Lenovo G50-70: levný domácí notebook

11. 6. 2014 | 5

Lenovo G50-70

V dnešním testu se podíváme na nejnovější generaci základního multimediálního notebooku Lenovo G50-70. Dřívější modely řady G vždy představovaly dostupnou a v rámci kategorie nadstandardně kvalitní volbu všestranných domácích notebooků. Jak si vede letošní model?

 

Parametry testované konfigurace
  • CPU: Intel Pentium 3558U (1,70GHz)
  • RAM: 16 GB DDR3
  • Disk: 250 GB HDD
  • Integrovaná grafická karta: Intel HD Graphics
  • Dedikovaná grafická karta: AMD Radeon R5 M230
  • Displej: 1 366 x 768 bodů, matný
  • Ostatní: DVD mechanika, WiFi (b/g/n), Bluetooth 4.0, webkamera, HDMI, USB 3.0, 4článková baterie
  • Operační systém: Windows 8.1 64bit

 

U testované konfigurace se mi bohužel nepodařilo rozjet grafickou kartu, bylo to tím, že se jednalo o předprodukční kus a v něm ne všechno funguje tak, jako ve finální verzi. Grafická karta nejevila známky života a bohužel nepomohla ani instalace beta ovladačů. V článku proto nebudou informace o grafické kartě, dodáme je ihned, co se k nám dostane finální verze.

 

Vzhled a konstrukce

Ačkoliv tento notebook patří k těm levnějším, nízká cena se neprojevila na kvalitě zpracování. Lenovo G50-70 má relativně bytelnou konstrukci, která se neprohýbá, a to ani v místech vedle touchpadu, kde obvykle bývá konstrukce slabší. Jediným slabším místem byla klávesnice, která byla vinou předprodukčního kusu špatně přimontovaná, a tak se slabě prohýbala. Ve finální verzi produktu by k prohýbání docházet nemělo.

 

SAM_1869 SAM_1885

 

Víko lze otevřít jednou rukou se slabší vůlí. Vděčí za to především kvalitnímu provedení pantů, které jsou ale i dost tuhé na to, aby se víko při běžném používání netřepalo. Víko notebooku je tvořeno na omak příjemným, matným plastem s jemným vroubkováním, které vypadá elegantně a nezanechává na sobě otisky prstů. Ze strany displeje je bohužel lesklý, od základny mírně vyvýšený rámeček, který kazí jinak dokonalý dojem z matného displeje.

 

Šasi je opět tvořeno plastem, který má vzor kartáčovaného hliníku. Viditelným prvkem je vyvýšenina ihned pod displejem, která nijak nepřekáží.

 

V zavřeném stavu je jasně viditelný boční výřez, který odděluje konektory od spodní a vrchní části, tento prvek vypadá vskutku zajímavě, jedná se však pouze o designový prvek.

 

Klávesnice, touchpad

Klávesnice je, jak již jsme si zvykli, AccuType s nízkým zdvihem. Klávesnice AccuType má ostrůvkové klávesy, které díky svému promyšlenému klenutí vedou uživatele k menšímu množství překlepů. Klávesnice je klasická – šestiřadá s numerickou částí. Vrchní řada kláves je dostupná bez nutnosti mačkat klávesu FN, která však jde v BIOSu přepnout na nastavení, na které jste zvyklí. Klávesnice bohužel není podsvícená, ale s ohledem na cenu tohoto zařízení je to pochopitelné. O indikaci stisknutí speciálních kláves (Caps Lock a Num Lock) se stará slabá dioda umístěná přímo na dané speciální klávese. Klávesnice není lesklá, je matná, takže doteky nezanechávají viditelné stopy. Stisk kláves je měkký, na klávesnici se mi psalo dobře, dokonce lépe než na Yoga 2 Pro.

 

SAM_1829 SAM_1883

SAM_1826

 

Touchpad je umístěn klasicky pod mezerníkem, minimalizuje se tak možnost jeho náhodného dotyku. Od zbytku konstrukce je oddělen malou prohlubní, jeho pozice se však v noci určuje jen stěží. Jeho povrch je příjemný. Ve spodní části se nachází dvě od sebe oddělená, vystouplá tlačítka, která po stisku na krajích vydávají slabší zvuk. Na touchpad jsem si musel zvykat delší dobu, především právě kvůli tlačítkům a povrchu, který se odděloval od zbytku konstrukce jen mírnou prohlubní a při práci v noci, kdy jsem na touchpad neviděl, jsem dlouho nahmatával jeho pozici. Na vše se dá ale zvyknout, po pár dnech jsem věděl přesně, kde se touchpad nachází.

 

Displej

Jak již bylo nastíněno, displej je matný, což považuji za obrovskou výhodu (snad bude takový i ve finální, prodejní verzi). Má ideální pozorovací úhly a díky matnému provedení umožňuje práci i na přímém slunci. Tuto vlastnost jsem ocenil převážně při práci na zahradě, jízdě v autobuse, ale i doma, kdy mi na notebook svítilo slunce. Jediným nešvarem je zde použití lesklého rámečku, který celkový dojem velmi kazí, při práci to ovšem nijak nevadí.

 

SAM_1845 SAM_1880

 

Displej o velikosti 15,6" je tvořen TN panelem s LED podsvícením, poměrem stran 16:9 a rozlišením 1 366 x 768 bodů. Rozlišení je nízké, ale především k nízké ceně přijatelné, málo kdy se setkáme s vyšším rozlišením v této cenové relaci (u Lenovo řady G tradičně pod 10 000 Kč). Maximální jas je taktéž dostačující, barvy jsou syté, ničím nezkreslené.

 

Zvuk

Umístění stereo reproduktorů na přední spodní straně notebooku má následek jejich utlumení. Zvuk je převážně zkreslený, s takřka nulovými basy. Reproduktory disponují technologií rozšíření Dolby Advanced Audio.

 

SAM_1896 SAM_1901

 

Konektory

Konektorová výbava G50-70 je spíše standardní, zaujme však některými prvky. Na levé straně najdeme jedno USB 3.0 a 2.0, HDMI konektor, RJ-45 a již poměrně zastaralý VGA port pro připojení monitoru. Vedle masivních průduchů chladiče, který zde vyfukuje poměrně studený vzduch, se zde nachází malé tlačítko pro restart a vstup do BIOSu. Vedle něj také hranatý napájecí konektor.

 

SAM_1887 SAM_1890 SAM_1895 SAM_1867

 

Pravá strana obsahuje kombinovaný 3,5mm jack (sluchátka a mikrofon), čtečku paměťových karet a USB 2.0. Nechybí také DVD mechanika a již standardní zesílená zdířka Kensington zámku pro ochranu před odcizením.

Přední strana obsahuje pouze dvojici diod, které nás informují o stavu baterie a zapnutí samotného zařízení.

 

Výkon a chlazení

Jak již bylo v úvodu zmíněno, vlivem předprodukčního kusu se mi nepodařilo zprovoznit grafickou kartu, která zde měla být AMD Radeon R5 M230. Informace doplníme, až bude k dispozici finální produkt.

 

Samotné srdce notebooku je tvořeno dvoujádrovým procesorem Intel Pentium 3558U s taktem 1,7 GHz. Jedná se o model se sníženou spotřebou elektrické energie (ULV) a jeho maximální odběr je 15 Wattů. O grafický výkon se mimo integrované grafiky Intel stará AMD Radeon R5 M230. Jedná se o nový model mobilních grafických čipů, který byl představen letos na CESu. Co se týče operační paměti, testovaný kus byl osazen 16 GB RAM, ale ve finální verzi produktu se počítá s 8GB RAM o taktu 1 600 MHz. Jiný byl také pevný disk, který měl kapacitu pouhých 250GB (pozn.red.: to je ostatně u předrodukčních kusů běžné).

 

SAM_1860

 

Možný naměřený grafický výkon byl bohužel limitován integrovanou grafickou kartou, která zde slouží pouze pro běžnou kancelářskou práci a nenáročné webové, či starší hry.

 

Co se týče samotného chlazení, o to se stará jeden větrák s nasáváním ze spodní strany notebooku, teplý vzduch odchází z levé strany. Při zátěži dochází k mírnému zahřátí levé strany, což pocítíte i na klávesách. Teploty nejsou nijak enormní, uvidíme, jak s teploty pohne ještě grafická karta. Při běžném používání byl větrák tichý, při větší zátěži byl hluk však větší a ve srovnání se starším IdeaPadem Z570 o dost hlučnější.

Teploty byly měřeny na procesoru a to při zapnutí, kde teplota dosáhla 36°C, v průběhu Cinebench se teplota pohybovala okolo 56°C. Měření také proběhlo po desetiminutové pauze po Cinebench a teplota byla 46°C, bezprostředně po počítání pí v HyperPI, kdy teplota dosáhla na hranici 53°C.

 

Dá se tedy říci, že teploty se pohybují v přijatelných hodnotách. Je třeba dodat, že zcela jistě ani BIOS a řízení ventilátoru nebylo finální, čili v tomto ohledu se ještě může situace u finálního kusu změnit.

 

Baterie

Baterie se nachází v zadní části zařízení, je vyměnitelná, je však pouze 4článková s udávanou kapacitou 32 Wh. Ačkoliv výrobce uvádí výdrž 4 hodiny, mé testy ukázaly výdrž přesně 6 hodin a 21 minut. Testování bylo prováděno se zapnutou Wi-Fi, jasem a zvukem na polovinu při zapnutém filmu s HD kvalitou z DVD nosiče ve smyčce. Schéma napájení bylo nastaveno na „rovnováha“.

 

Závěrem

Udávané parametry jsou pouze orientační, berte prosím na vědomí, že se jedná o předprodukční kus.

 

Mezi největší výhody tohoto modelu patří bezesporu matný displej, který má i na použitý TN panel syté barvy. V kombinaci se skvělou výdrží a přijatelnou vahou z něj dělá ideálního pomocníka na cesty, do školy, ale i do kanceláře. S grafickou kartou bude zajisté spokojena většina nenáročných hráčů, které jistě potěší také kapacita operační paměti.

 

Velkým plusem je samozřejmě také zpracování klávesnice a touchpadu, které je povedené a rychle se na něj zvyká.

 

Malou nevýhodou byla absence více USB 3.0 portů. Na notebooku se mi nelíbil lesklý rámeček, který kazil jinak dokonalý dojem z matného displeje.

 

Ačkoliv je Lenovo G50-70 určen spíše pro multimediální využití, zajisté si jej oblíbí (třeba také díky velmi nízké ceně) i nenároční hráči, studenti a své místo najde i při běžném domácím používání.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky