Šest měsíců s ThinkPadem E531

17. 4. 2014 | 18

Šest měsíců s ThinkPadem E531

Je tomu již šest měsíců, co jsem si pořídil svůj první notebook značky Lenovo, a to ThinkPad E531 (dřívější označení ThinkPad Edge E531). Chtěl bych se tímto s vámi podělit o své zkušenosti se zmíněným strojem.

Vzhled a konstrukce

Notebook je vyveden do decentní černo-šedé barvy, kterou Lenovo označuje jako Midnight Black (půlnoční černá) na víku a Graphite Black (grafitová) na základně. Kromě této barvy je zde použita stříbrná barva na lemu kolem displeje, panty a logo ThinkPad a také typická rudá barva pro TrackPoint a vyznačení proužků tlačítek na clickpadu.

DSCN0550 DSCN0559

Notebook je celý vyroben z plastu. Nemá žádné kovové výztuhy, což je škoda. Víko displeje dostalo povrchovou úpravu soft-touch, která je na dotek příjemná a neulpívají na ní otisky prstů. Povrch základny není úplně hladký, ale má takovou jemnou strukturu, která se jen tak neupatlá.

Notebook lze zvedat i za rohy základny, které to nijak nevadí. Největší slabinou základny je místo napravo od clickpadu, na které, když zatlačíte, je vidět celkem silný prohyb. Panty u tohoto notebooku jsou v plastovém lůžku. Tady bych uvítal provedení z kovu, jako mají vyšší ThinkPady. Ovšem zatím s nimi nebyl problém. Pokud vedle levého pantu trochu zatlačíte na plast, tak alespoň u mého kusu toto místo silně vrže.

Víko notebooku lze tlakem výrazně zkroutit, což se projevuje i mírnou deformací obrazu po stranách displeje. Při zkrutu nijak nevrže, ani nevydává nějaké pazvuky.

Klávesnice a trackpad

Je zde použita šestiřadá ostrůvková (chiclet) klávesnice. Tlačítka jsou mírně prohnutá a mají matný povrch. Na rozdíl od předchozího modelu má klávesnice rozdělené funkční klávesy F1-F12 do bloků po čtyřech. Celkově se mi na klávesnici píše velmi dobře, ale každý stisk tlačítka je celkem dost hlučný, což mi i trochu vadí. Někteří na ní mohou mít problém pohodlně psát. Ke všemu zde není použito podsvícení klávesnice, proto je práce v noci značně ztížena. Není to prostě ta legendární klávesnice ze starších modelů ThinkPad.

DSCN0599

Oproti předchozímu modelu s klasickými, oddělenými tlačítky pro TrackPoint je zde použit nový trackpad. Ten je hladký, tvořen z jednoho kusu. Ve vrchní části jsou tlačítka pro TrackPoint. Pravé a levé tlačítko jsou vyznačeny pomocí červených proužků. Středové tlačítko pro scrollování je označeno malými tečkami. Práce na trackpadu v kombinaci s TrackPointem je nepřesná. Chybí mi zde jasný stisk tlačítek.

DSCN0600 DSCN0603

Konektivita a OneLink Dock

Nalezneme zde standardní výbavu. Na levé straně je to analogový VGA a digitální HDMI výstup, dvojice USB 3.0, sdružený 3,5 mm jack a také zdířka pro zámek Kensington. Na pravé straně se nachází široký konektor pro připojení ThinkPad OneLink Docku. Z poloviny je zabrán novým plochým napájecím konektorem. Dále se zde nachází jedno USB 2.0, které je stále napájeno, DVD mechanika a Ethernet. Na přední straně se ještě nachází čtečka paměťových karet typu SD. Ve výbavě nechybí Wi-Fi (bez 3G modulu, je zde ale přichystaný slot pro SIM kartu, schovaný pod baterií) a Bluetooth 4.0.

DSCN0554 DSCN0555 DSCN0556

K notebooku je možné dokoupit novou dokovací stanici ThinkPad OneLink Pro dock, která se připojuje přes široký plochý konektor na pravé straně notebooku.

Obraz

Notebook je na rozdíl od předchozí generace, která používala TN panely o maximálním rozlišení pouze HD+ (1 600 × 900 px) osazen také TN panelem, ale s Full HD rozlišením (1 920 × 1 080 px). Displej je matný, s kombinací svítivosti displeje 300 nit. Jeho čitelnost je dobrá i pro práci venku. Co bych mu vytknul, jsou asi jen horší pozorovací úhly.

Zvuk, webkamera

Mile jsem byl překvapen z použitých reproduktorů. Díky jejich umístění ve spodní hraně základny jsou celkem dost hlasité při použití na pevných podložkách. Hlasitost a prokreslení reproduktorů můžeme zlepšit aktivací předinstalovaného Dolby Advanced Studia.

V notebooku je použita kamerka s rozlišením 720p, doplněná o dvojici mikrofonů. Mikrofony lze nastavit tak, aby snímaly jen váš hlas a tlumily ostatní zvuky.

Výkon a chlazení

Notebook jsem zakoupil v nejvyšší konfiguraci:

  • Intel Core i7-3632QM, Ivy Bridge, 2,2 GHz (Turbo Boost na 3,2 GHz)
  • Nvidia GeForce 740, 2 GB dedikovaná, doplněná o Intel HD Graphics 4000
  • 8 GB RAM
  • 1 TB HDD, 5400 RPM + 24 GB M.2 SSD (pro zrychlení systému)

Po tříměsíčním používání jsem u notebooku nahradil plotnový disk za 2,5" SSD s rozhraním SATA III o velikosti 250 GB, který znatelně zrychlil práci na notebooku.

Vzhledem k mé kancelářské práci, přehrávání filmů a občasnému hraní her jsem nikdy s výkonem problém neměl. Škoda jen použité dedikované grafické karty, u které je použita pouze 64bitová sběrnice pro komunikaci s pamětí. Ta je vykompenzována přetaktováním grafického jádra. Z tohoto hlediska notebook obstojí bezproblémově při hraní běžných her ve Full HD rozlišení.

I přes použití čtyřjádrového procesoru a dedikované grafické karty je chlazení vyřešeno obstojně, ovšem ventilátor běží i při práci na baterii. Jeho zvuk však není nijak rušivý i při vysokých otáčkách. Notebook se nijak extrémně nezahřívá, pouze po delší době využití vysokého výkonu se zahřeje levá strana klávesnice.
Během mého každodenního používání jsem postřehl jeden menší nedostatek, který někomu může vadit, a to náhlé zvýšení otáček ventilátoru na pár sekund a opětovnému snížení.

Baterie, výdrž

K notebooku je standardně dodávána 6článková baterie o kapacitě 62 Wh, která při běžném prohlížení internetu přes Wi-Fi vydrží necelé 4 hodiny. Výdrž na baterii, vzhledem k mému používání notebooku doma na adaptér, nepokládám pro mne za až tak důležitou. O nabíjení notebooku se stará dodávaný 90W adaptér s novým plochým konektorem.

DSCN0596 DSCN0598

Pokud byste chtěli notebook rozšířit o větší baterii, tak máte smůlu, Lenovo pro tento model vyrábí pouze 6článkovou variantu, což může některým uživatelům vadit.

Závěr

Z mých zkušeností s tímto notebookem nepochybuji, že jsem vybral dobře. Nemá sice všemožné nejnovější vychytávky, ale je to výkonný notebook pro každého, kdo nepotřebuje žádnou herní mašinu nebo nějaký základní notebook na práci. Má sice nějaké drobné vady na kráse, ale který notebook je dnes nemá. V nejbližší době se k němu chystám přikoupit již zmíněný ThinkPad OneLink Pro Dock, abych se už nemusel obtěžovat s připojováním a odpojováním všech zařízení, které s tímto notebookem používám.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky