Lenovo G50-70: levný domácí notebook
11. 6. 2014 | 5
V dnešním testu se podíváme na nejnovější generaci základního multimediálního notebooku Lenovo G50-70. Dřívější modely řady G vždy představovaly dostupnou a v rámci kategorie nadstandardně kvalitní volbu všestranných domácích notebooků. Jak si vede letošní model?
Parametry testované konfigurace
- CPU: Intel Pentium 3558U (1,70GHz)
- RAM: 16 GB DDR3
- Disk: 250 GB HDD
- Integrovaná grafická karta: Intel HD Graphics
- Dedikovaná grafická karta: AMD Radeon R5 M230
- Displej: 1 366 x 768 bodů, matný
- Ostatní: DVD mechanika, WiFi (b/g/n), Bluetooth 4.0, webkamera, HDMI, USB 3.0, 4článková baterie
- Operační systém: Windows 8.1 64bit
U testované konfigurace se mi bohužel nepodařilo rozjet grafickou kartu, bylo to tím, že se jednalo o předprodukční kus a v něm ne všechno funguje tak, jako ve finální verzi. Grafická karta nejevila známky života a bohužel nepomohla ani instalace beta ovladačů. V článku proto nebudou informace o grafické kartě, dodáme je ihned, co se k nám dostane finální verze.
Vzhled a konstrukce
Ačkoliv tento notebook patří k těm levnějším, nízká cena se neprojevila na kvalitě zpracování. Lenovo G50-70 má relativně bytelnou konstrukci, která se neprohýbá, a to ani v místech vedle touchpadu, kde obvykle bývá konstrukce slabší. Jediným slabším místem byla klávesnice, která byla vinou předprodukčního kusu špatně přimontovaná, a tak se slabě prohýbala. Ve finální verzi produktu by k prohýbání docházet nemělo.
Víko lze otevřít jednou rukou se slabší vůlí. Vděčí za to především kvalitnímu provedení pantů, které jsou ale i dost tuhé na to, aby se víko při běžném používání netřepalo. Víko notebooku je tvořeno na omak příjemným, matným plastem s jemným vroubkováním, které vypadá elegantně a nezanechává na sobě otisky prstů. Ze strany displeje je bohužel lesklý, od základny mírně vyvýšený rámeček, který kazí jinak dokonalý dojem z matného displeje.
Šasi je opět tvořeno plastem, který má vzor kartáčovaného hliníku. Viditelným prvkem je vyvýšenina ihned pod displejem, která nijak nepřekáží.
V zavřeném stavu je jasně viditelný boční výřez, který odděluje konektory od spodní a vrchní části, tento prvek vypadá vskutku zajímavě, jedná se však pouze o designový prvek.
Klávesnice, touchpad
Klávesnice je, jak již jsme si zvykli, AccuType s nízkým zdvihem. Klávesnice AccuType má ostrůvkové klávesy, které díky svému promyšlenému klenutí vedou uživatele k menšímu množství překlepů. Klávesnice je klasická – šestiřadá s numerickou částí. Vrchní řada kláves je dostupná bez nutnosti mačkat klávesu FN, která však jde v BIOSu přepnout na nastavení, na které jste zvyklí. Klávesnice bohužel není podsvícená, ale s ohledem na cenu tohoto zařízení je to pochopitelné. O indikaci stisknutí speciálních kláves (Caps Lock a Num Lock) se stará slabá dioda umístěná přímo na dané speciální klávese. Klávesnice není lesklá, je matná, takže doteky nezanechávají viditelné stopy. Stisk kláves je měkký, na klávesnici se mi psalo dobře, dokonce lépe než na Yoga 2 Pro.
Touchpad je umístěn klasicky pod mezerníkem, minimalizuje se tak možnost jeho náhodného dotyku. Od zbytku konstrukce je oddělen malou prohlubní, jeho pozice se však v noci určuje jen stěží. Jeho povrch je příjemný. Ve spodní části se nachází dvě od sebe oddělená, vystouplá tlačítka, která po stisku na krajích vydávají slabší zvuk. Na touchpad jsem si musel zvykat delší dobu, především právě kvůli tlačítkům a povrchu, který se odděloval od zbytku konstrukce jen mírnou prohlubní a při práci v noci, kdy jsem na touchpad neviděl, jsem dlouho nahmatával jeho pozici. Na vše se dá ale zvyknout, po pár dnech jsem věděl přesně, kde se touchpad nachází.
Displej
Jak již bylo nastíněno, displej je matný, což považuji za obrovskou výhodu (snad bude takový i ve finální, prodejní verzi). Má ideální pozorovací úhly a díky matnému provedení umožňuje práci i na přímém slunci. Tuto vlastnost jsem ocenil převážně při práci na zahradě, jízdě v autobuse, ale i doma, kdy mi na notebook svítilo slunce. Jediným nešvarem je zde použití lesklého rámečku, který celkový dojem velmi kazí, při práci to ovšem nijak nevadí.
Displej o velikosti 15,6" je tvořen TN panelem s LED podsvícením, poměrem stran 16:9 a rozlišením 1 366 x 768 bodů. Rozlišení je nízké, ale především k nízké ceně přijatelné, málo kdy se setkáme s vyšším rozlišením v této cenové relaci (u Lenovo řady G tradičně pod 10 000 Kč). Maximální jas je taktéž dostačující, barvy jsou syté, ničím nezkreslené.
Zvuk
Umístění stereo reproduktorů na přední spodní straně notebooku má následek jejich utlumení. Zvuk je převážně zkreslený, s takřka nulovými basy. Reproduktory disponují technologií rozšíření Dolby Advanced Audio.
Konektory
Konektorová výbava G50-70 je spíše standardní, zaujme však některými prvky. Na levé straně najdeme jedno USB 3.0 a 2.0, HDMI konektor, RJ-45 a již poměrně zastaralý VGA port pro připojení monitoru. Vedle masivních průduchů chladiče, který zde vyfukuje poměrně studený vzduch, se zde nachází malé tlačítko pro restart a vstup do BIOSu. Vedle něj také hranatý napájecí konektor.
Pravá strana obsahuje kombinovaný 3,5mm jack (sluchátka a mikrofon), čtečku paměťových karet a USB 2.0. Nechybí také DVD mechanika a již standardní zesílená zdířka Kensington zámku pro ochranu před odcizením.
Přední strana obsahuje pouze dvojici diod, které nás informují o stavu baterie a zapnutí samotného zařízení.
Výkon a chlazení
Jak již bylo v úvodu zmíněno, vlivem předprodukčního kusu se mi nepodařilo zprovoznit grafickou kartu, která zde měla být AMD Radeon R5 M230. Informace doplníme, až bude k dispozici finální produkt.
Samotné srdce notebooku je tvořeno dvoujádrovým procesorem Intel Pentium 3558U s taktem 1,7 GHz. Jedná se o model se sníženou spotřebou elektrické energie (ULV) a jeho maximální odběr je 15 Wattů. O grafický výkon se mimo integrované grafiky Intel stará AMD Radeon R5 M230. Jedná se o nový model mobilních grafických čipů, který byl představen letos na CESu. Co se týče operační paměti, testovaný kus byl osazen 16 GB RAM, ale ve finální verzi produktu se počítá s 8GB RAM o taktu 1 600 MHz. Jiný byl také pevný disk, který měl kapacitu pouhých 250GB (pozn.red.: to je ostatně u předrodukčních kusů běžné).
Možný naměřený grafický výkon byl bohužel limitován integrovanou grafickou kartou, která zde slouží pouze pro běžnou kancelářskou práci a nenáročné webové, či starší hry.
Co se týče samotného chlazení, o to se stará jeden větrák s nasáváním ze spodní strany notebooku, teplý vzduch odchází z levé strany. Při zátěži dochází k mírnému zahřátí levé strany, což pocítíte i na klávesách. Teploty nejsou nijak enormní, uvidíme, jak s teploty pohne ještě grafická karta. Při běžném používání byl větrák tichý, při větší zátěži byl hluk však větší a ve srovnání se starším IdeaPadem Z570 o dost hlučnější.
Teploty byly měřeny na procesoru a to při zapnutí, kde teplota dosáhla 36°C, v průběhu Cinebench se teplota pohybovala okolo 56°C. Měření také proběhlo po desetiminutové pauze po Cinebench a teplota byla 46°C, bezprostředně po počítání pí v HyperPI, kdy teplota dosáhla na hranici 53°C.
Dá se tedy říci, že teploty se pohybují v přijatelných hodnotách. Je třeba dodat, že zcela jistě ani BIOS a řízení ventilátoru nebylo finální, čili v tomto ohledu se ještě může situace u finálního kusu změnit.
Baterie
Baterie se nachází v zadní části zařízení, je vyměnitelná, je však pouze 4článková s udávanou kapacitou 32 Wh. Ačkoliv výrobce uvádí výdrž 4 hodiny, mé testy ukázaly výdrž přesně 6 hodin a 21 minut. Testování bylo prováděno se zapnutou Wi-Fi, jasem a zvukem na polovinu při zapnutém filmu s HD kvalitou z DVD nosiče ve smyčce. Schéma napájení bylo nastaveno na „rovnováha“.
Závěrem
Udávané parametry jsou pouze orientační, berte prosím na vědomí, že se jedná o předprodukční kus.
Mezi největší výhody tohoto modelu patří bezesporu matný displej, který má i na použitý TN panel syté barvy. V kombinaci se skvělou výdrží a přijatelnou vahou z něj dělá ideálního pomocníka na cesty, do školy, ale i do kanceláře. S grafickou kartou bude zajisté spokojena většina nenáročných hráčů, které jistě potěší také kapacita operační paměti.
Velkým plusem je samozřejmě také zpracování klávesnice a touchpadu, které je povedené a rychle se na něj zvyká.
Malou nevýhodou byla absence více USB 3.0 portů. Na notebooku se mi nelíbil lesklý rámeček, který kazil jinak dokonalý dojem z matného displeje.
Ačkoliv je Lenovo G50-70 určen spíše pro multimediální využití, zajisté si jej oblíbí (třeba také díky velmi nízké ceně) i nenároční hráči, studenti a své místo najde i při běžném domácím používání.
Related
AUTOR: Vojtěch Vymětal
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Je nějakým způsobem možné zjistit, jak jsou přidělané panty k vaně u tohoto notebooku? Mám velice špatné zkušenosti v G770, kde po dvou letech převážně stolního používání tohoto notebooku drží panty už jen na třech šroubech, protože místa, kde drží kovové válečky v plastu, jsou rozdrobeny na prach a lepení už ani nepřichází v úvahu. Celkem mě tato situace irituje u více notebooků řad Ideapad a ThinkPad Edge, kde veškerá elektronika drží bez větších problémů, výkonově stačí, ale veškeré namáhané plastové části jsou po dvou letech zničené. Přitom by stačilo tuto část okolo pantů vyztužit hlíníkovými výztuhami a notebook by vydržel o poznání déle
Je to uvedeno v příručce údržby, kterou je možné nalézt zde: http://download.lenovo.com/consumer/mobiles_pub/lenovo_g_z_50_series_hmm.pdf
Lenovo B590 s intel 2020M-mám problém s grafikou tohoto procesoru. Už po čisté instalaci W7x64 se pravidelně odpojuje a nahazuje driver(známá to hláška že driver přestal komunikovat a byl obnoven). Přečetl a vyzkoušel jsem vše co se dalo-nejnovější intel ovladač, starší ovladač, fix od microsoftu, ruční uprava registru pro čekací dobu atd.. celonoční kontrola paměti memtestem. Vše bez úspěchu. Driver se odpojuje i při banálních akcích-práce s obyč. tabulkou v excelu, zcela běžné prohlížení webů atd.
Má někdo nějakou zázračnou radu :))? Děkuji…
skoda ze finalni verze je odost slabsi nez testovana na alze(pokud jze uvadet firmy) je produkt k dostani v sestave : Intel Celeron 2957U Haswell, 15.6″ LED 1366×768 lesklý, RAM 2GB,
Intel HD Graphics, HDD 320GB 5400 otáček, DVD, WiFi, Bluetooth 4.0, HD
webkamera, HDMI, USB 3.0, 4 článková baterie, Windows 8.1 64-bit (zkopirovano)
Musela jsem se kvůli dennímu napadání počítače hackerem/bývalým mým IT s Lenovo 50 skončit. Počítač je plný hackerových aplikací vč. FWUPD, třikkrát phishing se zablokováním bankovního účtu vždy na tři týdny a výměna platební karty, zav irování, odpírání tisku, blokace korespondence. Mám vše zdokumentováno fotoapapráte s datem, hodinou, minutou a vcteřčinou pořízení, takže autentické. Bohužel následné HP23 mne tvrdě zklamalo, ráda bych se po reinstalaci Lenova k n ěm u vrátila. 29x mi již zablokoval -emailovou korespondenci SMTP svým IMAP…Na počítači jen pracuji, žádné hry atd., A začnu šifrovat…Co byste mi z vylepšených Lenovo doporučili??? Děkuji za pochopení a radu.