Lenovo ThinkPad X270 – první pohled

Lenovo ThinkPad X270 – první pohled

Jako první v ČR přinášíme první pohled na nový Lenovo ThinkPad X270. Jaké jsou dojmy z několikadenního používání nového ultrabooku?

Konečně jsme se dočkali možnosti vyzkoušet si ThinkPad X270. Výrobce nám notebook půjčil pouze na několik dní, zpracovali jsme tedy pro vás pouze první dojmy. Recenze bude následovat v brzké době, až budeme notebook k dispozici na delší dobu.

Design, konstrukce, klávesnice

Na první pohled je patrné, že Lenovo ani u další generace svého ultrapřenosného notebooku od minula zas tolik nezměnila. Většina změn je pouze menšího významu, některé prvky se jen dolaďovaly.

Základ zůstal beze změn se vším, co k němu patří: jde o malý a lehký notebook vhodný na časté přenášení. Notebook s nejmenší vyměnitelnou baterií váží 1380 g, což považuji za perfektní výsledek. Od modelu X220, se kterým denně pracuji, je tady znát slušný rozdíl. Na konstrukci jsem neshledal žádné velké změny. Přišlo mi, že vnější strana víka má trochu jiný povrch než u předchozího modelu X260, ale může to být jen moje díra v paměti. Víko na dotek připomíná pogumování u starých ThinkPadů. Testovaný kousek nebyl z finální série, notebook měl totiž opravdu hodně tuhé panty s neplynulým chodem. Zřídka se ozvalo i nějaké to zavrzání, kritický budu ale až k finálnímu prodejnímu kusu.

Rámeček okolo displeje je na okrajích pořád plastový. Postrádám gumové nožičky či silikonový proužek po jeho obvodu, který by zamezil odírání plastových dílů o sebe. Očekával jsem, že čtvrtá revize původní X240 tuto nepříjemnou vlastnost již konečně odstraní.

Trochu mě zklamalo, že Lenovo na modelu X270 nepoužilo černou barvu, ale drželo se předchozího „grafitového“ odstínu. Modely P50 a P70 už jsou zpět v černém provedení, proto jsem čekal, že 70. řada ji vrátí na všechny modely. Snaha o snížení nákladů asi převážila, tak snad se dočkáme příště.

Bohužel ani tentokrát jsme se nedočkali návratu indikačních diod. Indikátory přitom najdou uplatnění i dnes, zejména diody pro CapsLock, Wi-Fi, činnosti pevného disku apod. Nářky některých uživatelů za přistoupení nějakého kompromisu ale nebyly ze strany výrobce stále vyslyšeny.

Klávesnice je již tradičně vynikající. Testovaný kus vyniká perfektní mechanikou, klávesy mají ideální tuhost stisku, vzhledem k tvarování prakticky nedochází k žádným překlepům. Psaní bylo navíc velmi tiché, a to jsem osobně ten typ člověka, co do klávesnice bouchá víc, než je zdrávo. Šetrnější uživatelé budou velmi spokojení. Rozložení kláves se nezměnilo. Drobných změn dostaly pouze akční klávesy v horní řadě.

Displej, komponenty, konektory

Matný displej má full HD rozlišení a staví na IPS technologii. Kvalita obrazu je podle mě perfektní. Nepozoruji žádné nedostatky, typické např. pro modely X220 a X230 (problikávání obrazu, ghosting). Poměrně netypicky jsem na displeji nepozoroval ani prosvítání podsvícení (LCD bleeding), ale upřímně nelze vyloučit, že by se po několika náročnějších cestách v narvaném batohu neprojevil.

Uvnitř tepe procesor sedmé generace Intel Core i7-7600U (architektura Kaby Lake). Benchmarkování si necháme na recenzi, není ale žádným překvapením, že notebooku rozhodně výkon nechybí. Samozřejmostí jsou paměti typu DDR4. Testovaný kousek byl vybaven dokonce 1TB SSD, problém s kapacitou SSD je tedy definitivně minulostí (alespoň u nejvyšší konfigurace).

Konektorová výbava prošla určitými změnami. Palec nahoru dávám za HDMI. To sice nemusí mít papírově takové parametry jako DisplayPort, pokud ale někam přijdete a chcete prezentovat, HDMI je asi tím nejrozšířenějším rozhraním. Prázdné boky počítače pak vyvolávají otázku, proč je ultrabook vybaven pouze dvěma plnohodnotnými USB porty, tedy má o jeden méně než minule. Situaci částečně zachraňuje přítomnost maličkého USB-C. Konečně se u 12,5“ „xka“ objevilo také NFC!

Výdrž baterie, čtečka otisku prstu

ThinkPad X270 se drží zavedeného standardu Power Bridge. To znamená, že je vybavený dvěma bateriemi: jedna je pevně zabudovaná, druhá výměnná. To znamená, že pokud za chodu potřebujete vyměnit vybitou baterii, lze tak učinit i bez vypínání notebooku. Výdrž baterie mě u testovaného kusu příliš neohromila, čekal jsem trochu lepší výsledky. Ne, že by byly výsledky tak špatné, potíž byla v tom, že výdrž jako taková byla naprosto neodhadnutelná. Byly situace, kdy se notebook vybíjel téměř nesmyslně (správce úloh přitom žádnou aktivitu neindikoval), jindy naopak baterie vydržela o něco déle i s maximálním jasem obrazovky. Dávám to za vinu možná ještě ne tak odladěným ovladačům a předprodejní verzi zařízení. Vzhledem k úsporné architektuře procesoru a celkově moderním komponentám se ale o výdrž příliš nebojím. Koneckonců, výdrž je pro rodinu 12,5“ notebooků ThinkPad X-series klíčovým prvkem.

Větráček lze charakterizovat jednoduše: buď je vypnutý a nevíte o něm, nebo je zapnutý, a to už poznáte. Zapíná se však poměrně rychle, notebook určitě neběží většinu času pasivně. Jeho zvuk je lehce svištivý, ale jelikož nejde o finální kus, nebylo by fér vynášet dopředu jakékoliv rozsudky.

ThinkPad X270 přináší nový typ čtečky otisku prstu. Oproti předchozí verzi se po ní nepřejíždí bříškem prstu, jen jej stačí přiložit. Je také doplněná indikační diodou. Čtení je velmi rychlé a uživatelský posouvá notebook zas o kus dál.

To je pro dnešek vše. Již brzy vám přineseme podrobnou recenzi. Pokud by vás zajímalo něco konkrétního, zanechte nám pod článkem komentář.

 • Petr Vones

  Alespoň jedna dobrá zpráva, Lenovo zdá se konečně opravilo problém nízké PWM frekvence regulace podsvícení displejů v .70 modelech. Aktuální čtyři recenze na NotebookCheck (T470 WQHD, T13 FHD, X270 FHD, T570 FHD) u všech vykazují frekvence nad 20 000 Hz, což je dostatečně bezpečné oproti předchozím 200 Hz u většiny, především nejdražších, modelů. Tak snad to není jen náhoda, ale cílená oprava. Akorát to nemuselo trvat 5 let …

 • mb

  Ach jo, takže další čekání na X280… Pořád ale věřím, že jednou budu moct svoji X201 důstojně nahradit :-/

  • Petr Vones

   Pokud snad čekáte na normální klávesnici a displej s lepším poměrem stran než 16:9, tak taky je jediná šance Retro ThinkPad.

   • mb

    Ještě bych přidal LEDky (na macu je nemám, ale tam je fakt nepotřebuju, u Windows je považuji za nutnost), ThinkLight (podsvětlené klávesy jsou fajn, ale to světýlko mi chybí), a kdyby to mělo express card slot, tak bych se taky neurazil. Jenže to by pak vyrobili pracovní notebook a to je přesně to, čemu se Lenovo posledních pár let úzkostlivě vyhýbá.

    • Petr Vones

     Bez šance, na notebooku dnes prakticky nikdo nepracuje.

     Jediná možnost je změnit obor, podívejte se třeba na úžasnou nabídku profesionálních digitálních fotoaparátů.

     • mb

      Aha, takže v tomhle dělám chybu… Už rozumím :)

      Fotím buď na telefon nebo pár let starou digitální zrcadlovku, tady upgrade v dohledné době nechystám.

     • Tomáš Valenta

      Zdravím,
      Express card slot už asi očekávat nemůžeme. Jelikož velkou část těla zabírá baterie, už by se teoreticky vzato dalo mluvit o tom, že „nezbývá místo“. LEDky a ThinkLight jsem každopádně postrádal pořád. Na lampičku můžeme podle mě rovnou zapomenout (tenké víko & designový směr), LEDky jsou otázkou. Rozhodně zmíním v recenzi. Snad bude X280 už na nové platformě, a něco z toho vrátí.

     • Petr Vones

      Nemyslím si, že .80 ani další v tomto trendu něco změní.

      Jediné co snad může něco změnit by byly vysoké prodeje Retro ThinkPadu na úkor ostatních modelů. Počet vrácených kusů P50 kvůli značně nekvalitním displejům (4K od Panasonic) nakonec donutil Lenovo změnit dodavatele (AUO) pro nový model P51, takže přece jen záleží na tom, jak zákazníci hlasují. Musí jich být ale hodně.