Lenovu se v poslední době začalo dařit ohledně různých konvertibilních zařízení, počínaje tabletem Yoga, konče Yoga a Miix notebooky. Podaří se mu ale prosadit i s notebookem na platformě Android?
Jak Lenovo samo tvrdí, notebook A10 by měl být vhodný zejména pro ty, kteří potřebují cestovat, a to hlavně díky kombinaci vlastností přenosných PC a tabletů. Klávesnice je s displejem spojena napevno, liší se tedy od konvertiblů jiných značek.
Konstrukčně vychází nová A10 z Flexu 10. Vrchní část má dotykový HD panel, který se dá otočit do maximálního úhlu až 300° za klávesnici, čímž můžete dosáhnout i podobného tvaru konstrukce, jako nabízí např. Yoga notebooky. V režimu notebooku je dostupná klávesnice s oddělenými klávesami.
I komponenty hybridu nasvědčují tomu, že se jedná o zařízení na pomezí tabletu a notebooku. Android je zastoupen ve verzi 4.2, procesor je zastoupen čtyřjádrovým Cortexem-A9, RAM činí 1 GB. Zařízení v sobě obsahuje notebookové SSD o velikosti 16 GB. Zařízení podporuje i microSD karty, se kterými si můžete ještě více rozšířit kapacitu. Na těle najdeme dále 2 USB, jedno microUSB a HDMI. Samozřejmostí je pak Wi-Fi a Bluetooth, ale jen ve verzi 2.0.
Celý název zařízení ve specifikaci pro český trh zní Lenovo IdeaPad A10 (59-426099). V tuzemských obchodech jej pořídíte za 5 999 Kč.
Lenovo IdeaPad A10 ve zkratce:
- operační systém Android 4.2 Jelly Bean + nadstavba Lenovo
- Rockchip RK3188, 4× Cortex-A9 1.8GHz + Mali-400
- dotykový TFT displej 10,1" s rozlišením 1 366 × 768 bodů
- 1GB RAM (DDR3), hard disk 16 GB SSD
- Wi-Fi, BT 2.0, 2× USB 2.0, microUSB, HDMI, 3,5mm jack, microSD
- 3článková baterie 24 Wh, výdrž až 9 hodin (6 hodin přehrávání HD videa)
- hmotnost 1 kg, rozměry 269 × 185 × 17,3 mm
Teď, když se Lenovu daří hodně prodávat, tak hledá oblasti, kam by mohlo expandovat. Myslim, že tohle bude jedno ze zařízení, která nejdou správným směrem. Android je strašně omezený pro práci s HW klávesnicí a obecně form-factor notebooku. Mám to vyzkoušené – testoval jsem něco podobného od Toshiby a byla to hrůza. Pak dlouho nic a testoval jsem to samé od HP… zase hrůza. Lenovo podle mě dopadne úplně stejně, protože v minulých případech se nenaráželo na samotný hardware, ale čistě na všemožná omezení Androidu, který udělá peklo už z pouhé představy, že byste si otevřeli současně dva dokumenty (ani nemusí být na obrazovce současně), něco mezi nimi přetahovali.. nedejbože, že byste chtěli psát na HW klávesnici s diakritikou – obvykle to funguje jen v polovině programů (v lepším případě) a kancelářské balíky obvykle zobrazují písmena s diakritikou jiným fontem a jinou velikostí.
Naprostý souhlas, stejně hovoří i moje zkušenost s Yoga Tab + klávesnice a jinými Android tablety s klávesnicí.
Stejně.. když si vezmu, že tenhle obrázek visí na heurece asi tak 3/4 roku zpátky a nějaká firma ho zde prodává :D
Chcem si ho kúpiť ako študent. Je v ňom office balík? A myslíte si , že je to dobrá voľba??