Vybíráme notebook – Bezdrátové připojení

Vybíráme notebook – Bezdrátové připojení

Jedná se o prostředky pro bezdrátovou komunikaci. Wi-Fi se zpravidla používá pro bezdrátové připojení k internetu, Bluetooth ke komunikaci se zařízeními, jako je například mobilní telefon.

Důležité parametry

Rychlost Wi-Fi

Písmena u parametrů Wi-Fi karty označují maximální rychlost, např. Wi-Fi a/b/g/n/ac, případně 802.11a/b/g/n. Verze „g“ (případně „b/g“) je dnes naprostý základ, který podporují prakticky všechna zařízení. Rychlejší verzí je „n“ a nejrychlejší je „ac“.

Bluetooth a jeho verze

Bluetooth můžete využít pro komunikaci s mobilními zařízeními nebo pro připojení bezdrátového příslušenství jako myš, klávesnice nebo sluchátka. Čím vyšší generace Bluetooth (2.0, 2.1, 3.0, 4.0 apod.), tím bude technologie úspornější a rychlejší.

Další bezdrátové technologie

WiDi

WiDi, celým názvem Intel Wireless Display, je moderní technologie bezdrátového přenosu obrazu a zvuku, např. do televize. Technologií musí být kromě notebooku vybavená i televize. Pokud není, je potřeba použít WiDi adaptér.

WiGig

Tato technologie přináší u vybraných notebooků možnost pohodlného a hlavně bezdrátového připojení všech periferií včetně přídavných monitorů, klávesnic, myší, externích úložišť, nebo například připojení k síti LAN.

3G, LTE či WWAN

Některé notebooky jsou vybaveny 3G, nebo LTE adaptérem (též WWAN). Po připojení SIM karty se pomocí mobilního operátora můžete připojit k internetu. Notebooky, do kterých můžeme tyto adaptéry dokoupit, se obvykle označují jako „WWAN-ready“.

Doporučení

Pokud plánujete využívat notebook k základním pracovním úkonům jako je prohlížení webových stránek, vyřizování e-mailů nebo stahování souborů na domácí síti, nemusíte si s bezdrátovým připojením lámat hlavu. V dnešní době jsou totiž všechny notebooky dostatečně vybavené. Jste-li náročnější nebo máte-li specifické požadavky na bezdrátové technologie, případně se připojujete do speciálních sítí třeba ve firmě, je dobré poradit se se správcem sítě.