IdeaPad V570 – Vkusný živnostník (živé představení, HD video)
11. 7. 2011 | 7
Na poli notebooků pro práci a zábavu, resp. notebooků pro živnostníky, případně pro náročnější domácí uživatele, se Lenovo angažuje modely hned ze dvou rodin. Vedle ThinkPadů Edge tu máme ještě notebooky patřící mezi konzumní stroje, řady B a V. Dnes se na novou generaci V v 15″ podíváme.
Kam kráčíš?
Před nějakou dobou jsme si představovali model B560, který byl vybavený ještě architekturou Calpella. Říkali jsme si, že řady B i V jsou totožné, liší se v podstatě jen tím, že B je zjednodušená pro docílení nižší ceny, a tak shodila líbivé kovové prvky a nabízí se v nižších konfiguracích. No a tam, kde B končí, začíná V. Dodám ještě, že v České republice prodává Lenovo obě řady pod značkou IdeaPad.
Už minule jsme si uváděli, kam jsou B a V pozicované, a tak to dnes vezmeme jen v rychlosti: Na první pohled by nemusel být vidět rozdíl mezi IdeaPady G, B, V a ThinkPady Edge, leč je tu. Řada G představuje základní multimediální notebooky na doma (zanedlouho si popovídáme o nové G770), postrádá jakékoliv zabezpečení. B a V už přichází se základním zabezpečením, ať už v podobě čtečky otisků prstů, nebo bezpečnostním balíkem Lenovo Security Suite, zároveň je možné u těchto strojů rozšířit záruku. ThinkPady Edge jdou ještě o kus dál, protože přidávají TrackPoint, kompletně matný design, profesionální záruky, velké množství příslušenství, kde jsou asi nejzajímavější baterie společné s řadami L a T (základem je 4článek, dokoupit je možné až 9článek).
Vzhled a kvalita zpracování
Ačkoliv popis vzhledu obvykle ošidím, zde nemůžu, protože se mi notebook jednoduše zalíbil. Už když jsem stroj viděl poprvé v dubnu, opravdu silně mi padl do oka, ačkoliv za vyloženě praktický se označit nedá, bude se líbit nejenom doma, stydět se notebook nebudeme vytáhnout ani mezi lidmi. Víko i líc základny je překrytý šedým kovovým plíškem, což působí elegantně. Z použití kovu vychází další prvky designu – mřížka, pod kterou se skrývají diodové indikátory v bílé barvě, podsvícené tlačítko napájení s bodovým piktogramem, lesklý rámeček touchpadu či vyřezávané perforace pro reproduktory. Zároveň se mi zalíbila kombinace šedého kovu a lesklého rámečku displeje s rovněž lesklými prvky. Jinak se design drží minulé generace, jen je trochu učesaný. Notebook má ostře řezané rysy a kvůli členitosti boků mírně industriální nádech. Líbí se mi, že lesklé prvky nepřekáží nikde po hmatu uživatele.
S kvalitou zpracování není problém, ale on nebyl ani u nejnižší B560. Víko má nadstandardní tuhost, základna rovněž, a tak žádné kroucení při zvedání za rohy nepozorujeme. I na prohmat je základna příkladná. Notebook nebude mít problém s přenášením.
Klávesnice, touchpad, výstupy
Nová generace už – stejně jako ostatní notebooky od Lenova – dostala chiclet klávesnici. Je šestiřadá, mnohé určitě potěší přítomnost numerického bloku (ač trochu stísněného) nebo klávesa Fn až za Controlem; podklad je matný. Na klávesnici se tradičně pohodlně píše, neprohýbá se a je relativně tichá s příjemným chodem, takže mohu hodnotit jen pozitivně. Líbí se mi, že jednotlivé čepičky kláves mají ergonomické klenutí. Klávesnice je jednoznačně lepší než ta v minulé generaci, obecně se jedná skutečně o výborný nástroj na psaní, se kterým prostě uživatel bude spokojen. Jinými slovy – posun k modernější klávesnici v tomto směru není krok zpět, ale skok vpřed.
Touchpad (nově od Synaptics) je poměrně velký, disponuje dvojicí vyhrazených tlačítek s příjemným, tichým chodem. Polohování je plynulé, dostatečně citlivé a rychlé, podpora gest nechybí; povrch dotykové plošky má mírné vroubkování. Ani zde nemám nejmenší důvod k tomu si stěžovat, právě naopak, škoda jenom absence indikace vypnutí touchpadu (Fn+F6), kterou minulá generace disponovala.
Konektorová výbava je standardní: VGA, HDMI, trojice USB 2.0 + jeden kombinovaný eSATA/USB 2.0 port, pak už pouze gigabitová LAN a dvojice audio jacků. Nechybí čtečka paměťových SD karet. Jakékoliv pokročilejší záležitosti, jako je USB 3.0, nebo ExpressCard, bychom hledali marně.
Videopředstavení
Displej a zvuk
Jak je u IdeaPadů zvykem, displej je samozřejmě lesklý, a to včetně černého rámečku, prostoru mezi panty a krytkou pantů samotných. Jedná se o běžný TN panel s rozlišením 1 366 x 768 s naprosto adekvátní (tedy průměrnou) kvalitou obrazu. Panty mají plynulý chod, displej je možné otevřít jednou rukou do maximálního úhlu zhruba 140°. Vzhledem k provedení pantů k nim mám poměrně vysokou důvěru, víko se navíc nijak nekýve a v pantech nepruží.
Dvojice reproduktorů se nachází nově nad klávesnicí, jejich zvuk neurazí, ale ani nenadchne – jsou to naprosto běžné, průměrné notebookové reproduktory bez závažných nedostatků. Co mi však vadí, je fakt, že se na nových IdeaPadech nepočítá s klávesou pro ztišení zvuku.
Výkon, chlazení
Na čem ale Lenovo zapracovalo, je výkon. Architektura Huron River spolu s procesory Sandy Bridge slibuje slušný základ – my jsme testovali verzi s Core i5-2410M (2,3-2,9 GHz s Turbo Boostem) a čipovou sadou HM65, dovybavenou o 4 GB RAM (DDR3 1 333 MHz). Přítomná byla jak integrovaná grafická karta Intel HD 3000, tak základní dedikovaná nVIDIA GeForce GT 525M s 96 výpočetními jednotkami CUDA a 2 GB GDDR3 paměti na 128bitové sběrnici. Čip nemá pro úsporu energie snížené takty jádra ani shaderů (viz. screenshot GPU-Z níže). Grafická karta je tak použitelná i v počítačových hrách, dokonce i nové hry si zahrajeme na poměrně slušných detailech. Oproti minulé generaci je tak grafický výkon několikanásobný.
Samostatně se jako u Y570 zaměřím na přepínání grafických čipů. O to se opět stará technologie nVIDIA Optimus automaticky, aniž bychom si čehokoliv všimli. I zde však musím vypíchnout posuvník na přední hraně základny, kterým určíme (se signalizací zelenou diodou), zda chceme používat integrovaný čip, nebo povolíme technologii Optimus. To je velmi praktické – uživatel získá plnou kontrolu nad situací. Je to navíc podle mě mnohem lepší řešení než manuální přepínání – volíme vlastně mezi úplným šetřením energie a automatikou.
Také k chlazení nemám výtek – notebook umí být (až na pevný disk samozřejmě) velmi tichý, při kancelářské práci je ventilátor stále vypnutý, avšak ani když se zapne, neruší, protože má poměrně přijatelný, leč trošku vyšší zvuk. Ve vysokém výkonu jen silně šumí. No a teploty? Ty jsou v pořádku jak uvnitř, tak na povrchu, ačkoliv teplo v levé části šasi i na klávesnici zaznamenáme.
Teploty po 10 minutách FurMarku a Prime95
(upozorňuji na okolní teplotu cca 25°C – teplý letní den)
Baterie a výdrž
Procesory Sandy Bridge mají skutečně výborně vyřešenou správu napájení, a tak se i se základní 6článkovou 48Wh baterií dočkáme celkem slušné výdrže. Při běžné práci (aktivní Wi-Fi, maximální jas, napájecí režim rovnováha) se můžeme spolehnout na 4-5 hodin.
Šestá verze správce napájení Lenovo Energy Management zachovává funkce z “pětky”, režimy nabíjení ale mění. V tomto případě (pro v podstatě pracovní notebook) ale celkem necitlivě – nabíjení pouze do 50 % pro šetření baterie je dobrý nápad pro multimediální notebook typu Y570, ale zde bych volil minimálně původní 0-80 %. Tohle podle mě není dobrý krok. Uvítal bych, kdyby se režimy nabíjení navrhovaly pro jednotlivé modely, ne pro celou modelovou řadu Idea prostřednictvím nového správce napájení.
Lenovo Security Suite
Jako minulá generace přináší i V570 bezpečnostní balík (resp. jakési centrum zabezpečení) Lenovo Security Suite (též nazývané SMB Security Suite). Centrálně je tak v jedné aplikaci možné spravovat otisky prstů (snímač Egis samozřejmě bez TPM čipu) a další funkce ovládacího software (soukromý diskový prostor, šifrování souborů, správce hesel), ochranu pevného disku před poškozením, zálohu a obnovení systému, velmi zajímavý je Port Locker (zámek portů notebooku, po připojení např. USB zařízení je nutné nejprve heslem port odemknout). To je zajímavý nápad, ale od minule opět beze změn – software nespolupracuje s otiskem prstu, a tak je vždy nutné zadávat heslo, což tuto jinak zajímavou funkci výrazně pohřbívá.
Další postřehy
- Systém ochrany pevného disku Active Protection System má nově také oranžovou indikační diodu, která signalizuje zastavení disku (viz. video).
- Lesklý rámeček displeje se pochopitelně celkem ochotně škrábe.
- K dispozici je samozřejmě také obnovovací a zálohovací aplikace OneKey Recovery se záchranným režimem, který funguje i při nefunkčním operačním systému.
Konfigurace a dostupnost
V570 se již na českém trhu začala prodávat. Základní konfigurace s Core i3 je za skutečně příjemnou cenu zhruba 14 000 Kč s DPH. Model, který jsme testovali, je rovněž z české distribuce, a tak se dá očekávat, že se objeví i ten. Cenu bych odhadoval zhruba na 15-17 tisíc.
Očekávat můžeme samozřejmě také modely řady B, není bez šance, že by se objevily díky zaměnitelnosti dílů kombinované konfigurace, kdy by např. víko bylo kovové z V570 a základna plastová z B570.
Related
Shrnutí
Lenovo IdeaPad V570 je velice sympatický notebook pro pracovní i domácí použití, který míří spíše ke konzumu. Moc se mi líbí jeho design, který je jak moderní, tak elegantní a celkem zajímavě mísí prvky multimediálních notebooků s pracovními. Zároveň se i praktičnost provedení drží na poměrně dobré úrovni (komu by nestačila, ThinkPady Edge jsou k dispozici také). Vyniká výbornou klávesnicí, k níž najít soupeře mezi běžnými konzumními notebooky není snadné, kvalitním zpracováním, tichým chodem, základním zabezpečením, možností rozšířit záruku a výrobce navíc nově dodal i použitelný výkon díky dedikované grafické kartě nVIDIA GeForce GT 525M, která je přepínatelná pro šetření baterie. I zde musím zvlášť pozitivně hodnotit posuvník pro ovládání technologie Optimus – výborný nápad!
Oproti minulé generaci jsem nenašel žádný krok zpět, naopak všechny změny byly k lepšímu. Ať už se jedná o klávesnici, nový touchpad Synaptics, zvýšení výkonu či reproduktory nad klávesnicí. Jedinou drobností je absence indikace vypnutého touchpadu. V570 je velice povedená evoluce!
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Dobrý den,
nedávno jsem zakoupil Lenovo V570 a připojil k němu externí klávesnici i myš přes USB (monitor používám také externí přes VGA). Mám ale problém s tím, že pokud NTB usne, tak po probuzení (přes klávesnici a myš) nelze pomocí externí klávesnice zadat heslo – je to tím, že klávesnice píše nesmysly (jiné znaky, než které stisknu na klávesnici) – ovšem kromě numerické části, ta funguje. Nezbývá než ext.klávesnici odpojit z USB a hned zase připojit – pak funguje správně. V ntb mám konfiguraci s i3-2350M/4GB RAM/500GB disk/Win 7 Profes.64bit.
Díky za pomoc.
Tomáš Peroutka
Předpokládám, že při probuzení bude problém s aktivovaným NumLockem. Jak problém řešit, ale nevím.
DD, mam dotaz jak se da aktualizovat pro NVIDIA kartu v notebooku Lenovo V570. Pokud stáhnu z nvidia stránek tak si tím zruším přepínání grafik z integrované intel na nvidiu pak funguje pouze intel. Na webu lenova jsou ovladače neaktualizované.
Druhý dotaz , udělal jsem čistou instalaci win7 také do Lenovo V570 jaké ovladače mám stáhnout abych nvidia optimus fungoval. To co se dá stáhnout u lenova, tak se sice nainstaluje ale opět nepřepíná optimus
Je nutné vždy použít ovladače od Lenova.
Při čisté instalaci je třeba dodržet určitý postup v případě grafik s přepínáním posuvníkem na čelní hraně, jako má V570: nejprve je třeba nainstalovat Intel HD ovladač a správce napájení Lenovo Energy Management, pak restartovat a posuvníkem aktivovat Optimus (rozsvítí se dioda). Pak je možné instalovat ovladač nVIDIA. (Osobně jsem nezkoušel, ale mělo by to tak fungovat.)
Mám dotaz. Uvažuji o koupi, ale chci ho využívat převážně kvůli hrám. Chtěl bych vědět co si na tom zahraji, například Skyrim, Call of Duty Mw3, Diablo 3, a tak dále. Byl mi doporučen kamarádem, který vlastní Lenovo IdeaPad V570, ale údajně něákou starší verzi. Vím že jsou i lepší notebooky na hry, ale nechce se mi za ně dávat 22 tisíc. Předem děkuji za odpověd.
Omlouvám se, moje blbost, z kamaráda vypadlo že je to ten samej co má on :D
Pokud bude mít V570 nVIDIA grafiku (GT525M), tak se na ní už dá něco zahrát. Obecně hry poběží zhruba na medium.