Šest měsíců s ThinkPadem E531
17. 4. 2014 | 18
Je tomu již šest měsíců, co jsem si pořídil svůj první notebook značky Lenovo, a to ThinkPad E531 (dřívější označení ThinkPad Edge E531). Chtěl bych se tímto s vámi podělit o své zkušenosti se zmíněným strojem.
Vzhled a konstrukce
Notebook je vyveden do decentní černo-šedé barvy, kterou Lenovo označuje jako Midnight Black (půlnoční černá) na víku a Graphite Black (grafitová) na základně. Kromě této barvy je zde použita stříbrná barva na lemu kolem displeje, panty a logo ThinkPad a také typická rudá barva pro TrackPoint a vyznačení proužků tlačítek na clickpadu.
Notebook je celý vyroben z plastu. Nemá žádné kovové výztuhy, což je škoda. Víko displeje dostalo povrchovou úpravu soft-touch, která je na dotek příjemná a neulpívají na ní otisky prstů. Povrch základny není úplně hladký, ale má takovou jemnou strukturu, která se jen tak neupatlá.
Notebook lze zvedat i za rohy základny, které to nijak nevadí. Největší slabinou základny je místo napravo od clickpadu, na které, když zatlačíte, je vidět celkem silný prohyb. Panty u tohoto notebooku jsou v plastovém lůžku. Tady bych uvítal provedení z kovu, jako mají vyšší ThinkPady. Ovšem zatím s nimi nebyl problém. Pokud vedle levého pantu trochu zatlačíte na plast, tak alespoň u mého kusu toto místo silně vrže.
Víko notebooku lze tlakem výrazně zkroutit, což se projevuje i mírnou deformací obrazu po stranách displeje. Při zkrutu nijak nevrže, ani nevydává nějaké pazvuky.
Klávesnice a trackpad
Je zde použita šestiřadá ostrůvková (chiclet) klávesnice. Tlačítka jsou mírně prohnutá a mají matný povrch. Na rozdíl od předchozího modelu má klávesnice rozdělené funkční klávesy F1-F12 do bloků po čtyřech. Celkově se mi na klávesnici píše velmi dobře, ale každý stisk tlačítka je celkem dost hlučný, což mi i trochu vadí. Někteří na ní mohou mít problém pohodlně psát. Ke všemu zde není použito podsvícení klávesnice, proto je práce v noci značně ztížena. Není to prostě ta legendární klávesnice ze starších modelů ThinkPad.
Oproti předchozímu modelu s klasickými, oddělenými tlačítky pro TrackPoint je zde použit nový trackpad. Ten je hladký, tvořen z jednoho kusu. Ve vrchní části jsou tlačítka pro TrackPoint. Pravé a levé tlačítko jsou vyznačeny pomocí červených proužků. Středové tlačítko pro scrollování je označeno malými tečkami. Práce na trackpadu v kombinaci s TrackPointem je nepřesná. Chybí mi zde jasný stisk tlačítek.
Konektivita a OneLink Dock
Nalezneme zde standardní výbavu. Na levé straně je to analogový VGA a digitální HDMI výstup, dvojice USB 3.0, sdružený 3,5 mm jack a také zdířka pro zámek Kensington. Na pravé straně se nachází široký konektor pro připojení ThinkPad OneLink Docku. Z poloviny je zabrán novým plochým napájecím konektorem. Dále se zde nachází jedno USB 2.0, které je stále napájeno, DVD mechanika a Ethernet. Na přední straně se ještě nachází čtečka paměťových karet typu SD. Ve výbavě nechybí Wi-Fi (bez 3G modulu, je zde ale přichystaný slot pro SIM kartu, schovaný pod baterií) a Bluetooth 4.0.
K notebooku je možné dokoupit novou dokovací stanici ThinkPad OneLink Pro dock, která se připojuje přes široký plochý konektor na pravé straně notebooku.
Obraz
Notebook je na rozdíl od předchozí generace, která používala TN panely o maximálním rozlišení pouze HD+ (1 600 × 900 px) osazen také TN panelem, ale s Full HD rozlišením (1 920 × 1 080 px). Displej je matný, s kombinací svítivosti displeje 300 nit. Jeho čitelnost je dobrá i pro práci venku. Co bych mu vytknul, jsou asi jen horší pozorovací úhly.
Zvuk, webkamera
Mile jsem byl překvapen z použitých reproduktorů. Díky jejich umístění ve spodní hraně základny jsou celkem dost hlasité při použití na pevných podložkách. Hlasitost a prokreslení reproduktorů můžeme zlepšit aktivací předinstalovaného Dolby Advanced Studia.
V notebooku je použita kamerka s rozlišením 720p, doplněná o dvojici mikrofonů. Mikrofony lze nastavit tak, aby snímaly jen váš hlas a tlumily ostatní zvuky.
Výkon a chlazení
Notebook jsem zakoupil v nejvyšší konfiguraci:
- Intel Core i7-3632QM, Ivy Bridge, 2,2 GHz (Turbo Boost na 3,2 GHz)
- Nvidia GeForce 740, 2 GB dedikovaná, doplněná o Intel HD Graphics 4000
- 8 GB RAM
- 1 TB HDD, 5400 RPM + 24 GB M.2 SSD (pro zrychlení systému)
Po tříměsíčním používání jsem u notebooku nahradil plotnový disk za 2,5" SSD s rozhraním SATA III o velikosti 250 GB, který znatelně zrychlil práci na notebooku.
Vzhledem k mé kancelářské práci, přehrávání filmů a občasnému hraní her jsem nikdy s výkonem problém neměl. Škoda jen použité dedikované grafické karty, u které je použita pouze 64bitová sběrnice pro komunikaci s pamětí. Ta je vykompenzována přetaktováním grafického jádra. Z tohoto hlediska notebook obstojí bezproblémově při hraní běžných her ve Full HD rozlišení.
I přes použití čtyřjádrového procesoru a dedikované grafické karty je chlazení vyřešeno obstojně, ovšem ventilátor běží i při práci na baterii. Jeho zvuk však není nijak rušivý i při vysokých otáčkách. Notebook se nijak extrémně nezahřívá, pouze po delší době využití vysokého výkonu se zahřeje levá strana klávesnice.
Během mého každodenního používání jsem postřehl jeden menší nedostatek, který někomu může vadit, a to náhlé zvýšení otáček ventilátoru na pár sekund a opětovnému snížení.
Baterie, výdrž
K notebooku je standardně dodávána 6článková baterie o kapacitě 62 Wh, která při běžném prohlížení internetu přes Wi-Fi vydrží necelé 4 hodiny. Výdrž na baterii, vzhledem k mému používání notebooku doma na adaptér, nepokládám pro mne za až tak důležitou. O nabíjení notebooku se stará dodávaný 90W adaptér s novým plochým konektorem.
Pokud byste chtěli notebook rozšířit o větší baterii, tak máte smůlu, Lenovo pro tento model vyrábí pouze 6článkovou variantu, což může některým uživatelům vadit.
Závěr
Z mých zkušeností s tímto notebookem nepochybuji, že jsem vybral dobře. Nemá sice všemožné nejnovější vychytávky, ale je to výkonný notebook pro každého, kdo nepotřebuje žádnou herní mašinu nebo nějaký základní notebook na práci. Má sice nějaké drobné vady na kráse, ale který notebook je dnes nemá. V nejbližší době se k němu chystám přikoupit již zmíněný ThinkPad OneLink Pro Dock, abych se už nemusel obtěžovat s připojováním a odpojováním všech zařízení, které s tímto notebookem používám.
Related
AUTOR: Tomáš Ronza
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Dobrý deň, som tiež vlastníkom thinkpadu e531, taktiež uvažujem o výmene disku za ssd pretože do m.2 slotu som nič použiteľného neobjavil. Je tých 250 gb dostatočných na bežnú prácu? Je výmena bezproblémová a neovplyvní to záruku? Je možné z vymeneného disku spraviť externý s rozhraním USB 3.0? Za odpoveď ďakujem.
Dobry den, dovolim si odpovedet. 250GB je dostatecnych, pokud na to nebudete ukladat filmy a velke soubory (instalacky, ISO)… Ja so vystacim dlouhodobe se 120GB. Zaruku to neovlivni, pokud u toho vylozene neco nepokazite (je to jednoduche a bezproblemove). Ano, lze pretvorit na externi disk i s rozhranim USB 3.0.
Ohledně toho místa – chce to myslet trošku úsporně. Já si v pohodě vystačím i se 64GB, stačí mít velké soubory na nějakém síťovém disku doma nebo v cloudu.
Zasadni je, jestli je zadouci, aby to uzivatel porad takto resil, nebo jestli je vhodnejsi si koupit kapacitu, ktera ho neomezi s tim, ze si filmy bude davat na disk D.
Myslím, že žádoucí je, aby se uživatelé naučili odlišovat „aktivní“ a „neaktivní“ data. Aktivní data potřebují každý den. Pak jsou data, která jsou důležitá, ale prakticky nikdy je člověk nepotřebuje (např. filmotéka). Taková data můžou být na pomalém médiu a nemusí být neustále dostupná. Tím pádem ideální věc je mít velké věci na terovém 2.5″ exteráku a zbytek na 256GB SSD. Deset „aktivních“ filmů/seriálů se tam v pohodě vejde. A věci, které jsou „jednou za čas“ padají na exterák. A pro uživatele je to jednodušší ve smyslu „když chci koukat připojím disk“ než nastavování NASu :)
Dřív jsem to tak dělal: na SSD data, se kterými pracuji, na externím disku ostatní (filmy, hudba, foto, zálohy, …). Jenže pak člověk zjistí, že 500 GB nestačí. Pak nestačí ani 1 TB, 2 TB… a nakonec má 3 externí disky, 2 flashky, disk v UltraBay a uvažuje, že USB 2.0 nestačí a chce to USB 3.0…
A tak jsem došel k síťovému řešení, na které budu teď migrovat, abych měl velká data pod jednou střechou, na jednom místě.
To jo. Ale v tomhle případě to není „pořídám si 256SSD nebo 1T HDD“ :) A je to z říše snů pro běžného uživatele…
Jestli máte na mysli NAS, jen bych chtěl podotknout, že to není nejbezpečnější. Minimálně bez zálohy. Přecijen je všechno na jednom místě, bůhví, co se může stát.
Ale já jsem se svým NASem spokojený. U televize máme „chytrou krabičku“ která umí streamovat z NASu a je to paráda.
Na sitove reseni jsem presel uz pred 5 lety. NASy obecne mym pokrocilejsim pozadavkum nevyhovuji, takze mam ve skrini klasicke PC optimalizovane na diskovy a sitovy vykon. Mam v nem 10TB pole a je to vynikajici vec – chci neco stahovat? Neni problem, ve windows aplikaci proste nasazim odkazy a tyden se mi stahuji. Potrebuji vytvorit kolem 4TB rar souboru? Neni problem, proste spustim ulohu a 4 jadra mi to za 2 dny vykonaji a proste neresim, jestli ten pc budu muset prenest, nebo ne. Vsechno je pristupne vzdalenou spravou pres VPN. Je to takova o mnoho chytrejsi NAS…. Ale neni to pro kazdeho. Co se tyka bezpecnosti, porad lepsi mit data na nas, nez na hdd v notebooku.
Naopak, NAS je výrazně bezpečnější (tedy ne jednodiskový) – pokud mám v NAS dva disky, nastavím mirror = vše mám zálohované (ale přijdu o 50 % kapacity). Pokud mám víc disků, nastavím RAID5, zabezpečené vše mám a ztratím jen část kapacity.
Myslim, ze 250GB je absolutne postacujicich pro takrka kohokoli. Doporucuji za 10$ na ebayi poridit hdd caddy na plotnovy disk misto DVD-RW a je vsechno v pohode. 500-1000GB SSD je dobre maximalne pro toho, kdo potrebuje hodne rychly a hodne velky swap (a jeste ne moc casto, protoze se SSD takovym pouzitim velmi rychle likviduje)… urcite je ale dulezite rozlisovat aktivni a neaktivni data – tech aktivnich mam par giga plus programy a naprostou vetsinu aktivnich dat mam v google drive, kde se mi synchronizuji pres veskera moje zarizeni vcetne tri aktivnich pocitacu, ktere tedy muzu pouzivat dle libosti, aniz bych musel resit flashky a podobne. Urcite se vyplati premyslet, co kam clovek ulozi… Presto i tak mam 250GB SSD z vice nez poloviny zaplnene a kamarad je se 128GB dost natesno. 250 povazuji v soucasne dobe do ntbku za optimum i diky velmi slusne cene. Konkretne povazuji za doporucenihodny Samsung 840EVO…
Jsem stejného názoru jako Adam: mé první SSD mělo 128 GB a neomezovalo mě. Nyní mám 160 GB (+ 500 GB HDD) a neomezuje mě. Další notebook bude mít jistě 240/256 GB (to už je dnes tak nějak standard) a ani ty mě nebudou omezovat. Obecně: cokoliv nad 64 GB + plotnový disk je naprosto v pořádku prakticky pro každého.
Dobrý den, mám ThinkPad S440 s plotnovým diskem a chtěl bych do něj dát také SSD disk, jaký byste doporučil? Kapacita 250GB? Děkuji
Na normální používání si vystačíte i se 128 GB diskem, případně tedy 250 GB. Značku bych doporučil Samsung nebo Intel.
Pokud se pletu, tak mě opravte, ale opravdu se mi nezdá tato věta: „Panty u tohoto notebooku jsou z plastu.“ Věřím, že jsou panty oplastované, ale že celá konstrukce pantu je z plastu, to by nevydržel ani 100 otevření/zavření. Plasty budou určitě kovové. Tato informace je v tomhle podání drobet zavádějící pro nezasvěcené ;-)
Panty jsou samozřejmě kovové, v plastovém lůžku. Mezi laickou veřejností se celkem zaužívalo dělení na „plastové“ a „kovové“ panty, i když je rozdíl „jen“ v lůžku (což je ale zásadní). V článku to opravím, aby to bylo jednoznačné. Díky!
Ještě bych se zeptal k těm pantům. Mám zkušenosti s Edge E530, kde jsem musel pravidelně tak po půl roce dotahovat šrouby, které drží panty. Neustále se povolovaly. Je podobný neduh i u tohoto modelu?
Se zmiňovaným problémem se autor údajně zatím nesetkal, vše drží pevně.