IBM ThinkPad R31: galerieProfi

IBM ThinkPad R31: galerie

Dnešní článek pojmeme jednoduše. V poslední době mi prošlo rukama několik starších ThinkPadů, které byly navržené a vyrobené ještě firmou IBM. Dnes tedy nabízím galerii snímků modelu IBM ThinkPad R31.

IBM ThinkPad R31 dorazil na český trh v roce 2003. V té době patřil spíš k tomu levnějšímu, co jste mohli mezi business notebooky pořídit. Řada R-series sloužila jako levnější alternativa k dražší řadě T-series. Většinou stavěla na generaci starém šasí, notebooky byly těžší a více plastové. I levnější R-series si ale zachovala bezvadné dílenské zpracování. Notebook jako celek působí velice pevným a bytelným dojmem, jednotlivé díly jsou vyrobené z trvanlivých materiálů. Prasklinky se ale za ty roky najdou.

Dle mého názoru je tento notebook na svůj věk velmi elegantní. Jeho tvary nezastaraly, naopak, štíhlé linie a odlehčený design nepodléhají jepičímu životu různých módních trendů. Notebook má „useklý“ levý horní roh, což je zajímavý designový prvek. Bohužel se mi nepovedlo zjistit, zdali to má i nějaký praktický důvod.

ThinkPad R31 se chlubí všemi typickými znaky modelů té doby: mechanické zámky víka, lampička ThinkLight ve zkoseném rámečku obrazovky nebo legendární šachta UltraBay Plus, která umožnila uživateli snadno vyměnit DVD mechaniku např. za floppy jednotku, přídavnou baterii či další plnohodnotný harddisk. Nesmí chybět také množství indikačních diod nad klávesnicí.

IBM ThinkPad R31 byl jedním z posledních „velkých“ ThinkPadů bez touchpadu. V následujících generacích už se touchpad objevoval jako volitelná výbava celkem běžně, u modelu R31 je však uživatel odkázán pouze na TrackPoint. Samozřejmostí je sedmiřadá klávesnice, o které se již tehdy recenzenti běžně vyjadřovali jen v superlativech: a to jak po mechanické stránce, tak o rozložení, které stále nikdo nepřekonal (vyjma později přidaných kláves Win a kontextové nabídky).

Konektorová výbava ničím nepřekvapí, stejně jako použité komponenty. 14″1palcový displej má pouze CCFL podsvícení. Zvláštností je XGA rozlišení (1024×768). Je s podivem, že i o 15 let později se běžně prodávají notebooky s cenovkou 40 tisíc Kč a víc, které mají jen mírně (horizontálně) větší rozlišení 1366×768 pixelů, natož s vyloženě katastrofálními TN panely…

Někdy časem si možná IBM ThinkPad R31 rozebereme důkladněji. Líbí se vám?

 

 • Líbí, je to designově zdařilý a pěkně zachovalý kousek. Tuhle generaci se šedými funkčními klávesami a seřízlým rohem mám rád. ThinkPady řady R mají oproti Téčkům jednu výhodu, která se projeví až po mnoha letech – nemají zdegradovaný, poškrábaný a lepkavý pogumovaný povrch. Paradoxně tak ty úplně nejstarší Rka dnes vypadají často mnohem lépe, než soudobá Tčka :)

 • MaT

  Můj první ThinkPad byl R61. Ten už byl Lenovácký, ale byl jsem s ním také celkem spokojen. Ale je fakt, že s mechanickou odolností to bylo horší, po asi 3 letech (možná o něco víc, prostě po záruce) už byl popraskaný trochu víc a hlavně se nějaká prasklina objevila snad i na motherboardu a tehdy nabídnutá cena opravy už by se moc nevyplácela – tedy v originálním servisu. Ti by asi měnili celou desku. Ale nějaký jiný servis mi ho pak později ještě rozchodil, že tu desku nějak opravili. :-)

  Každopádně tou dobou už jsem měl T410, kterou mám dodnes. Teď na to koukám – já ho pořídil už v roce 2011. Tak na 7 let má slušnou výdrž. Někde nějaký kousek plastu už se možná odštípl také, ale nepokračuje to dál. Nějaké „design flaws“ má také – třeba ty mřížky na reproduktorech, ty se nějak strašně snadno promáčkly a chytal se tam akorát bordel – ještě v záruce, ale záruční servis (který mi řešil přehřívání) s tím nějak nic dělat nechtěl, resp. je jen přilepili, že by je jinak museli objednávat a trvalo by to týdny – ale asi vloni jsem je našel snad za dolar někde na AliExpressu, objednal a vyměnil sám a ty „nové“ drží dobře.

  Pak také po letech byly trochu volnější panty – i když to bylo ještě v záruce (před 3. rokem od koupě), tak to mi uznat nechtěli, že prý je to opotřebením a že to tak prostě je. Výměnu nabídli – ale přišlo mi to tehdy celkem drahé na to, že ta vůle ještě nebyla zase tak velká. Pak jsem si je také objednal z Číny za několik málo dolarů (a vtipně nechal vyměnit v tom samém servisu – do rozdělávání té displejové části se mi samotnému moc nechtělo).

  No a pak ještě problém s přehříváním – když byl notebook ještě v záruce, měnili mi myslím celý fanblock. Ale pak už jsem si to nechal jen čistit a přepastovat (případně si to udělal sám). A to vždycky na nějakou dobu pomůže.

  • Tomáš Valenta

   Kde ta doba je, že? :)