CES 2017: Nový ThinkPad X1 Carbon a X1 Yoga pro rok 2017Profi

CES 2017: Nový ThinkPad X1 Carbon a X1 Yoga pro rok 2017

Jak se už stalo téměř zvykem, Lenovo na CESu představuje také (top) modely z business rodiny ThinkPad. Proto si v Las Vegas odbyly svou premiéru ThinkPady X1 Carbon a X1 Yoga.

Řada ThinkPad X1 vždy představovala unikátní zařízení (nejen v rámci nabídky ThinkPad či Lenovo) – určitý exkurz ze zažitých standardů, skrze který Lenovo prezentovalo budoucí technologie, nové konstrukční prvky, speciální materiály nebo jen jedinečné provedení a design. Zařízení z rodiny X1 jsou tak kombinací pracovní výbavy střižené moderními technologiemi a prémiovým zpracováním, výsledkem čehož obvykle končí na stolech či v brašnách vysokých manažerů.

Pokaždé, když Lenovo představilo novou generaci řady ThinkPad X1, sklidilo obdiv a zapříčinilo určitý „wow“ efekt. Nedá se však říct, že se (vždy) jednalo o revoluci, spíše naopak se v posledních dvou či třech letech řada spíše evolučně vyvíjí a namísto do očí bijících novinek či změn toho více skrývá a nechává odhalit uživatele. Ale nikdy si neodpustí zazářit alespoň v kategorii váhy případně tenkosti provedení.

Co si na nás Lenovo připravilo tento rok?

ThinkPad X1 Carbon 2017

Notebook (resp. Ultrabook) klasické konstrukce představuje v rodině ThinkPad X1 model X1 Carbon. Jednou z jeho domén vždy bylo úžasně kompaktní, tenké a lehké provedení, v čemž nezklame ani letošní model – jeho váha začíná na 1,14 kg při tloušťce necelých 16 mm, to vše díky konstrukci, kterou z velké části tvoří odolná karbonová vlákna, která překonávají v pevnosti slitiny hliníku, přitom dramaticky snižují váhu.

A – jak už se stalo tradicí – nabídne notebook 14″ displej v těle běžného 13″ notebooku. Po vzoru loňské generace máme na výběr dva IPS panely: buď Full HD variantu (toto rozlišení po zkušenostech na 14″ nedoporučuji), nebo jemné QHD (2 560 x 1 440 bodů) rozlišení, oba se svítivostí 300 nit.

Drobné změny (mimochodem nejen u tohoto ThinkPadu) doznala klávesnice – podle všeho bude její mechanika shodná, tvar a klenutí kláves rovněž, o TrackPointu s vyhrazenými tlačítky nemluvě. Lenovo maličko zapracovalo na rozložení (kde se např. trochu „provzdušnil“ blok kurzorových šipek s PgUp a PgDn, které už jsou viditelně oddělené a mají maličko jiný tvar), ale taky značení kláves, které vychází vstříc oběma táborům – jak těm, kteří používají F1-F12, tak těm, kteří preferují speciální funkce, jako je ovládání jasu.

Bezdrátová konektivita je špičková – základem je Wi-Fi a Bluetooth 4.2 od Intelu i s NFC, v nejvyšší konfiguraci i s podporou bezdrátového dokování WiGig. K dispozici budou také modely s LTE-A modemem Qualcomm Snapdragon X7 pro případy, že je třeba pracovat za chodu.

ThinkPad X1 Carbon je společník na cesty. V takových situacích však zásuvku hned nenajdete. A když najdete, zas tak dlouho se u ní nezdržíte. Proto i v této generaci přichází Lenovo s dlouhou, až 15hodinovou výdrží na baterii a rychlým nabíjením – během 60 minut nabijete 80 % baterie pro dalších až 12 hodin práce.

Všechny ThinkPady dokují. To je pro Lenovo už asi 2 roky dogma. Letos díky nástupu USB-C a Thunderboltu 3 přechází ThinkPady X1 na tuto technologii také pro dokování. Co to znamená v praxi? Jedním maličkým konektorem nejenom notebook nabijete, ale také jej zadokujete a rozšíříte až o dva digitální 4K displeje.

Celkem mě překvapilo, že v ThinkPadu X1 Carbon najdete hned dvě zařízení pro biometrické  přihlašování, samozřejmě plně podporující Windows Hello. V první řadě to je klasický (i když moderní, dotykový, a tedy velice rychlý) snímač otisků prstů a v druhé řadě je to infračervená kamera pro rozpoznávání tváře.

A jedna třešnička na závěr: ThinkPad X1 Carbon nabídne Windows 10 Pro v tzv. „Signature“ edici, tedy bez jakéhokoliv dodatečného software, aplikací, zkušebních verzí a podobně – pouze s Windows, ovladači a nezbytnými podpůrnými aplikacemi.

Vedle pro ThinkPad klasické černé barvy máte možnost zvolit si také stříbrné provedení – zde už je to na vkusu každého soudruha. Notebook by měl být mezinárodně dostupný od února 2017 za cenu od 1 349 USD (odhad pod 45 000 Kč), QHD displej až od léta.

ThinkPad X1 Yoga 2017

ThinkPad X1 Yoga z Carbonu přímo vychází – je to jeho ohebnější, konvertibilní sourozenec, který sdílí stejné technologie a komponenty, ale koncept tenkého stroje obohacuje o 360° panty a dotykový displej pro čtyři režimy (notebook, stojánek, stan, tablet). Nemusíme se tak proto zdržovat popisem, který je veskrze shodný s výše zmíněným „klasickým“ Carbonem, X1 Yoga na jeho základu staví a přidává pár dodatečných vychytávek spojených s vícerežimovým provedením.

Máme před sebou dotykové zařízení, a tak je zde alfou i omegou displej. X1 Yoga také nabídne 14″ panel s Full HD, nebo QHD rozlišením, nicméně zde je možné zvolit také 14″ QHD OLED displej s nevídaným kontrastem a podáním barev.

X1 Yoga disponuje jiným tvarem základny, především okolí klávesnice a opěrek. Lenovo ještě vylepšilo koncept „schovávací“ klávesnice, kdy se na dřívějších business modelech zařízení Yoga klávesnice překryla do roviny svým rámečkem (tzv. „lift’n’lock“) tak, aby vytvořila jednolitý povrch a při používání zařízení v ruce jako tabletu vám klávesy nepřekážely. S letošním ThinkPadem X1 Yoga jde Lenovo ještě dál – celý povrch opěrek a okolí klávesnice je nyní jednolitý a v jedné rovině, ze které vystupují jen klávesy. Po otočení displeje se klávesy schovají do těla notebooku (tzv. „Wave Keyboard“), čímž vytvoří jednu velkou, zcela rovnou plochu, zároveň s tím se ještě vysunou gumové výstupky pro případné měkké dosednutí na desku stolu. Nápad je to na první pohled skvělý, osobně mě však zajímá, jak bude řešení rovné plochy s vystupujícími klávesami pohodlné při psaní. Uvidíme!

Dotykový displej jsme již probrali, ale tím business konvertibl jen začíná! Dotykové pero je – zvlášť s podporou Windows Ink a nadcházející Creators aktualizací pro Windows 10 – další zásadní součástí úspěchu. ThinkPad X1 Yoga ve svém těle ukrývá vyhrazené lůžko pro takové pero, ve kterém se navíc ještě nabíjí.

Také ThinkPad X1 Yoga bude k dispozici jak v černé, tak stříbrné od února 2017 za cenu startující na 1 499 USD (teoreticky pod 50 000 Kč).

Co na novou generaci ThinkPadů X1 říkáte? Jak se vám líbí pozměněná klávesnice? A co Thunderbolt nebo Windows 10 Signature Edition? Podělte se s námi v diskusi!
 • Zifka Mhd

  Dobrý deň, máte nejaké informácie o Thinkpad Retro bude alebo nebude, ak bude, tak kedy? Ďakujem.

  • Dobrý den. Retro ThinkPad je pouze koncept, který si vysnili fanoušci značky… Do reálného prodeje se podle mě nemá šanci dostat z mnoha důvodů, i když Lenovo velmi přesvědčivě tvrdilo, jak všechno bude… Nu což, škoda. :)

   • Petr Vones

    Ten si vysnil David Hiil, jenže nikdo neví zda u Lenova ještě vůbec pracuje a jaká je jeho pozice a možnosti jít zcela proti filozofii současného Lenova. Tedy vyrobit použitelný, negenerický a kvalitni notebook.

    Doba kdy na oficiálním Lenovo blogu vycházel alespoň trochu smysluplný obsah už je dávno pryč. Teď jsou to jen prázdné marketingové bláboly.

    • Ano, David Hill. Spíš jsem to myslel tak, že něco podobného je pouze zbožným přáním fanoušků, než něčím, co by si Lenovo vůbec dovolilo prodávat ve velkém.

     • Petr Vones

      Počkejme do konce roku, třeba Lenovo nakonec překvapí, i když nic z toho co předvádí tomu nenasvědčuje.

  • Petr Vones

   O tom Lenovo nemluví, je potřeba chrlit stále stejné výrobky se stále stejnými chybami. Nové tablety poprvé zapnul až zákazník a opět (jako už v mnoha případech předtím) nefungují naprosto základní věci jako probuzení z režimu spánku atd. V případě Yoga Book už se Lenovo ani nesnaží cokoli opravovat.

   Podobný dotaz jsem, s očekáváním mlčení, položil i v Lenovo fóru :-) Druhý pak Lenovo rovnou smazalo. Pokud se neobjeví do konce roku, je to již ztracené. A pokud objeví, je otázka v jaké kvalitě :-/ Současný Lenovo styl splácat rádoby „profesionální“ přístroje z nejlevnějších dostupných komponent (strašné displeje nebo praskající plasty či beta BIOS testovaný na zákaznících, viz P řada) asi nebude fungovat donekonečna.

  • Podle informací, které se ke mně dostaly z Lenova skrze Lenovo INsiders, se na Retro ThinkPadu stále pracuje, ale zatím se o něm mluvit nebude. Později…

 • Petr Vones

  Ohledně WWAN (LTE) modulů, v zájmu dalšího snižování nákladů bude Lenovo nabízet pro EU (tedy tam, kde je ještě potřeba i podpora 2G sítí jako v zaostalé ČR, které ten LTE-A modul již nepodporuje) i modul Fibocom L831-EAU s Intel XMM7160 chipsetem. Ano, tím co byl v tolik povedeném Sierra Wireless EM7345 modulu, kterému dodnes ani po dvou letech stále nefunguje spolehlivě firmware (tady je třeba ocenit že Lenovo stále vydává nové verze, bez toho že by naznačilo co má být opraveno) a je celou dobu testován na zákaznících. Mimochodem první verze firmware s kterou se prodával nefungovala naprosto vůbec, což potvrzuje že to nikdo nikdy neověřoval.

  Takže bude opět veselo :-)

 • Jakub

  @wizaard:disqus můžete/můžeš prosím trochu přiblížit ten problém s FHD na 14″? Plánuji letos koupit notebook a vůbec se mi do těch QHD/2K displejů nechce, protože to zatím znamená poměrně zásadní snížení výdrže a myslím si, že to stejně není při 90% činností vidět. Díky

  • Já osobně mám X1 s FHD a nemůžu si ho vynachválit. Měl jsem naopak obavu, aby nebylo písmo moc malé (nepoužívám zvětšení ve win), ale vše je naprosto perfektně čitelné, barvy i svítivost také perfect. Tzn. také by měl zajímal ten problém. Ale za mě bych naopak šel znovu do FHD a určitě ne do vyššího rozlišení na 14″.

  • Pro mě osobně je na 14″ Full HD příliš vysoké rozlišení pro zobrazení 1:1 (tzn. bez zvětšování), a tak musím používat zvětšení obrazu. Bohužel výchozí nastavení na tomto rozlišení ve Windows 10 je (myslím) 200 %, kde je pro mě všechno opravdu moc velké, kdežto nižší hodnota (myslím, že 150 %) zase kvůli relativně malé hustotě bodů nevypadá úplně pěkně (zvlášť útlé grafické prvky – jako Metro ikonky – ztrácí ostrost a čitelnost).

   Ale zásadní informace je toto: je to nutné vidět, protože je to velice subjektivní. Je dost možné, že jsem ovlivněný Yogou 900 (kde je na 13″ QHD+). A dále – pokud Ti nedělá problém mít zobrazení 1:1, tedy bez zvětšení, problém nemáš nikdy.

   • Petr Vones

    FHD na 14″ má stále moc velké pixely, ale u Lenova je pravděpodobné, že tomu displeji alespoň nebude blikat podsvícení jako u těch s vyšším rozlišením, které mají zase trochu lepší barevné podání. Pro zlepšení čitelnosti je nutné si pohrát s nastavením ClearType (když už jej nelze úplně vypnout), protože to výchozí je obvykle dost nevhodné a nečitelné.

 • Eugene

  Dobrý den,
  Máte nějakou infromaci ohledně začatku prodeje ThinkPad X1 Yoga 2017 v ČR (nebo EU) ?

  • brko

   nikde nic není :( a tenhle model už vůbec ne 20JD0023MC