ThinkPad S531: druhý pohled

19. 12. 2013 | 1

V dnešním článku se podruhé podíváme na nový přírůstek do rodiny stylových ThinkPadů S (bývalé Edge, viz. náš článek), model S531. Ten se snaží zaujmout zejména designem a zpracováním, k tomu přidává poměrně solidní výbavu, výkon a možnost dokoupit základní dokovací stanici OneLink. Bude to stačit?

Parametry testované konfigurace

 • CPU: Intel Core i7-3537U (Ivy Bridge), 2x 2 GHz
 • RAM: 10 GB DDR3 (2 GB zabudované v základní desce)
 • Úložiště: 256GB SSD Samsung
 • Integrovaná grafika: Intel HD Graphics 4000
 • Dedikovaná grafika: AMD Radeon HD8670M (2 GB)
 • Displej: 15,6″, Full HD TN panel, matný
 • WiFi, Bluetooth
 • Baterie: 4článková, 63Wh, uživatelsky nevyměnitelná
 • Cena na e-shopu výrobce: 31 690 Kč s DPH

Vzhled, konstrukce, zpracování

Počítač se v zavřeném stavu nijak nevymyká od relativně ustáleného vzhledu jiných ThinkPadů S a E, nabízí ale dostatek elegance. Víko je vyrobeno z hliníkové slitiny, která je velice příjemná na dotek. Zajímavou novinkou je provedení loga výrobce, které je nyní „vyraženo“ do víka na jeho pravé spodní straně. Nelíbí se mi sice otočení loga ThinkPad, ale na rovinu přiznávám, že jsem poměrně konzervativní.

DSC04015 DSC04026

Po otevření vykoukne znovu klasický pěkný ThinkPad „Edge“, s nástupem nové generace samozřejmě také trochu omlazený. Na první pohled zaujme předělaný design rámečku kolem displeje, který se mi moc líbí, protože je členitější než u dřívějších modelů. Rámeček je plastový. Víko po jeho okraji obepíná gumový proužek, což také vypadá lépe než několik gumových čtverečků v rozích víka. Samotný kloub se přizpůsobuje trendu, který již nějakou dobu sledují i někteří jiní výrobci – kloub je jeden, táhnoucí se po téměř celé šířce notebooku. Zajímavostí pak je výdech větráčku, který je umístěný v mezeře mezi víkem a základnou.

Vlastní základna se designově rovněž maličko omladila a zmodernizovala – opět po vzoru dnešního trendu je celá plocha jednolitá, klávesy hezky zapuštěné, vše hezky lícuje do celku a nikde nic nevrže. Povrch je vyrobený rovněž z hliníkové slitiny, podobně jako u víka se jedná o velmi příjemný materiál. Královsky velký palmrest pod klávesnicí pak přerušuje takřka jen doslova „císařský“ touchpad. Ani při silnějším poklepání na palmrest se z počítače neozývají žádné „levné“ zvuky. Paráda.

Celkově vzato je počítač moc hezký, vnější tělo je vyrobeno pouze z několika dílů a notebook díky tomu působí hezky jednolitě. A ačkoliv se mi příliš nelíbí výrazně zkosené boční hrany, je zpracování příkladné.

Klávesnice, TrackPoint, clickpad

S531 nabízí standardní šestiřadou ostrůvkovou chiclet klávesnici, doplněnou samozřejmě dvoustupňovým podsvícením kláves. Píše se mi na ní výborně, klávesy jsou díky jasnému oddělení poslepu nahmatatelné. Někomu může vadit trochu nižší stisk, není to ale nic dramatického a zcela určitě je to pouze věc zvyku. Určitě se tedy neopakuje situace z modelu E531, jehož klávesnice mě svými kvalitami nepřesvědčila.

DSC04019 DSC04020

Klávesnice má také už „samozřejmě“ oddělené bloky funkčních kláves (díky bohu), stejně jako u jiných nových modelů si své místo našla také funkce FnLock, po které spousta uživatelů tak dlouho volala – pokud vám nevyhovuje přednost multimediálních funkcí na funkčních klávesách, lze je v mžiku prohodit za klasické F1 – F12, aniž byste museli vypínat počítač a habrovat v BIOSu. Někdo může postrádat multimediální klávesy, ty ovšem musely ustoupit klávesám vyhrazeným systému Windows 8. Jako jedinou vadu tak vidím rezonanci kláves, která se objevovala při čekání na přijmutí hovoru na Skypu – „pípací“ vyčkávací zvuk dokázal klávesy dost rušivě „rozvrčet“, to vidím spíše ale na vadu kusu.

Chválit ovšem ani nyní nemůžu klíčové zařízení TrackPoint, které po dlouhá léta odlišovalo ThinkPady od konkurence jak designově, tak především funkčně. Ano, TrackPoint se zde objevuje i nyní, jeho použitelnost je ale takřka nulová. To že je zapuštěný do klávesnice by samo o sobě ničemu nevadilo, v kombinaci s přesunutím tlačítek na clickpad ale tvoří jeho ovládání „rukolomnou“ kombinaci. Zejména stisk pravého tlačítka je pro mě extrémně nepohodlný. Popravdě bych se ani nedivil, kdyby TrackPoint do několika let zmizel úplně. Bohužel – ačkoliv jsem v průběhu let vítal mnoho inovací víceméně pozitivně, tohle se opravdu nepovedlo, a tak zde TrackPoint už jen připomíná to skvělé zařízení, jakým byl dříve.

Co se zkazilo na červeném kloboučku, ale výrobce vynahradil trackpadem. Povrch je vyrobený ze skla, což zaručuje velmi příjemný povrch. V rámci nové generace ThinkPadů se pak i zde objevuje nová verze trackpadu, která umožňuje velmi pohodlné a jasné stisknutí po celé ploše. V kombinaci se skutečně velikými rozměry pak trackpad zaručuje radost z používání. Tu sice trochu kazí poměrně bakelitový zvuk při stisku na jeho ploše, ale i to je spíše o zvyku – za pohodlí které nabízí jsem mu to i já nakonec odpustil.

Displej

Menším zklamáním je displej. Ten nabízí rozlišení 1 920 x 1 080, což zaručuje na 15,6″ matné obrazovce dostatečně jemný obraz (sláva, žádné HD+). V této cenové kategorii už ale hůře uznávám použitý typ panelu, kterým je u testovaného kousku pouze typ TN, IPS by i vzhledem k ceně slušelo mnohem více. Barvy jsou poměrně vybledlé, pozorovací úhly také nenadchnou. Nabízí alespoň slušný rozsah nastavení jasu, což oceníte zejména v noci. A tak, ačkoliv nejsem náročný uživatel a osobně mi na mé využití bohatě stačí i takovýto základní TN, u takto drahého notebooku (navíc multimediálně zaměřeného) to vidím jako těžké ublížení na kráse.

DSC04016 DSC04034

(Pozn: testovaný kus trpěl vlněním obrazu v pravém horním rohu, na internetu jsem ale žádné podobné problémy nenalezl. Displej měl ovšem také vadný pixel, proto je možné, že se jednoduše jednalo o poškozený panel.)

Zvuk, webkamera

Radost jsem měl z vestavěných reproduktorů výrobce JBL. Maximální hlasitostí určitě neurazí, kvalitou bych je přirovnal k slabší vyšší třídě. Jsou vybaveny vypnutelným ekvalizérem Dolby Home Theater, pomocí kterého lze zvuk velmi zajímavě prostorově rozšířit (kromě přednastavených profilů je možnost i vytvořit vlastní). U modelu S531 se ale bez zapnutého Dolby klidně obejdete, zvuk je velmi solidní a plný i bez přídavných efektů.

Webkamera sice špičkovou kvalitu nenabídne, ale rozlišení je dostatečné a obraz hezky plynulý. Společně s kvalitními mikrofony tak poskytne dobré zázemí pro VoIP.

Konektivita

 • Konektory
  • Levá strana – napájení / OneLink dokovací konektor, USB 3.0, zámek Kensington, slot na paměťové karty
  • Pravá strana – ethernet, HDMI, USB 3.0, sdružený konektor 3,5 mm jack, slot na sim kartu
 • Síťové adaptéry
  • Bluetooth 4.0, WiFi a/b/g/n (Broadcom)

DSC04029 DSC04030

Trochu mě zklamal počet USB – pouze dva jsou na dnešní dobu už relativně málo. Někdo rovněž může postrádat klasický analogový obrazový VGA výstup. Zde musely konektory zcela očividně ustoupit designu. Za dobu používání jsem se potýkal s nepříjemným problémem u Wi-Fi – počítač se připojil a spojení nepadalo, přesto byla rychlost spojení skutečně katastrofální a stránky se načítaly dost dlouhou dobu. Zaručeně jde ale o vadu kusu (popř. je možné, že notebook již někdo přede mnou otevíral a hnul se zapojením antén k síťové kartě).

Je paradoxní, že ačkoliv je počítač vybaven slotem na sim karty, 3G modul pro něj k dispozici není.

Výkon

Testovaná konfigurace modelu S531 je ta nejdražší, jakou v ČR koupíte. Výkonu nabízí skutečně dostatek, lví podíl na tom má zejména slušná kapacita RAM a konečně trochu velké SSD. S531 je vybavený dvěma grafickými kartami – základní Intel HD 4000 tak využijete při práci na baterii, kde vyniká svou nízkou spotřebou, zatímco výkonnější dedikovaný čip střední třídy AMD Radeon HD8670M využijete u náročnějších úloh, jako je hraní her, grafické programy či střih videa. Sama dedikovaná grafika pak zvládne v nativním či o něco nižším rozlišením i většinu nejnovějších her, počítejte ale s nastavením někde mezi nízkými a středními detaily.

DSC04024 DSC04036

Pokusně jsem nainstaloval Mass Efect 3 (novější tituly bohužel nemám) – při přepnutí na napájecí plán vysokého výkonu a hraní v nativním rozlišení 1080p (s vypnutým antialistingem) hra kolísala kolem 20 FPS, při snížení rozlišení na 1 600 x 900 už hra běžela vcelku plynule, kolem 34 FPS. Nelpíte-li tedy na vysokých detailech nebo na nejvyšším rozlišení, určitě si na tomto počítači také něco seriózně zahrajete.

Chlazení a hluk

Spokojen jsem byl s chlazením notebooku. Při běžném zatížení (web, film, Office) je ventilátor většinu času vypnutý úplně, nebo běží v nejnižších možných otáčkách. Teplota procesoru se pak většinou drží pod 60°C a notebook se nikde nezahřívá.

DSC04021 DSC04032

Při nejvyšším zatížení (hodina Mass Effectu 3) procesor notebooku vykazoval teplotu kolem 75°C, počítač byl silně rozpálený v místě ventilátoru (5 cm okolo klávesy delete). Teploty to byly na dlaň už docela nepříjemné, na hraní tak doporučím spíše externí klávesnici.

Samotný ventilátor mi moc uši netrhal, jeho zvuk je samozřejmě rušivý, ale v rámci větráčků bych ho zařadil mezi ty „sice hvízdavější, ale méně hlasité“.

Baterie

Notebook je vybavený vestavěnou čtyřčlánkovou baterií s kapacitou 63 Wh. V kombinaci s procesorem Ivy Bridge se tak jedná v kategorii 15,6″ o relativně dobře mobilní stroj. Své zkušenosti s výdrží bych přirovnal k recenzi Matěje Gottwalda – tj. v plném zatížení něco mezi 2-3 hodinami, při pouhém lenošení u internetu či psaní ve Wordu pak něco k 5ti hodinám.

DSC04039

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky