Vybíráme notebook – Konektory

Vybíráme notebook – Konektory

Při výběru notebooku se zaměřte na konektorovou výbavu (přípojky), která určuje, jaká zařízení budete moci k notebooku připojit. Vyhnete se problémům se sháněním redukcí, adaptérů nebo rozbočovačů.

Nejpoužívanější konektory

USB

Jedná se o nejrozšířenější univerzální konektor, pomocí kterého k notebooku připojíme téměř vše kromě zvuku a obrazu – od myší a klávesnic až po tiskárny. Existují dvě verze USB: verze 2.0 je dostačující pro veškeré běžné příslušenství. Nová verze 3.0, kterou poznáte zpravidla podle modré barvy konektoru je mnohonásobně rychlejší, vhodná např. pro rychlé externí disky. Výhodou je, že tento konektor si poradí i s příslušenstvím podporujícím verzi konektoru USB 2.0 a starší. V současné době se na náš trh dostávají také zařízení s novým konektorem USB 3.1. Tyto konektory již mají specifický tvar a nejsou zpětně kompatibilní. Na oplátku ale přináší možnost oboustranného zapojení, není tak již problém se zapojením konektoru ve tmě a nabízí opět několikanásobně vyšší přenosové rychlosti, než USB 3.0.

Stále napájený USB port

U některých notebooků se můžete setkat se stále napájeným USB portem, který je obvykle označený žlutou barvou. Jedná se o klasické USB, které je „pod proudem“, i když je notebook vypnutý. Můžete jej využít např. pro nabíjení mobilního telefonu, MP3 přehrávače apod.

VGA

VGA představuje základní konektor pro připojení další obrazovky. Je poměrně rozměrný a přenáší pouze obraz, nikoliv zvuk. Nejčastěji se s VGA setkáváme u starších monitorů a projektorů. Protože je analogový, může docházet k rušení signálu, a tak není vhodný pro vysoké rozlišení, nebo připojení ke vzdálenějším displejům. Vzhledem k jeho rozměrům je tento konektor v ústupu a je nahrazen konektorem HDMI či DisplayPort.

DisplayPort

DisplayPort představuje konektor, který přenáší digitálně zvuk i obraz ve vysokém rozlišení. Při využití vhodné redukce spolupracuje s HDMI. Je ovšem určen do firemního prostředí, proto se s ním setkáváme hlavně u pracovních notebooků. Existuje také jeho zmenšená verze mini-DisplayPort.

OneLink Dock

Díky tomuto konektoru můžete snadno připojit napájení, klávesnici, myš, reproduktory, přenosná uložiště a další displeje pomocí jediného kabelu. To náležitě oceníte, především pokud zařízení často přenášíte. Neustále připojování kabelů a hledání těch správných konektorů je již díky tomuto konektoru minulostí.

3,5 mm audio konektor („jack“)

Slouží pro připojení reproduktorů, sluchátek nebo mikrofonu. V noteboocích jej můžeme nalézt ve dvou variantách: rozdělený na výstup (sluchátka, reproduktory) a vstup (mikrofon) zvlášť, nebo sdružený pro vstup i výstup zároveň. Tento konektor lze v případě potřeby znovu rozdělit pomocí  rozdvojky.

Ethernet (lidově označováno jako LAN)

Slouží pro připojení počítače k drátové síti, a to jak k místní, tak k celosvětové (internet). Standardně disponuje rychlostí 100 Mbit/s („megabity za sekundu“), existuje rychlejší verze 1 000 Mbit/s (alias „gigabit“), kterou však zatím prakticky nevyužijete.

Další konektory

ExpressCard

Jedná se o univerzální karty, které se zasunou do těla notebooku. Pomocí nich můžete notebook dovybavit obvykle o další konektory.

Zřídka používané (speciální) konektory

ThunderBolt

ThunderBolt je nejmodernější, zatím vzácně používaný konektor, který dokáže přenášet obraz, zvuk i data, a proto je nejuniverzálnější ze všech konektorů.

eSATA

Rychlý konektor pro přímé připojení pevného disku k počítači. Bývá zkombinovaný s USB 2.0 v jednom konektoru (značeno jako „eSATA/USB kombo“). Díky příchodu USB 3.0 je na ústupu.

FireWire (IEEE 1394)

Starý konektor pro přenos dat, který již najdeme jen výjimečně. Nejčastěji se s ním setkáme u starších videokamer.

Doporučení

Před nákupem notebooku zvažte, která zařízení k němu budete chtít připojovat, a na základě toho určujte konektorovou výbavu. U notebooků, které mají malé tělo, bude vždy nutné přistoupit k nějakým kompromisům. Pro běžný notebook je obecně vhodné mít alespoň jeden konektor USB 3.0 a HDMI. V případě potřeby existují různé přechodky, takže můžete z USB konektoru vytvořit LAN a z DisplayPortu HDMI, nebo dokonce VGA pro připojení starších displejů, nebo projektorů.