehovoriac o najzaujímavejšom, najrevolučnejšom, dychvyrážajúcom zástupcovi mobilných pracovných staníc W701ds. Dnes sa spoločne pozrieme na najnovšieho zástupcu mobilných pracovných staníc Lenovo – ThinkPad W540.
Vzhľad a prevedenie
Čo napísať o vzhľade? Zmena, ktorá postihla aj jedinú mobilnú pracovnú stanicu, je rovnaká ako pre všetky ThinkPady novej generácie. Grafitová farba, matné prevedenie, elegantný, ale zároveň trochu strohý vzhľad.
Veko displeja je o niečo tenšie, resp. celá konštrukcia je napriek svojmu bohatému vnútru tenšia a pôsobí menej mohutne. To nič nemení na fakte, že je W540 vysokokvalitný a pevný notebook. Podobne ako u T540p je jemný prehyb citeľný iba v časti, kde je čítačka čipových kariet. Základňa je príjemne široká a má oblé hrany, čo veľmi spríjemňuje písanie.
Ak by sme sa pozreli bližšie na samotné rozmery nového W540 a porovnali ich s predchádzajúcou generáciou, tak sa nám potvrdia pocity pri prvom pohľade: 376,6 x 248,1 x 27,9-29,5 mm vs. 372,8 x 245,1 x 31,8-35,6 mm. Naozaj je nový zástupca generácie mobilných pracovných staníc Lenovo o 4-6 mm tenší. Pri pohľade na váhu opäť vidíme jemné zľahčenie, približne o 100 g – W540 vs. W530: 2,53 kg (6článková batérie); 2,70 kg (9článková batéria) vs. 2,62 kg (6článková batéria); 2,81 kg (9článková batéria).
Displej a zvuk
Bohužiaľ na nami testovanom kúsku nie je ten najlepší displej, jedná sa o 15,6″ TN Full HD displej s rozlíšením 1 920 x 1 080. Úprimne ale chápem, že pre mnohých užívateľov pracovných staníc to nie je dôležité. Väčšina si ho totiž pripojí ku kvalitnému externému monitoru/monitorom, a tak kvalita samotného displeja na notebooku nie je nijaký problém. Ja osobne na svojom ultrabooku tiež mám TN displej a netrápi ma to, pretože celý čas, čo na ňom pracujem, ho mám cez dock pripojený k externému monitoru.
Ničmenej farby na displeji sa dajú upravovať pomerne jednoducho pomocou kalibrátora a k nemu pridruženej aplikácii, ktorá je na notebooku predinštalovaná. Samotný proces kalibrácie trvá iba pár minút.
Nad displejom je umiestnená 720p webkamera s indikačnou diódou a mikrofónmi po stranách. Snímanie bolo priemerné, nahrávanie hovoreného slova čisté bez šumu.
Zvuk
Reproduktory sú umiestnené v prednej časti notebooku podobne ako u T540p. Ich hlasitosť je naozaj vysoká, a to aj na polovičnej hlasitosti, bohužiaľ kvalita až tak neohúri. Na druhej strane sa jedná o pracovný notebook a vzhľadom k tomu faktu je dostačujúca a určite neurazí.
Klávesnica a TrackPad
O klávesnici na novej generácii ThinkPadov nemôžem napísať nič iné len maximálne pozitívne hodnotenie. Príjemná odozva, jemný povrch kláves a ideálna veľkosť a rozloženie. Z môjho pohľadu sa zatiaľ jedná o najlepšiu klávesnicu, na akej som mala možnosť písať. Na W540 je obohatená o numerický blok so štyrmi dedikovanými klávesmi. Podsvietenie je veľmi užitočné pri písaní v noci, no aj počas sychravého počasia pri nedostatku svetla. Vždy som preferovala podsvietenie pred lampičkou, aj keď tá má bez pochýb tiež svoje využitie.
TrackPad
Asi najväčší otáznik novej generácie je zjednotený TrackPoint s clickpadom. Osobne sa mi páči väčší clickpad a jeho príjemný, jemný povrch. Na druhej strane mi vadí jednotné, nefyzicky rozdelené pravé a ľavé tlačidlo „TrackPointu“. Ideálnym pre mňa bol v generácii x30 ThinkPad zariadení, kde bol tento výborný clickpad a zároveň TrackPoint s fyzicky oddelenými tlačidlami. Nehovorím, že sa naň nedá zvyknúť, no lepšia by bola varianta z generácie x30.
Výkon a konektivita
Testovaný ThinkPad W540 je v tejto konfigurácii:
- Intel Core i7-4800MQ (4 jádra / 8 vláken; 2,7 – 3,7 GHz Turbo)
- Intel HD 4600 + NVIDIA Quadro K2100M
- 8 GB RAM
- 500GB HDD
Testy
Procesor je vysokovýkonný a grafická karta najlepšia, akú môže mať. V testoch grafiky si viedol veľmi dobre, bohužiaľ ho ťahala dole práve jeho výnimočnosť. Mám tým na mysli fakt, že sa jedná o grafiku vhodnú na vykresľovanie modelov, a teda jej tendenciu vykresľovať všetko až príliš kvalitne, čo v prípade grafických testov na hry môže byť trochu nevýhodou.
Napriek tomu, že nemám skúsenosti so softwarom AutoCad, som ho aspoň veľmi zbežne otestovala v skúšobnej verzii. Nevykonávala som žiadne extra činnosti, len prezeranie si jednotlivých modelov – približovanie, perspektíva a pod. Nezaznamenala som žiaden problém s výkonom u 2D ani 3D modeloch. Berte na vedomie, že v tomto nie som odborník, no pokúsila som sa nahliadnuť do vyššej grafiky a obdivujem každého, kto s týmto a jemu podobným softwarom pracuje.
Konektivita
W540 je vybavený bezdrôtovými sieťami – Wi-Fi, Bluetooth 4.0, takisto nechýba Ethernet port a pomerne netradičný pre Windows zariadenia, Thunderbolt (združený s miniDisplay portom).
Pravá strana
Kensington zámok, USB 2.0, USB 3.0, optická mechanika
Ľavá strana
miniDisplayPort/Thunderbolt, VGA, USB 2.0 stále napájané, USB 3.0, čítačka kariet 4v1, slot pre ExpressCard, kombinovaný vstup pre slúchadlá a mikrofón
Zadná strana
Ethernet (RJ-45) port, napájací konektor
Spodná strana
Dokovací konektor
Zahrievanie a výdrž
Pri nízkej záťaži nedochádza k žiadnemu výraznému zahrievaniu, notebook je primerane tichý.
Počas vysokej záťaže dochádzalo k zahrievaniu najmä v ľavej časti okolo vývodov chladenia, ničmenej teploty neboli nejak nepríjemné. Samozrejme pri položení na nohách ich pocítite výrazne, no myslím si, že s pracovnou stanicou W540 nikto takýmto spôsobom nepracuje, teda aspoň nie pri vysokej záťaži. Hlučnosť chladenia bola vyššia, ale práve to má za následok nižšie teploty.
Teploty po 20 minútach záťažového testu (maximálne teploty):
- Základňa – ĽS 50°, PS 30°
- Klávesnica – ĽS 45°, Stred 37°, PS 28°
- TrackPad – 40°
- Vývod chladenia – 50° a viac
- Prieduchy na spodnej strane – 55°
- Spodná strana – 22°-40°
Výdrž
Testovaný W540 mal 9článkovú batériu (99,460 Wh) a v priemere vydržal 5-9 hodín v závislosti na vykonávanej činnosti. Z toho vyplýva, že poskytne viac ako slušnú výdrž vzhľadom k tomu, aké silné komponenty v sebe má.
Related
Shrnutí
ThinkPad W540 je v podstate nadstavbou k ThinkPad T540, poskytne vám nielen ohromujúci výkon procesora a grafiky, ale aj neuveriteľne nízku váhu, vďaka čomu je ultimátnou pracovnou mobilnou stanicou. Možno niektorých prekvapí, že vôbec existujú konfigurácie s menej kvalitnými displejmi, no viem si predstaviť, že pre niektorých užívateľov to stojí za tú nižšiu cenu. Najmä v prípade, že ho používajú 99 % času v dokovacej stanici s pripojením k externému monitoru. To prečo tento model má kalibrátor mi je už trošku väčšou záhadou. Ničmenej vo všeobecnosti je kalibrátor veľmi šikovná vec a pomôže prispôsobiť farby monitora vašej činnosti veľmi jednoduchým spôsobom.
Zahrnutie konektora Thunderbolt a miniDisplay je veľmi šikovný nápad, rovnako ako celková bohatá ponuka konektorov, ktoré nájdete vo W540. Asi nie je potrebné riešiť klávesnicu, vzhľad a iné veci, ktoré sú kopírkou k T540. Všeobecne mi vzhľad príde možno až príliš jednotvárny, na druhej strane kvalita prevedenia je rok od roka lepšia. Novú klávesnicu mnohí z vás nehodnotia dobre, ja osobne som s ňou nesmierne spokojná a píše sa mi na nej neporovnateľne lepšie než na klávesnici z x20 generácie. Rovnako hodnotím aj clickpad časť TrackPadu, čo sa týka TrackPointu, tak by ma veľmi potešili fyzicky oddelené tlačidla a u niektorých modeloch lepšie riešenie čiapočky (napr. v mojom X1 Carbon je na môj vkus až moc nízka).
Celkovo by som W540 zhodnotila ako veľmi podarenú mobilnú pracovnú stanicu, ktorá svojmu užívateľovi bude výborne slúžiť k práci aj zábave.
AUTOR: Petra
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Je zvlastni, ze i ta firma od A (smi se sem uz napsat ? :-) dokaze do svych vyrazne levnejsich modelu dat vcelku slusny matny 15.6″ FHD IPS displej. Tudiz takovy urcite na trhu existuje. Opravdu patri do „workstation“ modelu za vice jak 50 tisic Kc v roce 2014 TN panel ?
Konfigurace s IPS panelem (62% AdobeRGB) za temer 80 tisic Kc ma zase docela nizke „vysoke“ rozliseni pouhych 2880×1620, takze vetsina veci bude pri rozumne velikosti/citelnosti pisma spise nepekne rozmazanych. Myslim ze dost zakazniku by za teto situace preferovalo spise 1920×1080 rozliseni ktere mohou pouzivat ve 100% rezimu, ovsem s technologii displeje na urovni doby i ceny.
A posledni poznamka, ke konfiguracim s HDD. Pokud by si nekdo chtel upgradovat na (ne-Lenovo) SSD, tyka se to hlavne Samsungu, tak je nutne predtim aktualizovat BIOS. Jinak dostanete zakladni desku do mrtveho stavu a je nutne ji vymenit (nepomuze ani pripojit zpet puvodni HDD). Vice viz ‚Brick a W540 in easy steps‘ na oficialnim Lenovo foru.
Ten brick me docela dostal. Bez komentáře. Displeje budiž, jiné značky mají zase své nedokonalosti (např. nové klávesnice od D-e-l-l-u mi osobně nesedly ani trochu jak mechanikou, tak rozložením).
Já jsem z celé .40 řady zkrátka rozpačitý. Nejsem profík a nemám svůj notebook jako pomůcku k podnikání či vydělávání peněz, ale vybral jsem si ThinkPad kvůli určitým standardům, které zkrátka ctím a které neměly konkurenci. Nová klávesnice je odezvou dokonalá a ani já neznám mechanicky lepší, ale nespokojenost uživatelů s rozložením se neřeší (zejména uživatelé náročnějších programů). TrackPad budiž, ale stejně většina uživatelů (prakticky všichni, které znám) preferuje ukazováček na touchpadu a palec na fyzickém tlačítku. Odstranění mechanických tlačítek pro TrackPoint je pak už jen čistý výsměch těm, kteří tuto značku po dlouhá léta kupovali a kteří, promiňte mi to klišé, „umožnili její vzestup.“
Jsem ale optimista. Nový Helix dává najevo, že by se mohly věci zase maličko vrátit tam, kde byly. Já v to pevně věřím. A ano, jsem zaostalý, dinosaurus, neuznávám změny a módní novinky ;-)
Ze všech indicií o řadě x50, které se na nás z internetu a tiskových prohlášení Lenovo valí, to vypadá, že je na co se těšit. Nicméně vzhledem ke klasickému zpoždění procesorů Intel a taky faktu, že ThinkPady Classic vždy přišly ještě o něco později (první byly vždy Edge), to vidím nejdřív na konec roku nebo leden 2015.
Uvidíme, nechme se překvapit…
Trochu mi z te recenze pripada, ze …
– displej stoji za prd, ale prece si pripojite poradny externi monitor
– repro taky bida, ale v docku snad pouzivate externi repro
– klavesnice jak pro koho, tracpoint bez tlacitek je na prd, ale co, prece mate notebook v docku a externi klavesnici a mys
– na plny vykon se asi neuchladi a podtaktovava, ale zas je o 5mm tenci, na poradny vykon si stejne koupite desktop
– Bohuzel, v nabidce opravdu chybi IPS Full HD, ktery by podle me poweruser bral vsemi deseti. Ale nelze rict, ze by kvalitnoi displeje chybely uplne.
– Lze souhlasit, tohle neni multimedialni stroj, ale doplne ke graficke stanici a pokud s tim nekdo bude pracovat na zvuku, urcite ho neuspokoji zadne repro v noteboocich. Tady problem proste neni – je to o tom jak polozite otazky. Jsou reproduktory W540 dostatecne vzhledem k zamereni? Ano. Mohly by byt lepsi? Ano.
– Chod novych klavesnic super, rozlozeni by se dalo (melo) vylepsit. Ac nove klavesnice nemam v oblibe, uzivatel W540 urcite pracuje s externi klavesnici a mysi. Nicmene trackpoint v teto verzi je k nepouziti.
– Kde jste vzal, ze se neuchladi a podtaktovava? Moje zkusenost rika, ze W520 s 45W TDP CPU a quadro 1000M se uchladi NAPROSTO tise a pomerne chladne. Takze o nejakem neuchlazeni nemuze byt rec. Ze se nekde na povrchu zvedne teplota, kdyz bezi ctryjadro na plny vykon je pomerne bezna vec a pokud to neni pod zapestimi, tak je to v poradku. Na poradny vykon (2x a vic, nez muze mit W540) stejne neni zbyti, nez si koupit desktop.
W520 je jiny model. V diskusich na oficialnim Lenovo foru opet najdete plno stiznosti na W540 throttling, stejne tak i v teto recenzi http://www.notebookcheck.net/Review-Update-Lenovo-ThinkPad-W540-20BG001BGE-Workstation.115048.0.html
Vzal jsem to napr. i primo tady z recenze, jeden ze screenshotu z HWiNFO obsahuje:
– Core #1 Thermal Throttling – Yes
– Core #2 Thermal Throttling – Yes
– Core #3 Thermal Throttling – Yes
A jeste predpokladam, ze to byl jen test CPU, ne plna zatez CPU i GPU.
Nemohl by příště notebook třídy workstation dostat k recenzi někdo, kdo alespoň tuší, co se na takovém stroji dělá? Takhle jsou v článku naprosté nesmysly, namátkou:
„sa jedná o grafiku vhodnú na vykresľovanie modelov, a teda jej tendenciu
vykresľovať všetko až príliš kvalitne, čo v prípade grafických testov
na hry môže byť trochu nevýhodou“ Cože? To je myšleno jak? Pokud vím, tak profi grafiky (resp. ovladače) jsou optimalizované pro určité druhy úloh, což MŮŽE (ale rozhodně nemusí) snížit jejich výkon ve hrách. Kvalita vykreslování se nastavuje v aplikaci, samotná grafika už jenom počítá zadaný úkol tak rychle, jak jen umí.
„To prečo tento model má kalibrátor mi je už trošku väčšou záhadou.
Ničmenej vo všeobecnosti je kalibrátor veľmi šikovná vec a pomôže
prispôsobiť farby monitora vašej činnosti…“ Objasním záhadu. Třeba pro grafika, který připravuje tiskové podklady, je důležitá barevná věrnost. A protože displeje sjíždějí z výrobní linky nastavené podle počasí a počtu příhlížejících číňanů, tak se musí pro věrnost každý extra zkalibrovat. Proto.
Zde bych spíše viděl záhadu v tom, proč ve stroji za 50 tisíc smrdí jakýkoliv TN panel. IPS(like) panely jsou doslova jen o pár stovek dražší. Pokud bych nechtěl na vestavném displeji pracovat, tak si přece nekoupím notebook… Pokud existují uživatelé, kteří si chtějí do WKS koupit hnusTN displej, tak prosím. Tomu normálnímu zbytku ať prosím dá lenovo možnost koupit si kvalitu (sice existuje 3K varianta, ale ta má zase „nevýhodu“ ve vysokém rozlišení, které je ve Win stále problematické při připojování externích displejů).
Dále už jen k samotnému notebooku. Opět je chválena klávesnice za to, jak skvěle se na ní píše. Tuhle blbost budou všichni opakovat tak dlouho, až tomu snad uvěří i v Lenovu. Nikdo z původních uživatelů thinkpadů nezpochybňuje kvalitní MECHANIKU nových klávesnic. V podstatě veškeré stížnosti jsou na ROZLOŽENÍ klávesnice. Zmizely důležité klávesky, které právě cílová skupina WKS využívá. Jiné klávesky se zase nesmyslně rozházely po celé klávesnici i přes to, že v notebooku je ny „klasické“ rozložení místa dost.
Je smutné, že řada notebooků, která byla dříve nedostižným etalonem třídy, kvalitativně padla na samé dno. Workstation, která se neumí při výkonu uchladit, je v podstatě k ničemu. Pád taktů na naprosté minimum při delší zátěži není omluvitelný. K čemu tam „nielen ohromujúci výkon procesora a grafiky“ potom jsou, když nejdou použít?
Ohledně trackpointu se dá napsat jedno slovo. ZABITÝ. Pevně doufám, že dojde na jeho reinkarnaci v další generaci. Jo a mimochodem, touchpad v x30 generaci je stejný jako v x20 a x10, tedy s dvěma tlačítky pod sebou a třemi tlačítky nad sebou pro trackpoint.
Podsvícená klávesnice vs. lampička je věčné téma. Oboje má své výhody. Hergot, vždyť ta blbá ledka stojí pár centů i s patřičnými obvody, proč musela pryč? Vrcholem je konfigurace bez podsvícení. Bezva.
Pozitivní je ovšem thunderbolt. Jen je škoda, že není i na docku.
„je ultimátnou pracovnou mobilnou stanicou“ Takže to má nepoužitelný výkon, mizerný displej, zpola nepoužitelnou klávesnici a track-point/pad, ale je to ultimátní. Hm, jaké je potom slovo pro po všech stránkách dobrou WKS?
Pevně doufám, že Lenovo konečně zachytí nějakou zpětnou vazbu a na další generaci pořádně zapracuje. IMHO má s generací x50 poslední šanci, protože třetí po…nou po sobě si už nemůže dovolit. Lidi a firmy s morálně dosluhujícími x10/x20 se pomalu dívají po upgradu a pokud si takové nechá utéct, může vyrábět už jen naleštěné prdy (pardon, multimediály).
K Vašim dvěma prvním tezím…
Ad výkon profi grafik ve hrách – nebudete tomu věřit, ale opravdu mají profi grafiky tendenci mít nižší výkon ve hrách než jejich „neprofi“ ekvivalenty. Petra to napsala velmi jednoduše a asi i do jisté míry laicky, nicméně to nic nemění na faktu, že to tak je. Bez hlubšího zasahování do profilů pro jednotlivé aplikace se skutečně stává (a ne výjimečně), že profi grafika scénu a její efekty počítá příliš kvalitně (ať už z důvodu ve výchozím stavu lépe nastaveného AF nebo preciznosti jiných efektů, které herní grafiky ořezávají nebo počítají méně kvalitně).
Ad kalibrátor – jsem si jistý, že to Petra myslela tak, že nevidí smysl kalibrátoru v modelu s TN displejem. S tím ostatně souhlasím.
P.S.: Proč nepsal recenzi někdo jiný? Protože k notebooku nikdo jiný neměl přístup a nám přišlo zajímavé, aby se Petra o své dojmy podělila. Je mi líto, že recenze nesplňuje Vaše požadavky a nesdílí Vaše názory, ale tak už to někdy chodí.
To, že profi grafiky můžou mít nižší výkon ve hrách než ekvivalentní herní vím, dokonce jsem to psal v tom příspěvku. Není to ale určitě tím, že by se snažily počítat detailněji. A sám jste napsal, že zbytečně detailně ta grafika počítá scény kvůli nastavení SW, takže samotné GPU s tím nemá nic společného. Ono i laicky by to šlo napsat správně.
I TN displej se musí pro věrnost zkalibrovat. Že má mizerný gamut a pozorovací úhly neubírá požadavku na věrnost barev alespoň v rámci možností.
Mě se třeba líbila recenze X1 od téže autorky (pokud si správně vzpomínám), i když jsem mohl se spoustou věcí nesouhlasit, bral jsem to jako názor cílové skupiny. Je dobře, že se výrobce snaží vyhovět všem cílovkám. Já bych si nikdy pro svoji práci X1 nekoupil, autorka si zase pro svoji nekoupí W, to dá rozum. Je sice zajímavé vidět, jak se k WKS staví řekněmě „office“ pracující, ale bohžel o WKS to vypovídá málo. Toliko k požadavkům. Názory může mít každý jiné, to dá rozum. Asi těžko by se stalo, že já i autorka budeme mít stejné, to by pak byla nuda :)
Jasně, díky za Vaši reakci a že jsme si to vyjasnili. Zároveň se omlouvám za možná trochu jízlivý nádech mého příspěvku.
Petra si W540 vzala, protože připravovala podklady pro billboardy, na které byla velikost paměti a výkon Carbonu málo. Napadlo nás proto, že bude fajn udělat i uživatelskou recenzi, jen pro zajímavost. To je důvod, proč notebook měla právě ona. Lenovo bohužel na test W540 nemá.
Co se vlastne stalo s T520 co Petra mela predtim? Vcelku ne uplne bezny kousek :-)
Zatím čeká na svůj osud, leží ve skříni. Podobně jako moje T420s.
Ohledne te „blbe ledky za par centu“ je stejna otazka, komu tak strasne vadi indikacni ledky cinnosti HDD a wirelesu. Ze je nema Jabko ? A kvuli tomu si mam radsi koupit ThinkPad, protoze je nesmyslne uz nema take … ach jo.
Strávil jsem s ThinkPady řadu let, jako celek to sice podle mě šlo do kytek už někdy od dob přelomu řad T400/T410, ale do **30 stále existovaly dobré důvody (byť jich ubývalo), proč si koupit ThinkPad. Řada **40 už je pro mě ale opravdu jen trochu pevnější multimediální notebook.
Všechno co dělalo ThinkPad ThinkPadem je pryč – ThinkLight, rozložení klávesnice, k tomu příšerný clickpad který dělá z TouchPadu, ale hlavně z TrackPointu skoro otravnou věc (možná se tím připravuje půda pro jeho finální odstranění?) a dokonce už padla za vlast i tak základní věc jako LEDka HDD (jak mám poznat jestli pracuje, když je tam SSD? Lézt pořád do taskmanageru?). O ostatních LEDkách které začaly mizet po řadě **00 už ani nemluvím, kde jsou ty doby kdy mi vadilo, že nevím co se zrovna děje s baterkou. Další podstatnou výhodou ThinkPadu pro mě byla jednoduše použitelná UltraBay šachta, to je taktéž minulostí – šroubovat kvůli výměně zařízení několik šroubků??? Proč proboha? Aby se ušetřil 1mm tloušťky a 10 centů na odemykacím šoupátku? To samé disk – k jeho výměně vždy stačil jeden šroubek, teď už je i kvůli takové maličkosti nutné sundat celou vanu, to i u těch multimediálních krámů je to většinou jednodušší.
Podstatnou výhodou byla vždy také oficiální podpora starších modelů, například nebyl problém podle typového čísla najít konfiguraci a ovladače 15 let starého modelu. Od nedávného „vylepšení“ supportu nenajdete podle typového čísla ani stroje generace **00 (a všechny starší), které stále běžně používá hodně lidí. Proč? Opravdu bylo tak náročné/nákladné databázi starších modelů ponechat? Asi se už nepočítá s tím, že by aktuální modely vydržely fungovat tak dlouho.
O kvalitě vnitřní konstrukce si také nemyslím nic pěkného, v zájmu ušetření milimetrů tloušťky byl oslaben rám, nevěřím že ukotvení pantů v základně přežije tolik, co u předchozích 5 generací (ačkoliv od T420, resp. i od T400s/T410s už je v zájmu tenčí konstrukce problematicky ošizené naopak ukotvení pantů ve víku displeje). Zvenku sice celek působí pevněji a kvalitněji (nepůsobí dojmem hračky z tržnice jako spodek T520), ale obávám se, že za takové 2 roky bude jasné, že je to jen dojem.
Jinými slovy – jako dlouhodobý skalní ThinkPad fanoušek přecházím ke konkurenci, která podobnou věc nabízí za méně peněz. Byly doby, kdy se jednoduše nedalo napsat, že konkurence nabízí podobnou věc. S touto generací už to není pravda a tedy nevidím důvod, proč si ThinkPady nadále kupovat.
Mimochodem u X240 se zacina behem par mesicu projevovat problem s pevnosti konstrukce. Pokud vezmete notebook za levy roh, tak se tak prohne, ze se v konektoru HDD prerusi spojeni a tim dojde i k moznemu poskozeni dat. Viz ‚Holding X240 by bottom left hand corner causes screen to black out and flicker‘ na oficialnim Lenovo foru.
Na druhou stranu, flexing na T4x také nebyl nic příjemného (ačkoliv deska kterou jste mi kdysi měnil se skutečně nepokazila a funguje stále)…
To ano, prakticky každá generace měla nějakou specifickou „bolístku“ (kterým se dalo vcelku úspěšně vyhýbat výběrem integrované VGA, nebo řadou X která jich měla od řady X40 velmi málo), ale tohle jsou přímo designové chyby, které si člověk neopraví…
Jsem rád, že deska pořád běží:). BTW stále mi tu „odpočívá ve skříni“ ta 701C, kdybyste neměl o čem psát:).
Ozvěte se mi prosím na mail, těším se. :)
Pár poznámek k recenzi: Výkon v podstatě odpovídá hernímu čipu NVIDIE s tím samým jádrem, takty a pamětí. Rozdíl ve hrách byl spíš dříve, nyní už to nestojí za řeč. Obvykle proti hernímu čipu má ve hrách ten profi trochu lepší výkon, protože se k němu dodávají lepší paměti (ale občas je jich zas méně, takže něco za něco). Pokud jde o AutoCAD, tak ten pracuje v Direct3D, takže neumí využít možnosti Quadra. Výhoda Quadra/FirePro je v rozšířených akceleračních funkcích OpenGL o ten typ vykreslování, který je typický pro CAD/… aplikace a ve hrách není potřeba. Typicky třeba antialiasované komplexní wireframe modely. Aby člověk poznal rozdíl, chce to jet třeba v CATII nebo SolidWorks… tam je ten rozdíl ale pro změnu propastný.
Nesouhlasím s tím, že na displeji a zvuku u workstationy nezáleží. Kupují si je power-useři, kteří je používají často i mimo dock. Další skupinou jsou různí architekti a grafici a tam víc než kde jinde platí, že pokud to není potřeba tahat, sáhne se raději po desktopu. Rozhodně není situace podobná jako u office/business notebooků, kde opravdu průměrný zaměstnanec v openspacu odpojí notebook od doku až na konci pracovní doby, aby ho zamknul do šuplíku.
Displej je u pracovní stanice dost podstatný prvek a je pravda, že lenovu v nabídce hodně chybí možnost 1920×1080 IPS. U dvou hlavních konkurentů je to přitom snad ta nejprodávanější konfigurace (ne nadarmo právě v 1920×1080 místo těch hi-dpi jsou i různé speciální displeje s širokým gamutem a vyšší barevnou přesností). U reproduktorů je to tak, že mastering zvuku na interních reproduktorech nikdo samozřejmě nedělá, ale nezřídka se stane, že někdo chce druhým něco odprezentovat z notebooku a pak je samozřejmě fajn, když to není jen zkreslené cinkání. Bohužel kvalita reproduktorů ThinkPadů šla z mého pohledu s generacemi pouze dolů (marně nahrazovaná softwarovými úpravami), ale konkurence na tom není v pracovní třídě s jednou výjimkou o moc lépe.
W440 skutečně má problém s udržením výkonu, a to poměrně velký, když dojde na zatížení CPU+GPU. Není to nic tajného a objevuje se to v recenzích (ostatně i zde). Myslím, že do segmentu pracovních stanic to zrovna nepatří. Jsou tenčí multimediální notebooky s výkonnější hardware, které sice třeba vypnou turbo, ale aspoň nejdou pod základní takt (přitom stojí polovinu co W440).