Vybíráme notebook – Procesor (CPU)

Vybíráme notebook – Procesor (CPU)

Procesor, neboli CPU, je centrální „mozek“ počítače, který řídí a vykonává činnosti zadané uživatelem. Procesor (ale nejen ten) určuje rychlost počítače.

Důležité parametry

Hierarchie

Existují dva výrobci procesorů: Intel, který je jedničkou na trhu, a AMD. Procesory značky Intel jsou označovány podle vyspělosti a výkonu vzestupně v tomto pořadí: Celeron, Pentium, Core i3, Core i5, Core i7. AMD nabízí základní řadu E, vyšší A a nejvyšší FX.

Jádra a frekvence

Představme si, že máme na práci fyzický úkol (vykopat jámu). Každé jádro procesoru představuje jednoho dělníka a frekvence zase výkonnost každého z nich (udávaná v GHz – čti „gigahertz“). Dnes narazíte prakticky pouze na procesory se dvěma a čtyřmi jádry (dělníky). V současnosti je však samotná hodnota frekvenci čistě orientační údaj. Výsledný výkon procesoru se odvíjí také od optimalizace, dodatečných funkcí atd. Nové procesory totiž například nabízí stejné frekvence jako procesory před zhruba pěti lety, přesto je možné sledovat rapidní nárůst výkonu a mnohem nižší spotřebu energie.

Architektura

U procesorů je také dobré sledovat použitou architekturu/generaci, která bývá uvedena ve výpisu specifikací. Například u současných notebooků s procesory Intel můžeme nalézt tyto varianty: Ivy Bridge, Haswell, Broadwell, Skylake (seřazeny od nejstarší po nejnovější). S každou novou generací přichází nárůst výkonu a také lepší optimalizace spotřeby a s tím ruku v ruce nižší produkce tepla.

Vlákna

Kromě počtu jader se u některých procesorů udává také počet vláken (neboli „threadů“) – např. 2 jádra / 4 vlákna. Počet vláken udává, kolik mají jádra (dělníci) k dispozici nástrojů (lopat). Dělník (jádro) s více nástroji (vlákny) dokáže pracovat rychleji.

Intel Turbo Boost

Některé procesory nabízí technologii Intel Turbo Boost, která dokáže krátkodobě zvýšit frekvenci (výkonnost) procesoru nad své maximum. To přijde vhod, pokud potřebujete nárazově vykonat práci rychleji. Procesor rozpozná tuto potřebu a aktivuje funkci automaticky.

Nízkonapěťové procesory

V tenkých, lehkých a výjimečně úsporných noteboocích najdeme tzv. ULV procesory, které se méně zahřívají, mají až o polovinu nižší spotřebu energie, přitom dosahují zhruba 3/4 výkonu plnohodnotných procesorů. Tyto procesory mají také nižší frekvence, většinou mezi 1,3 – 1,9 GHz.

Doporučení

U notebooku, který budete využívat k základním činnostem jako prohlížení webových stránek, vyřizování e-mailů, psaní textů, poslouchání hudby či sledování filmů, je naprosto dostatečný dvoujádrový procesor Intel Pentium, nebo Intel Core i3. Pro náročnější použití, jako je stříhání videa, úprava fotografií nebo hraní her, doporučujeme výkonnější dvoujádrový (Intel Core i5 či Core i7), nebo nejlépe čtyřjádrový procesor Intel Core i7.