CES 2014: Naše dojmy z IdeaPadu Y50 + video
9. 1. 2014 | 8
Sérii článků našich dojmů z CESu 2014 v Las Vegas začneme trochu opomíjeným zařízením: novou generací 15″ výkonného multimediálního a herního notebooku IdeaPad řady Y, Y50. Pryč je SLI, displej je však špičkový a design agresivnější.
IdeaPady Y jsou u nás celkem oblíbené stroje – jedná se o notebooky pro náročnou zábavu, resp. náročná multimédia a samozřejmě hry. IdeaPady Y se vždy pyšnily zajímavým, dravým, přesto však do jisté míry elegantním vzhledem (tedy až na výstřelky typu světle modrých ornamentů na víku), výborným zvukem, no ale samozřejmě vysokým výkonem. Loňská generace dokonce přinesla dvojici grafických karet (resp. přídavnou grafickou kartu místo optické mechaniky) v režimu SLI.
Krátký videopohled
Dravější, tenčí, lehčí
Nový model Y50 se dá jednoznačně identifikovat jako IdeaPad Y, nicméně v mnoha směrech dospěl, v jiných se zase přizpůsobil moderním trendům. Začneme designem, který se od Y500 nebo Y510 dramaticky neliší (a je to dobře, protože se mi velmi líbil, i když červené mohlo být víc) – notebook je především černý, nově je víko s efektem broušeného kovu v obou diagonálních směrech (mřížka), což působí ještě elegantněji a jemněji než klasická imitace kovu. Okolí klávesnice ale přejalo praktičtější saténově matný povrch příjemný na dotyk, což opět jednoznačně chválím.
IdeaPad Y40
Červené prvky byly o něco zvýrazněny, ale pořád je jich na můj vkus málo. Základem jsou červené mřížky reproduktorů, díky kterým notebook v kombinaci s černou působí opravdu ďábelsky, naštěstí jsou mřížky ještě o něco větší než na Y500 a Y510, táhnou se o něco dál. Zajímavé je, že Lenovo vyvedlo USB porty v červené barvě, a tak jsou zvýrazněné a zároveň příjemně ladí. Klávesnice nabídne dnes už typické červené podsvícení po okrajích kláves, což působí efektně, čili ta se v žádném ohledu nezměnila – zde se dá říct jen jediné: netřeba měnit něco, co funguje.
Překvapí, že klávesnice mimochodem stále zachovává staré rozložení s upřednostněnými klávesami F1-F12, což ale hráči zajisté ocení.
Notebook doznal zásadního odlehčení, ztenčení a modernizace tvarů. Oproti předchozí generaci notebook díky rafinovaným tvarům, zužujícím se hranám a jednolitému pantu víka displeje působí jako větší Ultrabook, ačkoliv jím Y50 samozřejmě není (a co teprve menší, 14″ model Y40!). Také váha je dramaticky nižší. Vždy je to ale “něco za něco”, a tak Y50 už nenabídne optickou mechaniku. Alespoň je více prostoru pro chlazení…
Kvalita zpracování byla i u předprodukčního kusu na stejné úrovni jako u minulých generacích, čili ačkoliv je notebook “pouze” z plastu, působí v ruce dostatečně pevně, nekroutí se, a tak se o něj není třeba ani při občasném přenášení bát.
Špičkový displej, skvělý zvuk
IdeaPady Y už mají nějakou dobu solidní displeje – Y500 přinesla Full HD rozlišení, Y510 matnou variantu. Co zde vylepšit? No přece ještě vyšší rozlišení s IPS technologií a dotykem – logicky! ;-) Y50 nabízí 15″ IPS displej s úžasným rozlišením 3 840 x 2 160 bodů, zobrazení je tak nejenom velice jemné, ale také kontrastní a se sytými, reálnými barvami. Trendem jsou dotyky, a tak nepřekvapí, že je nově Y50 vybavený také dotykovou vrstvou a jednolitým překryvem displeje.
Osobní názor: Honbu za obrovským rozlišením dodnes nechápu, a to i přesto, že s ním už Windows 8/8.1 umí poměrně dobře pracovat. V nativním rozlišení si navíc na Y50 náročné hry rozhodně nezahrajete, nicméně ty starší zase nebudou dané rozlišení pravděpodobně podporovat. Nic to však nemění na tom, že displej v Y50 je skvělý.
Zvuk i tentokrát zajišťují stereo reproduktory JBL, které mají na poměry notebooků (ale nejenom jich) výborný a silný zvuk, syté basy a poměrně široký rozsah, to také díky rozšíření Dolby. Y50 je výjimkou mezi notebooky Lenovo ve smyslu zvukových výstupů, protože nabízí oddělené 3,5 audio jacky a také optický výstup.
Výkon a chlazení
V oblasti hardwarové výbavy šlo u Y50 Lenovo opět směrem starších modelů, a tak hodilo za hlavu Y500 nebo Y510 – Y50 nabízí samozřejmě čtyřjádrové Intel Core i7 Haswell procesory, ovšem vrací se k jednotné grafické kartě, čili opouští kombinaci dvou grafik SLI. Má to samozřejmě své výhody i nevýhody. Nevýhodou SLI byla kompatibilita, která nikdy není dokonalá, starší hry s ní mají často fatální problém, v těch moderních je ovšem benefit víc než znatelný. Notebook se s SLI také obvykle lépe chladí díky dvěma okruhům chlazení.
Y50 nabídne jeden grafický čip nVIDIA z vyšší řady (Y500 a Y510 nabídly čipy výkonnostní úrovně x50, která v portfóliu nVIDIA značí vyšší střední třídu), setkat bychom se tak měli s novým čipem GeForce GTX860M s rychlou GDDR5 pamětí.
Překvapilo mě chlazení, které jsem původně považoval za subwoofer. To se díky odstranění optické mechaniky rozrostlo do plochy a notebook má ne jeden, ale dva ventilátory a podle všeho se to vyplatilo – i po dlouhém provozu po celém dni na CESu 2014 byl notebook jen sotva zahřátý, přitom jsem ani blízkým zkoumáním uchem nenarazil na hluk nebo svištění. Uvidíme, jak se bude chovat v náročných testech, ale toto mě mile překvapilo.
Shrnutí
Nový IdeaPad Y50 je podle všeho stále vysoce výkonný multimediální a herní notebook, který zachová dobré vlastnosti minulých generací, ovšem v mnoha ohledech dospěl – má výrazně lepší displej, vypadá skvěle (ještě žádné “ypsilonko” nevypadalo tak dobře a sexy), nabízí skvělý zvuk a podle všeho má povedené chlazení. Pro mě není problém absence optické mechaniky, ale možná budete mít někteří z vás jiný názor.
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
No jestli ten povrch kolem klávesnice bude takový ten rádoby satén,co se odrbe hned ze začátku,nebo na nem bude vidět kdejaký hnus,tak teda :X Mezera mezi displejem a hranou zakladny působí až schizofrenicky,z toho pantu jde strach jak slabě to působí..Touchpad ?jestli to bude ten “Skvělý“ Ultrabookový celoklikací šmejd“ tak potěš to radši fakt hliníkové jabko,, říkal jsem si počkám však to nespěchá ale vidím že to byla chyba…
Touchpad je stejný jako 2 roky dozadu, okolí klávesnice má saténový povrch, nikoliv vyloženě pogumovaný.
Ackoli jde o herni notebook, tak ma vlastne asi nejvic „profesionalni“ rozlozeni/popisy klavesnice ze vsech soucasnych ThinkPadu. U F klaves jsou vetsi popisy Fx nez ikony, na klavesach je primo vyznaceno kde je SysRq, Pause, Break … to uz nema ani T540.
Mě spíš mrzí že má tak málo USB 3.0 když pod 30 tisic určitě moc nepujde to je docela rána pod pás ..
Mě se moc líbí, nevíte kdy tak bude s dostupností v ČR?
ahoj co jsem se dočetl tak zřejmě červern 2014
Absence mechaniky je věc, kterou vítám a těším se, až to začnou dělat i další výrobci. Kvůli těm kulatým monstrům je to hrozná škoda místa a každý si dnes může dokoupit externí mechaniku. Navíc ve spoustě notebooků je mechanika první věc, která odchází a se kterou jsou problémy. V tomto a ve výkonu, který Lenovo nabízí jsou mi jejich notebooky velice sympatické.
jaka je odhadovaná cena vešel by se do 30 000 ?