ThinkPad Twist: Dotykový poloprofesionál (Test)
1. 1. 2013 | 7
ThinkPad S230u “Twist” – plně vybavený, konvertibilní Ultrabook s rozumnou cenovkou. A jak jsme minule slíbili po představení s video pohledem z minulého týdne, tentokrát podrobíme tento nejnovější přírůstek do rodiny ThinkPad plnohodnotnému testu.
Tip: Živé představení, popis a detailní video ThinkPadu Twist.
Vzhled, konstrukce
Jak jsem již zmínil v předchozím článku, S230u vychází svým designem z prémiové řady EDGE S. Konkrétně s EDGE S430 sdílí stejnou (velmi) tmavě hnědou barvu a některé designové prvky jako například chromový rámeček. Ten má nejspíš za úkol oživit vzhled notebooku. Ale obávám se, že na někoho může působit spíše lacině.
Displej i jeho rámeček jsou chráněny tvrzeným krycím sklem Gorilla Glass s antireflexní úpravou. Škoda asi 3cm pásu pod touto plochou. Ten je totiž tvořen lesklým plastem, náchylným na poškrábání. Již během mé dvoutýdenní zápůjčky jsem pozoroval mikroškrábance na jeho povrchu. Lesklý plast pak najdeme už jen jako podklad klávesnice. Zde ale ovšem výčet lesklých částí končí.
Vnější část víka, opěrky rukou a spodní vanu tvoří matné, měkčené plasty. Ty na dotek působí příjemně a nejsou na nich příliš vidět otisky. ThikPad Twist, stejně jako S430, bohužel nedisponuje prakticky žádnými indikačními diodami. Jsou zde pouze dvě. První, červená, se nalézá pod červenou tečkou v logu ThinkPad, a to jak v základně, tak i ve víku displeje a indikuje pouze zapnutí, či uspání přístroje. Druhá, zelená, se nachází vedle zdířky pro napájecí adaptér a indikuje připojení notebooku k elektrické síti.
Po mechanické stránce na mě působí 20mm tlustý a 1,58kg těžký notebook skutečně dobrým dojmem. Víko je velmi tuhé a zajišťuje displeji více než dostatečnou ochranu i pro přenášení v méně kvalitních brašnách/batozích. Rovněž základna je díky použité slitinové vaně s výztuhami velmi pevná. K jejímu mírnému kroucení dochází až při použití větší síly. Nový a silnější otočný kloub poskytuje víku displeje dostatečnou oporu, srovnatelnou s notebooky klasické konstrukce. Díky tomuto kloubu lze Twist používat ve 4 režimech: notebook, stojan, stan a tablet. Jinak skvělý dojem kazí pouze povrzávání víka při otáčení displeje.
Klávesnice, polohovadla
ThinkPad Twist používá již velmi dobře známou 6řadou chiclet klávesnici. Ta má, jak jsem již zmínil, lesklý podklad, což není zrovna šťastné řešení. Na novém notebooku to sice může působit jako zajímavý designový prvek, ale po nějakém čase se tento lesklý povrch zašpiní a bude velmi obtížné jej vyčistit. Nemluvě o tom, že tento povrch občas působí jako zrcadlo, od kterého se odráží okolní světlo, což dokáže být při práci s notebookem na obtíž.
Rozložení je klasické pro řadu EDGE. klávesy F1-F12 jsou standardně nahrazeny klávesovými zkratkami a vyvolávají se přes Fn. A stejně tak i tady jsou zkratky přes Fn znázorněny nepříliš kontrastní červenou barvou. Největší změnou oproti předešlým modelům jsou klávesy vyhrazené pro funkce Windows 8. Konkrétně se jedná o vyvolání nastavení v prostředí “metra” a jeho aplikacích, vyhledávání, přepínání aktuálně spuštěných aplikací a seznamu všech nainstalovaných aplikací. Co se týče mechaniky, tak zde zůstává vše při starém: klávesy mají optimální zdvih a kladou správný odpor. Jen je velká škoda, že klávesnice postrádá podsvícení či lampičku.
Tak jako na všech ThinkPadech i zde naleznete kombinaci TrackPointu a touchpadu. V tomto případě se opět jedná o clickpad. Ten má hladký povrch s matnou povrchovou úpravou. Zpočátku mi příliš nevyhovoval jeho stisk kvůli mezeře mezi dotykovou plochou a samotným tlačítkem. Proto se mi občas přihodilo, že jsem měl dojem, jako bych tlačítko zmáčkl a přitom tomu tak nebylo. Další problém jsem měl s pravým klikem, až příliš často se mi stávalo, že jej clickpad vyhodnotil jako klik levým tlačítkem (přitom jsem měl prst prokazatelně na pravé půli clickpadu), nebo jej nezaznamenal vůbec. Toto však bude nejspíš jen softwarový problém, a doufám, že jej Lenovo napraví co nejdříve. S citlivostí clickpadu jsem byl spokojen, stačilo jen mírně poupravit jeho nastavení. TrackPoint se třemi tlačítky je tradičně výborný.
Konektivita
Konektorová výbava Twistu rozhodně patří mezi Ultrabooky k nadprůměru. Nalezneme zde celkem 2 USB 3.0 (po každé straně jedno). Velké plus si notebook zaslouží za gigabitový ethernet, který je u Ultrabooků často opomíjený. Rovněž neobvyklá je kombinace HDMI a DisplayPortu. Škoda jen, že oba jsou zde přítomny ve svých zmenšených verzích, takže se ve většině případů bez redukcí stejně neobejdete. Samozřejmostí je zde čtečka SD karet a sdružený 3,5mm jack. O bezdrátovou konektivitu se pak mimo dnes již běžných Wi-Fi a Bluetooth 4.0 stará i integrovaný 3G modem Ericsson. Slot na SIM kartu se ukrývá pod krytkou na levé straně.
Displej, zvuk
Mezi velká lákadla patří bezesporu displej. Ten díky IPS technologii nabízí syté barvy a výborné pozorovací úhly. Nabízí sice jen průměrné rozlišení 1366x768px, to je ovšem vzhledem k úhlopříčce 12,5″ dostatečné. Displej zvládá až 5 dotyků zaráz. Odezva na dotek je výborná. Podsvícení lze ručně plynule regulovat, o jemnější nastavení jasu se pak stará senzor citlivý na světlo. Ten je zde přítomen hlavně kvůli použití v tabletovém režimu, kdy nemáte po ruce klávesové zkratky pro regulaci jasu. Zajímavě je řešeno překlápění obrazu. Pokud je Twist v režimu “tablet”, tak otáčení do všech stran funguje automaticky, v závislosti na aktuální poloze. Automatické překlápění můžete deaktivovat tlačítkem na boku víka displeje. Pokud je však notebook v některém ze zbylých režimů, automatické otáčení obrazu se deaktivuje a vy pak můžete překlápět obraz jen o 180° za pomoci zmíněného tlačítka zámku orientace displeje. Jediné, co mi trochu kazí dojem z jinak výborného displeje, je poměrně nízký maximální jas.
Nerovný souboj displejů: T420 (vlevo) vs. Twist (vpravo)
Obrovským překvapením pro mě byl zvuk, reprodukovaný dvěma 1W reproduktory umístněnými pod víkem displeje. Dokáží reprodukovat poměrně hlasitý a čistý zvuk. Jen při poslechu hudby je znát “plechový” nádech zvuku. Ale i tak se jedná o jedny z nejlepších reproduktorů, které můžeme mezi současnými ThinkPady nalézt. Notebook za to částečně vděčí i softwaru Dolby Home Theatre v4, díky jehož ekvalizéru si můžete zvuk přizpůsobit podle sebe. Hlasitost zvuku je možno regulovat buď pomocí klávesových zkratek, nebo za pomoci tlačítek pod displejem.
Výkon
Pro test jsem měl k dispozici nejvyšší konfiguraci, konkrétně:
- Intel Core i7 3517U 1,9GHz
- Intel HD 4000
- 8GB DDR3 RAM
- 128GB SSD
Jelikož tento konvertibilní Ultrabook nemá za cíl trhat rekordy v benchmarcích, bohatě si vystačí i s ULV procesorem. Když se navíc, jako v tomto případě, jedná o dvoujádrovou i7 s Turbo Boostem, doplněnou o 8 GB RAM a 128GB SSD, tak se můžete spolehnout, že pro běžného uživatele bude výkon naprosto dostatečný. Kvůli integrované grafické kartě Intel HD 4000 se ovšem nespoléhejte na vysoký výkon v 3D aplikacích a hrách. Výkonný HW v kombinaci s Windows 8 a softwarovým úpravám přímo od Lenova zajistí velmi rychlý start notebooku, z vypnutého stavu mu spuštění do nabídky start trvá pouze 10 vteřin!
Chlazení
Při běžném provozu je notebook naprosto tichý (čemuž napomáhá i přítomnost SSD oproti klasickému HDD), jen občas se ventilátor projeví ve vyšších otáčkách, aby snížil teplotu komponent. Při této nižší zátěži je povrch notebooku jen vlažný. Ventilátor se pořádně ozve až při vysoké zátěži. Není sice příliš hlučný, ale je z něj slyšet pískání. Po hodině vysoké zátěže se teplota na procesoru dostala na 88°C, což sice není úplně výborný výsledek, nicméně při této teplotě nedošlo k throttlování a silně pochybuji, že se v reálném provozu dostane tento notebook pod takovouto dlouhodobou zátěž. Během této dlouhodobé zátěže se také výrazně zahřála spodní část notebooku, konkrétně jeho pravý horní roh na téměř 50°C. Výdech chlazení je poněkud nešťastně umístěn na pravé straně, takže pokud se notebook dostane do vyšší zátěže, může vás při práci s myší obtěžovat z něj proudící horký vzduch.
Výdrž na baterii
Zklamáním pro mě byla výdrž na baterii. Ani nízkonapěťový procesor nedokázal 42Wh baterii pomoci k více než 5,5h při nízké zátěži a s vypnutou Wi-Fi. Po zapnutí Wi-Fi pak počítejte jen se 4 hodinami kancelářské práce. Baterie je – jak už je u Ultrabooků zvykem – integrorvaná do těla notebooku.
Závěr
Jak jste již patrně z článku vytušili, na ThinkPad Twist je třeba nahlížet především jako zástupce řady EDGE a nikoliv ThinkPad Classic. To má vliv i na moje finální hodnocení. Jedná se totiž o snahu Lenova vyrobit cenově dostupný konvertibilní Ultrabook a já akceptuji, že to s sebou nese i jisté kompromisy. Kdo tedy hledá plně profesionální přenosné zařízení s dlouhou výdrží a pokročilými pracovními funkcemi, ať se raději podívá mezi ThinkPady X series. Pokud ale hledáte “dotykového poloprofesionála” a nevadí vám jisté kompromisy, jste zde na správném místě. Pokud bych měl na tomto notebooku něco vyzdvihnout, tak to rozhodně bude jeho variabilita, kvalitní konstrukce a displej, jehož nesporné kvality sráží pouze slabší maximální jas.
Klady:
+ barvy a pozorovací úhly displeje
+ citlivá dotyková vrstva
+ kvalitní konstrukce
+ konektorová výbava
+ zvuk
+ cena
Zápory:
– slabá výdrž na baterii
– absence jakéhokoli osvětlení klávesnice
– nízký jas displeje
– clickpad
Related
AUTOR: Václav Švec
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
dobrý den, vidím + za cenu, přečetl jsem kvůli tomu celý článek znovu, ale nic o ceně jsem nenašel :) na alze vidím i7 asi za 31 tis s DPH, což tedy žádný zázrak není :) každopádně díky za pěknou recenzi
Dobrý den,
zda je či není notebook drahý je do jisté míry subjektivní názor. Pokud se podívám na testovanou konfiguraci, tak ano cena se pohybuje kolem 31.000,- s DPH. To je na jednu stranu velká suma peněz, nicméně vezmu-li v potaz výbavu, jakou tento notebook disponuje, tak cenu považuji přinejmenším za odpovídající.
VŠ
Dobrý den, recenzent zřejmě myslel model s i3 Ten je za 21 000,- k sehnání také na alze. Díky svému IPS displeji překonává i konkurenta Sony VAIO T13, který za stejnou cenu poskytuje pouze TN panel a nedá se překlopit do tabletového formátu. Jediné co u takovéhoto počítače jako Thinkpad Twist zamrzí, je absence aktivního digitizéru.
S pozdravem
František Bielik
Dobrý den, jak je to s perem ? Půjde dokoupit a bude fungovat ? Pro mne je to v režimu tabletu základní věc….
Twist nemá (oproti profi X230 Tablet) digitizér, čili pero nepodporuje.
Já vím, že nemá digitizér. Jde o to jaký typ displeje je tam použitý? Pokud je kapacitní, tak by měli fungovat pera na Ipad atd. Ale to nikde nemůžu najít.
Mělo by se jednat o klasickou kapacitní dotykovou vrstvu, čili univerzální pera pro tablety fungovat budou. Nicméně jako digitizér to přesné nebude ani zdaleka, nehledě na to, že Windows (a většina aplikací rovněž) rozlišuje pero a prst (tedy digitizér a prst), a tak se v každém případě chovají jinak. Pero, o kterém píšete, se stále bude chovat jako prst.