Vybíráme notebook – Pevný disk (HDD, SSD)

Vybíráme notebook – Pevný disk (HDD, SSD)

Jedná se o úložiště, ve kterém se uchovávají uživatelská data, jako jsou obrázky, videa, hudba, dokumenty a zároveň i operační systém (Windows), nainstalované programy a jejich data – historie internetového prohlížeče, seznamy skladeb v hudebním přehrávači, nastavení jednotlivých programů či hry.

Důležité parametry

Kapacita

Nejdůležitějším parametrem je kapacita – čím je větší, tím více dat (hudby, fotek, videí, programů) disk pojme. Dnes už se nesetkáte s kapacitou menší než 250-320 GB (čti „giga bajtů“) u plotnových disků a ne méně než 128 GB u rychlých disků bez pohyblivých částí, Běžně se tedy kapacita u notebooků pohybuje mezi 500 a 1000 GB (1 TB, čti „tera bajt“).

Rychlost otáčení

Běžné pevné disky (označované jako HDD – „Hard Disk Drive“ = pevný disk) fungují podobně jako gramofonové desky: data jsou uložená na otáčejících se plotnách, které čtou čtecí hlavy. Pevné disky v noteboocích běžné pracují rychlostí 5 400 nebo 7 200 otáček za minutu. 5400otáčkové disky jsou méně výkonné, ale méně se zahřívají, mají menší spotřebu a jsou obvykle tišší.

SSD

Disky bez pohyblivých částí neboli SSD jsou nejmodernější pevné disky, které pro ukládání dat používají paměťové čipy (jako např. v mobilních telefonech). Díky tomu jsou SSD oproti klasickým HDD mnohonásobně rychlejší, ovšem výrazně dražší, proto se do notebooků osazují v menších kapacitách (nejběžněji 128, nebo 256 GB). Existuje více druhů SSD disků, prvním jsou SSD disky, které mají stejné rozměry a konektory, jako klasické HDD. Další variantou jsou SSD disky se speciálními konektory jako jsou mSATA a M.2. Tyto disky jsou mnohem menších rozměrů a používají se primárně u menších notebooků. M.2 disky navíc dokáží díky novému rozhraní nabídnout několikanásobně vyšší přenosové rychlosti než běžný pevný disk, a dokonce až 25x vyšší rychlost než běžné plotnové disky.

HDD + SSD

Některé notebooky nabízí kombinaci klasického HDD a malého SSD disku, proto mohou využít výhod obou typů: malý SSD disk zvýší svižnost notebooku (rychlejší start a provádění opakovaných činností) a HDD nabídne velkou kapacitu. Typická kombinace je např. 16-24GB SSD spolu s 500-1000GB HDD.

Doporučení

U notebooku, který budete využívat k základním činnostem jako prohlížení webových stránek, práce s e-maily a vytváření dokumentů, vystačíte s jakýmkoliv klasickým HDD. Plánujete-li notebook využívat především pro multimédia jako poslouchání hudby, sledování filmů ve vysokém rozlišení nebo pro hraní her doporučujeme kombinaci malého SSD a klasického HDD pro dostatečnou kapacitu a svižný chod. Pokud chcete na notebooku především pracovat a nejvíce vám záleží na rychlosti odezvy, oceníte SSD disk. Díky SSD diskům se totiž může zařízení z úplného vypnutí plně načíst do 10 vteřin.