Lenovo ThinkPad 25: První dojmyProfi

Lenovo ThinkPad 25: První dojmy

Je to tu! Vcelku obyčejný, a přesto tak unikátní ThinkPad si konečně našel cestu i na český Lenovo Blog. První dojmy, postřehy, pocity z retro notebooku ThinkPad 25!

Disclaimer: Rozhodl jsem se pojmout své první postřehy trochu jinak, než je obvykle zvykem. Doufám, že proti tomu nebudete nic namítat. Legendy neožívají každý den, budu proto tento příspěvek psát více blogově, odložím plášť profesionality. Nemějte mi to za zlé, všechny dojmy a pocity jsou opravdové.

Jakmile se mi naskytla příležitost strávit nějaký čas s tímto výročním notebookem, neváhal jsem. Když jsem pak k večeru v pražských Holešovicích nakládal černou kartonovou krabici do auta, měl jsem docela dost jasnou představu, co mě čeká. Poslední skutečný ThinkPad. Bude skvělý, ale pořád je to jen notebook. Cestou domů jsem se potýkal s nástrahami pražského provozu a na vzácný náklad v kufru mé HTP jsem tak nějak zapomněl.

To jsem ale nevěděl, jak vlastně překvapím sám sebe. Když totiž přede mnou doma na stole ležela tajemná černá krabice, doběhla mi neopakovatelnost okamžiku. Takový notebooky už se nevyrábí. A podle toho, co víme, už se ani vyrábět nebudou. Takže to je svým způsobem naposled. Dal jsem se do rozbalování. Když jsem notebook vybalil z černého textilního obalu, hned jsem poznal to dobře známé pogumované víko. To už jsem ale rychle chňapal po základně a laptop otevřel.

Vážení přátelé, těžko se mi hledají slova. Lenovo ThinkPad 25 je opravdový ThinkPad. Celkové designové pojetí je zkrátka nezaměnitelné. Připadá mi, jako bych měl před sebou většího nástupce nezapomenutelného modelu X301. Tenký a přesto nesmírně elegantní industriální design s vytříbenou a opravdu praktickou klávesnicí, navíc pojatý v moderním hávu! To je něco, co žádná designová novinka nemůže překonat. Mnozí s mým výrokem asi budou nesouhlasit. Budou s vášnivou nostalgií vzpomínat na legendy jako T43 či T61 a srovnávat: ThinkPad 25 je nedotažený, chybí mu některé porty. Chybí stavové diody, lampička, UltraBay. Obsahuje komponenty, které nikdo ze skalních fanoušků nechtěl a nechce.“ Jakmile ale tento notebook dostanete do rukou, veškerá skepse a nelibost jde rázem stranou. Proč? Protože tohle je prostě ThinkPad.

První pohled ihned směřuje na klávesnici. Zrak hbitě kontroluje, zdali někde něco nechybí. A ono ne! Všechno je tam, kde má být. Sedmá řada klávesnice s Print Screenem, Scroll Lockem, Pause, Insertem. Samotný blok kláves pro pohyb v textu s logickým uspořádáním (Žádný PageUp vedle šipek!). Zdvojený Escape a Delete pro snazší hmatovou orientaci. Typický modrý Enter a modré popisky kláves. Klávesa kontextové nabídky (Ne, tam opravdu PrintScreen nemá co dělat!). Klávesy pro pohyb vpřed a vzad (Ty tam mají co dělat!). A hele, opravdu jsou zde i oddělené klávesy ovládání zvuku! Co víc si lze přát?

Klávesnice je jedním slovem vynikající. Někomu v Lenovu na ThinkPadu 25 přeci jen opravdu záleželo, mechanika kláves je perfektní. Psaní je pohodlné, nemám problém s překlepy (a to zrovna v této disciplíně mají ostrůvkové klávesnice navrch). Klávesnice má oproti modelům T420 či X220 snížený zdvih (stejně jako ostrůvková klávesnice modelu T470). Ničemu to ale nevadí, naopak. Osobně mi chybí numerický blok integrovaný do písmenkové části klávesnice, ale uznávám, že ten asi opravdu téměř nikdo nepoužíval. Podsvícení klávesnice není dokonalé, svítící hranaté klávesy ale vypadají ve tmě fantasticky.

Z notebooku přímo dýchá to, co máme na starých ThinkPadech tak rádi. Hranatost, praktičnost, celková podřízenost ergonomii a maximální funkčnosti. Někdo si dal dokonce tu práci a znovu mírně zakulatil spodní část palmrestu, takže spodní strana notebooku neřeže do dlaně. Co naplat, že tu máme obrazovku s poměrem stran 16:9 (Proč je dotyková?), trackpad postrádá vlastní oddělená tlačítka (trackpad je mimochodem skutečně vynikající!), chybí stavové diody a posvátná lampička ThinkLight, nebo že tu máme pouze nízkonapěťový procesor? V záplavě dnešní produkce je ThinkPad 25 výjimečný a jako celek prostě funguje. Proč? Protože nemá vůbec žádnou konkurenci. A dedikovaná grafika se dá nějak přežít.

Na takový notebook mnozí z nás čekali. Čekali jsme hodně dlouho. A nutno podotknout, že jsme čekali marně. Lenovo se rozhodlo vyrobit jen pět tisíc kusů. Tomuto kroku nikdo z redakce nerozumí, vlastně mu nerozumí asi vůbec nikdo. A to je škoda. Musíme se smířit s tím, že když se chce, tak to jde. Ale ono se, bohužel, nechce.

Maličkost, která potěší. Kdo je ještě dokáže vyjmenovat?

No, dost řečí. Já si teď budu s dovolením užívat několik týdnů mé soukromé IT renesance. Jakékoliv dotazy pište dolů do komentářů. Ptejte se, co vás zajímá a co byste chtěli najít v recenzi. A pokud bych se už neozýval, je to jen proto, že jsem zrealizoval svůj déle plánovaný odchod na Bahamy a ThinkPad 25 si kradu beru s sebou…

 • Dotyková obrazovka je super. Nechtěl jsem ji, ale když už ji T25 má, vyzkoušel jsem ji v Google Mapách, a je to úplně jiná liga než touchpad. Sklopím displej na stůl a všichni si můžeme procházet svět. Příští plánování dovolené bude o dost lepší zážizek.

  Nvidii jsem taky nechtěl. Bál jsem se, že v Linuxu s ní budou problémy a že k ní budou připojené výstupy. No a nakonec taky super. Wasteland 2 na ní běží parádně, výstupy jsou připojené všecky na intel, takže když nehraju, nvidia je vyplá, nežere, neobtěžuje.

  Nakonec nelituju ani trochu.

  • Petr Vones

   Nejsem příznivce uplatlaných displejů, nehledě na to, že tím občas trpěla (v případě Lenovo už tak hrozná) kvalita displeje. Od toho je přece tablet …

   • Jiří Pištěk

    Nevím o žádném ThinkPadu s dotykovým displejem, jehož kvalita by byla hrozná. Možná T400s/T410s v dotykové verzi, ale to je tak raritní záležitost, že to snad ani nemá smysl zmiňovat. Naprosto katastrofální u ThinkPadů byly a jsou vždy především základní displeje.

 • Petr Vones

  Kdyby se to dalo alespoň normálně koupit, tak to možná stojí za řeč. Z těch 5000 kusů celosvětově je jen 625 kusů pro celou Evropu (a jen vybrané státy), to je zkrátka natolik trapné, že snad nemá cenu o tom ani psát. Jde jen o předraženou průměrnou konfiguraci T470 s vyměněnou klávesnicí, nemluvě dnes už o jednu generaci zastaralém CPU.

  Proč jen 5000? Ten krok je naprosto logický, Lenovo nestojí o ThinkPad jako takový. Potřebuje obyčejné, levné a od konkurence se ničím nelišící stroje pro korporát. Kolik lidí tam dnes používá trackpoint? Primární důvod pro nepoužitelnou 6-řadou klávesnici bylo zvětšení touchpadu. Trackpoint Lenovo zruší za dvě generace taky … viz V370, to je první nenápadný pokus. Možná ho nechají v P řadě.

  • V Německu jsou ještě furt skladem, takže to asi problém není. Anebo jich ve skutečnosti vyrobili víc. Kdo ví?

   • Petr Vones

    Ovšem za jaké ceny. Navíc pokud je to s německou klávesnicí, tak je to vlastně nepoužitelné, stejně tak ADP lze (šlo?) aplikovat pouze v zemi prodeje.

    Řešením je buďto externí PC klávesnice kdykoli je to možné nebo si zkrátka zvyknout na jinou, pak ale volím laptop s 3:2 displejem, tedy ne Lenovo.

    • Německá je podobnější české než ta americká, takže… kde je problém? Cena není vyšší, než za jakou by se to prodávalo u nás, kdyby se to náhodou prodávalo.

     • Petr Vones

      To tedy není, vždyť jsou tam pro nás naprosto zbytečné klávesy a téměř vše je různě přeházené (opačné lomítko, apostrof, hranaté závorky). US by byla výrazně lepší volba.

     • Co to plácáte? Německá a česká se liší jenom popiskama, rozložení kláves jako takových je dokonale na setinu milimetru stejné. Americká má jiný enter a chybí ta klávesa mezi levým shiftem a Y/Z.

     • Petr Vones

      Snad takhle: https download lenovo com Images Parts 01HW499 1.jpg

      Musíte si tam doplnit lomítka, protože sem nejde vložit odkaz.

     • Tomáš Valenta

      A jaký má být tedy ten rozdíl mezi českou a německou klávesnicí (vyjma popisek)?

     • Petr Vones

      Stačí se podívat na ten obrázek.

     • Tomáš Valenta

      Neptal bych se, kdybych tak neučinil – a vidím do puntíku stejné rozložení kláves. Také by mě to zajímalo.

     • Petr Vones

      Pak nevím zda se díváme na stejný obrázek. Všechny potřebné klávesy jako hranaté závorky (složené přes shift), středník (dvojtečka), apostrof (uvozovky), pomlčka (podtržítko), rovnítko (plus), opačné lomítko (pipe), čárka (menší než), tečka (větší než), lomítko (otazník) atd. tam buď nejsou vůbec nebo jsou úplně jinde než mají být (mají být = US klávesnice). Taková klávesnice je, alespoň pro mne, naprosto k ničemu.

     • Tomáš Valenta

      Celou dobu se bavíme o české a německé klávesnici, kde fakticky není žádný jiný rozdíl než v popiskách. Že Vám vyhovuje US verze je v pořádku, já osobně zase americké rozložení nesnáším – od toho je tu nakonec také výběr (eBay z US, německý e-shop atd.). ;)

     • Petr Vones

      Vždyť česká klávesnice pro ThinkPad 25 vůbec neexistuje :-) Na ostatních českých máte stále i popisky pro „anglickou“ variantu, zatímco na té německé ne. Takže i česká (kde nenávidím krátký levý Shift kvůli té naprosto zbytečné klávese mezi ním a Z) je stále výrazně blíže té ideální US než německá, která má spotřebované celé tři klávesy jen na speciální německé znaky.

   • Petr Vones

    Ve Francii teď prý mají 10 kusů :-)