IdeaPad U260 – skutečný luxus (první dojmy + foto)
7. 1. 2011 | 0
Pravděpodobně zatím nejluxusnějším IdeaPadem je nedávno představený model U260, který díky vybraným materiálům a propracovanému designu bezesporu spadá do kategorie opravdu exkluzivních notebooků. Zároveň se jedná o první 12,5" notebook. Jaké jsou moje první dojmy z krátkého testu tohoto krasavce?
Vzhled
Jak jsem zmínil v úvodu, IdeaPad U260 je (kromě toho, že se jedná o první, ale dobře víme, že ne poslední 12,5" notebook na světě) CULV minibookem, který byl navržený s velkým důrazem na design a luxus, čemuž plně odpovídají i použité materiály a styl přístroje. Ten v zavřeném stavu opravdu vypadá jako kniha, navíc je velice tenký a lehký.
Styl začíná už při vybalování – v běžné kartonové krabici najdeme další dvě menší, už rafinovaně potištěné krabice. V jedné z nich se nachází napájecí adaptér, v té druhé, propracovanější už samotný notebook s návodem k použití. Postup vybalování ukazují fotky níže.
Vnější plocha víka displeje, stejně tak spodní strana základny, jsou z jednoho kusu hliníku (k dispozici je střídmější kávová hnědá a rozvernější oranžová verze). Tyto plochy jsou matné a už na první pohled díky nim notebook skutečně působí luxusně. Tři hrany zařízení lemuje černý lesklý rám, který knize pomyslně doplňuje listy.
Po otevření jemných pantů s plynulým chodem na nás vykoukne jedna z mála lesklých ploch, kterou je černý rámeček displeje. Samotný displej už je ovšem saténově matný. Nejedná se o klasický displej s matnou povrchovou úpravou (Petr Berounský uváděl “polomatný”), tento povrch je mnohem jemnější a design víka dokresluje. Okolí klávesnice a především opěrky rukou jsou příjemné na dotek, jelikož jsou kožené. Na notebooku se tak opravdu příjemně pracuje. Druhou lesklou plochou je podklad chiclet klávesnice, což je sice z praktického hlediska nerozumné, ale chápu, že matná klávesnice by se bez zvýraznění v matné kůži ztratila, takže tento krok chápu a omlouvám.
Touchpad je skleněný, ovšem nikoliv s lesklým, hladkým povrchem, leč pro Lenovo typicky matným, hrubším, s jemným vroubkováním. Dotyková ploška má rozumné rozměry, pod ní najdeme dvě vyhrazená tlačítka s příjemným stiskem i chodem.
Na závěr této sekce zmíním, co je už asi zřejmé – protože je rub notebooku z jednoho kusu hliníku a celkově se designéři snažili o kompaktní, jednolitý design, baterie není vyjímatelná, je tedy ukrytá pod kovovým krytem.
Kvalita zpracování
Ke kvalitě zpracování ani konstrukce nemám ani nejmenších výhrad. Díky jednolitému designu a skutečně kovové konstrukci (hliníkové části nejsou pouhé plíšky) je notebook velmi pevný a přestože to sem nepatří, také velmi příjemný při jakémkoliv úchopu. Základna i víko displeje jsou příkladně pevné, žádné prohýbání, vrzání či snad nedokonalé lícování jednotlivých dílu ani v nejmenším nehrozí. Jinými slovy – takto vypadá stylový minibook!
Konfigurace, napájení
Osobně jsem seděl u nižší konfigurace s CULV procesorem Intel Core i3, ovšem je možné osadit až Core i5, čipová sada je samozřejmě QS57, paměti RAM jsou obvykle 4GB, pevný disk je standardně klasický, tedy s rotujícími plotnami, je však možné ve vyšší výbavě získat SSD úložiště.
V těle notebooku vestavěná baterie je typu Li-Pol (umístěná v levém předním rohu základny), uvnitř skrývá 4 články s celkovou kapacitou 39Wh. Přestože jsem neměl možnost výdrž na baterii změřit, odhaduji ji v souvislosti s použitou CULV architekturou zhruba na 4-5 hodin. Napájecí adaptér je kompaktní 40W.
První dojmy v bodech
- Pocit ze zpracování, vzhledu, ale také pohodlí používání je opravdu výborný.
- Kůže na povrchu opěrek zápěstí v člověku opravdu zanechává příjemný pocit, který plast ani hliník nikdy nenabídne.
- Při úchopu se konstrukce notebooku chová příkladně, v ruce notebook působí jako pevný monolit.
- Na klávesnici se velmi pohodlně psalo, žádné prohýbání se nekonalo (ani při psaní, ani při tlaku).
- Notebook je vybavený ochranou pevného disku Active Protection System.
- Klávesnice je plnohodnotná, šestiřadá, chiclet s velkorysými kurzorovými šipkami (v podstatě stejná jako v modelu Z350).
- Také U260 dokáže automaticky řídit jas displeje světelným senzorem. Osobně doporučuji vypnout (displej je vždy příliš tmavý).
- Správce napájení Energy Management ve verzi 5.4 podporuje jak prodloužení životnosti baterie nabíjením do 80%, tak inteligentní ovládání hlučnosti chlazení.
- Nepozoroval jsem žádné zahřívání notebooku.
- Ventilátor byl obvykle vypnutý, ovšem když se zapnul, zvláštním způsobem rezonoval/vrčel. Může se však jednat o nedostatek předprodejního kusu či jen vadný ventilátor.
- 12,5" displej má rozlišení 1366×768 bodů a běžné parametry, avšak překvapivě dobrou svítivost.
- Notebook sedí na tvrdém povrchu měkce díky gumovým podložkám absorbujícím náraz (stejně jako u vyšších ThinkPadů).
To je pro začátek vše. Na závěr bych rád upozornil, že všechny zde uvedené informace se váží ke zkušenostem s předprodejním kusem. Proto může být více či méně informací neaktuálních.
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďKomentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
0 Komentářů