IdeaPad Z500 vs. Z580: Souboj generací
31. 1. 2013 | 3
Již nějakou dobu je na trhu dostupný nejnovější zástupce IdeaPad řady Z – Lenovo IdeaPad Z500. Zároveň s ním je však k dostání i jeho předchůdce – Z580. A to dokonce v “aktualizovaných” konfiguracích, které jsou takřka totožné s konfiguracemi jeho nástupce. V článku se pokusíme zjistit, co všechno se změnilo a zda Z500 skutečně představuje, v porovnání s předchozí generací, krok kupředu.
Vzhled, zpracování
Pokud v něčem Z500 v porovnání s předchůdcem skutečně dominuje, tak je to design. Ten se změnil nejvíce za dobu existence řady Z. Zaoblený, mohutně působící vzhled nahradily tenké, ostře řezané linie. Z500 tak svým designem zapadá mezi současné modely rodiny IdeaPad. Nahrazeny byly i lesklé povrchové plasty. Místo nich tvoří tělo notebooku kombinace matných plastů a hliníku. V okolí klávesnice pak nalezneme plast překrytý hliníkovou fólii s jemnou texturou. Celkově působí design neotřele a elegantně, částečně za to vděčí i zvolené kombinaci tmavě hnědé a šedé barvy.
Kovové části, kryjící víko a spodní část základny s matným povrchem připomínajícím ThinkPady Edge, poskytují nejen dojem dražšího notebooku, ale zároveň i díky nim Z500 získal na pevnosti. Ani při silnějším zatlačení na víko nevznikají na displeji barevné mapy a při zvednutí otevřeného notebooku za roh základny není patrné kroucení nebo slyšitelné praskání.
Ani předchozí model nepatří zpracováním a pevností konstrukce mezi špatné notebooky, spíše naopak. Ačkoli nedosahuje takové pevnosti jako Z500, tak se rozhodně nemá za co stydět, jelikož pro potřeby domácího multimediálního stroje je jeho konstrukce naprosto dostatečná. Ovšem zde již při silnějším tlaku na víko dochází k menšímu barevnému vlnění na displeji a při zvednutí za roh základny lze slyšet drobné zapraskání. V čem však v mých očích výrazně ztrácí na svého nástupce, je design a vůbec celkový první dojem. Zde bohužel musím konstatovat, že pokud položím oba notebooky vedle sebe, Z580 působí jako “chudý příbuzný”. Z velké části za to může (na dnešní dobu) tlusté šasi a všudypřítomné lesklé povrchy, ty fungují doslova jako magnet na otisky.
klávesnice, touchpad
Oba srovnávané modely disponují na první pohled velmi podobnou ostrůvkovou (chiclet) klávesnicí s numerickým blokem. Drobných, ale podstatných rozdílů si začneme všímat až po jejím bližším prozkoumání. Například klávesy F1-F12 se po vzoru současných IdeaPadů u novějšího modelu vyvolávají stiskem Fn. Už to nemusí každému vyhovovat. Co však výrobce hrubě podcenil, je přiřazení funkce ALT + F4 pod zkratku na pozici klávesy F4. Několikrát se mi tak stalo, že jsem si chtěl pouze zvýšit hlasitost reproduktorů, místo toho jsem si ale zavřel okno/program, ve kterém jsem momentálně pracoval. Toto je přinejmenším otravné a raději si ani nepředstavuji, jak by reagoval uživatel, který by kvůli tomu omylem vypnul program, ve kterém dlouhé hodiny pracoval a průběžně si svůj postup neukládal. Rovněž se mi více líbilo umístění zkratek pro regulaci hlasitosti a jasu displeje na kurzorových šipkách u Z580. Tam byly tyto pravděpodobně nejčastěji používané zkratky mnohem rychleji k nalezení.
Změny doznala i mechanika kláves, ta má nyní kvůli tenčímu provedení notebooku nižší zdvih. Navzdory tomu se píše i na Z500 dobře a klávesnice dává jasnou hmatovou odezvou, ale i přes to pro mě byla klávesnice staršího modelu pohodlnější.
srovnání klávesnic: Z500 (vlevo) vs. Z580 (vpravo)
Jak Z580, tak i jeho nástupce disponují velkoryse prostorově řešenými, hladkými clickpady s matnou povrchovou úpravou. Ty nejsou vycentrovány na střed notebooku, ale nacházejí se blíže levé straně základny pod mezerníkem. Oba touchpady jsou mírně zapuštěny pod úroveň opěrek rukou, což napomáhá lepší orientaci. V přímém porovnání na mě lépe působil clickpad použitý v Z500. Oproti předešlému modelu nabízí lepší citlivost a především podstatně lépe reagující ovládací tlačítka myši. Celkově bych tento clickpad označil jako nadprůměrný.
konektorová výbava
Co se týče konektorové výbavy, jsou si oba notebooky velmi podobné. Oba disponují dvěma USB 2.0, pouze 100Mbit ethernetem, VGA, HDMI a čtečkou SD karet. Z580 však nabídne hned dvě USB 3.0 oproti jednomu v Z500. Starší model také ještě používá dva 3,5mm jacky pro sluchátka a mikrofon namísto jednoho sdruženého.
displej, zvuk
Oba srovnávané notebooky bohužel disponují na dnešní dobu naprosto průměrnými 15,6″ TN panely s HD (1366×768) rozlišením a lesklou povrchovou úpravou. Jejich barevné podání naprosto nijak nevybočuje z průměru a oběma by prospěly lepší pozorovací úhly. Je opravdu škoda, že se Lenovo nerozhodlo osadit alespoň nejvyšší konfigurace HD+ panely, takto se displej řadí mezi největší slabiny zejména novějšího z dvojce testovaných strojů.
Co však notebooky ztrácí v oblasti obrazu, to nahrazují v oblasti zvuku. Oba disponují nadstandardně hrajícími reproduktory. Těm ke kvalitnímu projevu ještě napomáhá software Dolby Home Theater. Pokud označím zvuk Z580 za velmi dobrý, tak u Z500 je ještě nejméně o stupeň lepší. Reproduktory nabízí čistý zvuk s výraznými středy a na poměry notebooku velmi slušnými basy. Z500 se tak rázem stává velmi zajímavou volbou pro seriálové fanoušky a milovníky filmů. Reproduktory se u Z500 nenacházejí nad klávesnicí, jako v případě Z580, ale ve zkosené části spodní strany notebooku. Pokud se tedy notebook nachází na měkkém podkladu, je jeho zvuk tlumený. Na testované Z500 se vyskytl menší problém se softwarem Dolby: po restartu se vždy vypnul, a tak bylo nutné jej vždy zapínat ručně v ovládacích panelech.
výkon, chlazení
K dispozici jsem měl následující konfigurace:
Z500 | Z580 |
Intel Core i7 3632QM (4 jádra) | Intel Core i3 2328M (2 jádra) |
NVIDIA GT645M (2GB) / Intel HD 4000 | Intel HD 3000 |
8GB DDR3 RAM | 4GB DDR3 RAM |
1TB HDD (5400rpm) | 500GB HDD (5400rpm) |
Jak si můžete všimnout, bohužel se jedná o velmi rozdílný hardware, v podstatě se mi do rukou dostala nejvýkonnější Z500 a nejslabší Z580. Z toho důvodu se nebudu zabývat jejich srovnáváním a raději vás odkážu na dříve publikované články obsahující kompletní výkonnostní testy konfigurací v podobné cenové hladině: Z500 ZDE a Z580 ZDE
Testovaná Z500 v sobě ukrývá velmi výkonný hardware, především 4jádrový procesor Core i7 bývá doménou podstatně dražších strojů. V kombinaci s velkým 1TB diskem je tak notebook vhodný i pro domácí střih videa. Grafická karta střední třídy NVIDIA GeForce GT 645M založená na nejnovější architektuře Kepler zase poskytne dostatek výkonu k hraní i nejnovějších herních pecek v nativním rozlišení se slušnými detaily.
Zejména u Z500 mě velmi mile překvapilo chlazení, které si bez problému poradilo i s výkonnými komponenty a ani po téměř 2 hodinách vysoké zátěže teplota na komponentech nepřekročila 88°C a notebook ani nethrottloval (throttling = dočasné drastické snížení výkonu za účelem ochlazení komponent). To se u notebooků se 4 jádrovým procesorem a výkonnou grafickou kartou v této cenové kategorii rovná malému zázraku, obzvlášť vezmu-li v potaz nízkou tloušťku notebooku. Vyšší teploty se na povrchu notebooku projevují zejména v jeho levém horním rohu nad výdechem chlazení, ze kterého v zátěži fouká horký vzduch.
U obou notebooku se ventilátor točí neustále, ale v obou případech jej lze při nízké zátěži slyšet jen v tiché místnosti. Potěšující je, že ani při vyšší zátěži se z notebooků nestávají “vysavače” a zvuk chlazení není nijak otravně pisklavý nebo kolísavý. Subjektivně mi jako tišší připadalo chlazení v Z500. Bohužel dobrý dojem z tichého notebooku u něj kazil pevný disk, ten totiž velmi hlasitě “seekoval”.
výdrž na baterii
Kvůli ztenčení bylo Lenovo nuceno u Z500 použít uživatelsky nevyměnitelnou baterii zabudovanou do těla notebooku. Ta má 4 články o celkové kapacitě 48 Wh a notebook v nízké zátěži s vypnutou Wi-Fi udrží při životě po dobu 6 hodin. Při brouzdání po internetu se zapnutou Wi-Fi se výdrž pohybuje mezi 4 až 5 hodinami. HD video vydržel notebook přehrávat lehce přes 3 hodiny.
Z580 sice nabídne vyměnitelnou baterii se 6 články, má však stejnou kapacitu, tedy 48Wh. Nejspíš i kvůli staršímu typu procesoru zde byla výdrž ve všech případech přibližně o hodinu až hodinu a půl nižší. Tedy necelých 5 hodin s vypnutou Wi-Fi v nízké zátěži, na internetu prostřednictvím Wi-Fi vydržíte 3,5 hodiny a v HD si stihnete přehrát jeden 2,5hodinový film.
Závěr
Nový model by se správně měl snažit zachovat klady svého předchůdce, přitom eliminovat jeho slabiny. Myslím, že již z článku je jasně patrné, že Z500 se to, až na pár menších výhrad, podařilo. Z kdysi tlustého, plastového multimediálu, kterých jsou na trhu spousty, se nyní stal elegantní notebook do domácnosti disponující skvělými reproduktory a tichým chlazením. Navíc nabídne za rozumnou cenu výkonný 4jádrový procesor a grafickou kartu střední třídy. V porovnání se Z580 nabízí kvalitnější konstrukci, vyšší výdrž na baterii nebo lepší clickpad.
Pokud však raději sáhnete po Z580, tak chybu rovněž neuděláte. Odměnou vám může být například lepší klávesnice, jedno USB 3.0 navíc a o 1000 Kč nižší cena v případě nejvyšších konfigurací.
Mezi hlavní nešvary obou modelů bych pak zařadil pouze 100Mbit ethernet nebo průměrné displeje.
Z500 | Z580 |
+ design a konstrukce | + cena |
+ reproduktory | + reproduktory |
+ poměr cena/výkon | + konektorová výbava |
+ chlazení | + klávesnice |
– jen 100Mbit Ethernet | – jen 100Mbit Ethernet |
– pouze průměrný displej | – pouze průměrný displej |
– hlučnější HDD | – lesklé plasty |
– rozložení klávesnice | – výdrž na baterii |
galerie
Dodatek: poslední nové modely Z580 v prodeji
Rádi bychom návštěvníky upozornili na fakt, že v tuto chvíli na český trh přichází poslední nové modely IdeaPadu Z580 ve velmi slušných konfiguracích a samozřejmě za patřičně příznivou cenu. Jejich barva by měla být červená.
Related
AUTOR: Václav Švec
Odpovědět
Zrušit odpověďKomentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Dobrý den, zvažuji koupi jednoho z těchto notebooků, chtěl bych se zeptat jestli se u Z500 dá nechat vyměnit baterie alespoň někde v servisu :) dále jestli u Z500 je taky nějaká lišta s regulátorem hlasitosti :) a nakonec jestli u Z500 neni displej až moc vysoko mě osobně se zdá z obrázků že ta lišta mezi displajem a klávesnicí je až moc vysoká (popř. kolik to tak je asi centimetrů? :D ) :) Předem děkuji ;)
Dobrý den, ano, baterii případně vymění servis. Hlasitost se u Z500 dá regulovat pouze na klávesnici, vyhrazená lišta už není. To, že je displej výše, je naopak výhoda, je v lepší poloze pro oči. Ta mezera je odhadem cca 5 cm.
a ještě jsem se chtěl zeptat jak je možné že rozdíl mezihttp://www.alza.cz/lenovo-ideapad-g580-dark-metal-d398667.htm#video ahttp://www.alza.cz/lenovo-ideapad-z500-white-d388164.htm je 2000 Kč?
Protože jsou téměř stejný a g580 má ještě 6gb ramky Jde mi o to jestli je mezi nima rozdíl ve hrách nebo jestli ten herní výkon je stejný