Lenovo S5000: malý, levný tablet s dlouhou výdrží (test)
22. 4. 2014 | 0
Před půl rokem Lenovo představilo na veletrhu IFA elegantní, ale levný 7" tablet S5000, na který jsme od té doby nějak zapomněli. Dnes to chceme napravit a přinášíme recenzi založenou na delším používání. Jak levný Android tablet obstál? Stačí základní rozlišení a levný procesor MediaTek? Nemlží Lenovo s údajně dlouhou výdrží na baterii?
Tip: Naše představení tabletu S5000 (a taky telefonu Vibe X) zde.
Lenovo S5000 je malý, levný 7" Android tablet, který byl představen na začátku podzimu na veletrhu IFA 2013. Designově plně odpovídá ve stejné době, do páru představenému mobilnímu telefonu, tehdy vlajkové lodi Lenovo, Vibe X. Na tablet jsme se docela těšili, zvlášť když jsme ho pak dostali – ještě jako předprodukční kousek – do ruky. Zaujal nás elegantním provedením, nízkou vahou a tenkým tělem. A to ani nemluvě o udávané dlouhé výdrži na baterii. Ukázalo se však, že právě tělem klame, protože díky poměrně hodnotnému vzhledu byste na první pohled nehádali, že se jedná o levný tablet z plastu, s levnou čipovou sadou MediaTek a základním displejem. Po takových tabletech je momentálně obrovský hlad – malý a levný tablet je to, co i mně je velmi sympatické. Jak se nám tedy tato kombinace líbila? Na to už odpoví článek!
Rád bych na úvod ještě vysvětlil, že dnešní recenze pro mě bude poměrně náročná. Již dlouhou dobu jsem zcela přešel na zařízení s novými systémy Windows řady 8 (notebooky, počítače, tablety, mobilní telefony) a Android nechal daleko za sebou. Nejenže jsem tak z androidího světa po několika letech zcela vypadl, ale především jsem zvyklý na jiné standardy a Android mi už upřímně moc nevoní. Recenze bude proto určitě trochu deformovaná.
Testovaná konfigurace
- Displej: 7", dotykový, IPS, 1 280 x 800 bodů
- Čipová sada: MediaTek MT8125, čtyřjádrový procesor 1,2 GHz
- Operační paměť: 1 GB RAM
- Úložiště: vestavěná 16GB eMMC paměť (nelze rozšířit, 12,86 GB k dispozici)
- Wi-Fi, 3G, Bluetooth
- 5MPx fotoaparát, 1,6MPx webová kamera
- Google Android 4.2.2
- Rozměry: 116 x 191 x 7,9 mm
- Váha: 250 g (vážen testovaný kus)
- Přibližná cena testované konfigurace: 3 999 Kč (2 999 Kč bez 3G)
Základní informace o tabletu
Podpora senzorů na S5000
Vzhled, provedení
Tablet Lenovo S5000 působí na pohled skutečně velmi, velmi elegantně – nevím jak ostatním, ale mně se kombinace černé se stříbrnou (preferuji matnou) odjakživa velmi líbila a evokuje ve mně pocit elegance, luxusu. A tento pocit se S5000 daří naplnit. Tedy téměř – přední strana je samozřejmě z 99 % zaplněna displejem a jeho překrytem s poměrně tenkým rámečkem, zadní stranu zase pokrývá stříbrný, vroubkovaný, matný povrch, který se mi skutečně velmi zamlouvá. Dokonce i mřížka reproduktoru nad displejem je vyvedena v mé oblíbené podobě s miniaturními otvory. Dojem však kazí boky zařízení, které nemají matný, ale stříbrně lesklý povrch, který však nehraje spolu s plastovým provedením – plast samozřejmě není dokonale rovný a celkový dojem luxusu a imitace kovu kazí. A to ani nemluvě o tom, jak snadno se tento lesklý plast upatlá a jak dobře na něm jsou vidět otisky prstů. (Je tedy dobře, že Lenovo přešlo u nových tabletů na stříbrné plochy z kovu, jinak obarvené plasty příjemné na dotyk.)
Tip: Testovali jsme vyšší, 10" model S6000, recenze zde.
No a jak je na tom provedení a konstrukce S5000? Jak jsem mírně nakousl v úvodu i v minulém odstavci, S5000 je z plastu, kompletně. Člověk by tak mohl mít obavu z tuhosti konstrukce, ale to je – naštěstí – zbytečné, protože díky malým rozměrům (nezapomeňte, ž S5000 má pouhých 7") je tělo pevné víc než dost a ani se příliš nekroutí při silném tlaku. Baterie není vyměnitelná, čili ani záda nelze sejmout, a tak odpadá potenciál vrzání v tomto citlivém místě. Na vrzání však můžete narazit, pokud tablet např. upustíte nebo “ťuknete” (jako se to někomu povedlo u testované S5000 přede mnou), pak konstrukce může začít lokálně vrzat (v mém případě v levém horním rohu, včetně mírného “rozšklebení” plastů).
Obraz a zvuk
Jak jsem zmínil, Lenovo S5000 je 7" tablet, tedy tablet, který ideálně padne do ruky a dobře se přenáší – může být všude s vámi. Čili displej má úhlopříčku 7", je typu IPS, díky čemuž nabízí pěkné, živé barvy, solidní kontrast – prostě z obrazového podání má člověk dobrý pocit. Jistě, nejedná se o IPS nejvyšší kvality, ale v malém, levném tabletu potěší. Rozlišení displeje je 1 280 x 800 bodů, tedy s poměrem stran 16:10. Ano, rozlišení by mohlo být jemnější, pokud jste zvyklí na mobilní telefony, nicméně neměl jsem s ním jakýkoliv problém a na dané úhlopříčce mě rozhodně nijak neuráželo. Podsvícení je dostatečné, standardně regulované buď automaticky, nebo manuálně. S ohledem na cenu není možné si stěžovat vůbec.
Se zvukem je to na S5000 složitější. Na rozdíl od vyšších tabletů Lenovo nabízí S5000 pouze jediný reproduktor, a to nad displejem (po vzoru sluchátka mobilního telefonu), který však hraje obstojně – až překvapivě hlasitě a překvapivě málo plechově. Nepomáhá mu ovšem žádné rozšíření zvuku, která vídáme u jiných tabletů Lenovo (typicky Dolby). Pro nouzové poslouchání, systémové zvuky a upozornění samozřejmě použitelný je víc než dostatečně, o zbytek se postará sluchátkový výstup. Pozitivní na reproduktoru na čelní straně je, že při položení na stole nebo měkké podložce jej nedusíme a hraje přímo k nám.
Záznam obrazu a zvuku
S5000 nabídne klasicky dvě vestavěné kamery – přední určenou pro videohovory s rozlišením 1,6 MPx a pevným ostřením, no a také zadní s autofokusem pro klasické focení v rozlišení až 5 MPx a natáčení videa v rozlišení až Full HD (1080p). Hlavní, zadní fotoaparát má tendenci slévat detaily, má však příjemně teplé barevné podání. Tablet natáčí videa až s překvapivě plynulou snímkovou frekvencí bez záseků. Celkově je S5000 na focení nouzovým zařízením, kdejaký mobil fotí lépe, ale poslouží.
Zadní, 5MPx fotoaparát, přední 1,6MPx kamera
Mikrofon je vestavěný za malou štěrbinou na spodní hraně přístroje – stejně jako u mobilních telefonů – a odvádí solidní práci, protože záznam je relativně čistý a jasný.
Tlačítka, konektory a připojení
Na těle zařízení najdeme pouze dvě tlačítka: na pravé hraně kolébkové tlačítko hlasitosti a hned pod ním vypínač (vzhledem k velikosti zařízení celkem chytře umístěný na boku, aby se i při držení v jedné ruce snadno mačkal). Tlačítka lze snadno nahmatat, i po slepu rozlišit a stisk je jasný.
Co se konektorů týče, je situace s S5000 celkem rychle vyřešená – na spodní hraně těla najdeme jedno microUSB, které slouží jednak pro nabíjení baterie, tak díky USB OTG kabelu také pro připojení externích zařízení, jako jsou flash disky, klávesnice a podobně. Pak už jen na horní hraně sdružený 3,5mm audio konektor pro sluchátka a mikrofon. Tím výčet končí – zařízení nenabízí obrazový výstup (je však možné dokoupit USB adaptér pro Wireless Display a Miracast) ani možnost rozšíření úložiště o SD karty. 3G modely nabídnou ještě šuplík pro microSIM kartu.
Testovaná, dražší (4 000 Kč) konfigurace nabídla kromě standardní dvojice Wi-Fi b/g/n a Bluetooth 4.0 také mobilní 3G připojení (s příplatkem 1 000 Kč oproti konfiguraci bez 3G). Na Bluetooth si nemohu stěžovat, mobilní připojení jsem upřímně netestoval (nemám doma volnou microSIM kartu – tu z mobilního telefonu vytahovat nebudu a do notebooku mám velkou SIM), ovšem vydatně jsem samozřejmě používal Wi-Fi. Zde mě tablet příliš nepotěšil, protože se mi častěji než u jiných zařízení stávalo, že nebyla rychlost Wi-Fi dobrá, případně se tablet vůbec nepřipojil nebo odpojoval. Mám pocit, že po aktualizacích systému se problémy výrazně zmenšily, ale zcela 100% to nikdy nebylo.
Konfigurace, výkon a výdrž
Přehled specifikací CPU a GPU
Už v úvodu jsem se lehce otřel o fakt, že S5000 – podobně jako většina tabletů a telefonů Lenovo z nižších cenových relací – je založený na levné čipové sadě od výrobce MediaTek. Sada nabízí čtyřjádrový procesor, který dokáže běžet na frekvenci od 500 do 1 200 MHz, případně jednotlivá jádra inteligentně vypínat. Pro grafické činnosti mu sekunduje GPU PowerVR. Výsledkem je hrubý výkon samozřejmě hluboko pod zařízeními vysoké třídy s čipy Snapdragon od Qualcommu, omezovat vás však bude maximálně ve velmi náročných 3D hrách. Jen snad jedna drobná zmínka: pokud používáte službu Xbox Music, s čipy MediaTek (zatím) nelze hudbu stahovat, pouze streamovat.
Syntetické testy
Na tabletu jsem provedl dva testy: 3DMark pro ukázku grafického výkonu a AnTuTu pro celkový výkon.
Grafické testy pro porovnání čipových sad
Herní testy v 720p pro porovnání mezi zařízeními
Celkový výkon tabletu a porovnání s jinými zařízeními
Statistiky AnTuTu benchmarku hlásí, že má Lenovo S5000 lepší celkový výkon než 50 % testovaných zařízení. Herní výkon je jen ve spodních 40 %. Co to znamená? Celkový výkon zařízení spadá do průměru všech zařízení s Androidem (odpovídá zhruba dvoujádrovým zařízením s procesory Qualcomm) – na hi-endové modely ztrácí 50 a více procent výkonu, herní výkon je ještě níže. Přesto však, jak jsem napsal, je výkon více než dostatečný.
Výdrž na baterii
V čem tablety Lenovo tradičně excelují, je výdrž na baterii, kde samozřejmě hraje prim Yoga Tablet s úctyhodnou celodenní (18hodinovou) výdrží. Jak je na tom ale menší a levnější S5000? Upřímně velmi dobře, až jsem byl opět mile překvapen: nejsem sice schopen udat výdrž baterie přesně, jelikož jsem ji během testování stopkami neměřil, ale bez problému se budeme pohybovat kolem 10-12 hodin neustálého používání, což v mém případě znamenalo nabíjet jednou za 3-4 dny. Hry sníží výdrž zhruba na polovinu, čili asi na 5 hodin.
Aplikace, systém a rychlost
Lenovo do tabletu nepředinstalovalo příliš zbytečného softwaru, právě naopak – průzkumník souborů, kancelářský balík a aplikace pro práci s multimédii se hodí. To samé se však nedá tvrdit o Googlu, který předinstaloval aplikace snad pro všechny své služby. Bohužel, ale těchto aplikací se nezbavíte, jelikož jsou brány jako systémové – odinstalovat nejdou logicky, ale nejdou ani zakázat. Já si je uklidil do složky a víc už je neviděl. Přesto je to škoda.
Co si však Lenovo již tradičně upravuje, je hlavní obrazovka (tzv. “launcher”), kterou používá Lenovo svou vlastní, včetně dalšího vnořeného nastavení souvisejícího se vzhledem, rozložením nebo správou widgetů. Pro běžného uživatele je prostředí asi v pořádku – je jednoduché, přehledné; je dokonce tak dobře integrované, že jsem nepoznal, kdy se pohybuji v něm a kdy jsem v čistém prostředí Androidu. Jenže jsem narážel na dva problémy. Tím prvním je, pokud chcete dělat něco velmi rychle (např. spravovat zástupce na ploše), čili pracovat s více než jedním prvkem (zástupcem např.) najednou, zjistíte, že na to Lenovo u svého launcheru nemyslelo. Taky mě trochu irituje neustálé automatické přidávání nově nainstalovaných aplikací na plochu, nejlépe nově vytvořenou, a nutnost je všechny právě na ploše mít (chápu, že je to tak lepší pro běžné uživatele, ale samostatný oddíl se všemi aplikacemi bych uvítal raději). Co je však objektivní problém, je fakt, že Lenovo nemá své prostředí přeložené do češtiny, naopak je anglicky, což běžnému uživateli již vadit bude.
Na co si však nemůžu stěžovat, je rychlost prostředí – i levný čtyřjádrový procesor MediaTek s 1 GB RAM zajistí dostatečně svižný chod systému, a to i během přepínání aplikací. Jediný moment, kdy se vám může stát, že bude tablet reagovat pomalu, je během aktualizace aplikací na pozadí a v jiných podobných případech (což, pravda, se u Androidu stává často). Během celé doby používání tabletu jsem nepociťovat žádné omezení ze strany hardware.
Zhodnocení a závěr
Plusy |
Mínusy |
+ Elegantní provedení |
– Nepraktické povrchy (lesk, plast) |
Lenovo S5000 je levný Android tablet s velice elegantním, reprezentativním designem, velmi příjemnými rozměry díky 7" úhlopříčce displeje – proto pohodlně padne do jedné ruky a je možné jej mít stále při sobě – a tenkým, lehkým provedením. Existuje v konfiguraci pouze s Wi-Fi (za necelé 3 000 Kč), nebo včetně 3G (4 000 Kč).
S ohledem na cenu je těžké najít objektivní zápory zařízení, a tak upozorním jen na některé neduhy. Tím prvním jsou občasné problémy s Wi-Fi, které ale značně snižují aktualizace systému. Zamrzí, že nadstavba od Lenova a aplikace nejsou česky, no a trochu na škodu je jen jeden (ač velmi hlasitý a vepředu) reproduktor.
Přesto ale za tři, resp. čtyři tisíce člověk dostane velmi pěkný tablet s poměrně kvalitním, i když pouze plastovým provedením, za které se nemusí stydět ani po stránce stylu a designu. Tablet nezaostává ve výkonu – ačkoliv na dražší tablety samozřejmě výkonnostně nemá, rozhodně uživatele nijak neomezuje a práce s ním je plynulá a dostatečně svižná. Co velmi potěší je dlouhá výdrž na baterii, se kterou při běžném používání nepotřebujete nabíječku i tři dny, no a příjemný je také fakt, že tablet nabízí základní IPS panel s pěkným zobrazením a dostatečným rozlišením.
Pokud sháníte základní Android tablet, který můžete nosit stále s sebou, bude dobře vypadat a nezatíží přitom peněženku ani kapsu, S5000 od Lenova je určitě jedna z dobrých voleb.
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
0 Komentářů