ThinkPad L540: pracovní nástroj za rozumnou cenu
18. 6. 2014 | 7
Dnes se podíváme na pracovní notebook, a to konkrétně základní klasický ThinkPad L540, který prodělal oproti předchozí generaci zásadní změny. Jak obstál tento „EKO“ notebook v uživatelském testu majitele E531, se dočtete dále.
VZHLED A KONSTRUKCE
Nová generace pracovního notebooku ThinkPad řady L, konkrétně L540, doznal hned několika změn. Celý notebook je vyveden do barvy označované jako Graphite Black (grafitová černá). I panty, které u předchozí generace byly stříbrné, jsou teď černé, která se trochu liší od barvy základny, protože jsou panty vyrobené z kovu.
Notebook je celý vyroben z plastu (10 % použitého materiálu na výrobu je vyrobeno z recyklátu), ale i přesto, že je trochu robustnější, je dostatečně pevný a nikde se výrazně neprohýbá. Díky použitým pantům, které jsou vyrobené z kovu a jsou trochu tužší, nelze notebook otevřít jednou rukou. Dokonce díky možnosti otevření notebooku do 180° lze notebook při maximálním otevření zvednout za víko displeje i v rozích. Víko se překvapivě prohýbá jen málo na to, že notebook váží 2,44 kg.
KLÁVESNICE A CLICKPAD
Nachází se zde 6řadá ostrůvková (chiclet) klávesnice, která je nově doplněna – oproti předchozí generaci – o numerický blok. Na klávesnici nalezneme pouze tři indikační diody, a to v klávesách Fn (zapnutí Fn Lock), F1 (vypnutí zvuku) a klávese F4 (vypnutí mikrofonu). Funkční tlačítka F1 – F12 jsou primárně vypnutá a mají funkci multimediálních tlačítek (zesílení/zeslabení zvuku, nastavení jasu apod.). Lze je ovšem trvale rychle přepnout pomocí Fn Lock. Někomu to ovšem nemusí vyhovovat.
Tlačítka jsou jemně prohnutá s jemnou plastovou strukturou. Na klávesnici se píše dobře, je ale trochu hlučnější. Škoda jen, že nemá podsvícení, které by značně zlepšilo práci v noci. Takhle jsem si musel vystačit jen se zesílením jasu displeje, který klávesnici v noci osvítí.
Nově je zde použit jednolitý clickpad s kombinací vestavěných tlačítek TrackPointu, který je vyroben z plastu. Zde bych ocenil použití skleněného clickpadu, jako třeba u vyšších modelů řady T či X. Jeho používání bude pro uživatele, kteří přejdou z minulé generace, dost nepřesné.
Clickpad není umístěn zároveň se základnou a je cca 1 mm pod jejím okrajem. Tenhle malý detail dokázal, že clickpad není při používání tak hlučný jako třeba u dříve testovaného ThinkPadu E531.
Trackpoint je – alespoň pro mne – v ideální výšce a není tedy nutné na něj vyvíjet větší tlak. Plynule jím lze pohybovat do všech stran.
KONEKTIVITA A dokování
Vzhledem k tomu, že se jedná o pracovní notebook, je konektorová výbava důležitá. Pro ty, kterým by nestačila konektorová výbava, je zde připraven dokovací konektor na spodní straně notebooku. U notebooku je možno volitelně dokoupit 3G/4G modul. Je zde pro něj volný M.2 slot a zdířka pro miniSIM za baterií notebooku na pravé straně.
Na levé straně se nachází analogový VGA port, grafický výstup Mini-DisplayPort, USB 3.0 (stále napájené) a slot pro rozšiřující karty ExpressCard (který se z notebooků dnes už úspěšně vytrácí).
Pravá strana: USB 2.0, další USB 2.0 a vedle něj sdružený audio jack 3,5 mm a pod nimi čtečka paměťových karet typu SD.
Zadní strana: napájecí konektor (plochý), Ethernet (mnohé potěší jeho umístění vzadu), USB 2.0 a zdířka pro zámek Kensington.
Spodní strana: pouze dokovací konektor (nové, menší generace).
Tip: Dokovací stanice pro nové ThinkPady.
DISPLEJ
U notebooku je použit matný TN panel s LED podsvícením o velikosti 15,6", zmenšeným rámečkem kolem displeje o 20 %, dobrými pozorovacími úhly a rozlišením HD (1366 × 768 px). Rozlišení pro zde použitý displej je nízké, ale notebook lze koupit i v dražších konfiguracích, kde je použit displej s rozlišením FHD (1920 × 1080 px). S notebookem není problém díky matné úpravě displeje pracovat i venku na slunci.
ZVUK, WEBKAMERA
Reproduktory jsou umístěny na spodní straně základny. Pokud je notebook umístěn na pevné podložce, např. stůl, je notebook dostatečně hlasitý. Hlasitost reproduktorů samotných není špatná. Pro vyšší hlasitost a lepší prokreslení zvuku je v notebooku nainstalováno Dolby Advanced Studio.
Je zde použita kamera s rozlišením 720p, která je doplněna dvojicí mikrofonů a indikační diodou.
Kvalita obrazu kamery se řadí k průměru. Použité mikrofony při použití pro nahrávání zvuku nebo pro videohovory podávají slušný výkon. Nedochází k žádnému šumu.
VÝKON A CHLAZENÍ
Notebook byl testován v této konfiguraci:
- Intel Core i5-4200M, Haswell, 2,5 GHz (Turbo Boost na 3,1 GHz)
- Integrovaná grafická karta Intel HD Graphics 4600
- 4GB RAM
- 500GB HDD, 7200 RPM
Rychlost pevného disku (CrystalDiskMark)
Herní výkon – 3D Mark (2013)
Použitý procesor z řady Haswell se standardním napětím dodává notebooku dobrý výkon pro běžnou práci. Pro použití náročnějších programů by notebooku slušel více silnější procesor.
Integrovaná grafická karta HD 4600 plně postačuje na běžnou práci (prohlížení internetu, přehrávání videí, práce s dokumenty či občasné hraní her). Pro hraní nejnovějších her to není. Ovšem s tímto se ani u tohoto pracovního notebooku nepočítá.
Chlazení u tohoto notebooku je vynikající. V zátěži se komponenty notebooku nezahřívaly více jak na 80°. Při běžném používání (prohlížení internetu, práce s dokumenty) svou teplotu čipy drží maximálně na 50°. Použitý ventilátor není nijak hlučný. Při nízké zátěži neběží a jde slyšet pouze plotnový disk. Zapnutí ventilátoru poznáte jeho krátkým hlasitějším výdechem. Při normální práci ale opravdu nijak neruší.
BATERIE, VÝDRŽ
Je zde použita 6článková Li-Ion baterie o kapacitě 56 Wh (akumulátor u testovaného notebooku je od firmy Sanyo). Baterie dokáže notebook hravě při prohlížení internetu přes Wi-Fi a středním jasu napájet 5 hodin. Při snížení jasu a vypnutí Wi-Fi se výdrž ještě zvýší a můžete s notebookem v klidu pracovat i přes 6 hodin. Baterie není umístěna zároveň se základnou, tudíž zvedá zadní část notebooku asi o 5 mm.
Pro napájení notebooku slouží adaptér s výkonem 65 W, který je opatřen novým plochým konektorem.
ZÁVĚR
ThinkPad L540 je rozhodně solidním pracovním notebookem s kvalitním zpracováním a standardy pro odolnost. Za cenu (dle konfigurace) pod 20 tisíc Kč je to dobrý pracovní notebook třeba pro menší firmy i pro jednotlivce, kteří požadují vysokou výdrž, kvalitu zpracování, možnost dokování a u tohoto modelu i možnost volby systému (předinstalovaný Windows 7 Professional, média pro upgrade na Windows 8 Pro).
+ vysoká kvalita zpracování
+ výdrž na baterii (díky procesoru Haswell)
+ chlazení
+ možnost klasického dokování
+ dostatečný výkon pro běžné použití
+ TrackPoint
+ předinstalovaný Windows 7 Professional + média pro instalaci Windows 8 Pro
– displej s rozlišením pouze 1366 × 768 px (volitelně však Full HD)
– nepodsvícená klávesnice
– pomalejší HDD
– použitý clickpad (TrackPad)
Za zapůjčení notebooku děkujeme Lenovo Exclusive Store Plzeň,
Lidická 68, 323 00 Plzeň
Webové stránky | Stránka na Facebooku
Related
AUTOR: Tomáš Ronza
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
nemohly by ty fotky bejt jeste mensi? :D
Během dneška opravíme. Ale jinak mohly… ;-)
Opraveno – už jsou fotky větší.
Jen můj komentář k L540: „elka“ se skvěle vybarvila! Už loňské modely byly pokrok ve smyslu, že konečně pořádně zapadaly mezi „dospělé“ ThinkPady, jen byly plastové. L540/440 toto dovádí k dokonalosti (ač loňské kořeny nezapře). Numerický blok potěší kupu lidí (já osobně sice jeho zastáncem nejsem – asi ze zvyku, že nemám rád vykroucené ruce při psaní a polohování), kterým na L530 chyběl (upřímně L530 vedle L540 – z vlastní zkušenosti – nemá šanci, lidé preferují L540 už kvůli klávesnici).
Chápu, že podsvícené klávesnice působí hodnotným dojmem a proto jsou součástí dražších modelů, ale nejsem schopný pochopit absenci ThinkLight. Jedinou odpovědí budiž, že ,,elko“ si pravděpodobně nikdo na domácí / soukromé použití kupovat nebude, aneb v kanceláři je světlo vždycky. Jinak pozor na lampičku na stole, hehe :-))))
Lampičky jsou potvory, to je fakt, ale třeba je L540 snáší líp než L530… ;-)
ThinkLight je definitivně pryč, navíc řada SL/L ho nikdy neměla. Přešlo se na podsvícení klávesnice a pro to v levných modelech není místo (je cca 2x dražší než nepodsvícená). Čili to chápu. Co nechápu, je absence podsvícení klávesnice v jakémkoliv modelu T, W či X – takové konfigurace se nemají vůbec na volný trh dostat!
Ta klávesnice vypadá opravdu příšerně, nemůžu tady napsat slovo který by to dostatečně vystihovalo. Měl jsem L520 a byl jsem s nim za ty prachy strašně spokojenej, za přidání numerický klávesnice dávam velkej mínus, protože to ničí design ThinkPadu (funkcionalismus a symetrie) a zároveň díky tomu je klávesnice narvaná až po okraj, což je nepohodlný a kdo vlastně potřebuje numerickou klávesnici? Nechápu. Click pad vypadá taky příšerně, za absenci fyzickejch tlačítek u track pointu dávam celýmu notebooku -50% na hodnocení. Je to fakt škoda co z těch ThinkPadů udělali, minulá generace byla tak povedená (ta s velkym DELETE). Zničili nejenom dokonalou klávesnici, ale zničili tim zároveň i design, kterej byl u ThinkPadu jedinečnej, teď to vypadá jako každej jinej notebook.