IdeaPhone P700i: čtyři palce pro dvě SIM
22. 4. 2013 | 0
Nedávno jsme si představili 4,5″ smartphone Lenovo IdeaPhone P770, dnes se podíváme na nižšího “brášku” s 4″ displejem a Androidem 4.0 (Ice Cream Sandwich), ovšem opět dvoujádrovým procesorem, silnou baterií a podporou dvou SIM karet, čili dvou telefonních čísel. Prodává se přitom neoficiálně za cenu pod 6 000 Kč.
Lenovo IdeaPhone P700i patří mezi levnější chytré telefony střední, resp. nižší střední třídy – nenabídne špičkové parametry v žádném ohledu (všechna čísla se točí kolem základních hodnot pro jednotlivé komponenty), nicméně ve finále právě díky tomu může být atraktivní pro mnoho potenciálních kupců, především díky velmi zajímavé ceně a podpoře dvou telefonních čísel, tedy dvou karet SIM.
Technické specifikace
Operační systém | Android 4 Ice Cream Sandwich |
Displej | 4″ 800 x 480 bodů, 5 dotyků najednou |
Procesor (čipová sada) | Dvoujádrový MediaTek MTK6577, 1,0 GHz |
Operační paměť | 512 MB |
Úložiště | 4 GB (2 GB systémové + 2 GB uživatelské), slot na microSD |
Kamery | 0,3MPx přední pro videohovory, 5MPx zadní |
Porty | MicroSD (až 32GB karty), 3,5mm jack pro sluchátka, microUSB |
SIM | Dual SIM (dvě telefonní čísla) |
Baterie | 2 500 mAh, Li-Ion |
Senzory | Gravitační senzor, senzor přiblížení, kompas |
Konektivita | Bluetooth 3.0, Wi-Fi b/g/n, A-GPS, FM přijímač |
Tlačítka | Vypínač, hlasitost, spoušť fotoaparátu, 4 dotyková pro funkce operačního systému |
Rozměry | 64,6 x 125,6 x 12,8 mm |
Váha | 162 g |
Barevná provedení | bílá, černá |
Videopředstavení
Vzhled, provedení
Stejně jako větší a vybavenější bráška P770 na první pohled ani dnes testovaný IdeaPhone P700i příliš nezaujme. Testovali jsme bílou verzi, k dostání je ale i černá, která, předpokládám, zaujme více kupců, ovšem bílá působí svěže.
Vzhledem k ceně a zaměření je telefon vyvedený kompletně z plastu, má standardní, jen o něco ostřeji řezané tvary, na zadní straně vroubkovaný povrch a po celém obvodu stříbrnou linku, která se rozšiřuje u tlačítek a konektorů – na vrchní straně je to microUSB, 3,5mm jack pro sluchátka a vypínač, na pravé straně už jen ovládání hlasitosti a spoušť fotoaparátu se dvěma polohami: pro ostření a samotné pořízení fotky. Tu velice chválím, protože ji dnes už prakticky nevidíme, přitom je velmi užitečná.
Pod displejem má telefon poměrně velké nevyužité místo, může se však hodit pro příjemnější ovládání senzorových tlačítek pod displejem – nabídka, návrat na domovskou obrazovku (ikona “čtyřlístku” po vzoru Lenovo spouštěče známého už z tabletů), zpět a seznam běžících aplikací.
Při prvním úchopu telefon padne dobře do ruky a pohodlně se drží, po delší práci však zjistíte, že ostré hrany jsou při některých situacích spíše nepohodlné a vroubkovaná záda v zpocené ruce způsobí trochu nejistoty. Nejedná se sice o problém, ale úplně příjemný stav to není.
Obraz a zvuk
Smartphone je osazený 4″ displejem, čili v dnešní době tak jde o menší telefon, z mého úhlu pohledu je to téměř ideální úhlopříčka. Jeho parametry jsou základní: rozlišení je 480 x 800 bodů (na dnešní dobu HD displejů je tak relativně nízké), ačkoliv se jedná o IPS panel s velice dobrým kontrastem a prokreslením, má méně zářivé barvy (možná v některých ohledech proto i přirozenější). Nad displejem najdeme kromě sluchátka taky senzor okolního osvětlení pro regulaci jasu displeje (bohužel displej je ve většině případů výrazně tmavší, než by bylo vhodné, a tak je lepší kontrolovat jas manuálně), senzor přiblížení a kameru. Indikační diodu P700i bohužel nenabízí.
Reproduktor najdeme na zadní straně vedle fotoaparátu, je poměrně hlasitý i na 3/4 své hlasitosti a zvuk je celkem čistý, ačkoliv při vyzvánění by mohl mít výraznější rozsah, ale hlavně vysoké tóny. Mikrofon najdeme za malým otvorem pod displejem.
Fotoaparáty
P700i nabídne klasickou nadílku dvou kamer (fotoaparátů). Nad displejem se nachází VGA (0,3 MPx) kamera pro videohovory, na zadní straně to už je plnohodnotný 5MPx fotoaparát s možností natáčet HD video v rozlišení 720p. Oba nabízí standardní kvalitu pořízených snímků, viz. níže – VGA kamera má trochu vybledlé barvy, naopak zadní fotoaparát je možná až zbytečně dobarvovaný.
Připojení a telefonování
Z možností připojení nabídne P700i standardní kombinaci, které se nedá nic vytknout: pro komunikaci s headsety nebo přenos dat je to Bluetooth v rychlé verzi 3.0, připojit k internetu se kromě mobilní sítě můžeme samozřejmě také pomocí Wi-Fi standardnů b/g/n. Mobilní internet můžeme díky funkce tetheringu sdílet skrze Wi-Fi, kdy mobil funguje jako přenosný hotspot.
Jak jsem zmínil v úvodu, P700i nabízí možnost používat dvě SIM karty, čili dvě telefonní čísla. To přijde vhod každému, kdo používá více mobilních operátorů (resp. dva) nebo osobní a firemní číslo zároveň, přitom nechce nosit dva telefony. Vše funguje naprosto stejně jako u P770, proto vás odkáži na tuto recenzi.
Při telefonování s P700i jsem nezaznamenal žádný problém, hlasitost sluchátka je zcela v pořádku, stejně tak čistota reprodukce je slušná – podtrženo, sečteno, v tomto ohledu P700i jednoduše nezklame.
Baterie, výdrž
Díky tlustšímu tělu se do telefonu vešla silnější baterie, což je pro Lenovo telefony určitým standardem. Není sice úplně pravda, že by díky zhruba dvojnásobně silné baterii, než nabízí běžné Android telefony, telefon vydržel dvakrát déle (přikládám to faktu, že čipová sada MediaTek prostě ještě není tak daleko co do úspory energie), ale rozhodně je delší výdrž znát.
2 500mAh baterie typu Li-Ion dokáže za mého běžného provozu (stálé připojení k Wi-Fi, při nedostupnosti Wi-Fi mobilní data, e-maily, telefonáty, SMS) mobil pohánět zhruba dva dny, což je o 50-100 % více, než na co jsem zvyklý od svého vlastního telefonu. Výdrž můžeme ohraničit zhruba dvěma extrémy – pokud dáte telefonu prakticky neustálý zápřah, jeden den je skutečně maximum. Naopak při mírném použití vydrží i čtyři dny.
Software
Lenovo do P700i přidalo jen velmi málo svých vlastních aplikací (stylování úvodní obrazovky spolu s “čtyřlístkem” pro spouštění vybraných aplikací, poznámkový blok nebo správce napájení), v drtivé většině případů tak mobil spoléhá na nativní funkce Androidu 4.0, případně si ty další musíte sehnat či dokoupit na Google Play. Celkem netřeba si však stěžovat, o vše podstatné je tak postaráno, navíc systém není zbytečně zpomalený nadstavbami a funguje velice plynule.
Náročnější uživatele zamrzí absence aplikace pro synchronizaci úkolů s Exchange/ActiveSync serverem, ačkoliv podporu pro e-mail, kalendář a kontakty mobil samozřejmě nabízí, nicméně není problém do 100 Kč sehnat kvalitní aplikaci dodatečně.
Related
Shrnutí
Lenovo IdeaPhone P700i je, jak jsem už zmínil v úvodu, ve všech ohledech základní smartphone s velmi zajímavou cenovkou – v neoficiální distribuci se dá na českém trhu sehnat už pod 6 000 Kč. To je jeho první velká přednost, tou druhou je podpora dvou karet SIM, přitom takových telefonů (zvlášť těch povedených) je dnes stále ještě jako šafránu.
Na telefonu je vidět, že pochází a prodává se především v technikou méně poznamenaných zemích, kde mají lidé jiné nároky, a tak P700i působí tak trochu “staromódně”, paradoxně se mi právě tohle na telefonu líbí – má široký rám kolem displeje (uznávám, tohle není zrovna k dobru), jeho tělo není revolučně tenké, ani není vyrobené z ušlechtilých materiálů, displej nemá velikost televize, ani nenabídne rozlišení mimo rozpoznávací schopnost oka, disponuje silnou, vyměnitelnou baterií a dokonce má vyhrazené tlačítko fotoaparátu. Lenovo (až na několik drobností) nezasahovalo do systému Android, takže jej zde najdeme veskrze v původní podobě, což jen přidává na svižnosti celého zařízení.
Sundejme si ale růžové brýle, P700i samozřejmě má své mouchy, ačkoliv většina z nich je daná nízkou cenou. Úplně stranou bych nechal levný čipset MediaTek, protože jsem s ním neměl žádný problém – výkonnostně zařízení plně dostačoval, nikdy jsem nepocítil nedostatek výkonu (snad jen pokud budete chtít hrát náročné hry). Úplně ideální nejsou tvary zařízení a zadní vroubkovaný povrch, obojí nepůsobí příliš příjemně v ruce – to můžete technicky vyřešit silikonovým pouzdrem, ale je to investice navíc. Displej nenabídne kryt z tvrzeného skla, takže je vhodné sáhnout po kvalitní ochranné fólii. Ačkoliv má P700i IPS displej s dobrým kontrastem, barvy nejsou 100% výrazné, navíc systém nedokáže jeho jas ovládat správně, a tak je lepší zvolit manuální, plný jas.
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďKomentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
0 Komentářů