Grafická karta neboli GPU, je speciální čip, který vytváří obraz displeji. Každý notebook musí být grafickou kartou vybavený.
Důležité parametry
Integrovaná nebo dedikovaná
Existují dva základní druhy grafických karet: integrované (tedy jsou součástí procesoru) od společnosti Intel (např. Intel UHD 620), které jsou úsporné, ovšem méně výkonné. Jsou ale naprosto dostačující na běžné činnosti jako prohlížení webových stránek, práci s dokumenty nebo sledování filmů, dnešním integrovaným grafickým kartám nedělají problém ani vysoká rozlišení (Full HD nebo 4K). Dále existují dedikované grafické karty (tzv. vyhrazené, „diskrétní“) od společností NVIDIA a AMD, které mají vyšší výkon, ale také spotřebu. Tyto dedikované grafické karty ocení především hráči počítačových her a také ti, kteří pracují s počítačovou grafikou, videem, nebo fotografiemi. Některé programy totiž podporují akceleraci výpočtů pomocí grafických karet.
Na hry nebo práci?
Existují dva druhy dedikovaných grafických karet: herní (pro zábavu a hry) a profesionální (pracovní, např. pro grafiky, architekty nebo konstruktéry). Výrobci uvádějí jednotlivé druhy pod různými názvy: zábavní jsou NVIDIA GeForce a AMD Radeon, profesionální NVIDIA NVS, NVIDIA Quadro a AMD FirePro.
Technologie nVIDIA Optimus
Běžně dnes notebooky nabízí technologii nVidia Optimus. To znamená, že má notebook dvě grafické karty – jednu integrovanou a druhou dedikovanou. Pokud vykonáváte nenáročné činnosti je dedikovaná karta vypnutá a vy šetříte energii. V okamžiku, kdy si chcete např. zahrát hru, tak počítač dedikovanou kartu automaticky zapne pro vyšší výkon.
Technologie AMD Switchable Graphics a Dual Graphics
Tato technologie je ekvivalentem technologie NVIDIA Optimus a nabízí stejné vlastnosti. Navíc umožňuje souběžnou spolupráci integrované a dedikované grafické karty a tím nabízí ještě vyšší výkon, než při použití samotné dedikované grafické karty.
Paměť grafické karty
Dedikovaná grafická karta má navíc svou vlastní paměť, takže nezatěžuje operační paměť počítače, a tudíž dochází k urychlení její práce, protože dedikovaná grafická paměť je typicky také výrazně rychlejší. Běžně je důležitá pouze přítomnost této paměti, její kapacita až v případě, že hrajete počítačové hry. Běžné hodnoty jsou 2 až 4 GB (čti „gigabajt“), pro hry samozřejmě platí čím více, tím lépe.
Doporučení
U notebooku, který budete využívat k základním činnostem jako prohlížení webových stránek, vyřizování e-mailů, psaní textů, poslouchání hudby či sledování filmů, pohodlně vystačíte s integrovanou grafickou kartou. Pokud si rádi občas zahrajete počítačovou hru nebo pracujete s náročnými grafickými programy, pak bude vhodná dedikovaná karta nejlépe s technologií NVIDIA Optimus, nebo AMD Switchable Graphics a Dual Graphics.
Aktualizace: 6. 10. 2018
Vybíráme notebook
- Vybíráme notebook 1 – Potřebuji notebook?
- Vybíráme notebook 2 – Procesor (CPU)
- Vybíráme notebook 3 – Operační paměť (RAM)
- Vybíráme notebook 4 – Displej
- Vybíráme notebook 5 – Grafická karta (GPU)
- Vybíráme notebook 6 – Optická mechanika
- Vybíráme notebook 7 – Bezdrátové připojení
- Vybíráme notebook 8 – Konektory
- Vybíráme notebook 9 – Periferie
- Vybíráme notebook 10 – Baterie a napájení
- Vybíráme notebook 11 – Pevný disk (HDD, SSD)
- Vybíráme notebook 12 – Operační systém