ThinkPad T540p: solidní profík
4. 6. 2014 | 17
V dnešním článku se podíváme na současný vrchol ThinkPadů řady T, model T540p – 15" výkonný pracovní notebook, případně mobilní pracovní stanice či DTR. Nabízí výbornou výbavu, pohodlnou klávesnici a skvělý displej. Jak si poradil v uživatelském testu?
Testovaná konfigurace
Lenovo ThinkPad T540p 20BE0-005YMC
- CPU: Intel Core i7-4700MQ (2,4-3,4 GHz, 6 MB cache, 4 jádra / 8 vláken)
- RAM: 8 GB DDR3
- GPU: NVIDIA GeForce GT 730M, 1GB
- Displej: 15,5" 3K antireflexní IPS panel
- Úložiště: 256GB SSD (Samsung MZ7TD256HAFV)
- Bezdrátová komunikace: Wi-Fi (Dual band AC 7260), Bluetooth 4.0, WiDi, 3G modem (Ericsson N5321 gw)
- Zabezpečení: TPM čip, čtečka otisku prstu
- OS: předinstalovaný Windows 7 Professional, Windows 8 Pro přiložený na DVD
- 9článková baterie (99,5 Wh), 135W napájecí adaptér
- Hmotnost: 2,54 kg
- Klasický dokovací konektor
Konstrukce, zpracování
Už po prvním pohledu na víko je asi žádnému fandovi neunikne, že se ThinkPady mění. V rámci „omlazení“ jsou obrácená loga, povrch již není pogumovaný a panty dostaly novou, metalicky šedou barvu. Naštěstí se jedná o panty v tradičním provedení, čili umístěné nad základnou – víko tak zbytečně po otevření nezabírá místo na zadní straně notebooku. Bohužel, tuhé panty neumožňují otevřít počítač jednou rukou, základna se zvedá i s ním.
Po otevření se plně objevuje nový designový směr rodiny ThinkPad. Zmíním zejména změnu barvy na světlejší grafitový odstín či nový TrackPad, který po vzoru jiných modelů spojuje clickpad s mechanickými tlačítky TrackPointu. Rámeček displeje zůstal ještě v tradičním IBM designu, což se mi líbí. Povrch je plastový, pod ním se ale samozřejmě nachází klasická Rollcage. Rozpaky ve mně ale budí svrchní kryt základny, kde je povrch plastu zkrátka moc hrubý, a když po něm při práci jezdíte dlaněmi, vydává dost hlasité šustivé zvuky. Na počítači se bohužel kromě červené indikace spánku a svítícího zapínacího tlačítka nenachází jediná indikační dioda. Přiznám se, že jsem jejich absenci nepochopil.
Samotné zpracování notebooku je v jádru výborné, testovaný kousek má ale několik mušek, například tiché cvaknutí z pravého pantu při otevření víka. Zejména mě ale nepotěšilo pružení palmrestu v místech nalevo od trackpadu a pod numerickým blokem. Plastik nedoléhá na vnitřní konstrukci, a při opření dochází tak k promačkávání. To ale dávám za vinu první výrobní sérii.
Doplnění: Kus vystavený v Galerii Harfa pružením palmrestu netrpěl.
Klávesnice, polohovací zařízení
Počítač samozřejmě obsahuje šestiřadou chiclet klávesnici, která je od předchozí generace (T530) mírně odlišná. Samotné psaní mi nedělalo nejmenší problém, dokonce bych si troufal klávesnici označit za jednu nejpohodlnějších, co jsem měl zatím možnost obecně vyzkoušet. Při přechodu z mojí X220 jsem měl malou chvíli problémy, ale po několika minutách se už cítíte jako doma. Rozhodně není problém psát rychle, jistě, a bez překlepů. Klávesy mají velmi příjemný povrch, jasný stisk a ideální tuhost – v tomto byl „lenovácký“ chiclet skutečně doveden k dokonalosti. Co se mi však nelíbí, je rozložení klávesnice, s tím bohužel asi ale nic nenaděláme. Klávesnice je dle tradice vybavena i odtokovými kanálky pro vodu v případě polití.
Odstraněna byla vyhrazená tlačítka ovládání zvuku, zmizela také původní klávesa ThinkVantage. Konečně se ale vrátily mezery do vrchní řady kláves, které mi u předchozí generace citelně chyběly. Konečně tak není problém nahmátnout poslepu tak základní klávesy, jako F2, Alt+F4 či F5. Jako samozřejmost vnímám podporu nové funkce FnLock, kdy se při stisknutí Fn+Esc prohodí nastavení kláves z funkčních na multimediální. Toto přepnutí si počítač samozřejmě pamatuje i po jeho vypnutí, takže jej příště není potřeba aktivovat znovu. Klávesnice umožňuje zapnout podsvícení, vybrat si lze ze dvou nastavení intenzity světla. Bohužel pokud na počítač koukáte z větší vzdálenosti, svítí diody už trochu do očí.
Dodatek: Povrchová úprava klávesnice záleží pravděpodobně na konfiguraci, protože vystavený přístroj v Lenovo Storu měl povrch klávesnice hrubší.
Nový trackpad je velikostně skutečně královský, už nikdy si nebudete stěžovat na malé touchpady. Prst po něm klouže doslova s lehkostí baletky na ledě a práce s ním je jedna radost. Trochu mě mrzí, že při stisku je poměrně hlučný, ale zvyknete si (zde se zdá, že hlučnost stisku je jiná kus od kusu). Nicméně, testovaný trackpad vykazoval některé problémy, jako nereagování po okrajích atd. V Lenovo Storu v Galerii Harfa bylo u vystavené T540p ale všechno v pořádku, takže opět pravděpodobně smůla na kus.
Poznámka k trackpadu: Po našem testu šla T540p k Jiřímu Zimovi (Swarmovi), který trackpad “opravil” silným zatlačením po celé jeho ploše. Zdá se, že pouze nebyl správně slepený či zacvaknutý.
Bohužel, novoty si pěkně odskákal TrackPoint. Naštěstí není zapuštěný tak hluboko jako u předchozí generace (něco mezi starými ThinkPady classic a Edge), ale postrádá vlastní hardwarová tlačítka. Sama čepička je sice stále tou geniální věcičkou, bez vlastních kláves to ale prostě není ono. V kombinaci s problémy s trackpadem tak nebylo jeho používání moc pohodlné, a pracoval jsem výhradně s trackpadem.
Displej
Jestli Lenovo někde opravdu zapracovalo, je to použitý zobrazovací panel. Testovaná konfigurace je vybavena typem IPS, svou kvalitou mě rozhodně překvapil a potěšil. Nabízí obrovské rozlišení 2880×1620, výborné pozorovací úhly a ideálně syté barvy. Povrch je (u ThinkPadu tradičně) antireflexní, takže se nemusíte obávat odrazů jako u lesklých displejů, ze kterých akorát bolí oči. Jas lze nastavit v patnácti stupních.
Reproduktory, webkamera
Dvojice reproduktorů je umístěna na přední bočnici počítače a směřují dolů. Nejedná se sice o reproduktory výrobce JBL, špatné ale nejsou. S přibývající hlasitostí se kvalita zvuku nijak razantně nehorší a ani „neprskají,“ jak je u neznačkových reproduktorů poměrně často zvykem. Zvuk je trochu plochý, chybí mu větší důraz na basy a výšky, které se docela ztrácí a mají tendenci se tříštit. Pokud budete na počítači používat operační systém Windows, můžete zapnout softwarovou ekvalizaci Dolby, která reproduktory pozvedne o veliký kus výše.
Webkamera a mikrofon spadají svou kvalitou k tomu lepšímu, co lze v noteboocích najít. Pokud je kvalitní světlo, jeví se druhé straně váš obraz velmi kvalitní, plynulý, a ostrý. v horším světle jde kvalita samozřejmě dolů.
Konektory, připojení
- Levá strana: 34mm ExpressCard, 3,5 mm jack, čtečka paměťových karet, 2x USB (2.0 a 3.0), VGA, miniDisplayPort
- Pravá strana: 2x USB (2.0 a 3.0), DVD mechanika, čtečka čipových karet Smart Card
- Zadní strana: ethernet, napájení
Na spodní straně se nachází klasický dokovací konektor, slot na kartu SIM je umístěný pod baterií.
Dodávaný bezdrátový modem Ericsson bohužel stále nepodporuje 4G.
Výkon
Použité komponenty naznačují, že se jedná o solidně vybavený počítač. Zejména kombinace výkonného procesoru a rychlého SSD znamenají velice rychlé reakce takřka za každé situace. Při žádném z mých obvyklých úkonů jsem se nesetkal se zpomalením či větším čekáním.
Pravděpodobně nejvíce jsem zatížil počítač hraním her. Jako příležitostný hráč jsem na počítači vyzkoušel postarší The Settlers VI: Vzestup říše. Zde mě trochu limitovala dedikovaná grafická karta, v této cenové kategorii bych si dovedl představit i silnější model. Největším problémem se ukázalo hraní v nativním rozlišení, 2 880 x 1 620 je na GeForce 730M zkrátka příliš moc. Doporučuji proto snížení minimálně na 1920×1080, zase tak veliký rozdíl to (na oko) není, přitom plynulost hraní se výrazně zvedne. Tento počítač ovšem není určený na hraní her, takže použitá grafická karta plně postačuje. Mimo 3D aplikace poběží pravděpodobně pouze integrované grafické jádro, Intel HD 4600, které je součástí procesoru. S přehledem stačí na veškerou běžnou činnost, zvládne ale i plynule vykreslovat starší hry (orientačně do roku 2008).
Chlazení, teploty
Při běžném použití (internet, kancelářská práce, film) je ventilátor počítače prakticky stále vypnutý, spouští se pouze nárazově a na několik sekund. S trochu vyšším zatížením už ale běží větráček poměrně často. Zvukově není příliš otravný, rozhodně není svištivý jako fan u malých modelů X220 či X230. Při plné zátěži jeho otáčky kolísají odhadem od dvou třetin výše.
Při nenáročném provozu je počítač samozřejmě chladný, ale při náročnějších procesech (hraní her, náročná aplikace) se po chvíli začne poměrně citelně zahřívat. Nejvíce to pocítíte na levé třetině klávesnice, odkud teplo docela sálá, což není moc příjemné. Při základních činnostech se teploty procesoru a základní desky pohybují mezi 40-50 °C. Pokud nemáte v plánu na kolenou renderovat video či hrát náročnější hry, lze notebook doporučit i k provozu na klíně.
Bohužel mě dost trápil čas, takže jsem si nezkontroloval teploty v plné zátěži…
Baterie, spotřeba, adaptér
Testovaný kousek byl vybaven 99,5Wh baterií, která by měla dostačovat na orientační 4,5 hodiny (práce v kuse) běžného nenáročného provozu. Články pocházely od výrobce Sanyo. Power Manager pro Windows 7 pak samozřejmě umožňoval uživatelské nastavení vlastních prahů nabíjení.
Zde uvádím orientační informace o spotřebě počítače při běhu na baterii:
- Prohlížení webu; jas 5/15, profil Maximum battery life, Wi-Fi: 9-14 W
- DVD; jas 5/15, profil Maximum battery life, Wi-Fi: ±15 W
- Nečinnost – vypnutá obrazovka, profil Maximum battery life, zapnutá Wi-Fi: <9 W
Počítač je v testované konfiguraci dodáván se 135W napájecím adaptérem.
Závěr
Přiznám se, že využít výkonnostní potencionál tohoto notebooku je pro mě prakticky nemožné. Zajímala mě spíše kvalita zpracování a použité materiály, zde ale není jednoduché dojít k jednoznačnému závěru. Zatímco povrch víka a spodní vana jsou vyvedeny z příjemného materiálu, vnitřek je z trochu hrubého plastu. Až na několik drobných výrobních chybiček (kterými jiná T540p netrpěla) je ale zpracování vynikající, notebook působí bytelným a solidním dojmem. Určitě bych se nebál přenášení a cestování, byť se svou hmotností 2,54 kg ho asi většina uživatelů nikam daleko nosit nebude.
Pokud hledáte výkonný, bytelný, decentní a v mnoha ohledech svým řešením jedinečný notebook s možností klasické dokovací stanice, pak je model T540p pro vás ten pravý.
+ dostatek výkonu (plnohodnotný procesor a SSD)
+ kvalitní materiály povrchu víka a spodku základny
+ bytelná konstrukce
+ velmi pohodlná a podsvícená klávesnice s ochranou proti polití
+ veliký a příjemný touchpad
+ ve své třídě slušná kapacita baterie
+ klasická dokovací stanice
– při pohybu dlaněmi šustivý palmrest (plast pod klávesnicí a kolem touchpadu)
– odstraněná tlačítka TrackPointu
– chybějící indikační diody
– nedotažené rozložení klávesnice
Related
AUTOR: Tomáš Valenta
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Ta DVD mechanika je natvrdo, nebo je to MultiBay?
Bay: P/N — 0B47315
http://blogs.yahoo.co.jp/kyouka300/15343736.html
UltraBay, 9,5mm, nově přes šroubek.
Parodie na kvalitní notebook, když si u top modelu mám dolepovat trackpad, který je navíc tak jako tak špatný.
Vada kusu, první série takřka všeho mají některé mouchy, takže to bych nehrotil… Spíš jsem nepochopil odstranění indikačních diod.
Víte jak deaktivovat touchpad aniž bych ho musel odinstalovat?
BIOS, případně ovladač UltraNav (nastavení myši) – v BIOSu lze zcela deaktivovat, takže funguje jen TrackPoint, v ovladači lze deaktivovat softwarově (vybrat režim touchpadu).
Nevíte někdo, jestli se dá u T540p vyměnit grafická karta? Notebook jsem ještě hloubkově neotevíral, takže nevím, jestli je připájená k desce nebo ne (procesor by ale neměl být).
Ne, grafickou kartu vyměnit nelze, čip je na desce. To dnes ostatně platí pro drtivou většinu notebooků.
Díky moc. To je špatné, protože jak zaznělo v článku, grafika je opravdu největší mínus celého stroje, přitom i některá Ečka mají GT740M, což je o řád lepší a přitom jsou o 30k levnější.
PS: pěkná fotečka, ze servisu?
Ad grafika: pak jedině W540…
Ohledně foto: nefotil jsem, hledat a ještě rozebírat notebook se mi kvůli tomu zrovna nechtělo :-), ale je to ze servisního instruktážního videa.
Viz foto – GPU.
Nemáte někdo fotky displeje v plném rozlišení 3K a se zobrazením na 100%. Jsou při tomto nastavení např. office dokumenty apod. čitelné? Dá se s ním takto pracovat? Nebo je nezbytné nastavit zvětšení na 150 nebo 200%?
Myslím, že na tuto otázku nikdo neodpoví – to je subjektivní. Pro mě je na 15″ hodně už Full HD a v takovém případě už musím zvětšovat zobrazení. U 3K bych musel jednoznačně taky.
Nicméně máte na mysli zvětšení ve Wordu, nebo zvětšení obrazu systému? To je zásadní rozdíl…
Jak říká Matěj Gottwald, to je dost subjektivní, ale troufám si tvrdit, že při 100% zvětšení se to použít na většinu aplikací nedá. Doma pracuju na 150% při rozlišení 2880×1620 a při cestování si dokonce musím měnit rozlišení na 2048×1152 při zachování zvětšení 150%. Zkoušel jsem i 3K s 200%, jenže Windows jsou v tomhle naprosto neschopné a drtivá většina programů je pak pomršená (rozmazaný text, titěrné obrázky s velkým textem…). Stačí tak?
Díky, stačí. Zvažuji mezi T440P s FullHD a právě T540P. A na 540 mne lákala právě ta větší pracovní plocha. Když však čtu, jak si s tím 3K rozlišením Windows moc neporadí a stejně si všichni zvětšují, tak si říkám, že notebook jen s FullHD by byl lepší.
Udělal jsem screen, jestli to alespoň trošku pomůže. Bohužel nemám k dispozici foťák a mobilem to vyfotit moc dobře nejde. Myslím ale že je patrné, že takto obrovská plocha je na 15″ vážně moc :D Každopádně i s menším rozlišením nebo zvětšením na 150% displej nestrácí své hlavní výhody (jas, pozorovací úhly, perfektní barvy) takže levnější TN důrazně nedoporučuji.